PDA

View Full Version : Двоумя се..



psihqsala
05-04-2009, 17:41
На прага на доста важен период в живота си съм, както и за всички други, които са абитуриенти и (евентуално) бъдеши студенти. Кандидатствах в Германия и ме приеха, а там имам роднини. Бих учила бизнес администрация на английски, но в същото време кандидатствам тук и в СУ. И се чудя кое от двете да изебра-да отида в Мюнхен да уча бизнес или да отида в София и да уча мечтаната си специалност-журналистика. Двете нямат нищо общо, знам. Но на мен ми се иска да уча именно журналистика, въпреки че всички ми казват, че от бизнес администрация би имало много по-голяма позла, може би донякъде е така, но в Германия ще трябва да уча и макро и микро икономика, а не знам, не се виждам да ги правя тия неща. Там, ако отида ще бъда при сестра си, няма да плащам за квартира. И в София имаме жилище. Изпитите в СУ предстоят-още един редовен и устен, на предварителния в СУ имам 5, а при кандидатстването си в чужбина имаше и тест, и интервю. Та се чудя къде да отида... Едно ме дърпа към чубжина, друго към София, обясних ви вече кое-как е. Таксата в това уни е рядко ниска-800 евро на година, ама университета е малък и ги късат доста често, така разбрах, изпитите са 14 на брой накрая на семестъра, ама пък ще получиш щат веднага... и все пак, иска ми се сякаш на този етап да отида в София, а после може да запиша магистратура в чужбина, но не знам, майка ми е твърдо за чужбина, а аз още не съм съвсем наясно... Какво бихте ме посъветвали ?

AnIcHkAtA
05-04-2009, 17:54
Аз съм за Германия.Помисли за бъдещето си.Ако си умна, упорита и работлива-заминавай за Германия.Ако умееш да послъгваш, да прилагаш хитринки и да се справяш с идиоти-остани тук.Решението си е твое.

ZaXaZa
05-04-2009, 18:01
Германия! Почти навсякъде е по-добре от колкото тук,при масовата простотия.Ти сама ще видиш,там манталитета на хората е съвсем различен,ще ти хареса много.А и имаш роднини...Какво повече?

Спасявай се от тук докато е време ! :)

make_you_mine
05-04-2009, 18:42
Ами, както ти си решиш. Следвай мечтите си според мен.

afterforever
05-04-2009, 19:14
Ест, че Германия, бягай, спасявай се, докато не е потънал корабът

mrysnika
05-04-2009, 19:19
Абе всички го казвате супер спокойни така-отивай в чужбина веднага, тук е пълен ужас и т.н., а не се сещате, че може на момичето на този етап да не й е до комуникация с чужденци и т.н., знае ли се, а и изпитите като са толкова мн. на брой, не знам,може да ти дойдат в повече. Аз ти препоръчвам да идеш в София, ама в теб е последната дума.

afterforever
05-04-2009, 19:20
Ми ест, че го казвам спокойно, аз също заминавам след година и половина на точно другия края на света, за да уча и съм мислил 1 тон време по тоя въпрос и всеки, който има възможност за по-добро образование да се маха и да се връща после, за да оправим нещата 8) 8)

CrAzYanDlaZy
05-04-2009, 19:31
Виж prihqsala хората могат да те съветват много неща, но важно е ти какво искаш! Предполагам, че това което учиш ще играе роля в бъдещата ти работа и ще бъде много по- хубаво да си харесваш работата не мислиш ли? Не знам дали са прави, че в Германия е по- добре, обаче щом ти се иска да учиш мечтаната от теб журналистика учи в София! Както е казал/a make_you_mine следвай мечтите си! Направи това, което искаш от сърце! Късмет! :)

lLady_MooN_RaiN
05-05-2009, 06:41
Това е труден консенсус. Но...всички ти предлагат да отидеш в Германия, защото тук било много зле и незнам какво си. И мен ме съветваха да отида в чужбина, да уча, но аз избрах България и СУ и...как да ти кажа, въпреки че от всичките ужаси, които се случват в България, в Студентски град, където си поискаш настръхвам, на мен ми харесва живота ми сега и съм щастлива. Харесва ми университета, преподавателите, колегите, известната ми самостоятелност... Ако бях в чужбина незнам дали би било така, но може би причината за това е, че аз съм по-срамежлива, по-затворена, а и...щеше да ми е много много трудно да се адпатирам към съвсем различната обстановка, чуждия език, и...въобще всичко. Но според мен живота е пред теб. Направи избор със сърцето си. После винаги ще имаш шанс да запишеш някаква магистратура, или нещо подобно в чужбина.

