PDA

View Full Version : Един въпрос



Bloodlust
05-10-2009, 15:48
Винаги са ми били интересни хора, които се обявяват за християни, но не са чели Библията. Ходят на църква, палят свещи, подават разни чинийки с храна за *бог да прости* и от време на време ти припомнят някой от божиите закони. Според мен това е пародия. Аз не съм вярваща, но все си мисля, че като се причисляваш към някоя религия, трябва да познаваш поне основите й. А повечето хора изобщо не са и помирисвали Библията, въпреки, че се имат за много набожни. Вие как мислите? Трябва ли един човек да е чел Библията, за да е християнин?

Naman07
05-10-2009, 16:39
Няма по-добър начин от това да прочетеш сам. Религията е изкуствена. Както казва един приятел, съфорумец - "Исус не дойде, за да ни обедини под някакви правила и догми". Така, че такова нещо като християнин, няма.
Относно Библията дали ще те направи по-добър вярващ, или там каквото имаш предвид, е доста индивидуално. Лично аз я възприемам като "карта", тя ме насочва, учи ме и прочие. Но както казах, за всеки е различно. Най-важното е да повярваш истински в Бог, да го приемеш в сърцето си, както се казва. Ти може да си чел/а 15 пъти Библията и пак да имаш своите си съмнения (като мен, уви, но все още съм в процес на преоткриване), така че...да не се повтарям.

П.П.
Човек, който е чел Библията и я взима на сериозно, никога не би се "обявявал" за вярващ :lol: . Както се казва в нея, хората които се молят така, че да ги виждат, че го правят, са получили своя дар. Тук пасва идеално поговорката "по-добре син отзад, отколкото отпред" :D .

blackvelvet
05-11-2009, 13:56
Не съм много вярваща,но мисля,че не е задължително да си чел Библията,за да можеш,примерно както ти казваш,да се изповядаш или да запалиш свещ в църквата.За всеки човек е индивидуално.Например един път имах голяма нужда просто да влезна в църквата и да запаля една свещ,просто така....Според мен Библията е като един вид "пътеводител" [извинявам се ако не звучи добре] :)

Bloodlust
05-11-2009, 19:17
Извинявай, не мисля че има човек на света, който не може да каже поне 3-4 от десетте заповеди. Въпросът ми е свързан с прочита на Библията, не със знанията които може да даде едно обикновено църковно календарче.

п.с. Макар, че и те са поучителни. Иначе от къде ще знаем, че само църковните свещи *важат*

Naman07
05-11-2009, 19:55
Винаги са ми били интересни хора, които се обявяват за християни, но не са чели Библията. Ходят на църква, палят свещи, подават разни чинийки с храна за *бог да прости* и от време на време ти припомнят някой от божиите закони. Според мен това е пародия. Аз не съм вярваща, но все си мисля, че като се причисляваш към някоя религия, трябва да познаваш поне основите й. А повечето хора изобщо не са и помирисвали Библията, въпреки, че се имат за много набожни. Вие как мислите? Трябва ли един човек да е чел Библията, за да е християнин?Сама си противоречиш.
http://prikachi.com/files/825011V.jpg
Мисли бе, момко.



Bloodlust, въпросът ти е глупав, без да се обиждаш. Btw за невярващ човек, някакси е странно да използваш ислямска поговорка за подпис.

vuryss
05-11-2009, 20:34
В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

Словото на Бог е в Библията. Как може да вярваш в нещо, като незнаеш какво е? Как може да повярваш в Бог, като незнаеш изобщо нищо за Него?

Ilikeliljon
05-12-2009, 08:14
Това е една много интересна тема как може да се определи кой е християнин и кой не. Отговора е ако следваш духа на християнството, който е хуманистичен по своята основа. Няма значение чел ли си Библията или не, знаеш ли 10-те божи заповеди или не (които ако бъда честен са закони на душата, тоест ако не ги следваш нараняваш душата си). Въпроса не е в това християни ли сме или не, а дали сме човечни или не, защото ако човек не се привързва примерно към нищо и търси себе си, той в този смисъл е будист. Защото повечето големи световни религии имат нещо общо, това да насочват човека към неговото осъзнаване и благоденствие - Християнство (в неавторитарната му част), Будизъм (повече в дзенбудизма), Ислям (в по-голяма степен в Суфизма), Бахайство и други. :) :)

