PDA

View Full Version : Помощ за тема върху "Пространното житие на Кирил"



askaslaa
05-07-2009, 17:33
За понеделник ми трябва една темичка дано да има някой, който да ми помогне, преподавателката ни предупреди да не сме били преписвали от нета и т.н....... сещате се ... а темата е ''Художествен израз на идеята за извисената сила на художественото слово в пространното житие на Кирил"(ЛИС). Чакам отогвори дано някой ми помогне :-o

Редактирано от ProstoAz
7 точка от правилника!

pifiella
05-08-2009, 19:03
І.Увод- В ”Пространно житие на Кирил” е изграден образ на светец, чийто живот може да служи като образец и да бъде възприет като пример за подражание.Биографичният разказ, разкриващ чудната съдба на необикновен герой като този, може да докосне душата на всеки и да въздейства върху възгледите и вижданията ни.
ІІ.Теза-
Микротеза 1 – В ”Пространно житие на Кирил” увлекателно се преплитат различни факти от живота на учителя,които поразяват със своята мистичност.
Микротеза 2 – Образът му на герой-образец ярко се допълва и от невероятната личност на светеца-неговата истинска същност и душевност.
Микротеза 3 – Качествата,които разкрива, и действията, които предприема за изпълнението на мисиите му, завършват цялостната картина, разкриваща величието на този необикновен човек.
ІІІ.Доказателствена част-
Микротеза 1 – Изумителна е фактологията, разкрита в житието,и представена по такъв въздействащ начин.

Разсъждения Доказателства
1. Раждането и предсказанието 1.”най-малкото беше седмото,философът Константин”; “Вярвай ми, жено,надея се на Бога , че той ще му даде такъв баща и настойник, който се грижи и за всички християни”
2.Пророческия сън на едва седемгодишното дете 2.”(пророчески сън): Когато беше на седем години, детето сънува сън и го разказа”
3.Успеха му в училище и желанието за знание 3.”когато го дадоха на учение от всички ученици той най-много преуспяваше”; “Константин отиде при него…Добри учителю,научи ме на граматическо изкуство!”; “когато дойде в Херсон…части на граматиката”
Извод 1 – Фактите, изложени в житието, са една малка част от магията около впечатляващия образ на героя.
Преход 1 – Всички интересни събития от живота на Кирил загатват по един или друг начин за неговата необикновена и колоритна личност.
Микротеза 2 – Много умело е изграден образа на философа,чрез постепенно напластяване и представяне на качествата му, които го правят толкова свят и велик.

Разсъждения Доказателства
1.Невероятния характер и способности на детето 1.”не искаше да поеме чужда гръд…Това стана по Божи промисъл”; “нейното име бе София,сиреч премъдрост.Нея избрах”; “чрез бързата си памет”
2.Духовната извисеност и дълбокия начин на мислене 2.”В себе си,Като се поразмисли върху суетата…и няма да прахосвам дните си в шума на този живот! ” ; “Изучаваше наизуст книгите”
3.Вярата-основната подкрепа в онези трудни времена 3.”Приеми и мене,който коленича пред тебе с любов и вяра,и ми бъди у1ител и просветител”; “изпадаше в скръб,когато не можеше да ги разбере основно”
Извод 2 – Характерът на Константин Кирил е силен и стабилен-той знае кое е важно и постижимо, и живее над обикновената хорска суета.
Преход 2- Качествата,които възпитава у себе си, му помагат да извърши с лекота възложените му мисии,макар създалите се пречки.
Микротеза 3 – Описанието на героя-образец е изкусно завършено от успешното изпълнение на възложените задачи,разкриващи до крайност вътрешната красота на Кирил

Разсъждения Доказателства
1.Избора на пратеник 1.”Изпращаме ме пратеници при вас…молим от вас учен мъж,та и ние да възприемем вашата вяра”; “Философе,зная,че си уморен, но ти …освен тебе никой друг не може”
2.Трите мисии-преодоляване на пречките и успешно изпълнение 2.”Философе,иди при тези л'де и им обясни въпроса за св.Троица”; “когато дойде в Херсон , тук изучи еврейския език и книжнина”; “Наистина, които вярват в Христа…а след него-и той самият”; “Макар да съм уморен и болен телесно, с радост ще отида там”; “И скоро му се яви Бог”; “отсега и докрай да оставиш…своя помен подобно на великия цар Константин!”
Извод 3 – И така , с описание на жизненоважните мисии,Константин доказва себе си и разкрива докрай красивата си и обаятелна същност.
ІV.Заключение - ”Пространно житие на Кирил” дава повод на много хора да се замислят върху смисъла на живота си и мисиите си на този свят.Образът , изграден в него,въздейства и променя човешкия мироглед,като служи за пример на следващите поколения.Светецът може не само да вдъхнови и впечатли с божествената си личност,но и да разкрие истинския смисъл на вечните неща-да покаже,да научи,да обезсмърти…

NE E TOVA TEMATA,NO MOVE DA TI POMOGNE :)