PDA

View Full Version : Бързо ли научихте езика?



MP
05-31-2009, 11:35
Интересно ми е как стоят нещата след преместване в държава,чиито език не владееш идеално.Бързо ли го научихте?

hahavteen
05-31-2009, 12:03
Гръцки научих за 3-4 месеца но бях на 9 годинки а децата учат бързо.
Немския ми отне малко повече време. След половин година обаче се оправях без никакви проблеми вече :)

untouchedbby
05-31-2009, 15:27
Ами да.Аз преди това си бях учила английски и знаех дотолкова да мога да се оправям.А след половин година вече си го говорех като българския.Все едно цял живот в Америка съм живяла.

Aniiiii
05-31-2009, 16:11
Аз 8 години в Бг си бях учила английски. В училище, школи ..
Но отначало ми беше гадно, не ги разбирах защото всеки е с различен акцент. За 2-3 месеца им свикнах ии всичко си беше ок :)

x3eme
05-31-2009, 18:26
Вече близо година съм в Испания,а езика ми е все още много непонятен.Ходя на курсове и уча в нас,но не ми е лесно да го схвана.Знам колкото да се оправя.

Darkkiss
05-31-2009, 19:51
бе Българския имах пробледи докато го науча... даже ходех на логопед че някой звуци който са на немски ги няма в БГ и обратното...
а па Английски това е супер прост език
колкото и да го говора пак успявам да се учуда колко по-прост може да стане...

MP
05-31-2009, 21:12
Хей,обнадеждават ме тези факти.6 месеца не са чак толкова много време :-o

tItEufFf
06-01-2009, 03:40
Ами аз юли месец дойдох, цяло лято нищо не учих (глупачка), но от 3-4 месеца го говоря. Не мога да кажа, че го говоря като българския, но често хората си мислят, че съм поне вече две години тук. Оправям се :)

FullMoon
06-04-2009, 23:31
емии от 2 години съм в Англия.. вкъщи си шляпам БГ с наще.. относно за езика.. бях учил известо време в България и дойдох до някаква степен подготвен, но тук с тея техните акценти се е*ава системата яко.. свикнах с акцента и след това леко по-леко си свикнах.. когато съм си в България приятелите ми ме базикат че и акцента им ловя :D

KoRnFlAkE
06-05-2009, 00:43
аз и преди си говорех английски, но сега нямам никакъв акцент.
френския, научих го, добре си го говоря. но английския ми е на едно ниво с българския почти. постоянно го говоря.

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-05-2009, 03:03
аз и преди си говорех английски, но сега нямам никакъв акцент.
френския, научих го, добре си го говоря. но английския ми е на едно ниво с българския почти. постоянно го говоря.

може ли да попитам на колко си и от колко време си извън бг? :)
учила съм английски в гимнацията за година и половина .. последния срок в бг го завърших с 4... като дойдох много се бях ошашавила, граматиката ми не беше хубава .. за акцента ми да не говоря... е свиква се освен това аз си знаех че английския ми е мн зле и започнах и да чета повече литература на английски и + в училище английския ми е единствения предмет които го взимам цяла година :-o така че свикнах но докато свикна минаха 5 6 месеца...


P.S английския ми и сега не е ПЕРФЕКТЕН но е МНОГО по добре от това което беше в Бългаия... :)

KoRnFlAkE
06-11-2009, 00:59
a[N]D[i]T[k]a]
аз и преди си говорех английски, но сега нямам никакъв акцент.
френския, научих го, добре си го говоря. но английския ми е на едно ниво с българския почти. постоянно го говоря.

може ли да попитам на колко си и от колко време си извън бг? :)
учила съм английски в гимнацията за година и половина .. последния срок в бг го завърших с 4... като дойдох много се бях ошашавила, граматиката ми не беше хубава .. за акцента ми да не говоря... е свиква се освен това аз си знаех че английския ми е мн зле и започнах и да чета повече литература на английски и + в училище английския ми е единствения предмет които го взимам цяла година :-o така че свикнах но докато свикна минаха 5 6 месеца...