Naman07
05-12-2009, 08:52
Това е една много интересна тема как може да се определи кой е християнин и кой не. Отговора е ако следваш духа на християнството, който е хуманистичен по своята основа. Няма значение чел ли си Библията или не, знаеш ли 10-те божи заповеди или не (които ако бъда честен са закони на душата, тоест ако не ги следваш нараняваш душата си). Въпроса не е в това християни ли сме или не, а дали сме човечни или не, защото ако човек не се привързва примерно към нищо и търси себе си, той в този смисъл е будист. Защото повечето големи световни религии имат нещо общо, това да насочват човека към неговото осъзнаване и благоденствие - Християнство (в неавторитарната му част), Будизъм (повече в дзенбудизма), Ислям (в по-голяма степен в Суфизма), Бахайство и други. :) :)

Все едно слушам Ганди :D , вярно си е. Жалко, че алчността, егоизмът и високомерието заеха главен пост в религията. Поне вярата е непокътната, въпреки, че е доста извратена при някои...

Ilikeliljon
05-12-2009, 15:06
Това е една много интересна тема как може да се определи кой е християнин и кой не. Отговора е ако следваш духа на християнството, който е хуманистичен по своята основа. Няма значение чел ли си Библията или не, знаеш ли 10-те божи заповеди или не (които ако бъда честен са закони на душата, тоест ако не ги следваш нараняваш душата си). Въпроса не е в това християни ли сме или не, а дали сме човечни или не, защото ако човек не се привързва примерно към нищо и търси себе си, той в този смисъл е будист. Защото повечето големи световни религии имат нещо общо, това да насочват човека към неговото осъзнаване и благоденствие - Християнство (в неавторитарната му част), Будизъм (повече в дзенбудизма), Ислям (в по-голяма степен в Суфизма), Бахайство и други. :) :)

Все едно слушам Ганди :D , вярно си е. Жалко, че алчността, егоизмът и високомерието заеха главен пост в религията. Поне вярата е непокътната, въпреки, че е доста извратена при някои...

:D :D :D Да бе, де да бях като Ганди - Човекът победил цяла една империя, в която слънцето незалязва, при това без насилие. :grin: :grin: :grin:

MP
05-12-2009, 16:54
Не трябва да си чел библията,за да си християнин.Вярата и религията не са задължение,както това,че си християнин не те задължава да четеш библията.

SolusChristus
05-12-2009, 20:29
Ако не четеш Библията, не можеш да си Християнин.

Няма как.

SolusChristus
05-12-2009, 21:14
Иисус чел ли е библията ? 8)

Да. 8)

SolusChristus
05-12-2009, 21:48
Добре, гледай сега.

Ако Исус е Бог, то тогава Той знае всичко и следователно е написал Библията.

Ако Исус е просто човек, то той трябва да познава доста добре Библията, та да излъже толкова народ.

Ilikeliljon
05-13-2009, 17:28
Добре, гледай сега.

Ако Исус е Бог, то тогава Той знае всичко и следователно е написал Библията.

Ако Исус е просто човек, то той трябва да познава доста добре Библията, та да излъже толкова народ.

Хахаха егати брилянтната логика, само дето няма нищо вярно. Първо Библията не е писана от него, а след него и то доста след него и второ, което следва от първото няма как да я знае тогава. Негови думи са записани там, но не той ги е писал, неслучайно има Евангелие от Марко, Матей, Лука и Йоан и още стотина, които Църквата смята, че се еретични (вкл. Евангелие от Юда) и че нямат място в Библията. Просто един ден са се събрали няколко висши духовници и са решили, това и това ще бъде в Библията, този и този текст са еретични и няма да бъдат, което не означава, че Библията е някаква глупава книга. :) :)

SolusChristus
05-13-2009, 18:28
Прочети 2рото писмо на Тимотей, глава 3, стих 16 (2 Тим. 3:16)

SolusChristus
05-14-2009, 09:55
Тянко, ти си малоумник.


Стария Завет го е имало по времето на Исус.


Абсолютно брилиянтни заключения.

Ilikeliljon
05-14-2009, 13:47
Тянко, ти си малоумник.


Стария Завет го е имало по времето на Исус.


Абсолютно брилиянтни заключения.

Хайде сега без обиди, може да го е имало, но да си чул или прочел някъде Исус да е вървял с книга в ръка и да говори за Моисей или Йосиф. Така че тихо :) :)

Naman07
05-15-2009, 07:41
Тянко, ти си малоумник.


