PDA

View Full Version : за тези които искат да стават лекари ;)



clever
05-13-2009, 14:31
здравейте!
интересувам се от медицина и много искам да стана лекар
обаче не знам каква специалност да си избера 8-)
уча усилено химия;математика и английски
от догодина почвам и усилено учене на биология ;)
нека тези които имат такива интереси да споделят-какъв лекар искате да станете?
къде учите в момента-училище;университет ... ;)
готвите ли се ?
:)

mrtn
05-13-2009, 15:39
еми аз също искам да уча медицина, но и аз като теб незнам каква специалност, но и още не ми е време на 16 съм сега ми е живота не да мисля какво ще уча по нататък, но иначе се стягай особенно по химия и биология, а и не е много лесно :-o :)

Ilikeliljon
05-13-2009, 17:38
Ами аз уча в университет или по-точно завършвам вече специалност Психология и пиша дипломна! :D :D

clever
05-13-2009, 19:39
Ами аз уча в университет или по-точно завършвам вече специалност Психология и пиша дипломна! :D :D
успех! :)

Ilikeliljon
05-13-2009, 21:52
Ами аз уча в университет или по-точно завършвам вече специалност Психология и пиша дипломна! :D :D
успех! :)

Благодаря!! :D :D

Fritz
05-13-2009, 22:50
Стани патолог,интересна специалност,пациентите не ти надуват главата.

OneGirl
05-14-2009, 14:50
И аз искам да стана лекар. Искам или хирург или дентална медицина.
Но още специалност не съм решила.
В момента съм десети клас и тази година май при нас за последно ще имаме химия и биология :( .
Уча усилено по тези предмети, но оценките не ми са мн хубави, защото по химия май се оформям за 5 :-k :cry: .
Успех желая на всички, който искат да учат медицина, защото изобщо не е лесно :)

Millen4ety
05-15-2009, 09:50
И аз искам да уча медицина. 7 клас съм, но предполагам, че по-добре от сега да се концентрирам в предметите, които са ми нужни. Смятам да кандидатствам НПМГ с химия и биология. Просто ми е много интересно. Пожелавам успех на всички, които са се запътили към медицината. :) :)

molika
05-15-2009, 21:02
Стани патолог,интересна специалност,пациентите не ти надуват главата. :-D На това му се казва ''черен хумор'' :D Не виждам причина защо трябва да правим 10 отделни теми за медицина.По темата: искам да стана невролог :-o но дали ще?Никой не знай :)

Spider4eto
05-15-2009, 21:09
Стани патолог,интересна специалност,пациентите не ти надуват главата. Аз искам да съм патолог, нема как да ти умре пациента :D

bishop
05-15-2009, 21:52
аз обмислям онкология, преди исках психология, обаче тая крава, която ми преподава в училище ме отказа. уча в софийската математическа гимназия, 10 клас, ходех на хиляда сипа по химия и биология, ама на последък нещо ми изгърмяха бушоните иии от 2 месеца не съм ходил на химия :-o

пп: и за патолог съм си мислел. колкото и д аолееш нещата, нищо... фатално няма да последва от това :-D обаче идеята да работя в морга ми се струва отвратителна. вместо това мога да работя в онкологична болница, повечето от пациентите и без това умират.

EarthShaker
05-15-2009, 22:46
онкологията ще ме съсипе, сигурен съм :)

мисля, че е доста рано за такива дългосрочни планове :) първо да ме приемат общата медицина, пък ще имам 5-6 години да си помисля хубавичко 8-)

storex
05-16-2009, 03:27
Здравейте, аз съм втори курс медицина и макар още да не съм вкусил нищо от същинската медицина, бих искал да ви дам все пак някой друг съвет. С това, че някои от вас в 10 клас знаят, че искат да станат лекари, мога да се съглася, щото и аз съм минал през тази фаза. Но... в 10 клас не можеш да мислиш вече каква специалност ще избереш. Това ви го казвам от личен опит и наблюдение, веднага давам пример - една колежка в първи курс мечтаеше да стане неврохирург, сега пък се ориентира към очни болести, утре може да й хрумне друго - това е напълно нормално. Та, мисълта ми беше първо да се съсредоточите върху това да ви приемат в медицински университет, а колкото до избора на специалност - това ще дойде от само себе си с времето и следването ви в университета. И още нещо - ако се записвате да учите медицина, бъдете сигурни, че го искате, защото иначе язък за многото усилия за взимането на изпитите в университета, а и на кандидат-студентските (изключвам приетите с връзки или чрез парични средства). На бъдещите кандидат-студенти пожелавам успех и да знаете - не се отчайвате от многото учене, защото ако разберете колко повече има за учене след като влезнете, ще си мечтаете за кандидат-студентския изпит :)