P.S английския ми и сега не е ПЕРФЕКТЕН но е МНОГО по добре от това което беше в Бългаия... :)

от 2 години съм в Канада. бях на 13 като пристигнах.
но постоянно чета книги на английски и говоря на английски, даже вкъщи ми се налага.

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-14-2009, 03:18
a[N]D[i]T[k]a]
аз и преди си говорех английски, но сега нямам никакъв акцент.
френския, научих го, добре си го говоря. но английския ми е на едно ниво с българския почти. постоянно го говоря.

може ли да попитам на колко си и от колко време си извън бг? :)
учила съм английски в гимнацията за година и половина .. последния срок в бг го завърших с 4... като дойдох много се бях ошашавила, граматиката ми не беше хубава .. за акцента ми да не говоря... е свиква се освен това аз си знаех че английския ми е мн зле и започнах и да чета повече литература на английски и + в училище английския ми е единствения предмет които го взимам цяла година :-o така че свикнах но докато свикна минаха 5 6 месеца...


P.S английския ми и сега не е ПЕРФЕКТЕН но е МНОГО по добре от това което беше в Бългаия... :)

от 2 години съм в Канада. бях на 13 като пристигнах.
но постоянно чета книги на английски и говоря на английски, даже вкъщи ми се налага.

сори че ти го казвам но сиг съм че имаш акцент.. ти може да не го усещаш но за хора ко ито са родени тук със сигурност те усещат... имам 2 3 учителки които са дошли тук когато са биили едната е била 3 4 годишна другата е била 10 годишна и пак имат акценти а за теб да не говорим :? .... не целя да те обидя просто ... така смятам :)btw къде в канада живееш?

radoslava
06-28-2009, 20:34
mi az ot 11 meseca sam v Italia trqbva da kaja 4e dosta barzo go shvanah no estestveno ne go govorq perfektno :) :) :) :)

Hysteric_Bitch
06-29-2009, 09:08
a[N]D[i]T[k]a]
даже вкъщи ми се налага.

сори че ти го казвам но сиг съм че имаш акцент.. ти може да не го усещаш.... :?

Не си изкарвай заключения с такава лекота. Вече доста години не живея в България, акцент имам на български, а тук където живея никой не би казал че съм от Източния блок, до такава степен съм усвоила езика, че те самите си ме мислят за тяхна.
А тези твоите учителки ще да са били или малко бавноразвиващи или доста изолирани.

[B]a[N]D[i]T[k]a
07-15-2009, 19:53
---------

[B]a[N]D[i]T[k]a
07-15-2009, 19:55
a[N]D[i]T[k]a]
даже вкъщи ми се налага.

сори че ти го казвам но сиг съм че имаш акцент.. ти може да не го усещаш.... :?

Не си изкарвай заключения с такава лекота. Вече доста години не живея в България, акцент имам на български, а тук където живея никой не би казал че съм от Източния блок, до такава степен съм усвоила езика, че те самите си ме мислят за тяхна.
А тези твоите учителки ще да са били или малко бавноразвиващи или доста изолирани.

да, добре си излязла от българия но не си си тръгнала от там преди 2 години нали? съжелявам но просто ми се вижда невъзможно да си излязъл от българия като си бил на 13 и да нямаш никакъв акцент само за 2 години ако ще и вкъщи да говориш.

P.S и аз чета много, с английски усилено се занимавам, и вкъщи ми се налага да говоря но акцент си имам докато говоря

бахти вие като ви кажат че може би имате акцент като обида го приемате... вместо да се засмеете и да кажете "хаааа ама аз говоря поне 2 езика и това е начина по които ти можеш да го разбереш!"

Nakadah
07-17-2009, 14:54
a[N]D[i]T[k]a]

a[N]D[i]T[k]a]
даже вкъщи ми се налага.

сори че ти го казвам но сиг съм че имаш акцент.. ти може да не го усещаш.... :?

Не си изкарвай заключения с такава лекота. Вече доста години не живея в България, акцент имам на български, а тук където живея никой не би казал че съм от Източния блок, до такава степен съм усвоила езика, че те самите си ме мислят за тяхна.
А тези твоите учителки ще да са били или малко бавноразвиващи или доста изолирани.