Стария Завет го е имало по времето на Исус.


Абсолютно брилиянтни заключения.

Хайде сега без обиди, може да го е имало, но да си чул или прочел някъде Исус да е вървял с книга в ръка и да говори за Моисей или Йосиф. Така че тихо :) :)

В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

И словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина.

...сам си прави изводите :) .

Ilikeliljon
05-15-2009, 08:58
Тянко, ти си малоумник.


Стария Завет го е имало по времето на Исус.


Абсолютно брилиянтни заключения.

Хайде сега без обиди, може да го е имало, но да си чул или прочел някъде Исус да е вървял с книга в ръка и да говори за Моисей или Йосиф. Така че тихо :) :)

В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

И словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина.

...сам си прави изводите :) .

Много обичам да ми цитират Библията, дори самите тези хора да не знаят изобщо има ли някаква връзка между цитираното и говоренето, пък и самия факт, че ми се дава като доказателство, че е говорено, именно от книгата, за която говорим изглежда странно. Все едно правя анализ на Ботево стихотворение и за да потвърдя анализа си давам за доказателство стихотворението :D :D :D Което означава, че моя анализ по тоя начин не може да се докаже дали е така или не. Ако се опитам да схвана тези думи, то те вероятно се отнасят за силата на думите, чиято слава се равнява с тази на Бог, тоест той и думите са едно и също или казано на по-точен език той се идентифицира с думите и опита, който се крие зад тях, а не ги отчуждава от себе си, което е много хубаво :) :) В крайна сметка и Муун може да твърди, че неговите думи са истинските (не че това е вярно и може да бъде). Но не забравяйте Библията е писана през вековете и не от един човек. Също през Средновековието е имало опити за опознаване на Бога от различни Отци на Църквата и християнски учени, между които трябва да споменем Св. Аврелий Августин, Майстер Екхарт, Маймонид и други. Особено последния в работите си говори, че Бог не може да бъде опознат чрез разбирането на това какво е, а чрез разбирането на това какво Бог не е (отрицателна логика). Но това е много дълго за обяснение, така че ако искаш пак ми цитирай Библията с удоволствие ще направя още някой анализ :-o :-o

Naman07
05-15-2009, 09:33
Мислеш, че говорим за това дали някъде пише, че Исус е ходил с Библия в ръка...? Въпросът се зароди у тянко, който действително е малоумник, след това се прехвърли в/у теб. И аз ти казвам, че на Исус не му е била нужна Библията в ръка, за да проповядва словото на Бог. Цитатът, който ти изкарах, прекрасно пояснява това. И точно в този цитат е и отговорът на въпроса ти. Анализи за мен не те карам да правиш, прави ги за себе си.

П.П.
Въздържай се от изказвания от рода "Така, че тихо.", понеже пишем във форум...всички сме тихи :lol: . И м/у другото чел ли си Библията?

Ilikeliljon
05-15-2009, 11:22
Мислеш, че говорим за това дали някъде пише, че Исус е ходил с Библия в ръка...? Въпросът се зароди у тянко, който действително е малоумник, след това се прехвърли в/у теб. И аз ти казвам, че на Исус не му е била нужна Библията в ръка, за да проповядва словото на Бог. Цитатът, който ти изкарах, прекрасно пояснява това. И точно в този цитат е и отговорът на въпроса ти. Анализи за мен не те карам да правиш, прави ги за себе си.

П.П.
Въздържай се от изказвания от рода "Така, че тихо.", понеже пишем във форум...всички сме тихи :lol: . И м/у другото чел ли си Библията?

Сега дали е словото на Бог, това е отделен въпрос. Историята на християнството е много, много дълга и изпълнена с много противоречия, изобщо това, което е Библията може да се оцени от много страни - религиозна, философска, психологическа, антроположка, историческа, така че всяко едно твърдение от рода това е точно така, трябва да бъде подкрепено според мен от доста солидно разбиране за историята на написването на книгата, развитието на религията, ранното християнство и така нататък. Библията цялата не съм я чел, но съм попрочел доста от Стария Завет, малко от Новия, включително и забранени евангелията, както и части от идеите на Екхарт и съм чел анализ върху Маймонид. Явно си буквалист, ама какво да се прави, всякакви ги има :D :D

