PDA

View Full Version : Учене/следване в чужбина?



Madness
05-16-2009, 08:36
Говоря най-вече за следване в чужбина,не изобщо за образованието там.
Толкова много българи заминават...струва ли си наистина?И къде по-точно?Кое е толкова по-доброто?И не е ли едно и също в крайна сметка образованието,и не може ли да си седнеш на задника тука и пак да успееш?

Какво смятат учещите извън Блгария и има ли някой с такива намерения...

Да ви чуя мненията за ученето извън стараната ми се искаше,въпреки че ми е малко рано да го мисля.

:)

местете в училище и приятели ако трябва,ама мен тук повече ми харесва :P

machoka
05-16-2009, 08:49
Зависи в коя специалност си..

в класическата музика не само си заслужава, но е и препоръчително.

Loshotia
05-16-2009, 08:58
Ако учиш нещо свързано с науките- определено over the ocean. Но за останалите специалности не си струва според мен- не и ако искаш да живееш тук, де. Моите наблюдения са, че хората, които нямат сили да кандидастват тук, се насочват към Холандия. За там ти трябва един Toefl, а на някои места само диплома и определен брой часове по английски или там на какъвто език е програмата.

Madness
05-16-2009, 09:08
То навсякъде доколкото знам няма приемни изпити,но за Германия например архитектура искат Oberstufe или там С1/С2 както се води владеене на езика...

Loshotia
05-16-2009, 09:48
Ааа, за Германия не мога да ти кажа.

Виж, в САЩ май навсякъде искат САТ, а за някои специалности искат и САТ2 по съответната специалност.

Има някакъв университет по международно и европейско право в Хага, където приемат само с диплома. Там какви хора влизат, не е истина.

hottie
05-16-2009, 09:49
заслужава си разбира се. Образованието в България си е зле, каквото и да си говорим.

Madness
05-16-2009, 10:06
hottie,ти точно не учеше ли някъде ъм..там?къде и какво иии как си избра града,университета...струва ми се направо страшно и сложно..

PainMonopoly
05-16-2009, 10:16
Както вече казаха, зависи си от специалността.

Аз се бях засилил за там и дори ме бяха приели в Англия, но реших че не си струва, а за моята специалност е дори препоръчително да остана.

Madness
05-16-2009, 10:29
аз искам архитектура :-o

Canis_Dirus
05-16-2009, 13:23
Много ясно, че няма приемни изпити. То да влезеш в университет е супер лесно. Диплома и това е. Даже има специалности, където няма ограничение на бройката. Да излезеш е проблема. Когато започвах бяхме ~250 човека. Сега сме около 45, като точната бройка ми се губи, понеже специализираме различни неща.
Има и по-фрапантни ситуации. Примерно информатиката на доста места е свободна - който иска-влиза. След първия семестър остават по-малко от 20% от началната бройка и завършват около 10%. или по-малко.

Не е важно, кой влиза, а кой излиза.

В България, който влезе - излиза студент.

За Германия сертификати за език много. В България се дава DSD II - в някои езикови гимназии, иначе стандартно е TestDaF - което е аналог на Toefl. Държи се на няколко места в БГ. Състои се от 4 части - четене с разбиране, слушане с разбиране, писмена и устна част. Прави се в БГ и се оценява в Хаген, Германия. Оценките са unter 3 (скъсан) 3, 4, 5. Максимума е 20 точки, като повечето специалности искат 16 точки, техническите 12 (електротехника, физика), но е по преценка на университета - може и 18 и 20 да искат (Германистика например).

Архитектурата обикновено е ограничена специалност и трябва да проверяваш на страницата на всеки университет, какви са условията, понеже при всеки са различни.
Или директно отиваш при добра консултантска фирма и те вършат работата.

Canis_Dirus
05-16-2009, 13:26
Loshotia, какво значение има, кой влиза? Може да влиза сульо и пульо, но шанса да излизе е супер минимален. Дори хора с много акъл в главата трудно минават в някои специалности.

Bianca
05-16-2009, 13:32
Много ясно, че няма приемни изпити. То да влезеш в университет е супер лесно. Диплома и това е. Даже има специалности, където няма ограничение на бройката. Да излезеш е проблема. Когато започвах бяхме ~250 човека. Сега сме около 45, като точната бройка ми се губи, понеже специализираме различни неща.
Има и по-фрапантни ситуации. Примерно информатиката на доста места е свободна - който иска-влиза. След първия семестър остават по-малко от 20% от началната бройка и завършват около 10%. или по-малко.

Не е важно, кой влиза, а кой излиза.

