PDA

View Full Version : Редки болести



clever
05-19-2009, 15:12
Здравейте!
Тук дайте линк или разкажете за редки;интересни болести :)
Също предложете някоя книжка с такива-ще съм ви много благодарен:)

clever
05-19-2009, 15:28
аз ще започна
това го намирам за интересно :-o
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B0

Ilikeliljon
05-19-2009, 18:36
аз ще започна
това го намирам за интересно :-o
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B0

Ебола е рядка болест да и донякъде интересна, но някак си си представях по друг редки и интересни болести, защото в тази категория влиза и вируса на СПИН ако ще си говорим. :) :) Влез тук и си избери по-добра http://bg.wikipedia.org/wiki/Категория:Болести :-o :-o

pifiella
05-19-2009, 20:00
Ами в момента се сещам само за рак..... :cry: .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ? :)

pifiella
05-19-2009, 20:02
Болестта на Фокс-Фордайс е рядко заболяване.
За съжаление причината за заболяването е неизвестна. Основно значение се придава на дисфункцията на яйчниците и на щитовидната жлеза. Изостряне на заболяването се наблюдава обикновено в периода на месечния цикъл.
Често в огнищата на увреждане има обриви на срамната кост, в подмишниците, около пъпа, опадат космите, а кожата сърби.

Протичането на болестта действително я причислява към хроничните. Описани са обаче и случаи на излекуване от само себе си след многогодишно боледуване.

За облекчаване на състоянието обикновено прилагат повърхностна рентгенотерапия, криомасаж, ултразвукова терапия, а също изписват специални лекарствени средства.
Ужас!

clever
05-20-2009, 13:04
Ами в момента се сещам само за рак..... :cry: .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ? :)
здравей!
все още ми е рано
но разбира се размислям по въпроса;)
смятам да кандидатствам в МУ
или в медицинсия факултет на СУ
ти? :)

molika
05-20-2009, 19:35
аз ще започна
това го намирам за интересно :-o
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B0 И по рано съм чувала за болестта но не съм предполагала че е толкова отвратителна.Иначе ето и от мен ето за Гастроентерита http://www.bgvet.org/science/clinic/infdis/parvo.php интересна неприятна и не съм много сигурна дали е толкова рядка :oops: Интересна ми е защото симптомите се припокриват с тези от продължително отравяне с Арсен :)*

pifiella
05-20-2009, 19:49
Ами в момента се сещам само за рак..... :cry: .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ? :)
здравей!
все още ми е рано
но разбира се размислям по въпроса;)
смятам да кандидатствам в МУ
или в медицинсия факултет на СУ
ти? :)
Ами ние с теб сме набори 8-) Незнам аз затова питам.Всичко ми е много далече във времето........но така си мислех и за изпита по английски,но то остана само 1 месец...... 8) Всичко ще си дойде с времето,но иначе съм мислила за следване в Германия,но не знам дали ще разбирам като ми преподават на немски.Има много варианти и имаме още много време :-D
:)

Genetix
05-20-2009, 22:53
Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести. :D

Колкото по темата Антракс е една от най-рядко срещаната болест в природата. (не говорим за биологичното оръжие).

clever
05-21-2009, 14:50
Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести. :D

гледам го;разбира се :grin: и то много редовно :grin: :grin: :grin:

Ilikeliljon
05-21-2009, 16:03
Ами аз се сещам например за натравяне с фосфор. Помня в един филм разследваха някаква загадъчна смърт. И съпруга на убитата постоянно приказваше, че докато била на легло имала ореол около главата :D :D :D (тя беше болна от нещо отделно от натравянето) и впоследствие се оказа, че фосфора се отделял чрез потните жлези на главата и светел. Не знам дали е възможно това чудо, ама беше интересно :) :)

Genetix
05-21-2009, 17:02
Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.

Ilikeliljon
05-21-2009, 17:14
Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.

Това ми напомни за гафа на руските служби по случая на Чикатило (все още се спори така ли е или не, а Чикатило е масов убиец и изнасилвач в бившия СССР, разстрелян 1994), че братушките го хващат и му правят модерния за онова време ДНК анализ (става въпрос за около 1984) и сравняват ДНК-то на спермата, намерена на мястото на убийството. В крайна сметка нямам съвпадение и го пускат. След няколко години пак го хващат и вече го осъждат. Според руските лекари и полицаи Чикатило имал рядък генетичен дефект, при който спермата му имала различна ДНК от тази на кръвта му. Което означава, че ако си направи дете нямаше да може да докаже с кръвен тест, че той му е баща :D :D Но в крайна сметка това е осмяно от американците, защото те смятат, че малко трудно спермата да има различна ДНК (все пак тя съдържа половината хромозоми от тялото на мъжа и чак пък всичките да са различни). 8-) 8-)

molika
05-21-2009, 18:59
Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.

Това ми напомни за гафа на руските служби по случая на Чикатило (все още се спори така ли е или не, а Чикатило е масов убиец и изнасилвач в бившия СССР, разстрелян 1994), че братушките го хващат и му правят модерния за онова време ДНК анализ (става въпрос за около 1984) и сравняват ДНК-то на спермата, намерена на мястото на убийството. В крайна сметка нямам съвпадение и го пускат. След няколко години пак го хващат и вече го осъждат. Според руските лекари и полицаи Чикатило имал рядък генетичен дефект, при който спермата му имала различна ДНК от тази на кръвта му. Което означава, че ако си направи дете нямаше да може да докаже с кръвен тест, че той му е баща :D :D Но в крайна сметка това е осмяно от американците, защото те смятат, че малко трудно спермата да има различна ДНК (все пак тя съдържа половината хромозоми от тялото на мъжа и чак пък всичките да са различни). 8-) 8-)Офф...тия руснаци.Има ли как да те прекарат.Не мога да понасям тази държава въпреки че в Москва и някои други градове е хубаво :oops:

pifiella
05-21-2009, 20:01
Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести. :D

гледам го;разбира се :grin: и то много редовно :grin: :grin: :grin:
А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен! 8-)

plmn
05-21-2009, 21:24
тия болести, вируси и т.н. ги създават изкуствено

mrtn
05-21-2009, 22:12
pifiella то това беше мастна емболия, дето се отдля костна тъкан и запушваше кръвоносните съдове ама серията беше интересна :) а до редките болести Теоретид на Хашимото, заболяване на щитовидната жлеза дето се характеризира с уголемяване на органа и разни проблеми с обмяната на веществата, автоиммуно заболяване е да подчартая.

