PDA

View Full Version : наследствен ли е диабетът?



Vajayjay
05-24-2009, 12:18
може ли диабетът да се предаде наследствено?
приятелят ми е диабетик. разбира се много го обичам и желая да имам деца от него, но искам да съм наясно със сериозността на ситуацията :-o

LetTheMusicTalks
05-24-2009, 12:19
Да ,но май е през поколение :)

clever
05-24-2009, 16:49
може да бъде наследствен

egois74e
05-24-2009, 21:53
дамн обаче в повечето случаи си простоо предразположен към полесното му заболяване... примерно от най-малкия стресс или от прекалено мази пържени сладки хрании и даа чувала съм го това че е през поколение :neutral:

LetTheMusicTalks
05-24-2009, 21:59
Да ,но май е през поколение :)

Rofl4e
05-24-2009, 23:37
:-o олее аз пък защо си мисля че ако е само от майка на бебе тогава има риск(който не е голям)бебето да е диабетик?!

LetTheMusicTalks
05-24-2009, 23:39
детето ан бебето а в редки случай и бебето :)

zvezdichkaaa
05-25-2009, 06:25
Хммм интересно,защото баба ми е диабетик,а също и баща ми.Но те не са родени с него,а при тях по-късно се прояви.Въобще в моето семейство и дете ми баби + баща ми са диабетици :( .Дано и при мен не се появи,чеее :?

Nitroglycerin
05-25-2009, 06:52
Внуците ви ще имат диабет ,децата не ,но зависи от много неща ,тябва да бъдат направени изследвания от ендокринолог и той ще ви каже най-точно.

sladkalady
05-25-2009, 08:10
Зависи от мн неща ,но е напълно възможно диабета да се предава от поколение на поколение

LetTheMusicTalks
05-25-2009, 08:45
Ако се притесняваш едни изследвания и готово :)

MrUndaztood
05-25-2009, 10:18
Майка ми е диабетичка.Майката на баща й (т.е баба й) и майката на майка ми (т.е нейна баба) са били болни от диабет,преди 2 години и тя се разболя,на косъм бе от инсулина.
Та аз сега съм с постоянна кръвна захар и заради това ме държат и лекари и всички много изкъсо "много лесно може да се разболееш,спри да ядеш..." и т.н засега държа фронта

Та,да,диабета е наследствен,в най-добрият случай е през поколение както по-горе казаха.

Та до колкото разбрах майката на приятеля ти е болна.Приятеля ти може и да не се разболее,защото може при зачеването му "диабтеният" ген от майката да не се е прехвърлил и да бъде здрав (освен ако той не прекалява,тогава ако иска и златен да стане,ще се разболее),НО може да бъде и преносител,а да не се разболее никога,а ако е преносител и някой ден ако решите да си зачените дете,гаранцията,че той може да прехвърли 'диабетният" ген е 50/50,а и дори да го прехвърли пак 50/50 че детето може и няма да се разоболее.

Извод:както ти е писано и всичко е на късмет.

mishkaa
05-25-2009, 11:44
Кво да се прай ще тряя да рискуваш :)

LetTheMusicTalks
05-25-2009, 11:54
Кво да се прай ще тряя да рискуваш :)
+1

batkodoki
05-25-2009, 21:14
направо ме изумявате!
това правило "през поколение" от кой всъщност идиотски псевдомедицински сайт изкопахте?!


към авторката: за какъв ТИП диабет иде реч?

zvezdichkaaa
05-26-2009, 10:15
Аз не съм авторката,но ми стана интересно,тъй като много мой роднини са болни и ме интересува,дали и при мен няма да се наследи след време.Болни са от тип 2.

batkodoki
05-28-2009, 19:43
Аз не съм авторката,но ми стана интересно,тъй като много мой роднини са болни и ме интересува,дали и при мен няма да се наследи след време.Болни са от тип 2.

ако като малка не си била системно хранене с прясно краве мляко, ако внимаваш с рафинираната захар, имаш добър двигателен режим и нормално тегло - почти сигурно е че няма за какво да се тревожиш

bonbogoko
05-29-2009, 06:51
Браво на batkodoki. Диабетът е коварно заболяване. Има два типа диабет
- тип 1 - ( инсулинозависим диабет )- клетките на панкреаса не могат да произвеждат инсулин, който намалява кръвната захар, транспортира я в клетките където става разграждането. Лечението е само медикаментозно - инсулин.
- тип 2 - (инсулинонезависим диабет) - засяга хора в активна възраст, предразполагащи фактори са напълнява, стрес. Имаме достатъчно инсулин, дори много често и по - голямо количество, но клетките са резистентни към него. Препоръчва се намаляне на теглото и диета. Чак тогава ако не се овладее се преминава на лечение.
За наследствеността - може да има генетично предразположение към заболяването, но да не се развие - важно значение има рационалното хранене и дозирано физическо усилие, борба със стреса.