PDA

View Full Version : Ангелинка - Елин Пелин



beAstarR
05-01-2009, 16:14
Ами много спешно ми трябваа трансформиращ преразказ от името на неутрален разказвач на Ангелинка -Елин Пелин . Може ли някои да ми помогне? благодаря предварителнто . . . :(

Редактирано от ProstoAz
1 точка от правилника!

kotence_91
05-01-2009, 20:28
Това?

Трасформиращ преразказ
Ангелинка 1 част
(от името на неотрален разказвач)
Леля Станка има една гордост . Това е леля Дънша .Леля Станка разказва на децата
за Леля Дъмша Децата слушат и си представят леля Дълша като далечна ,всемогъща и непостижима вълшебница.Децата си представят леля Дъмша като Богородица.
Леля Станка плаши децата когато не слушат тя ги плаши и им казва че ще пише на леля им Дъмша .Тези думи винаги оспокояват децата и стават кротки и тихи .
Елин Пелин тогава е на дванайсет години. Тогава той имал службата да пасе овце в планината . Щом легне край тлеещия огън тои има чувството че заспива в скута на самодива . През нощите изпълнени със страх тои мисли за Ангелинка . Нейното име му навява щастлижи мисли .
Един понеделник като се връща от планината леля Станка среща на портата Елин Пелин загубена от щастие . Тя му казва да чете .Той чете писмото и на него пише
че леля Дулша идва на гости на сестра си . Всички се радват , но не и Елин , защото той ще е на планина и няма да може да види Ангелинка .Дойде и събота и той се качва на магарето и тръгва към планината иЛеля Станка го изпраща.Той не може да скрие тъгата си и започва да плаче на портата като малко момиче . Добрата леля Станка го пита защо плаче . Той и казва , че плаче защото няма да види леля Дълша . Леля Станка го милва с коравата си ръка ,прекръсти ме и ме изпрати .
Рано сутринта на Възнесение Елин Пелин
:)

kotence_91
05-01-2009, 20:31
Ето още


Ангелинка
(трансформиращ преразказ от името на момчето)

Аз нямам име и ме наричаха овчарче или ратайче.Нямам нито майка ,нито баща-кръгло сираче,но това не ми пречи душата ми да е чувствителна на мечтател.
Нищо,че бях само на дванадесет години,често ме върхлиташе чувството като че ли съм в друг свят.Живеех в дома на леля Станка и представата за всичко чуждо бе изградено от самата нея.Много често ни разказваше за една нейна роднина.Когато започнеше очите и започваха да светят като искрици,усмивката не слизаше от червеното като ябълка лице.Тази родни-
на се казва леля Дъмша.Тя беше великата гордост на леля Станка.
Представях си я като”далечна,всемогъща и недостижима вълшебница”,
олицетворение на всичко добро и красиво,защото в приказките тези качества вървят винаги ръка за ръка.Аз пасях овцете,носех храна на говедарите в планината.Преспивах под небето отрупано с безброй звездици.
В сънищата ми се появява горска самодива,като че ли бях в скута и ,чувах гласове на самодиви хора.Обземаше ме страх ,но аз си представях дъщерята на леля Дъмша.Не съм я виждал,но от приказките и разказите на леля Станка все едно съм бил с нея.Името и ми звучи като ангелска невинност,
чистота ,нежност цялата красота на земята.Представях си я като”мъничка,
хвърчаща прилична на някакво врабче,с лице сияещо и усмихнато като
ангелчета,изписани в черква.А аз бях нейният юначен покровител.В поне-
делник слизах от планината и на портата стои леля Станка.Цялата грееше от щастие,кипеше от радост.Приближих се до нея и тя ми показа едно писмо.
В него пишеше ,че леля Дъмша и дъщеря и ще дойдат на празника Възкресение.Всички се радваха ,а аз усещах как в сирашкото ми сърце се
събираха всички нещастия и сълзи започнаха да напират в очите ми.
Побягнах с магарето към обора и останах там,далече от всичките радости
на другите.Голяма мъка напираше в гърдите ми,че точно на празника ще бъда в планината и няма да ги видя.Ден по ден дойде и събота ,леля Станка ме съпроводи до портата.Аз се опитах да прикрия тъгата и сълзите,но тя ги забеляза.Попита ме и аз и казах.А тя както винаги като майка ме утеши и
Каза,че е забравила да ми каже утре рано да сляза в селото.Изкачих се и
едвам изтраях да мине ноща и рано рано потеглих за към селото.Вълну-
вах се и бързах да видя царицата на своята фантазия.Поляната беше оси-
пана с иглика и аз берях букет за своята фея.Колкото по наближавах ,толко-
ва по-силно се чуваше звъна на камбаната.Треперех все повече и повече с
наближаването.Стигнах,отсе длах магарето и трябваше вече да вляза вътре.
Застанах на прага и видях леля Дъмша вътре.Представях си я по друг начин,
а тя все едно вещица-сухо кокалесто и окосмено лице,гласът и твърд ,строг от устата и пъкват два зъба зелени като жабуняк.Погледна ме .Влязох и целунах ръката и. В погледа и забелязах ,че излъчва обич и нежност.Бях
замаян от всичко това,но изведнъж стаята блесна сякаш слънцето бе влязло,а всъщност това бе Ангелика.Тя нямаше нищо общо с майка си.
Разтреперих се и усещах как краката ми не ме държат.Игликата започна да
пада по пода,но въпреки това аз и подадох букета.Тя се зарадва много,усмихна ми се,но аз потъвах в земята от срам,а и леля Станка и леля
Дъмша казаха нещо и започнаха да се смеят,но аз не ги разбрах .Излязох и
се затворих при овцете.
На сутринта те си тръгнаха.Не ги видях,но дълго си мислех за тази среща.
Може би беше сън,но тая красота и радост ще останат завинаги в мен.