В България, който влезе - излиза студент.

За Германия сертификати за език много. В България се дава DSD II - в някои езикови гимназии, иначе стандартно е TestDaF - което е аналог на Toefl. Държи се на няколко места в БГ. Състои се от 4 части - четене с разбиране, слушане с разбиране, писмена и устна част. Прави се в БГ и се оценява в Хаген, Германия. Оценките са unter 3 (скъсан) 3, 4, 5. Максимума е 20 точки, като повечето специалности искат 16 точки, техническите 12 (електротехника, физика), но е по преценка на университета - може и 18 и 20 да искат (Германистика например).

Архитектурата обикновено е ограничена специалност и трябва да проверяваш на страницата на всеки университет, какви са условията, понеже при всеки са различни.
Или директно отиваш при добра консултантска фирма и те вършат работата.
Същото щях да напиша. Говорила съм с много хора по този въпрос и са ми казвали абсолютно същото...

babity
05-16-2009, 15:06
Аз се интересувах, ама за себе си си прецених, че не мога да издържа на напъна с издръжката. Земи си и тея луди пари за такси и общежития... мерси съм! Сигурна съм, че в моята специалност има недостиг на добре квалифицирани кадри и при добро желание няма да ми е проблем да се реализирам.

Madness
05-16-2009, 16:06
^аз пък точно за таксите знам,че на доста места е евтинко,че и стипендии дават,още повече в сравнение с другите страни в Германия било най-евтино(или бъркам?)

machoka
05-16-2009, 16:12
В Австрия паднаха напълно таксите за ВУЗ, до колкото знам във всички е така, но не мога да гарантирам тъй като съм се интересувал само за музикалните.

Canis_Dirus
05-16-2009, 16:29
В Германия "такси" няма навсякъде. Навсякъде се плаща определена сума за студентската организация ъ други неща като карта за транспорта (ако е в включена в семстраиланата такса си много на далавера). Това е общо около 150 до 250 евро - според зависи от града и дали е включена карта за транспорт. Тази сума се плаща 2 пъти в годината - февруари и август - месец-два преди началото на семестъра. Отделно някои провинции имат семестриални такси по 500 евро и съответно плащаш около 700 на семестър, като тенденцията е това да отпадне заради липсата на квалифицирани кадри. Такси има за пресрочено следване - ако следваш повече от 3 години над редовното време - по 500 на семестър.

Иначе в Германия храната е по-евтина от България. За общежитие си приготви 200-250 на месец, или повече, ако си в много скъп град (Мюнхен например), но пак зависи. Ако си изкараш европейска здравна карта за 2 лева в БГ не плащаш здравно осигуровки в целия ЕС (около 60-65 евро на месец).
Телефон - зависи, колко говориш, но можеш да си направиш договор на discounter и да си с предплатена карта по 10 цента на минута. Обикновено в общежитията нета е безплатен, на частно - за 50 евро нет неограничен, и телефон към стационарни номера в целия ЕС неограничен (да си говориш с мама).

Според зависи как живееш може да изкараш с 500 евро на месец. Ако спестяваш и с 450. МНОГО трудно с под 450. Но ~650 ти стигат за доста нормален живот с излизане в рамките на нормалното

babity
05-16-2009, 18:31
^Хах, т'ва е на баща ми заплатата. Остава само да ги науча тука да фотосинтезират, да не се къпят и да не си угаждат с електричество и да заминавам. :D :D :D

Като ходих в насрания интеграл ми обясняваха за ветеринарната във Великобритания и ставаше дума за 3000 и не знам си там колко паунда на година, освен общежитието горе-долу 500 паунда на месец и след тези 500 паунда започват моите джобни... и нашите трябва да се научат да правят онова от по - горе за да ида... НЕма нужда просто...

Jesus
05-16-2009, 20:40
В България, който влезе - излиза студент.


това е предимно за НБУ и УНСС, в СУ информатика 20% само си взимат всички изпити първият семестър, а за вторият спадат до към 15% до края от 120 човека дали завършваш повече от 20 не знам :С

Rowdy
05-16-2009, 21:34
Канис, намалянето на хората в сепциалността на какво се дължи, на Eignungspr

Blab
05-16-2009, 22:34
Ако имах пари, ама много пари, доволно така:Д... щях да уча приложни в Кралския в Лондон.

