PDA

View Full Version : помощ по математика :(



vow
06-03-2009, 13:32
Моля помогнете ми наистина е важно, ако ми помогнете с тези задачи ще съм ви много, много благодарен. Ще може ли да ми решите/докажете следните 2 задачи:

1. Диагоналите на квадрата образуват четири еднакви правоъгълни равнобедрени триъгълника. Защо?
2. В квадрата пресечната точка на диагоналите е равноотдалечена от страните му. Защо?

Ето и чертежа:http://prikachi.com/files/884202G.jpg

Мисля, че мога да ги реша донякъде, но искам всичко да е точно, защото наистина е много важно.

Благодаря Ви предварително.

ilianka24
06-03-2009, 14:25
1. Диагоналите на квадрата образуват четири еднакви равнобедрени триъгълника, защото те се разполовяват от пресечната си точка => ОА= ОB= ОC= ОD

2. Пресечната точка се явява височина и във чвтирите еднакви триъгълника => и четирите височини са равни :)

mustaineforpresident
06-03-2009, 19:42
само може ли да питам кой клас си :D

vow
06-04-2009, 04:23
7 защо проблем ли е

mustaineforpresident
06-04-2009, 07:31
ами пич задачите се решават елементарно и имам чувството, че се даваха по-рано О.о

vow
06-08-2009, 08:51
е добре де ся първата задача ми е вярна кат я показах на г-жата но втората не била така казах и че се явяват височини и => са равни, но тя вика че не е така защо :(

damdam
06-08-2009, 12:11
Супер елементарни са...
1-вата:Триъгълниците са правоъгълни, защото диагоналите са перпендикулярни, тоест образуват прав ъгъл. Равнобедрени са, защото ъглите са по 45 градуса-диагоналите на квадрата са ъглополовящи на ъглите му ,които са по 45 градуса.
2-рата: точката от долната страна, където пада перпендикуляра ще е Р, а от ляваат-М. Разглеждаш триъгълник ВОР и ВОМ-удна обща страна, по един прав ъгъл и един равен ъгъл, по 45 градуса, пак защото диагоналът е ъглополовящо.