PDA

View Full Version : Литературни термини - значение /хелп/



helpus
05-24-2009, 20:25
Такаа :D
Значи трябват ми значенията на някои термини. Не че не ги знам, но просто ми трябва нещо по-систематизирано, пък и аз не мога добре да го обясня ... доста са прости и се надявам да ми помогнете :) За сряда ми трябват 8)

Термините са -

балада
драма
епос
елегия
композиция
метафората
метонимия
поема
повест
полемика
пътепис
реторическо възклицание
развръзка
сюжет
символ
синтактичен паралеризъм
тема
иии толкоЗз

:oops:

joannalof
05-25-2009, 12:38
ПлссссЗз

bonbon_
05-25-2009, 14:23
в учебника нямате ли речник ? :)

балада - стихотворна творба с особоена атмосфера на тайнственост и напрежение, в която се представя необикновено събитие, част от което е показана непосредствено като сцена с диалог, а героите са поставени в изключителни обстоятелства с трагични последици.

драма - литературен род, при който действията се представят в тяхната непосредственост чрез постъпките и думите на героите. В драмата действията се показват, а не се разказва за тях.Драмата може да се чете като литературно произведение, но тя е написана, за да бъде играна на сцена. Героите в драматичните произведения се наричат действащи лица и се представят от актьори.

епос - един от литературните родове. Епическите произведения представят предимно външния свят - събития, хора, действия и конфликти. Това става чрез разказ и описание.Епосът обхваща жанровете като роман, разказ, приказка, легенда, предание, епическа поема, басня.

елегия - лирическо стихотворение, в което основните чувства са тъга,скръб.Изразява се болка и печал.

композиция - един от най-важните елементи на литературната творба, който представлява неговата постройка и организация.С помощта на композицията всеки елемент от съдържанието на литературното произведение заема определено място в текста, съотвестващо на неговото значение. Композицията осъществява разполагането на различните сцени, събития, портрети, пейзажи, монолози или диалози в произведението.

метафора - пренасяне на черти от един предмет или явление върху друг , в резултат на сходство и прилика.

поема - стихотворно произведение със сравнително голям обем. Тя може да бъде епична,когато съдържа повествование за някакви събития или лирическа, когато представя размисли, чувства и настроение.

реторично възклицание - Чрез него писателите изразяват отношението си към някакво явление от действителността.

развръзка - елемент от композицията на литературно произведение, който включва събитията след кулминазионния момент.

сюжет - развитието на героите и събитията в едно литературно произведение