pifiella
05-16-2009, 19:07
Рано ми е да мисля за специалност,даже много рано-8 клас съм и определено това искам да уча още от малка......Даже един път правих аутопсия на жива жаба :lol: Тъкмо я разрязах и сестра ми я опусна и тя избяга с отворено коремче :razz: Но определено искам специалността да е сързана с деца.......С биологията съм супер,химията ми е горе долу добре .....шестици имам,но на изпитите химията не е като в училище 8)А иначе уча в езикова гимназия,много исках в математическа с химия и биология,но не стана........ :(
Успех на всички!
А и да попитам студентите,които бяха писали коментари какво сте завършили?Езикова,математи ческа и т.н.Защото според мен на тези от математическите им е по-лесно влизането във ВУЗ... :)

Ilikeliljon
05-16-2009, 19:46
Рано ми е да мисля за специалност,даже много рано-8 клас съм и определено това искам да уча още от малка......Даже един път правих аутопсия на жива жаба :lol: Тъкмо я разрязах и сестра ми я опусна и тя избяга с отворено коремче :razz: Но определено искам специалността да е сързана с деца.......С биологията съм супер,химията ми е горе долу добре .....шестици имам,но на изпитите химията не е като в училище 8)А иначе уча в езикова гимназия,много исках в математическа с химия и биология,но не стана........ :(
Успех на всички!
А и да попитам студентите,които бяха писали коментари какво сте завършили?Езикова,математи ческа и т.н.Защото според мен на тези от математическите им е по-лесно влизането във ВУЗ... :)

Не ти е работа, завърших техникум по електротехника, който впоследствие го направиха професионална гимназия по електротехника. От точните науки към науките за душата :D :D :D :D

mrtn
05-16-2009, 20:41
Аз не мисля, че има голямо значение в какво училище учиш важното е дали наиситина го искаш, аз също уча в СОУ 10 клас съм догодина на уроци почвам да ходя, ма нещо оенките ми от 9 и 8 клас по биология и химия не вървят тая година уж 6 ще имам и по двата предмета ама да видим :) айда успех на всички

Genetix
05-16-2009, 21:38
Аз не мисля, че има голямо значение в какво училище учиш важното е дали наиситина го искаш, аз също уча в СОУ 10 клас съм догодина на уроци почвам да ходя, ма нещо оенките ми от 9 и 8 клас по биология и химия не вървят тая година уж 6 ще имам и по двата предмета ама да видим :) айда успех на всички


Има доста голямо значение в какво училище си. Разбира се това да го искаш е много по важно. Но все пак знанията които ще получиш в специализирана паралелка са много важни. Ти после пак можеш да си ходиш на уроци но за по Advanced ( не се сетих за българската дума) неща

ПП. Сетих се "Напреднали"

clever
05-16-2009, 22:08
Здравейте, аз съм втори курс медицина и макар още да не съм вкусил нищо от същинската медицина, бих искал да ви дам все пак някой друг съвет. С това, че някои от вас в 10 клас знаят, че искат да станат лекари, мога да се съглася, щото и аз съм минал през тази фаза. Но... в 10 клас не можеш да мислиш вече каква специалност ще избереш. Това ви го казвам от личен опит и наблюдение, веднага давам пример - една колежка в първи курс мечтаеше да стане неврохирург, сега пък се ориентира към очни болести, утре може да й хрумне друго - това е напълно нормално. Та, мисълта ми беше първо да се съсредоточите върху това да ви приемат в медицински университет, а колкото до избора на специалност - това ще дойде от само себе си с времето и следването ви в университета. И още нещо - ако се записвате да учите медицина, бъдете сигурни, че го искате, защото иначе язък за многото усилия за взимането на изпитите в университета, а и на кандидат-студентските (изключвам приетите с връзки или чрез парични средства). На бъдещите кандидат-студенти пожелавам успех и да знаете - не се отчайвате от многото учене, защото ако разберете колко повече има за учене след като влезнете, ще си мечтаете за кандидат-студентския изпит :)
благодаря за съветите :)
п.п. аз съм още 8 клас ... :D

