PDA

View Full Version : История в СУ (изпит)



Mooo6no
05-11-2009, 21:58
Интересно... има ли хора явили се на предварителния кандидатстудентски изпити по история в Софийския университет и каква оценка имат? :)

Deadlock
05-12-2009, 05:30
а ти? (:

Blab
05-12-2009, 05:41
Хайде, похвали се, де!))

Alabalaportokala
05-12-2009, 05:42
Една моя позната се яви и изкара 5.87 :)

Loshotia
05-12-2009, 06:04
Аз бях- имам 5,13

Ако така се запазят оценките, ми стига.

amazonkata90
05-12-2009, 06:40
5.88 :smt006 :smt006 :smt006 :smt006 :smt006 :-| :-| :-|

caseoftheex
05-12-2009, 06:55
Какво правите вие бе? Всички с някви високи оценки :-o

hottie
05-12-2009, 07:03
5.80, сега чакам литературата и се надявам да ударя едно Право за второ висше...

Прекалено ще се изучиш :D

BulgariaZaBulgarite
05-12-2009, 07:04
Какво се падна по история

Loshotia
05-12-2009, 07:09
Движение за новобългарска просвета през епохата на Възраждането(аз по тази тема писах)

Възстановяване и развитие на Българското царство( 1185-1207)

w0sh
05-12-2009, 07:19
миналата година имах 3.80 и пак ме приеха право на второ класиране.

CheriHool
05-12-2009, 07:24
^Жестоко. 8-)

caseoftheex
05-12-2009, 07:58
миналата година имах 3.80 и пак ме приеха право на второ класиране.

къде? 8-)

w0sh
05-12-2009, 08:06
миналата година имах 3.80 и пак ме приеха право на второ класиране.

къде? 8-)

СУ, как къде...
ама не влязох право щото не исках

ScionOfStorm
05-12-2009, 08:06
4.75, ма все пак ше се ходи на редовен, че не е сигурно за кое ще ми стигне и кое не. :)

Mooo6no
05-12-2009, 08:14
То да не е да се хваля нямам кой знае колко висока оценка.... просто ми е интересно има ли тук из форума кандидатстуденти и какво им е представянето.

Иначе имам 4,63

И ме е яд, защото вечерта преди изпита стигнах в преговора точно до цар Калоян, но реших, че е късно и си легнах. Ако го бях преговорил нямаше да направя двете грешки, които ми костваха толкова много.

А Raybeez само за пълен и кратък член ще му отнемат повече. 8-)

techCandy
05-12-2009, 18:18
Миналата година (не ме приеха) кандидатсвах с история....въобще няма да споменавам колко се изложих :oops: Въпроса ми е друг... Как бе хора, ги научихте всичките тия теми?! На мен на края ми беше всичко една голяма каша.... Как ги научихте и как запомнихте всичко...каква е с- мата? Колко време преди изпитите почнахте и какво точно правите....и защо аз не успях? :oops:

Blab
05-12-2009, 18:37
Зубрачеството не се отдава на всеки. А форматът на изпитите по БЕЛ и История в СУ не само предполага, а и изисква именно такъв подход.
http://www.wildlifephotos.eu/Images/photos/STUMBRAS.JPG

Mooo6no
05-12-2009, 19:18
Не е така. Аз не съм зубрач. Да наистина годините се учат на изуст, но и тях да не мислиш, че ги зубря. С подход ги запомням една след друга. И освен това има причинноследствени връзки, т.е. ако се използва подходът на ученето с разбиране нещата се научават много по-лесно, а това не е зубрене. Като се сетиш за едното събитие - веднага се сещаш и за последвалите събития.

Иначе във форума на СУ бяха написани много "стихотворения" свързани с драмите около изпита по История и кандидатстудентската кампания въобще. Ето едно от най-интересните:


Жив е той, жив е! Там в Ректората,
потънал в листи, ръмжи и пъшка,
юнак, на който му се подкосяват краката,
юнак във младост, с мерак да кръшка.

На една страна захвърлил "Милка",
на друга картонче на две строшено;
очи темнеят, глава се люшка:
"Това кандидатстване ми излезе солено!"

Седи юнакът, а до него
квесторът сърдито наднича:
"Пищовец има нейде детето..."
А кандидатът - стои и се спича.

Предварителни са сега...Пейте кандидати
тез дълги теми. Мърмори и ти, квесторе
в таз робска зала: "Ще да анулирам
и тоя юнак"...Но млъкни, братле!

Тоз, който падне в бой за кът места,
той не умира: него жалеят
баба и дядо, стринка и свако,
и студенти на бисерите му се смеят...

Денем учи цитати цитати и дати,
и чете там някоя статия.
До него един куп дебели трактати,
а отгоре съседа клати ли, клати я...

Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
младежът кълве теми яко отнесен.

И фолк-певици в бяла премена,
чудни, прекрасни, песен поемнат, -
тихо се гъзят на сцена зелена
и във юнака дойдат та седнат.

Една му с билки раната върже,
друга го пръсне с вода студена,
трета го отдолу целуне бърже -
и той я гледа, - я, виж, Галена!

"Кажи ми, сестро, де - Ректората?
Де е и мойта вярна дружина?
Кажи ми, пък ми вземи душата, -
аз искам, сестро, тук да загина!"

И плеснат с ръце, па се прегърнат,
и с гюбеци хвръкнат те в небесата, -
летят и пеят, дорде осъмнат,
и търсят сградата на Ректората...

Но съмна вече! И в Ректората
юнакът седи, времето му тече, -
квесторът гледа строго децата,
и слънцето през прозореца пече ли - пече!

Blab
05-12-2009, 19:28
Ех, набързо си изтрих редчето "с риск да обидя някого" по-горе.
Просто дадох своя отговор на момичето.)
Разни хора, разни... да, точно така.^^

Mooo6no
05-12-2009, 19:41
^А каква е идеята с тази картинка на Борис Велчев? o.0

Ето и още нещо посветено на всички кандидат-студенти по история:

Ето Ода за историята, която аз и една приятелка сътворихме един слънчев следобед в градинката на СУ.. макар че след шедьовъра на Scorpion, вече ме е срам да пиша каквото и да е :oops:


Ода за историята

Птичките пеят, цветята цъфтят,
Уроците по история пак ни зоват.
Ден след ден кандидат-студенти мрат,
Не ме занимавай с техните драми – шът!

Горд и въшлясъл се изправя Аспарух,
Почесва се тук и там: „Грух, грух!”
Храбрият Тервел заграби Загоре,
Но разумен бе – не продължи нагоре.

Кат не щеш мира, на ти секира!
Това беше девизът на Крум,
Той не се славеше с много ум.
Нов аксесоар той си избира
От черепа на Никифор пие само отбрана бира.

След него идва Омуртаг,
Но ще го прескочим – не ни е много драг.
Пресиян и Маламир
Не доживяха купони безспир.

Борис дойде и ни покръсти,
А после тихо се изниза по пръсти.
Дойде Симеон и настана Златният век,
На който би завидял даже и Шрек.

Петър оная работа си не чеса,
А набързо опъна византийска принцеса.
Самуил постави началото на края,
За който предпочитам да си трая.

Византийците мамата ни... изгряха,
Асен и Петър тяхната огряха.
За Балдуин Калоян бе голям шмекерия,
Ала като се заби с Мария,
Калата му стисна кръстоносната шия.

Иван Асен бе управник голям,
Но дъщерите си разпродаде без срам.
После тоя оня се смениха
И османците ни покориха.

Много страшно и тъмно бе, уви,
Докато Паисий не хвърли своите искри.
Делото му бе подето и така,
Докато не се появи БРЦК.

Последва Априлското въстание,
Което разчупи вековното мълчание.
Още миг и ще падне заветния хълм. О, Шипка!
Този път ще спечелим сюблимната битка!
Песента летеше по вековните чукари,
Подета от отрязаните глави на нашите другари.
О, Бисмарк! О, Берлин!
След вас ни трябваше аналгин!
Русия ни освободи,
А Турция Македония под носа ни сви.

Батенберг ни стана княз
И страната ни прецака от раз!
Последва Съединение,
Ала само частично удовлетворение.

Стамболов имаше хубава глава,
Но клъцната на две остана тя.
С нашия късмет уви
Ни победиха във всичките войни.

Тошко бе селянин с колело,
Но защо дойде в града, защо?
После дойде 1989,
Която ни разтърси като Рихтер на пета.

Борбата е безмилостно жестока,
Борбата, както казват е епична.
Аз ще падна, друг ще ме смени.
Това е тъжната истина, уви,
Затова, приятелю, върви – учи, учи, учи...

All rights reserved :bounce:

Blab
05-12-2009, 19:44
тематично животно:Д
ПП: занасям се:Д

Mooo6no
05-12-2009, 19:53
Велчо (Белчо) и Сивушка? 8-)

Blab
05-12-2009, 19:53
Не, Зубър:Д

Loshotia
05-13-2009, 06:14
Аз чак тая година усетих каква е разликата да учиш и да зубриш. Установих, че съм учила...

