PDA

View Full Version : Едно съчинение



HaCkErCh3
05-06-2009, 18:40
Здравейте хора трябва ми съчинение "Бай Ганьо у мен или Бай Ганьовците около нас плс трябва ми за днес плс

helpus
05-06-2009, 19:19
Провери в записки.инфо :D

HaCkErCh3
05-06-2009, 20:50
мм видях няма

HaCkErCh3
05-08-2009, 22:24
up up up 8) 8)

Tedi4ka
05-09-2009, 09:19
Аз – Бай Ганьо
/есе/



Бай Ганьо е жив.Бай Ганьо е безсмъртен. Докато има дори един българин, той винаги ще го носи в себе си, дори само с анекдотите , които знае за него. И именно тази народна памет го поддържа жив и по-витален от всякога. Бай Ганьо е известен ; неговата слава се носи от уста на уста и практически няма вестник ,който да не отпечата поне два-три вица за него.Дори едни от първите анекдотчета ,които малките дечица научават , са посветени именно на бай ти Ганя. Пък и той не е едно митично създание. Сигурен съм ,че почти всеки го е срещал , защото около нас винаги се намира по някой неук , прост , използвач и търсещ само кьоравото човек.
Бай Ганьо е едно доста, да кажем , необразовано същество , но за сметка на това е интелигентен според мен. Колкото и да е ограничен и изолирал се от света на познанието , толкова е и находчив, съобразителен , а и честно казано не мисля , че трябва да си чел ,,Дон Кихот” , за да въртиш успешна търговия с розово масло. Някои ще кажат: „Е, да , ама той е невъзпитан и се държи животински.” Така е – простащината на Бай Ганьо е налице и никой не може да я отрече. Маниерите му са далеч от общоевропейските , а той е точно толкова изискан , колкото и едно магаре. В сравнение с един възпитан английски джентълмен Бай Ганьо би изглеждал долу-горе като Маугли – дете на джунглата ( И да не забравяме влакнестите му гърди!). От друг ъгъл обаче нежният англичанин – кюсе би наподобявал малко момиченце на фона на първичната мъжественост на Бай Ганьо. И все пак аз лично бих се епилирал в такъв случай.
В отношението на Бай Ганьо към нежния пол също прозира ориенталския тип поведение – наподобяващ нерегламентирана схватка между борци. В обноските му липсват и мили думи , дори тъкмо обратното – езикът му е доста циничен и понякога дори вулгарен и непоносим. Но който от нас не е изпсувал нито един път в живота си , нека пръв хвърли камък по него ! Друго на ръка , че очевидно не може да борави правилно с думички от типа на „конституция” , но това е може би само смешно , но може би и жалко на фона на неизмеримото самочувствие на Бай Ганьо. Абе , джанъм , няма ли барем един дето да го поправи – явно и другите не са много вещи в тая област – аз му прощавам !
Бай Ганьо е такъв тип гадина , че дори и „Raid” няма да може да ни „избави” от него – дори и пет милиона микроби да умрат , той ще оцелее! Страшно е присобобим – умението да лавира ту вляво , ту вдясно, днес „консерва” – утре либерал е доста показателно. В света на политиката средностатистическия далавераджия може да оцелее само ако играе с „големите” , а и да не забравяме най – важния постулат в политическата доктрина на Бай Ганьо - никога в опозиция! Той е доста гъвкъв и е готов мигом да пречупи „възгледите” си на 180 градуса, щом има полза от това. Ама така е... Политика (келепир) не се прави с идеали , а с находчивост и усет. Сега някой пак ще каже , че той е безпринципен и аморален. Напротив! Той си има принципи и си ги следва неотлъчно, макар те да са основани на антиценности. Някои от тях са: 1. винаги със силния на деня ; 2. целта оправдава средствата и той нито веднъж не си е „изкривил” душата.
Бай Ганьо освен изброеното до тук е и , смея да кажа , един доста успешен бизнесмен. За това съдя , че той не си носи мускалите на връщане от гурбета и щом вече „парите не са проблем” за него, значи е натрупал известен капитал. Ашколсун (по байганьовски)! Може да е простак , може да е неук , но поне е предприемчив и с усет към парите. Самият избор за търговия с розово масло в Европа е доста правилен и успешен. Стоката е в малко количество , но е ценна – тук Бай Ганьо показва известна вещина в занаята си , а не всеки я има. Друг момент е захващането с вестникарско дело. Журналистиката на Бай Ганьо няма нищо общо с истинската , но и в Европа не е много по – различно в същото време ( - „Бел Ами”). Той отхвърля всички изгодни предложения и решава именно с периодичен печат да се заеме. Съобразителността му тук отново е факт. Бързи и лесни пари са това – напълно покрива критериите на предприемача Бай Ганьо.
Днес Бай Ганьо е променен, но същината му си остава същата. Заменил потурите и ямурлука с изтупан костюм и вместо цървули си е турил лъскави обувки , той пак е същия онзи Бай Ганьо от преди стотина години , който лъже , мами и търси келепира. Например , какво стана 2001г.?Ами много просто – заменихме вече овехтелите байганьовци с нови. Дойдоха на власт така наречените царски юпита – нищо ново под слънцето – същите задкулисни игрички и далаверки. Само че тук Бай Ганьо не е онзи непросветен нехранимайко , а един ерудиран и начетен човек, който действа доста по – мащабно и със замах , за разлика от прародителя си. Тук говорим за крупни суми и огромни далавери за милиони и всичко това в ущърб на избирателя! Тези байганьовци са вече една заплаха на национално ниво!
Ех, какво ли ще стане , ако тези байганьовци насочат енергията и потенциала си в правилната посока ?
Това е моето субективно мнение за Бай Ганьо – противоречиво и неясно като самия него.

SuN4y
05-09-2009, 10:14
Ето пак Tedi4ka на помощ :P