storex
05-16-2009, 23:08
благодаря за съветите :)
п.п. аз съм още 8 клас ... :D
Е, то животът е пред теб, аз като се замисля... наскоро отидох до гимназията, където учих и учителката по биология ме вкара в един час на 11 клас и ме призоваваше да убеждавам учениците да НЕ кандидатстват медицина, така че ако следваш нейния съвет имаш бая време докато се откажеш :))) Но аз виждам, че имаш интерес, понеже си го споменал(а) в не една тема, за което мога само да те поздравя :)



А и да попитам студентите,които бяха писали коментари какво сте завършили?Езикова,математи ческа и т.н.Защото според мен на тези от математическите им е по-лесно влизането във ВУЗ...
Бре! Защо пък си мислиш така? Няма такова 'на тези им е по-лесно'. За биологията ти е нужно наизустяване на материала (което си зависи от теб самия), а по химия зубрене + мисъл (пак си зависи от теб). Аз лично съм завършил езикова гимназия, но не мисля, че това ми е натрупало някакви предимства (недостатъци) пред другите кандидати. Оставям настрана фактът, че в моята гимназия, когато аз завършвах още преподаваха някои от най-старите цербери-учители и по един или друг начин придобиваш тренинг с ученето, но това пак е относително, защото аз примерно по повечето предмети съм минавал малко между капките :) По принцип ако искаш да учиш медицина, това къде си завършил гимназия би трябвало да представлява НУЛЕВ фактор - университетът подбира по резултати от изпита, а не по имена на училища :) Успех!

molika
05-18-2009, 14:19
Бре! Защо пък си мислиш така? Няма такова 'на тези им е по-лесно'. За биологията ти е нужно наизустяване на материала (което си зависи от теб самия), а по химия зубрене + мисъл (пак си зависи от теб). Аз лично съм завършил езикова гимназия, но не мисля, че това ми е натрупало някакви предимства (недостатъци) пред другите кандидати. Оставям настрана фактът, че в моята гимназия, когато аз завършвах още преподаваха някои от най-старите цербери-учители и по един или друг начин придобиваш тренинг с ученето, но това пак е относително, защото аз примерно по повечето предмети съм минавал малко между капките :) По принцип ако искаш да учиш медицина, това къде си завършил гимназия би трябвало да представлява НУЛЕВ фактор - университетът подбира по резултати от изпита, а не по имена на училища :) Успех!Извинявай,стана ми интересно,в България ли учиш? :oops:

storex
05-21-2009, 12:48
Извинявай,стана ми интересно,в България ли учиш? :oops:
Отговор: Да, в България и още по-конкретно - в Пловдив :)

molika
05-21-2009, 19:05
Извинявай,стана ми интересно,в България ли учиш? :oops:
Отговор: Да, в България и още по-конкретно - в Пловдив :)Ахам,бях почти сигурна :oops: благодаря :)

niakoitam3
04-22-2010, 18:57
Не ме приеха в БГ и сега уча В Румания заедно с много чуждестранни студенти университета и средата са супер ако ниакои има въпроси как става аз намерих инфо от този саит : studyinconstanta . com

nero0
01-13-2012, 07:02
Хмммм, ами аз съм 10 клас и за сега си мечтая да ме приемат ;д Иначе специалности, към който съм се ориентирал- Анестезиология, реанмиация и интензивно лечение, Кардиохирургия, Ортопедия и травматология ^^

anonymous708973
01-13-2012, 08:44
Или грам не сте наясно, или дрънкате глупости, за да не заспите.
Едната вика "искам медицина, ама не знам ква специалност", другата в 10 клас вече си избира специализация.