Иначе тея от форума на СУ са болни

Блаб, всички изпити са горе- долу така в СУ. Ти всъщност си по- запозната от мен де. Но като искам да уча определена специалност, просто нямам избор. Единствената алтернатива е НБУ, където въпреки че е по- сериозно отношението, все още се гледа с лошо око на образованието там.

hottie
05-13-2009, 06:29
НБУ е по-добър като система на обучение, преподаватели, технологии, сграда и всичко това. Единственото, което пречи на НБУ да си изгради добра репутация са повечето тъпи кифли, четящи Паоло Коелю, които се разхождат с по 10см ноктопластика по коридорите. :-o

Обаче евала за тези, които са успяли да научат темите по история. Супер трудно ми се вижда. Добре, че във Франция нямаще такова нещо :D

EarthShaker
05-13-2009, 06:36
Миналата година (не ме приеха) кандидатсвах с история....въобще няма да споменавам колко се изложих :oops: Въпроса ми е друг... Как бе хора, ги научихте всичките тия теми?! На мен на края ми беше всичко една голяма каша.... Как ги научихте и как запомнихте всичко...каква е с- мата? Колко време преди изпитите почнахте и какво точно правите....и защо аз не успях? :oops:

когато историята ти е страст и 2-3 години си я учиш системно, преди изпита може и да не ти се наложи да отвориш учебник

Mooo6no
05-13-2009, 07:39
Ми то има два университета за Право в България - СУ и ВТУ. И трети резервен - УНСС. Останалото е пълнеж. :-o

Не виждам как ще хвалите един университет, където може да бъде приет всеки, който си плаща без да има каквито и да е знания. А и определящо понякога е дори не колко добър е преподавателя в университета, а каква е средата ти. А правистите в СУ не са случайни хора.

ScionOfStorm
05-13-2009, 08:25
Миналата година (не ме приеха) кандидатсвах с история....въобще няма да споменавам колко се изложих :oops: Въпроса ми е друг... Как бе хора, ги научихте всичките тия теми?! На мен на края ми беше всичко една голяма каша.... Как ги научихте и как запомнихте всичко...каква е с- мата? Колко време преди изпитите почнахте и какво точно правите....и защо аз не успях? :oops:

аз лесно помня. общо-взето за 2 часа концентрирано учене помня темата колкото за 5 при повече късмет на изпита. фактически за СУ аз учих системно последния месец и половина - по ~ 2 часа на ден. има хора, които по 8 часа циклят, мен ми е невъзможно..

Mooo6no
05-13-2009, 09:03
има хора, които по 8 часа циклят
:D :D :D

Blab
05-13-2009, 12:41
А и определящо понякога е дори не колко добър е преподавателя в университета, а каква е средата ти. А правистите в СУ не са случайни хора.
За средата - ДА! Евала! Точно така е!
Относно второто изречение - бъркаш се, пожелавам ти обаче сам да се увериш в думите ми тази година.:)

А НБУ ме дразни, лично мен. Първо, тестът е смотан, второ - струва ми се, че стои все като резервен вариант, ако не те приемат другаде. А да не влезеш масова специалност, с не-знам-си-колко места, е малко тъжно...

А да се заблуждаваме, че всички преподаватели в СУ са някакви светила, едва ли не... е, няма нужда.)

Loshotia
05-13-2009, 13:10
hottie, съвсем съгласна съм с теб! За съжаление в Българи се цени не качеството, а името.

Mooo6no
05-13-2009, 15:13
^ А името се е получило заради качеството.

УНСС преди 15 години нямаше името, което има сега. Тогава Стопанската академия в "Свищов" и ВИНС-Варна бяха по-елитни и по-добри ВУЗ-ове. Но сега вече качеството в УНСС е по-високо от тях и името му е на най-добрия икономически университет в България. ;]

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
05-13-2009, 15:19
^ А името се е получило заради качеството.

УНСС преди 15 години нямаше името, което има сега. Тогава Стопанската академия в "Свищов" и ВИНС-Варна бяха по-елитни и по-добри ВУЗ-ове. Но сега вече качеството в УНСС е по-високо от тях и името му е на най-добрия икономически университет в България. ;]

Тук сгреши доста. :) Чул съм доста експертни мнения по въпроса за качеството на подготовката ... УНСС е една идея след Варна и Свищов все още ... Това, че се е самоизтъкнал като най-добрия икономически е друг въпрос. Пък и сега с новата система УНСС, нито стимулира своите студенти, нито повишава интереса у кандидат-студентите. Лично мое мнение е,че за момента най-добър е Винса и след него Унсс (защото е в столицата) .

hottie
05-13-2009, 15:20
Свищояският е определено в топ университетите и то преди УНСС

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
05-13-2009, 15:22
Свищояският е определено в топ университетите и то преди УНСС

Мхм ... единствените му недостатъци са новите доста кофти тестове и факта, че е в малък град. Нивото там е доста високо ;]

Mooo6no
05-13-2009, 15:48
Да, но вие се позовавате на старото име. Не искам да обиждам никого, но...

