PDA

View Full Version : 3 темички



Kole
05-09-2009, 14:31
Това са три теми за есета, които ми трябват:
1. Какво означава интерес по отношение на мен и на другите хора?
2. Може ли хитростта да бъде положително качество?
3. Какво могат да купят парите?
Благодаря предварително! :)

detelina101
05-09-2009, 16:08
3.Парите и човешките страсти, които вървят ръка за ръка и са неизменна част от водовъртежа на живота! Човешките страсти, които могат да се разгледат в два аспекта – човешките страсти в материална и духовна форма.
Човешките страсти в материална форма – цигари, алкохол, леки жени и други такива, водещи до морална деградация на личността на човека и човешките духовни страсти – блянуваната жена, сънуванато семейство и мечтаната обич. Но дали парите са достатъчни, за да задоволят „Човешките страсти”?!

Това е въпрос по, който са размишлявали не един или двама умни хора, прекарали живота си в цел да открият истинското духовно щастие (и човешките страсти?). Нека разгледаме горенаписаните два аспекта на човешките страсти и нека към това разглеждане добавим влиянието на парите.
А парите... какво могат да купят те? Могат ли да задоволят всичките ни потребности? А ако ги задоволяват, няма ли хленчим за още и още?! Какво всъщност са парите? Обикновени хартийки с някаква си материална стойност... проклети финикиици.
Парите преспокойно могат да задоволят материалните нужди и глезотиите на човек. Преспокойно могат да ти купят цигари, алкохол, леки жени и охолен живот и в един момент, когато осъзнаеш, че си се оказал на дъното, без пари, леки жени, алкохол и т.н., разбираш колко жестоко заслепен си бил и разбираш колко си сам всъщност. Свършили са забавленията, гуляите. Свъшват парите и разбираш колко от хората, които са били зад теб, всъщност са били до теб заради парите ти и са те манипулирали за своя облага. Парите са геноцид.
Погледанто от другия ъгъл – когато си постигнал нещата, които задоволяват човешките „страсти” в духовно отношение – имаш семейство, имаш жена, те те обичат... тогава какво повече ти трябва? Парите не са най-важното, което ти е нужно и на което се крепи живота. Не те могат да ти купят любов и щастие. Лично аз съм по-доволен от положението, в което се намирам. Нямам особенно много пари, но духовно съм богат. Чувствам се богат, защото „мога” да пиша, мога да свиря на китара и имам приятели.

Накратко – ако мога да направя една равносметка, тя ще да е следната: Човешките страсти имат две измерения. Едното е материално, другото е духовно. Парите могат да задоволят материалните човешки страсти, следвателно те се купуват. Но духовните човешки страсти – те са безценни. Те са малкият лъч в края на сивия тунел, който е животът. А парите водят до „разваляне” на човек... те са отровата, която навлиза бавно във вените на хората и в един миг усещаш как заради тях падаш като есенно листо.