Учите 5 години обща медицина, тогава избирате направление. Никой не кандидатства с "Неврология", примерно.

nero0
01-16-2012, 16:10
Или грам не сте наясно, или дрънкате глупости, за да не заспите.
Едната вика "искам медицина, ама не знам ква специалност", другата в 10 клас вече си избира специализация.

Учите 5 години обща медицина, тогава избирате направление. Никой не кандидатства с "Неврология", примерно.

или просто си решил/а да се направиш на интересен/сна :D ... явно не ти се получи :)
всеки може да напише това, което си иска... не виждам нищо лошо да споделим към каква специалност сме се ориентирали,а и мисля, че всички са наясно, че 1-во се изучава обща медицина... кой е казал, че се кандидатства със специалност? или просто го написа за да има там някакъв упрек...
В края на краищата, специалността те избира. Кой знае какво ще сме решили за в бъдеще...

nIkEnCeTy_bE
02-03-2012, 18:18
Обожавам медицината, но нямам толкова амбицията и волята да следвам това. Много бързо се отказвам, не се боря и това ми е недостатък. Иначе бих учила за кардиохирург. Това ме влече.

scrooper
02-15-2012, 13:05
Обожавам медицината, но нямам толкова амбицията и волята да следвам това. Много бързо се отказвам, не се боря и това ми е недостатък. Иначе бих учила за кардиохирург. Това ме влече.

В днешно време, с голямата конкуренция и наплива от напористи хора, трябва да си готова да се бориш с каквото и да се захванеш, ако искаш да ти се получи :) а освен възможностите за "престиж", лекарите са полезни на обществото, което със сигурност ще ти помогне да бъдеш пълноценна личност.

HolyShit
02-15-2012, 18:32
В днешно време, с голямата конкуренция и наплива от напористи хора, трябва да си готова да се бориш с каквото и да се захванеш, ако искаш да ти се получи :) а освен възможностите за "престиж", лекарите са полезни на обществото, което със сигурност ще ти помогне да бъдеш пълноценна личност.

Като ти умрат 2-3 пациента в ръцете друго ще заприказваш...Защото хубавите неща бързо се забравят(тоест ако си спасил живот) ,но другото се помни цял живот......

nIkEnCeTy_bE
02-16-2012, 20:53
Е много ясно, хората забравят добрините на хората. Пък и тука медицината няма развитие. Тук няма как да се чувстваш пълноценен. Всеки иска да спасява животи, всеки би се чувствал добре и горд и т.н., но има да се извърви дълъг път. За моята специалност, особено. А и първо трябва да мога да съумявам да оставам хладнокръвна в трудни ситуации, а аз не мога. Само като видя кръв и ми се обръща стомаха, а пък къде ще ти режа тела, да таковам сърца и т.н. Макар, че изобщо ако се захвана, може и да не стигна до там.

awerw
02-17-2012, 14:23
и аз съм се запътил на там, макар че не уча кой знае колко усилено биология и химия, може да се каже са ми интересни предмети и разбирам до една степен от тях, а вярно ли е това, че ако 2 години не си практикувал като лекар ти се отнема правото да практикуваш ?

ccdesigns
02-17-2012, 21:28
ооо да очакваме ли "въпросите на д-р Awerw" ? :D

awerw
02-18-2012, 12:59
то вие ше тряя да ме питате мене :lol:

scrooper
02-29-2012, 15:09
Като ти умрат 2-3 пациента в ръцете друго ще заприказваш...Защото хубавите неща бързо се забравят(тоест ако си спасил живот) ,но другото се помни цял живот......
Значи по- добре професията "лекар" да изчезне и да се спасява кой както може? Глупости. Добрите лекари имат желязна психика и логиката е, че ония 2- 3 пациента са с 1 крак в гроба без мед. намеса, т.ч. ако могат да бъдат спасени- хубаво; ако ли не- мн здраве.

venkata.aleksandrov
07-09-2012, 11:37
zdraveite az su6to mislq da stana surde4no sudov hirurg no se kolebaq dali da kandidatstvam sled 7 klas ili napravo vishe obrazuvanie
a puk i imam celi 2 godini da mislq.