ВИНС-ът беше много добър университет до преди няколко години. От 2 години приемът му е толкова велик, че е станал "Свободен университет". Научаваш наизуст 700-800 отговора на въпросите от помагалото със задачи и си вътре с 6.00. В УНСС не е така, защото от 60 въпроса (- математиката (там нямам наблюдения)) съвпадат само 2-3-4. Самият прием показва какво е нивото на даден университет. А Свищов понеже е толкова добър не знам и един съученик, който да иска да ходи в него, а уча в МГ и повярвайте - ще влязат в Свищов. За сметка на това от по-тъпи училища са се запътили точно към него. ;)

_donna_
05-13-2009, 15:50
Относно второто изречение - бъркаш се
Ахъм. ;-)

Seducti0n
05-13-2009, 18:52
На базата на какво определяте кой униврситет е по-добър?

За Свищов, СУ, ПУ и ВИНС съм комуниирал с колеги, които имат по-високи оцнки от мен, а знанията има с плачевни... Аз съм възпитаник на УНСС и сравнявам практическите и теоритическите си знания...


та... как?

:) Оценките са важни по време на средното образование.
Така де, някакъв авторитет уж създават, но до колко той се основава на реални възможности и знаният е друг въпрос.

Идеята на висшето е да използвате на практиката наученето, а не просто да имате високи оценки /основен приоритет на учениците/...

hottie
05-14-2009, 10:16
зависи от специалността..от преподавателите и от амбицията на студента.
СУ може да се води добър, но в някои специалности е направо отчайващо...с преподаватели на по 80 години, които само мрънкат и преподават, четяйки това което са написали преди 50 годии.
Всичко е толкова относително. И не са важни толкова оценките, колкото знанията и ПРАКТИКИТЕ, които си натрупал. Важно е да си в средата на събитията, за събираш контакти..стига да го искаш.

Loshotia
05-14-2009, 13:20
На мен оценката ми стига за политология. Като сравних програмите на НБУ и СУ обаче, много започнах да се чудя кое да предпочета

hottie
05-14-2009, 13:25
в НБУ политологията на френски език е много добра ама не знам дали знаеш френски

suletka___
06-15-2009, 09:43
Здравейте бъдещи , сегашни и предишни колеги :P Имам един въпрос към вас.Смятам тази година да запиша Социология в СУ , но все още се колебая , тъй като не съм сигурна най - малкото дали самата специалност е хубава.Другите ми алтернативи са политология пак в СУ или право в Търново ( както и каквото си поискам там , тъй като имам добра оценка на матура , а там и това вземат) Имате ли някакви съвети към мен .Мерси предварително :)

hottie
06-15-2009, 11:20
Препоръчвам ти социологията в СУ :) за другите нямам мнение, не съм запозната.

Pliok0019
06-15-2009, 20:01
Свищояският е определено в топ университетите и то преди УНСС
Да. Аз уча в икономическо училище и всички преподаватели от 8ми клас насам ни казват, че най-добрият икономически университет е в Свищов.

Аз за съжаление се прецаках в избора на гимназия и няма да уча икономика. Вариянтите ми са СУ и НБУ, защото там има специалността, която искам - политология.

Loshotia
06-16-2009, 07:33
Много политолози се извъдихме 8-)

Да стискате палци тая година да ме приемат на първо желание! Може и да не е на първо класиране де, ама политология да е. :D

suletka___
06-16-2009, 12:17
И аз съм чувала , че Свищов е най - добрият.Освен това си е и Академия , което не е за подценяване.
А за социологията в СУ , какво точно се учи и с какво мога после да се занимавам !? И поразширено ли е от Политологията например.

Briseis
06-16-2009, 17:02
да не пускам нова тема, а имам една питанка, свързана със СУ.

какви учебници/помагала да си купя, за да се подготвя добре по история за изпита /догодина/?

Loshotia
06-16-2009, 19:21
да не пускам нова тема, а имам една питанка, свързана със СУ.

какви учебници/помагала да си купя, за да се подготвя добре по история за изпита /догодина/?

Темите на Ciela

ScionOfStorm
06-16-2009, 19:51
аз си учих от учебника на просвета, нищо особено и по-сложно, освен някои отделни теми от учителя ми. ама май за момиче стоят по-сложно нещата..

Pliok0019
06-16-2009, 20:28
Много политолози се извъдихме 8-)

Да стискате палци тая година да ме приемат на първо желание! Може и да не е на първо класиране де, ама политология да е. :D
И аз това искам. :-D

Я разкажи по-подробно за балообразуването?
История и литература от дипломата?

Възможните оценки, с които да вляза?
Ти колко изкара?

На мен всичко това ми предстои след 2 години, но искам да се чувствам подготвена. :-D

Един приятел учеше в НБУ, но се отказа след година. Просто това не беше неговата специалност явно. В момента учи коренно различно нещо.