- Майко, съзнаваш ли какво каза току що.
- Казах "ако".
- А, да, "ако". *хихихихихи*

Madness
05-17-2009, 12:27
^Хах, т'ва е на баща ми заплатата. Остава само да ги науча тука да фотосинтезират, да не се къпят и да не си угаждат с електричество и да заминавам. :D :D :D

Като ходих в насрания интеграл ми обясняваха за ветеринарната във Великобритания и ставаше дума за 3000 и не знам си там колко паунда на година, освен общежитието горе-долу 500 паунда на месец и след тези 500 паунда започват моите джобни... и нашите трябва да се научат да правят онова от по - горе за да ида... НЕма нужда просто...
а не може ли примерно да работиш?

gsh
05-17-2009, 12:29
макя му, в Англия е скъпо :?

Canis_Dirus
05-17-2009, 15:49
^Хах, т'ва е на баща ми заплатата. Остава само да ги науча тука да фотосинтезират, да не се къпят и да не си угаждат с електричество и да заминавам. :D :D :D
А като си студентка в София? По теб ще отиват ~400 лева на месец. Това са 200 евро. Останалите 400 можеш да си ги набавяш сама с по 2 дни по 7-8 часа работа на ден, или 4 дни по 4 часа примерно.


[quote=Rowdy]Канис, намалянето на хората в сепциалността на какво се дължи, на Eignungspr

LetTheMusicPlay
05-17-2009, 19:08
трудно си е
там няма мама и тати като ти сваршат парите да тичаш при тях да те нахранят :D Номера е да си ги издаржиш тия 4 години и после по-лесно става :)

babity
05-17-2009, 19:50
^Хах, т'ва е на баща ми заплатата. Остава само да ги науча тука да фотосинтезират, да не се къпят и да не си угаждат с електричество и да заминавам. :D :D :D
А като си студентка в София? По теб ще отиват ~400 лева на месец. Това са 200 евро. Останалите 400 можеш да си ги набавяш сама с по 2 дни по 7-8 часа работа на ден, или 4 дни по 4 часа примерно.'

Да, ама няма да съм в София... Кога ще мога да работя при положение, че трябва да си присъствам на абсолютно всички лекции и вариант задочник просто няма? Абе друго си е на 100км от мама и тати. Не дай си Боже се разболея, всичко се случва. На пичка си материна ше ми измрат близките от притеснение, освен че няма да могат да ме издържат което не е никак малък довод да съм си тук. Пък и аз нямам намерение да бягам навънка като си приключа образованието.

Celence
05-17-2009, 20:29
абе и само с диплома да приемат и някакъв си тоефл, пак не е така лесно. миналата година една позната кандидатства в англия с висок бал(5 и 50 май) и 109 точки от тоефл и от 5 средно добри университета и направиха оферта само два от тях, но не я приеха.
но англия пак по-добре от.. дания да кажем. там безплатно и цяла европа се разсипва да кандидатства.
някой беше споменал за Интеграл. моят съвет е да кандидатства сам през ucas, защото Интеграл само гледат да прецакват с университетите, които са на дъното, ама нали имат договори с тях.. пък и си е направо обир 800 лева да пратят 2 документа. вярно, сам да си направиш всичко ще ти отмене поне седмица да разучиш как точно да ги попълниш документите и още седмица да завериш и пратиш всички документи, но си е по-сигурно от първа ръка ;)

а за 3000-те хиляди паунда всъщност не е чак толкова голям проблем. вижте схемата ся. 8-) теглиш студентски заем от там, на повечето им дават. може дори за всички години да ти отпуснат заеми (но не наведнъж, всяка година трябва да теглиш). после започваш да ги изплащаш едва след като почнеш да получаваш над 15,000-16,000 паунда на година, което поне в първите години няма да стане, така че ще имате възможност да спестявате. вторият вариант е да се върнете в България където ще го изплащате само, ако получавате над 1,500 лева и то 6% месечно. НО има и други варианти - да си търсите спонсори. не се намират на всяка крачка, но доста филми подпомагат студенти.

machoka
05-17-2009, 20:33
^^потвърждавам за 3те хиляди паунда такси и за студентските заеми.

Loshotia
05-17-2009, 20:43
Loshotia, какво значение има, кой влиза? Може да влиза сульо и пульо, но шанса да излизе е супер минимален. Дори хора с много акъл в главата трудно минават в някои специалности.


Така е!

Просто всеки е решил висшист да става, но не всеки има капацитет за това.

Лесно се влиза, трудно се излиза.
Тук трудно се влиза, лесно се излиза...и все пак няма начин.

Jesus
05-18-2009, 12:45
Просто всеки е решил висшист да става, но не всеки има капацитет за това.

Лесно се влиза, трудно се излиза.
Тук трудно се влиза, лесно се излиза...и все пак няма начин.

приемам го като лична обида :? :)