PDA

View Full Version : Драйвери за Acer !



jambo_bs
05-04-2009, 16:39
Трябва ми малко помощ.Този модел (ACER AS5737Z-424G50Mi) е с Линукс.Работата с инсталирането на Windows не ми е проблем,но няма драйвери.Търсих модела в сайта на Acer ама тия дръпнатите направо все едно не са го правили те.Айде ако някой може да удрали едно рамо да помогне малко .Ще съм му благодарен :)

rosenhristev
05-04-2009, 17:37
Единственото което намерих е това (http://driverzone.com/manufacturer.php?man=Acer&cat=0) надявам се да ти свърши работа

ivanstef
05-05-2009, 07:28
Е ходи ли да питаш оттам където си го купил. Обикновено тези, които идват с Линукс имат и диск с драйвери на XP и Vista. Нещо са те объркали. Оти ги биеш.

ivanstef
05-05-2009, 16:39
Куничуа!

CucAgMuH
05-05-2009, 18:37
http://support.acer-euro.com/drivers/downloads.html

Оттам в частност за Aspire 5737Z(ако това е модела ти, а не някой друг):

http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_5737Z.html

Не виждам къде е проблема(освен че няма дрaйвери за морално острелите Windows XP/Windows 98/Windows 3.11).

А Acer по принцип никога не са имали официални драйвери за Linux(и доколкото можаха да ми обеснят от Acer Support Desk за Европа - не гарантират как/и дали/ ще фунционира продукта им при OS която не ползва официалните им драйвери. После за да си вържат гащите добавиха че не носят отговорност за повредите предизвикани при употребата на продукта им с драйвери различни от официалните... - разбирай не важи гаранцията).

CucAgMuH
05-06-2009, 02:04
Такааам...

Като начало да отбележим, че хич не е работа на Acer да седнат и да пишат драйвери. Какво му е видеото на Acer-a? Ati, nVidia... Какъв му е чипсета на Acer-a? AMD, Intel... И така нататък... Тоест, ако липсват драйвери за определена OS - последните които можем да се обвиняваме са Acer.

Ейсър асемблират. След асемблирането следва да се провери тая купчина техника която са сбили в компактна форма дали сработва добре - нещо повече - как да се оптимизира за по-добър перформънс и да стане стабилна. Acer са избрали да правят rock solid системи за Windows-current - тоест за масовият потребител. И наистина - трябва да им се признае че имат невероятна ниска дефектируемост(1*). Но това ги прави на моменти ужасно некомпактни спрямо останалите OS. Защо?

Решили на определен модел да направят врътка, която да стабилизира/ускори системата, което бърка отзад да речем на Linux, но пък Windows няма проблеми. Тогава Linux ти бърка в душата с:



PCI: Transparent bridge - 0000:00:14.4
PCI: Bus #03 (-#06) is hidden behind transparent bridge #02 (-#03)
(try 'pci=assign-busses')
Please report the result to linux-kernel to fix this permanently


Интересно. Ако опцията липсва - Windows-ките потребители(да ги кажем 90% например от всички клиенти на Acer) ще се натъкват чат пат на син екран и ще се налага да рестартират. Ако пък сложим опцията Linux го духа. Не ти бачка еди-кой си PCI device(или за да го подкараш трябва да поназнайваш повече от редови юзър). Стигаме до момента: да прецакаме 90% от потребителите(и те да ни мислят за идиоти които не могат да правят лаптопи), или ония 10%(които може би дори не знаят какво е "pci transpernt bridge"? или ако знаят - ще си го оправят...)? За кое да си направим системата стабилна?(естествено може и за двете, но тогава цената заминава нагоре и на юзъра почва да му прилошава...). Сещаш се какво избират.

И хоп, Acer са тъпаци, не ти бачка... камерката, например. За Скайпето. Въпреки че си сложил и драйвери, и всичко... Ужас!

Минаваме на следващият пример... Лаптопите имат леееко по-различен ACPI/BIOS от настолните машини. Ама ти искаш да си го пуснеш, да не ти се топи батерията за 30 минути, ами за 2 часа. Опитваш със стандартното ACPI от Intel например за *nix, бинарна дистрибуция:



Intel ACPI Component Architecture
Supports ACPI Specification Revision 4.xx

dsdt.dsl 3454: Field (ECR, DWordAcc, Lock, Preserve)
Error 1048 - ^ Host Operation Region requires ByteAcc access

dsdt.dsl 4720: Method (_WAK, 1, NotSerialized)
Warning 2026 - ^ Reserved method must return a value (_WAK)

Fatal Error: Buggy BIOS! Terminating...