да, добре си излязла от българия но не си си тръгнала от там преди 2 години нали? съжелявам но просто ми се вижда невъзможно да си излязъл от българия като си бил на 13 и да нямаш никакъв акцент само за 2 години ако ще и вкъщи да говориш.

P.S и аз чета много, с английски усилено се занимавам, и вкъщи ми се налага да говоря но акцент си имам докато говоря

бахти вие като ви кажат че може би имате акцент като обида го приемате... вместо да се засмеете и да кажете "хаааа ама аз говоря поне 2 езика и това е начина по които ти можеш да го разбереш!"

айде канадската простотия с комплексите за акцента
вие ако искате си го губете бе
аз ще се мъча( и даже ми трудно вече) да си запаза акцента
подяволите няма да стана боклкук като другите
АЗ ТРЯБВА ДА СЕ РАЗЛИЧАВАМ, ДА СЕ ЗНАЕ ЧЕ НЕ СЪМ ОТ ТЕЯ БОКЛУЦИ!!!

tItEufFf
07-17-2009, 17:28
Да се мъчиш да си запазиш акцента..
Невъзможно е. Постепенно започваш да говориш като тях. Аз примерно носовите съгласни преди да ме убият не можех да ги казвам, но един ден се усетих, че вече ги произнасям с лекота. Разбира се, още имам проблеми с френското "р", като не мисля, че някога ще се науча..

А пък и след време става дразнещо постоянно като те питат от къде си и кой си и какъв си и защо си дошъл тука и колко време ще останеш и бла бла бла

Според мен различните хора по различно време успяват да усвоят езика и да го говорят без акцент. Примерно аз и брат ми. Аз вече си го говоря що-годе свободно, мисля си на френски дори, но е факт, че той успява да произнесе думите далеч по-добре от мен, въпреки че му е трудно да говори.

И стига сте се карали кой имал акцент и кой не при условие, че дори не сте се чували как говорите :?

Nakadah
07-18-2009, 02:37
И стига сте се карали кой имал акцент и кой не при условие, че дори не сте се чували как говорите :?

права си, при положение че английски и френски се говори кажи речи навсякъде има 1 милион различни акценти, ти може да говориш без акцент за район А но за район Б то 100% имаш акцент

ItalianMafia
07-18-2009, 12:00
Да.. за окото три месеца го бях научила.. не беше перфектно, естествено, но вече разбирах всичко и те ме разбираха..
С помощта на най-добрата ми приятелка (италианка с която се сприятелихме веднага, не знам как сме се разбирали) и на една ужасна госпожа която ме тормозеше много много, но благодарение на тях го научих..

Punisherrr
08-07-2009, 20:38
За две години живот..ходене на училище и т.н... в Англия научих езика. Говорих свободно,нооо беше отдавна и сега се налага да изглаждам доста неща в граматиката ;) На практика - ок ,но на теория - куцооо :D

P1ra71nQ
08-07-2009, 21:12
аз научих немския за около 3-4 месеца, е естествено не го говорих перфектно, но разбирах почти всичко. След около 2 години почнах да говоря и на диалекта им и вече когато се запозная с някой и стане въпрос, че не съм израстнала тук някой бая се зачудват или не ми вярват. Така че от личен опит мога да ви кажа, че е възможно с времето да нямаш никакъв акцент, но това също зависи от човека.

elle_123
08-12-2009, 09:22
За около 4 месеца се научих да разбирам всичко,но имах акцент,а на края на учебната година и той почти изчезна.

Momchence
08-12-2009, 20:07
в Холандия го научих читаво за 9 месеца, а хич не си давах зор...имах проблем с произношението..пратиха ме на логопед :lol:

BERCUT
10-01-2009, 18:32
Първо бях учил в едно училище в Молдова, където повечето деца говореха български, не префектен, но добър и аз покрай тях го научих, после като преместиха баща ми на работа тук, българският започнах да го говоря както го говори един софиянец (казвам софиянец, защото съм бил в други градове и разликата между това как говорят в градовете е огромна) за около 4 месеца говоримо, а да пиша на български около година, преди това пишех сравнително правилно, но понякога слагах думите в падеж.