Amore-Mio*
07-10-2012, 07:50
Аз също искам медицина и имам същия проблем: не знам каква специалност, а това е голям проблем. В такава паралелка съм, уча усилено биология и химия, и засега много ми допадат и двата предмета. То, от самото начало си ми допадат, точно и затова избрах тия предмети и медицината. Та, ще следя темата. Иначе иска ми се в чужбина, но ще си остана да си уча в България. За сега съм се спряла на медицинския университет във Варна.

harabadabarche
07-10-2012, 09:55
Тая година се записах с първо желание за акушерка и чакам сега да видя дали ще ме вземат. А иначе от малка исках да бъда ветеринарен лекар ама като видя животно да се мъчи и да умира, изпадам в някъв ужас, почвам да рева и да се депресирам, докато при хората не е така. И понеже искам да уча нещо, с което после ще помагам на някой, реших че ще е това.

darkness848
07-13-2012, 11:55
И аз се вписвам в темата... :)
И аз от пет години насам не съм си променила отношението за това какво искам да кандидатствам след като завърша училище. На 17 съм да поясня... :D
Интересно ми е да чета за човешкия организъм, различните болести и т.н. Биологията също ми е интересна, както и химията. Надявам се да не си променя скоро решението.
Знам, че ако искам да кандидатствам за медицина, ще трябва да уча постоянно, дори може и да имам социален живот 0%, но това поне за сега не ме е отказало.. :D
Мисля да кандидатствам в Лондон или пък Ирландия, а може и в България да кандидатствам.
И имам един въпрос към учащите... :D Когато са ви изпитите и т.н обръщате ли някакво внимание относно теории на еволюцията или например теория на Ламарк, Дарвин, теория за катастрофизъм и т.н?

dani979
08-01-2012, 06:14
ами аз съм по-малка от вас -13год на апсолютносъщото мнение съм като darkness848 ^

ati4ka
08-22-2012, 16:42
Скоро ще ставам на 14, но вече знам, че искам да уча медицина. И да специализирам хирургия. Проблема е, че майка ми не е съгласна и не знам как да я убедя. Ако имате предложения, пишете.

BrainlessROCKBABY
09-03-2012, 23:19
За амбициозни:
взимате UKCAT и в Англия

myHeartIsOnlyForYou
09-04-2012, 06:43
За амбициозни:
взимате UKCAT и в Англия

http://www.darbicollege.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=200&Itemid=388&lang=bg
За това ли говориш? Та то не е изпит по английски, ами по-скоро е тест, който проверява способностите ти да разсъждаваш.
Само чрез него ли може българин да влезе в посочените университети да учи медицина? Трябва ли да има сертификат някакъв за английски или има и изпит по езика?
Ако знаеш повече по въпроса за следването на медицина в Англия (как влизат българи, колко струва и т.н) моля те пиши!

bilqnavod
09-05-2012, 14:41
Скоро ще ставам на 14, но вече знам, че искам да уча медицина. И да специализирам хирургия. Проблема е, че майка ми не е съгласна и не знам как да я убедя. Ако имате предложения, пишете.

Като си много сериозна и учиш непрекъснато. Покажи и, че ставаш за тази професия. Но в предвид възрастта ти още е рано на 100% да определиш дали ще станеш лекар. Това е една от най-желаните специалности в целия свят може би, колкото обичана толкова и отричана. Огромния брой кандидатстуденти не намалява. Така че ако го искаш трябва да почнеш с подготовката още от началото на гимназиалния курс. Готви се за битка. А... както и за дебел портфейл или "огромен мозък"

BrainlessROCKBABY
09-06-2012, 10:06
http://www.darbicollege.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=200&Itemid=388&lang=bg
За това ли говориш? Та то не е изпит по английски, ами по-скоро е тест, който проверява способностите ти да разсъждаваш.
Само чрез него ли може българин да влезе в посочените университети да учи медицина? Трябва ли да има сертификат някакъв за английски или има и изпит по езика?
Ако знаеш повече по въпроса за следването на медицина в Англия (как влизат българи, колко струва и т.н) моля те пиши!

UKCAT не е изпит по английски, но добрите университети го изискват;
иначе останалото не е много по-различно - изпит по английски, най-често iBTOEFL/IELTS, като там вече оценките са по-високи от стандартните за UK
дипломата ти трябва да е доста висока, разбира се