Kольо... :-o Год дем ит Кольо! Изглежда сякаш... да, интересно - имаш бъг в BIOS-а? Ми - не. Acer-a е направен стабилен за Windows... BIOS-а е моднат. Якооо...

Знaчи сега хващаш и модваш малко драйвера на Intel за да се компилира правилно, гепиш нов stock kernel от http://kernel.org/ , включваш необходимите неща като модули, имплементираш ги, прекомпилираш, поставяш новият кернел на място, описваш промените в lilo/grub и стискаш палци да ти тръгне ACPI. А ако не тръгне? Ми ще ти се топи батерията за 30 минути, а след 4-5 месеца тая батерия ще е на дроб...

После Acer вероятно са ти виновни - кофти са им батериите. Ще отидеш да им се караш и да си търсиш гаранцията, нали? :) А пък проблема е в теб - че нямаш знания да си настроиш системата, спрямо хардуера който си си купил. Като не можеш, те са ти направили лесното: Windows + официални драйвери които са били тествани и ти се гарантира че всичко ще е наред и ще работи според описаните параметри.

Да не изпадам в подробности с колко много проблеми ще се сблъскаш ако се опиташ да сложиш Linux на лаптоп със сравнително нов хардуер...

Acer просто си правят системите стабилни и оптимизирани за масовият потребител(90%), който в случеят е Windows потребителя. И са прави да отказват гаранция ако си използвал нещо за което не са дали гаранция че ще работи стабилно и добре. На каква база обаче го установяват - не съм сигурен :) Най-малкото - чарковете вътре си имат серийни номера - предполагам са записани някъде. Трябва да се поровя за документите на лаптопа Acer който имах и да видя как стоят нещата... Но силно се съмнявам номера с подмяната на харда да сработи :)

(1*) - Тъкмо преди около седмица говорихме с един познат който държи няколко магазина за компютърна техника. Оплака се от определена марка лаптопи, че били като бумеранг - вика: "Аз ги продавам, те ми го носят половината след един месец счупени... другата половина след два месеца - подмятаме си ги". Да не споменавам коя е марката :) След като го попитах коя марка е най-добре според него - интересно: Acer. Тая година бил продал към 200 и помнел само два които му ги донесли с проблем обратно...


Иначе някоя марка да е ограничена с драйвари само за Xp/Glista/7 ще е яко в комерсЯла 8-)

И к`во? :) В случеят Acer гарантират. Не са те ограничили. Като искаш можеш и OS/2 Warp да си сложиш - там вече си гарантираш сам с познанията и възможностите си. Но 99.9% от потребителите са така:

Лепенка "Core 2 Duo" на лаптопа - 2GHz отгоре ако не я махнеш!
Лепенка "Intel Inside" на лаптопа - 4GB RAM отгоре ако си стои на място!
Наличине на лепенка "nVidia"/"Ati mobile" на лаптопа - още 3 GHz отгоре. Може би и 1-2GB RAM, но за това не сме сигурни.
Лепенка "Wi-Fi Signal Up!"(със сателитната чинийка) - показва колко ни е модерен лаптопа. Не е някой прошляк от 80-те. В допълнение увеличава обхвата на wi-fi-то ни с поне 250 метра. А ако го включим към трифазен ток сигурно можем да създаваме интерферентно поле с тоя wi-fi и да сваляме ниско летящи самолети с него.
Огромна лепенка с характеристиките на компютъра, на видима възраст над 6 месеца(с оръфани краища и кир по ръбчетата): безценно.

А ти ми говориш някой да седне и да си инсталира правилно някаква OS която не е от типа "набирам скорост на бутона 'Next', после цъкам 'Finish' и съм готов"... Не мисля че някоя нормална фирма ще спонсорира експериментите на клиентите си с продукта им, отстранявайки щетите за собствена сметка...

Genetix
05-06-2009, 07:01
Радост за очите ... :) :) :) :) :) :) :) :)

jambo_bs
05-06-2009, 11:09
СиСаДмИн много ма дразнят дългите ти и безсмислени статий.Мислиш ли че това което пишеш не го знам? Не съм купувал лаптопа.Един приятел си го хареса,но не иска Linux.Acer,MSI и др. си сглобяват лаптопите в БГ.Незнам дали дават драйвери за XP но ме съмнява.Мерси все пак за отговорите може да спрете да пишете :)