darkness848
11-23-2009, 08:26
Azzzz vse oshte ucha :-D Malko mi e trudno, zashtoto i dvata ezika, koito ucha ne sam gi izuchavala predi. Rabotata e tam, che jiveia v edna provincia, v koito se uchat dva ezika. Baski i ispanski. Ot 2,3 meseca ucha i ne moga da kaja che sam gi nauchila. Spored men ima oshte kakvo da se jelae. :D

drogba333
02-17-2010, 11:23
аз нау4их украински+руски за 1,5 месеца

MrUnnamed
02-17-2010, 12:41
знам Испанския перфектно живял съм там 4 години за 2 месеца и половина научих езика но не целия а колкото да се оправям думите и времената не ги владеех много много но след 5-тия месец го научих перфектно даже Испанцитв бяха по-глупави от мен ;д също така владея малко Баски и Каталунски говоря за ИСПАНСКИЯ (има 3 основни езика зависи в коя област ще отидеш да живееш) знам малко Норвежки защото бях при приятели цялото лято и сега уча Немски не го знам перфектно но може да се каже , че го знам добре.

darkflower
02-18-2010, 16:01
Аз съм живяла в много държави и непрекъснато трябваше да уча нови езици. Майка ми говореше на фински, а баща ми на български. Отделно ми се налагаше да уча италиански, понеже живеех там. Когато навърших 3 години ме пратиха на уроци по английски език и го учих към 12 години, но накрая реших, че няма накъде повече да го уча и спрях. От 5ти клас почнах да уча руски език, в продължение на 3 години и после от 8ми клас почнах да уча испански.
Езиците са ми много лесни и ги уча бързо, без големи проблеми. Единствени българския и руския ми създават малко проблеми(откъм изразяването,правопис и намирането на точната дума...понякога спрягането), но нали гаджето ми е руснак няма как трябва да се учи. :D

your7shadow
02-22-2010, 13:02
От 4 години сам в Испания-ами отначало ми беше мн трудно защото не разбирах абсолютно нищо,но после след година някъде можех да си говоря спокойно, но мoето мнение e че език се учи цял живот, защото макар и да сам 4 години тук не мога да кажа че всичко го знам перфектно!
8)

Amazingskill
02-24-2010, 15:48
От половин година съм в Германия вече - научил съм езика колкото за здравей, как си, кво прайш можеби защотото мразя самия език , но по ирония на съдбата ето ме тук :(

wallmart
02-27-2010, 15:44
От 4 години съм в България. Езикът го научих за 2-3 месеца.

pamii
02-27-2010, 16:45
6 / 7 месеца
:) :) :) :)

p.s. немски, но на място езика се учи много по бързо все пак..!
8)

Nakadah
02-28-2010, 19:24
квито и заблуди да имате никога нямате да проговорите 2ри-3ти език както говорите първия... ВИНАГИ ЩЕ ИМАТЕ АКЦЕНТ!!!

Hysteric_Bitch
03-02-2010, 15:58
квито и заблуди да имате никога нямате да проговорите 2ри-3ти език както говорите първия... ВИНАГИ ЩЕ ИМАТЕ АКЦЕНТ!!!

Лъжиш се.

Nakadah
03-02-2010, 17:01
квито и заблуди да имате никога нямате да проговорите 2ри-3ти език както говорите първия... ВИНАГИ ЩЕ ИМАТЕ АКЦЕНТ!!!

Лъжиш се.

щом казваш...
лично аз бих искал да видя пример

amk933
03-02-2010, 17:12
квито и заблуди да имате никога нямате да проговорите 2ри-3ти език както говорите първия... ВИНАГИ ЩЕ ИМАТЕ АКЦЕНТ!!!

Лъжиш се.

щом казваш...
лично аз бих искал да видя пример

Аммм...знаеш ли колко често ме питат разни американци от кой щат идвам...И като им кажа "I am not from the US..." ме гледат :shock:

Nakadah
03-02-2010, 17:29
квито и заблуди да имате никога нямате да проговорите 2ри-3ти език както говорите първия... ВИНАГИ ЩЕ ИМАТЕ АКЦЕНТ!!!

Лъжиш се.

