PDA

View Full Version : Плацебо-ефект...



blackvelvet
05-27-2009, 12:02
Плацебо ефектът (placebo effect), познат още под термина неспецифични ефекти, е феномен, при който симптомите на пациента могат да се подобрят при наличие на неуспешно или лъжливо лечение, само защото пациентът вярва, че ще се възстанови или че лечението му помага, независимо от медицинската гледна точка. Някои хора смятат, че това е удивителен аспект от човешката психология.

Пример: Лекар казва на свой пациент, че ще му инжектира много ефикасно лекарство за лечение на неговата болест. В действителност лекарят инжектира най-обикновен физиологичен разтвор на пациента, но последният не знае това. Той вярва, че му е инжектирано лекарство, което ще му помогне. В резултат пациентът действително показва подобрение, просто защото вярва в това. Плацебо е пример за начина, по който психиката може да въздейства върху тялото. За съжаление въздействието може да бъде и негативно.

Какво мислите,дали е възможно? :-o

Naman07
05-27-2009, 13:57
Разбира се. "Умът е велик лечител", имаше такава фраза. И до, колкото си спомням по мит бъстърс пробваха този експеримент в/у 2ма души. На единият подейства, но на другия не. Май беше нещо против гаденето, въртяха ги на един стол, дадоха им витамин "Б", а твърдяха, че било много ефикасно лекарство против гадене :D .

themusicinme
05-28-2009, 04:23
Много е важно какво мислим... Мисълта може да помогне мн, но може и да навреди. Като че ли самите мисли предизвикват събитията. Така съм чувала и може би всеки го е изпитал върху себе си.

blackvelvet
05-28-2009, 11:31
В тази връзка си спомних,че имаше един филм,който се казжаше "Тайната".Там се разказва точно за това.Как нашите мисли предизвикват някои неща в живота ни.Той е по-скоро документален,но е интересен :)

ShiZo
05-29-2009, 13:03
Това ми е много любима тема, за която за съжаление не мога да приказвам безкрай.
Но е уникално все пак :)
Болен може да е единствено мозъка. А разболее ли се той, good bye world :)

padnaloblak
05-29-2009, 16:48
аз пък четох книгата "подсъзнанието може всичко" там много подробно е обяснено как се правят такива неща и дори се вярва че можем да контролираме не само себе си а и околния свят.

по този въпрос искам да кажа, че при мен тези неща се случват много често без дори и да искам :D. случвало се е да си пожелавам какви ли не неща които по-късно се случват наистина. :D една приятелка твърдеше че има нещо специално около мен ... неща които съм си пожелавал и са се сбъдвали: пожелах си едно момиче(което бъквално ми тровеше живота както намери) да си загуби приятелите, след 3 4 месеца остана съвсем сама; пожелах си нашите да спрат да ми обръщат внимание и без никой да го е чул тва 1 месец нашите не се интересуваха от мен изобщо къде излизам, с кого, кога се прибирам.. дори не ме викаха на вечеря (а винаги сме сядали заедно на масата вечер..)

пък от по-забавните ми случки :D в час по математика прозорецът все едно ме чу като му казах затвори се и той се затвори сам пред очите на всички. веднъж седяхме на една пейка и един приятел опитваше да си искара моторчето на пътя .. аз взех че казах че ся точно като го искара и ще се окаже че няма бензин. човека го изтъка до асвалта опита да запали измина 10 метра и спря :D

themusicinme
05-31-2009, 16:53
Ето един цитат, свързан с мисълта и нейното въздействие: "И мисълта има тежест. Една мисъл може толкова да е тежка, че да не можеш да станеш." Тук става втпрос за отрицателното въздействие на мислите, които са отрицателни. Навярно на всички се е случвало състояние на психиката, при което ни е толкова тежко, че буквално нищо не можем да правим. Не знам дали има решение в такива ситуации. Относително е, понеже зависи от ситуацията. Има неща, които не могат да се преодолеят лесно, дори никога... Но не бива да се ядосваме и тормозим за ежедневни, незначителни неща, които са временни явления. На думи е лесно, но когато ни сполети нещо избухваме, отчайваме се. Решението е някак си да се владеем, да се опитаме да мислим обективно като наблюдател, сякаш се е случило на друг, не на нас. Най-важното е каквото и да става, да запомним, че здравето е мн важно, а когато сме под стрес, то се руши. Всичко е временно, животът е кратък... Нещо не вдъхнах мн оптимизъм, но това ми беше целта. Веселете се, но не изоставяйте и разума в себе си.

shmurkam
06-11-2009, 20:24
Чудесно.
Вече можем да кажем на докторите да спрат да търсят лекарства срещу СПИН-а и рака. :?

Nam3less3
06-11-2009, 23:55
Именно и това е обяснението на неща като лечебни чудовати избори и т.н.
По същия начин действат и аматьорските магии за смърт.

Vic27
06-12-2009, 05:06
Наистина силата на внушението е много силна. Поне при мен се получава така. Също съм чела и в някои книги как с помоща на мислите си някои хора са променили живота си, и много от тях са се излекували само с внушение. Съзнанието ни е едно от наи-великите неща, които притежаваме и аз вярвам в неговата сила :)

Ilikeliljon
06-12-2009, 08:21
Това ми е много любима тема, за която за съжаление не мога да приказвам безкрай.
Но е уникално все пак :)
Болен може да е единствено мозъка. А разболее ли се той, good bye world :)

Болна може и да е душата, а не само мозъка. Това, което се нарича психика не забравяйте, че идва от гръцката дува psyche-душа. :) :)