PDA

View Full Version : Трябват ми 2,3 теми



2SHAE
05-12-2009, 12:09
Значи утре ще правя класна БЕЛ и трябва да направя ЛИС има 3 теми ще се избере една от тях та темите са

1.Шинел - овеществяване на човека и очовечаване на веща
2.Балзак
3.Паисиевата история като начин за откриване на българина и неговото присъствие в света

Един приятел ми прати 2 и 3-та тема само,че е от помагало и както той така и много други от моя клас ще го свалят от там така,че ми трябват от някъде другаде можете ли да ми помогнете?

Punk_girrl
05-12-2009, 12:14
Никога не съм писала ЛИС но все пак това става ли.. :?

Първият роман от поредицата “Човешка комедия” на Балзак е “Дядо Горио”. Той разкрива два свята – живота в пансиона на бедните хора и живота във висшето общество, който е напоен с лицемерие, сребролюбие и други пороци, обезличаващи човешката душа.
Един от главните образи в романа е дядо Горио, който е опиянен от необхватна обич към дъщерите си. Друг движещ образ е Йожен Растиняк, който има стремеж към аристокрацията. Той е още в началото на житейския си път и пробва всеки един начин за постигането на успех. Третият персонаж е Вотрен – каторжник.
В романа авторът разкрива това, което интересува най-много френското общество, а именно парите и властта. Показва, как под влиянието на тези фактори страда съвестта, приятелите, семейството. Балзак разкрива чрез героите си различни нравствени качества характерни за времето.Господарката на пансиона е скъперница и преценява хората по парите. Дядо Горио обича неописуемо дъщерите си и задоволява всяка тяхна прищявка. Не съзнава, че така ги превръща в егоисти. Той е натрупал богатство и чрез него иска да покаже силните си чувства към Делфин и Анастази. Но те не са така всеотдайни като него, те го уважават когато им дава пари. Когато вече е беден не му помагат, както той е направил за тях, а се срамуват от него.Личи опустошаващото влияние на парите, които могат да обезличат всяка една душевност На смъртния си одър Дядо Горио разбира истината, разбира заблудата, в която се е намирал цял живот като е мислел, че е бил обичан от дъщерите си. Той умира в пансиона в дълбока бедност и дори децата му не присъстват на погребението . Единствен останал до край с любящия баща е Растиняк. Йожен се стреми точно към това, от което пада дядо Горио. Първоначално Йожен иска да пробие в обществото чрез труд, но разбира, че може да постигне нещо само ако го завоюва. Предстои му да разбере покварата на света и да открие основата за успех в алчността и парите, но не и в честността. Вотрен е извън закона и от много време е разбрал това, което дядо Горио чак пред смъртта си. Вотрен и Растиняк разговарят много. Каторжникът разяснява на Йожен как се стига във висшето общество : “трябва да връхлетиш като снаряд или да се промъкнеш като чума”….
Балзак разработва много персонажи, за да покаже обществото от всяка страна. Целта му е читателят да извлече за себе си нравствени поучения. Творбата завършва с думите на Растиняк : “А сега ще видим : аз или ти!” – думи на млад и амбициозен човек, който няма да се спре пред нищо.

2SHAE
05-12-2009, 13:19
Ами надявам се мерси много и да попитам дайте някакъв як пищов да си направя качих си едни неща в тела лесно се четат ама госпожата е млада и се усеща лесно