щом казваш...
лично аз бих искал да видя пример

Аммм...знаеш ли колко често ме питат разни американци от кой щат идвам...И като им кажа "I am not from the US..." ме гледат :shock:

добре, ти говориш английски, значи трябва да ме разбереш... на Английски фъфлиш и няма звук в думите... старят се да избягват букви като "В" и "Т"

докато Българския е звучен....

са ми кажи че има нещо общо между 2-мата езика, и че и 2-та езика ще ги говориш без акцент(дори и малък)...

Damiana
03-02-2010, 17:45
Здравейте!Моето име е Дамиана Пиер Самбиази де Родари.Както виждате баща ми е италианец,а майка ми българка.Живеели сме в Америка,където много бързо научих aнглийския.Е,още правя някои грешки,но са ми казвали много пъти,че го говоря добре. :)) А италианския и него си го говоря,но сега като сме в България съм го позабравила,но ако отида в Италия,а то мисля,че ще е скоро всичко ще се подреди отново.Българския си го знам,но имам малко проблем с четенето на кирилица.Но е един много приятен език.Обичам България и Италия.За мене това са двете родини!
Viva Bulgaria! Viva Italia! :))

P.S. I'm sorry if there are any mistakes :))[/b]

amk933
03-02-2010, 18:34
Nakadah, аз дори немски и испански говоря с американски акцент...И това ми го казват всички учители, защото точно както каза аз озвучавам всички -tt- и -t- до глухо d и не само...Не знам защо си с впечатление, че "в" се избягва...vast, vanity, valor, very, volume, vest, vulture, vision, vigor(ous), vital, vitamin...просто не са много.

По-скоро български ми е втори, даже 3ти език на мен. Аз винаги казвам, че английски ми е 1, защото на мен целият ми ден минава между американска реч и се прибирам в нас към 4-5. С майка ми на арменски, с баща ми на македонобългарски, ама това е малко...Например, съчинение разсъждение на български мога да напиша, но не толкова добре колкото на английски...

Просто, за да се научи един език без акцент, трябва от много малък да го почнеш. Английският е част от живота ми последните 13.5 години и е един от първите езици, които съм чул и, с които са ме "захранили" на 2 годишна възраст.

:)

Nakadah
03-02-2010, 18:46
Nakadah, аз дори немски и испански говоря с американски акцент...И това ми го казват всички учители, защото точно както каза аз озвучавам всички -tt- и -t- до глухо d и не само...Не знам защо си с впечатление, че "в" се избягва...vast, vanity, valor, very, volume, vest, vulture, vision, vigor(ous), vital, vitamin...просто не са много.

По-скоро български ми е втори, даже 3ти език на мен. Аз винаги казвам, че английски ми е 1, защото на мен целият ми ден минава между американска реч и се прибирам в нас към 4-5. С майка ми на арменски, с баща ми на македонобългарски, ама това е малко...Например, съчинение разсъждение на български мога да напиша, но не толкова добре колкото на английски...

Просто, за да се научи един език без акцент, трябва от много малък да го почнеш. Английският е част от живота ми последните 13.5 години и е един от първите езици, които съм чул и, с които са ме "захранили" на 2 годишна възраст.

:)

Auto - Авто
Austria - Австрия
Australia - Австралия
Sandwich - Сандвич...

навсякъде където ние бихме сложили В те слагат "W"... ето защо ти казвам че се избягва В-то...

а по въпроса, точно това аз имах предвид, че да говориш 1 език като хората всичко си е практика... мене Немския ми е първи език, ма като не съм го говорил от 13 години не искаш и да ме чуеш как го говоря, а за акцента, като свикнеш да говориш на 1 език после говориш др език смешно...