Rza
05-05-2009, 06:57
СОфия

afterforever
05-05-2009, 07:11
Това е труден консенсус. Но...всички ти предлагат да отидеш в Германия, защото тук било много зле и незнам какво си. И мен ме съветваха да отида в чужбина, да уча, но аз избрах България и СУ и...как да ти кажа, въпреки че от всичките ужаси, които се случват в България, в Студентски град, където си поискаш настръхвам, на мен ми харесва живота ми сега и съм щастлива. Харесва ми университета, преподавателите, колегите, известната ми самостоятелност... Ако бях в чужбина незнам дали би било така, но може би причината за това е, че аз съм по-срамежлива, по-затворена, а и...щеше да ми е много много трудно да се адпатирам към съвсем различната обстановка, чуждия език, и...въобще всичко. Но според мен живота е пред теб. Направи избор със сърцето си. После винаги ще имаш шанс да запишеш някаква магистратура, или нещо подобно в чужбина.

Да учиш в СУ не е само предимство, каляваш си характера и започва да те е страх от различни от дали-няма-да-ме-заколят-пред-блока неща :-D

MP
05-05-2009, 07:21
И аз бих избрал София.Всички казват да се махаме от България,но аз пък не искам!Предпочитам да си живея в позната обстановка,близо до приятелите си,а не в чужда държава,където тепърва трябва да уча език и да се запознавам...

afterforever
05-05-2009, 07:22
тва страхът голям ташак, ще ви кажа :lol:

DjBaloon
05-05-2009, 07:36
Спасявай се от тук докато е време ! :)

ей такива като тебе много ги мразя

lLady_MooN_RaiN
05-05-2009, 07:59
Това е труден консенсус. Но...всички ти предлагат да отидеш в Германия, защото тук било много зле и незнам какво си. И мен ме съветваха да отида в чужбина, да уча, но аз избрах България и СУ и...как да ти кажа, въпреки че от всичките ужаси, които се случват в България, в Студентски град, където си поискаш настръхвам, на мен ми харесва живота ми сега и съм щастлива. Харесва ми университета, преподавателите, колегите, известната ми самостоятелност... Ако бях в чужбина незнам дали би било така, но може би причината за това е, че аз съм по-срамежлива, по-затворена, а и...щеше да ми е много много трудно да се адпатирам към съвсем различната обстановка, чуждия език, и...въобще всичко. Но според мен живота е пред теб. Направи избор със сърцето си. После винаги ще имаш шанс да запишеш някаква магистратура, или нещо подобно в чужбина.

Да учиш в СУ не е само предимство, каляваш си характера и започва да те е страх от различни от дали-няма-да-ме-заколят-пред-блока неща :-D

Въпреки, че не живея в Студентски ми минава тази мисъл понякога през главата...

afterforever
05-05-2009, 08:01
Е ок, кво се залъгваме? Какво му е лошото на образованието в чужбина? Да, нищо няма 1 страна, но все пак има си хора, които не могат да учат в чужбина, а вместо цял живот да се питат и вайкат "Ах, защо не отидох" след като има възможност, да отиде и да пробва. Няма нищо срамно след това да се върнеш, ако не можеш да учиш там по най-различни причини.

slim__shadygirl
05-05-2009, 09:01
Ами, както ти си решиш. Следвай мечтите си според мен.
:) +1

Mi6inka
05-06-2009, 10:07
Преедпоалгам си наясно ,че ако избереш да учиш това ,което не ти е най-на сърце... ще ти е по-трудно... По -принцип бих подкрепила да си учиш журналистика ,щом това е нещото ,което те влече...но пък имай предвид ,че много малко хора успяват с толкова голям успех да влязат някъде навън... (както ти си успяла в Германия)... помисли добре..дали ще успееш да се справиш там далеч от приятелите ти ,с по-трудния материал ..но пък с по-големите възможности за развити е и т.н. ..КОето и да избереш в началото със сигурност ще присъства въпроса "Дали не трявбаше да избера другото..." Послушай сърцето си и се води главно от това ,как ти го чувстваш.. Успех!И знай ,че където и да избереш ще се справиш ;)