Naman07
05-15-2009, 11:54
Лошо няма, всеки е нещо. Ти мнението може да си го имаш, но няма да е адекватно, след като не си запознат изцяло с Библията. Противоречия в Библията няма, всичко си е там, само чака да го прочетеш. А какво е Библията? Мисля, че всеки индивидуално трябва да може да си отговори на този въпрос, естествено, след като я е прочел. Както доста учители обичат да казват "Какво според теб се е опитвал да каже авторът"...изключително малоумно изказване, ако питаш мен. С радост открих, че не съм само аз този, който мисли така. Един от доцентите, който ми преподаваше каза - "Трябва да отговорим на въпроса как ние възприемаме казаното от автора, не какво се е опитвал да ни каже.".
С Божията помощ и напътствие, ние откриваме себе си във вярата. Религията е изкуствена, християнство няма.

Но както и да е, на сила никой не е тръгнал да вярва в нещо. В предишните си постове казах, че аз съм приел дадена истина и се чувствам добре с нея. Не живеем 1000 години, че да си блъскам главата по такива елементарни въпроси. Както беше казал един философ "Ще живея праведно. Ако има Бог ще пребъда в Рая, а ти печелиш жарта на Ада. Ако няма Бог аз не печеля нищо, както и ти." Истината е доста близо, господа :D , всеки има свободата да вярва в каквото си пожелае и едва ли някой изпитва нуждата, друг да му показва "къде е истината". Със здраве.

absd
05-19-2009, 08:19
Ами не сте вярващи повечето , защото сте православни . Аз съм виждала даже са ми разказвали как вашите попове псуват и се напиват. Та вие повечето дори не знаете основите на християнството , чудя се даже дали знаете какво е протестант, католик... :? :? :? :?

Naman07
05-19-2009, 08:49
Ами не сте вярващи повечето , защото сте православни . Аз съм виждала даже са ми разказвали как вашите попове псуват и се напиват. Та вие повечето дори не знаете основите на християнството , чудя се даже дали знаете какво е протестант, католик... :? :? :? :?

Всяко стадо си има черни овци. Да не мислиш, че всички са 100% вярващи католици или протестанти, ест, че ще има и интересчии.
"Ами не сте вярващи повечето , защото сте православни", тук направо ме отказа :lol: . Със здраве.

Ilikeliljon
05-19-2009, 09:00
Ами не сте вярващи повечето , защото сте православни . Аз съм виждала даже са ми разказвали как вашите попове псуват и се напиват. Та вие повечето дори не знаете основите на християнството , чудя се даже дали знаете какво е протестант, католик... :? :? :? :?

Ти ме уби направо, всички знаем какво е. Мисля, доста знаят кой е Калвин, Лутер, а също така и Англиканската църква, исихасти, богомили, а също сме чували и за 1054 г. и Отците на църквата и още много други работи. Случайно в България има католически и протестантски храмове и какво ли още не :D :D :D :D

Naman07
05-19-2009, 09:07
Ами не сте вярващи повечето , защото сте православни . Аз съм виждала даже са ми разказвали как вашите попове псуват и се напиват. Та вие повечето дори не знаете основите на християнството , чудя се даже дали знаете какво е протестант, католик... :? :? :? :?

Ти ме уби направо, всички знаем какво е. Мисля, доста знаят кой е Калвин, Лутер, а също така и Англиканската църква, исихасти, богомили, а също сме чували и за 1054 г. и Отците на църквата и още много други работи. Случайно в България има католически и протестантски храмове и какво ли още не :D :D :D :D
Не очаквай много от тийн проблема, все пак повечето не надвишават 14 години...

Liar
05-19-2009, 19:34
елигията (от лат. religio — свещено задължение, благоговение) е форма на обществено съзнание, съвкупност и система от възгледи, нагласи и обичаи, основани на вярата в свръхестествени сили, както и съвкупност от моралните норми, практики, ценности, институции и ритуали, съпровождащи тази система.
Ако възгледите ти съвпадат с някоя религия-религиозен си,но няма как знаеш,че си такъв и в последствие да се причислиш към останалите, без да познаваш материята на даденото учение.Само някои елементи извадени като морал и вяра в свръхестествени сили изглежда не важат,въпреки,че са основнот,а е останалото е излишно,по мое мнение.А самият акт на покръстване нищо не означава.Хора,които са го преминали,но стават особено религиозни само по празници,вярват,че "има нещо"не християни.Мисля,че въпросът,който се разисква в темата е породен точно от такъв тип хора.Вероятно го правят,за да се покажат като добри граждани,не знам наистина...