и в крайна сметка сме на 1 мнение...

nicolepcd
03-13-2010, 17:57
Първо бях учил в едно училище в Молдова, където повечето деца говореха български, не префектен, но добър и аз покрай тях го научих
В кой район в Молдова си учил? :-o

villytooOo
03-21-2010, 16:20
аз от 1 година точно живея в чехия езика го говоря добре някой път даже когато си говоря вкъщи на бг (ние си говорим на бг) ии се обърквам и започвам на чешки :д .. дори ми се е случвало да забравям българската дума и да немога да си доискажа изречението :д така по темата .. научих се горе доло за 7/8 месеца (говоримо) иначе грамаиката тук - там още накуцуква :д .. английския ми върви добре дори перфекно само както казвате акцента не е същия :д .. а също и немския (уча)

tItEufFf
03-22-2010, 14:04
Така ми се иска да си изгубя акцента. Отначало си виках "Не искам да го губя, така ще съм различна, не знам си какво". Обаче е адски тъпо като се запознаваш с някой или пък в някой магазин когато те гледат като извънземно. Или пък дори и с приятелите... обичат да се шегуват. Правят го само с добри чувства, убедена съм, но понякога прекаляват, става дразнещо.

djipsito
03-24-2010, 14:27
Почнах да разбирам испанския и каталунския за половин година, не се отпусках да говоря, ама постепенно с всяка изминала година говоримо го научавах по-добре. Каталунския не го обичам нещо.. говорят ми на каталунски, отговарям на испански.. Понякога не ми личи акцента, понякога да, зависи до колко се отпускам.. ама като цяло не ме интересува имам ли нямам ли акцент, нито се срамувам, за мен тва да ме е срам, че имам акцент означава да ме е срам от това, че съм българка, не ме интересува как ме гледат, важното е да ме разбират.
Знам и английски, ама бих искала да отида в Англия или Америка да го поупражнявам говоримо. Език се учи най-лесно когато си заобиколен от хора говорещи го.

FlammeNoir
04-09-2010, 23:10
Така ми се иска да си изгубя акцента. Отначало си виках "Не искам да го губя, така ще съм различна, не знам си какво". Обаче е адски тъпо като се запознаваш с някой или пък в някой магазин когато те гледат като извънземно. Или пък дори и с приятелите... обичат да се шегуват. Правят го само с добри чувства, убедена съм, но понякога прекаляват, става дразнещо.

Да и аз не си харесвам акцента все ще се намери някой които да ти се присмее. Пък и Френския трудно се усвоява ти в Париж ли си ?

tItEufFf
04-10-2010, 08:51
Така ми се иска да си изгубя акцента. Отначало си виках "Не искам да го губя, така ще съм различна, не знам си какво". Обаче е адски тъпо като се запознаваш с някой или пък в някой магазин когато те гледат като извънземно. Или пък дори и с приятелите... обичат да се шегуват. Правят го само с добри чувства, убедена съм, но понякога прекаляват, става дразнещо.

Да и аз не си харесвам акцента все ще се намери някой които да ти се присмее. Пък и Френския трудно се усвоява ти в Париж ли си ?

Не, във Валансиен.

DaNi2
05-04-2010, 10:45
аз съм в Италия,и го научих за около 3-4 месеца,дори и по малко

Steff9423
05-04-2010, 16:18
Бързо го научих..По-принцип ми се отдават езициет тъй че още от първия месец започнах да фъфля като испанците.Имам "сесео",като съскап много и вместо тяхното "съз" аз си казвам "със"..Бе атракцията на класа съм :lol:

Faltera
05-20-2010, 07:08
Когато бах на 8-12 родителите ми бяха във Филандия,а ме взеха на 13 и за 1 година го владеех добре сега пак съм си в Б-я. :?

PsychoBitchFromHell
05-27-2010, 18:36
За 8,9 месеца научих френския . :P

StolenBliss
08-23-2010, 18:25
Аз много бързо го научих :Х сиг защото нямаше с кой да продумам на бг и беше забранено в даскало да се говори на английски. Та като опре ножа в кокала няма накъде, но пак си зависи от човека на някои хора просто им се отдават езиците.

1n5ub0rd1na73
08-30-2010, 21:02
В Дания съм от една година и произношението на езика е нереално. Няма да го науча... Четенето и писането са елементарни, ама говоренето е 'бахти шегата. Учиш, четеш, пънеш се, уж разбираш всичко написано и идва някой, почва да ти говори и се оказва... чурки.

Paolita
09-05-2010, 09:38
Аз научих Шведцки за 2 / 3 месеца и сега съм 1 година и половина в Швеция и го знам мн добре