Ilikeliljon
05-21-2009, 22:46
Ето няколко, но аз не ги причислявам към екзотичните или редки болести: хипофизно джудже, гигантизъм, а иначе имаше разни болести, където краката на човека започваха да приличат на дърво и нещо такова. :) :) Иначе за доктора къща, доста се чудих, кой е тоз човек, ама се сетих :D :D Имаше епизод, където са в самолет с шефката си и един кореец му беше зле, всички в самолета започнаха да се влошават (и шефката му също) и той накрая си направи експеримент с пътниците и се оказа май беше паразивно разстройство (масова психоза), тоест всички си бяха влошили разни глупости, а иначе корееца страдаше от кесонова болест. :) :)

kalpazanka
05-22-2009, 17:22
Зайци, само да ви обърна внимание, че при мастна емболия причината е размачкана мастна тъкан- в случая костния мозък, който, знаете, след определена възраст от червен преминава в жълт /или маслени инжекционни разтвори/ но не костна тъкан е причината. :-)

Genetix
05-22-2009, 21:10
тия болести, вируси и т.н. ги създават изкуствено

Не съм съгласен защото след всеки епизод на Къщата които гледам веднага пускам Wiki-то и намирам доста информация по въпроса и нищо не се разминава с това в епизода.

clever
05-22-2009, 22:13
Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести. :D

гледам го;разбира се :grin: и то много редовно :grin: :grin: :grin:
А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен! 8-)
как може :shock: изпуснала съм я!!! :shock: :shock:

:D :oops:

В д-Р хАУС 1;2;3 ИЛИ 4 е била тази серия? :-o :)

clever
05-22-2009, 22:15
Ето няколко, но аз не ги причислявам към екзотичните или редки болести: хипофизно джудже, гигантизъм, а иначе имаше разни болести, където краката на човека започваха да приличат на дърво и нещо такова. :) :) Иначе за доктора къща, доста се чудих, кой е тоз човек, ама се сетих :D :D Имаше епизод, където са в самолет с шефката си и един кореец му беше зле, всички в самолета започнаха да се влошават (и шефката му също) и той накрая си направи експеримент с пътниците и се оказа май беше паразивно разстройство (масова психоза), тоест всички си бяха влошили разни глупости, а иначе корееца страдаше от кесонова болест. :) :)тази серия я знам 8)

OneGirl
05-23-2009, 12:26
И в Анатомията на Грей имаше подобен случай. Един мъж се оплаква, че постоянно му тече носа, но после се оказва, че е изтичало костен мозък от носа :-o
Преди един ден даваха по новините как един лекар от австралия пробил дупка в черепа на момче с бормашина и премахнал кръвта, която се съсирвала и притискала мозъка, защото нямал с какво апък било спешно и затова с бормашина и най-важното е, че е успял да спаси момчето.

stayhigh
05-25-2009, 12:53
НАй - интересната болест/синдром за мен - CIPA - Congenital insensitivity to pain with anhidrosis. Не съм сигурен как се превежда на български, но това е аномалия с която се раждаш и не усещаш нито болка, нито студ/топлина. Причинена е от завишени нива на ендорфин в мозъка.

grrrrr
06-22-2009, 15:20
Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести. :D

гледам го;разбира се :grin: и то много редовно :grin: :grin: :grin:
А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен! 8-)

И аз съм го гледала.И значи ако си счупя пръста и не ме боли по някаква причина мога да умра? :?

chelsea
06-22-2009, 22:39
всякакви генетични заболявания са ми представлявали голям интерес.

Tajnomomiche
07-17-2009, 00:04
Harlequin :shock: :shock: това е наи ужасната деформация
които се интересува нека пусне на избражения на google просто снимките не са за всеки за това няма да постна :( а на бг не намерих информация за тази болест

Genetix
07-17-2009, 09:25
Пиши, че не е за хора със слаби сърца бе ... как се преебах да погледна снимки :( :( :( :(

Tajnomomiche
07-17-2009, 12:53
Пиши, че не е за хора със слаби сърца бе ... как се преебах да погледна снимки :( :( :( :(
аз и клип съм гледала :shock: :shock: :shock: :s

clever
09-17-2009, 13:30
НАй - интересната болест/синдром за мен - CIPA - Congenital insensitivity to pain with anhidrosis. Не съм сигурен как се превежда на български, но това е аномалия с която се раждаш и не усещаш нито болка, нито студ/топлина. Причинена е от завишени нива на ендорфин в мозъка.оо тази болест наистина е много интересна
в Д-р Хаус имаше подобен случай с едно момиче ама естествено великият гений я излекува 8-)

clever
09-17-2009, 13:35
Tajnomomiche
моля те пусни снимки на тази деформация
много ми е интересно а нищо не намерих .. :?
и линк към видеото дай
ако не искаш в темата-пусни ми едно лично
:)

HEykPoTuM
05-04-2014, 18:11
Ако някой иска, нека потърси в нета за болестта ЕБ, не е за хора със слаби сърца!! :)