PDA

View Full Version : Вашето мнение



kalashnik
05-09-2009, 11:37
Задавам си един въпрос, кое е по-правилно да се празнува в училище днес 9-май денят на победата над Германия през ВСВ или 9 май денят на Европа. Според мен е по-правилно да честваме Денят на победата, цащото не трябва да се забрави огромната цена която е платила Европа и трябва да се почете животът на падналите войници, а не просто един ден на някакъв си Континент или съюз. Вие как мислите?

ThePowerOfLove
05-09-2009, 12:21
А защо да не празнуваме и двете :grin:

blago84
05-09-2009, 16:28
Денят на Европа е денят на едно ново начало за нашия континент, денят на надеждата и правото на всеки европеец от Атлантика до Кавказ да бъде това, което е. Денят на вярата в бъдещето на една обединена и могъща Европа. Дано остане неопетнен, за разлика от другото събитие случило се на датата 9-ти май.

Съветите опетниха своята победа и от триумф на свободата я превърнаха в началото на една мрачна епоха за половин Европа. Затова не считам, че някой извън пределите на Руската федерация би трябвало да празнува този ден, освен почитайки падналите във Втората световна война от всички страни. Поклон пред паметта им!

Boyd
05-09-2009, 17:39
Задавам си един въпрос, кое е по-правилно да се празнува в училище днес 9-май денят на победата над Германия през ВСВ или 9 май денят на Европа. Според мен е по-правилно да честваме Денят на победата, цащото не трябва да се забрави огромната цена която е платила Европа и трябва да се почете животът на падналите войници, а не просто един ден на някакъв си Континент или съюз. Вие как мислите?

Я, че нещо не разбрах! Казва се "Денят на Европа", защото тогава нацистка Германия капитулира.. т.е. се празнува едно и също, но с различни имена..

Mastta
05-09-2009, 18:10
и двете се празнуват ест

blago84
05-09-2009, 20:57
Разяснявам:

Денят на Европа чества 9 май 1950-та година, когато Роберт Шуман* представя документа, станал известен като "Декларацията на Шуман", който предвижда създаването на "Организирана Европа", необходима за подържането на мирни отношения между държавите. Този документ се смята за началото на това, което днес се нарича Европейски съюз. Затова този ден е честван от всички държави членки, като Денят на Европа.
* - Роберт Шуман е именит френски политик, с частично немски произход, в кариерата си е бил два пъти премиер на Франция, министър на външните работи, министър на финансите и министър на правосъдието, да не се бърка с немския композитор със същите имена)

Денят на победата чества 9 май 1945, когато Германия се предава на СССР (Германия е капитулирала пред Съюзниците два дни по-рано, но Съветите не признават тази капитулация и продължават бойните действия до подписването на отделен документ с който Германия капитулира пред СССР). 9-ти Май се чества като "Ден на победата" в Русия и някои страни от бившия Съветски съюз. Съюзническите сили отбелязват своята победа на 7-ми Май, с далеч по-малка показност отколкото това се прави в Русия.

afterforever
05-09-2009, 21:09
А, ето това не го знаех...
Редно е да честваме денят на Европа, просто защото т.нар. день победы (не претендирам за коректност) си е една победа в една война... която дори не е Българска война, на практика. Ако празнуваме всяко военно постижение по този начин надали ще има много работни дни...

clever
05-09-2009, 21:17
А защо да не празнуваме и двете :grin: 8)

KisSsSsSs
05-09-2009, 21:39
Във връзка с това на мен ми е много интересно
как за турския Байрам ( или както се пише)
учениците, които изповядват тази вяра,
са освобождавани за 3 дена, а на
Великден ни дадоха да почиваме един единствен ден...

afterforever
05-09-2009, 21:40
:-o във връзка с това аз не видях никва връзка :-o

KisSsSsSs
05-09-2009, 21:43
Щото не искаш да я видиш ;)

afterforever
05-09-2009, 21:45
:-) защото я няма :-)

Rofl4e
05-09-2009, 23:33
честно казано все ми е тая кво празнуваме..