PDA

View Full Version : help по химия



.. DeViL mAy CrY ..
06-03-2009, 18:47
Здравейте значи химията ми е най-трудния предмет.Нищо не разбирам и понеже си забравих и старата тетрадката и учебника в една приятелка и няма как да напиша уравненията моля ви да ми помогнете ,Благодаря предварително :-)

CH2=CH2<=>CH3-CH2-OH->C2H5ONa
CH2=CH2->CH3CH2CL
cH3-CH2-OH-->C2H5ONO5

bishop
06-03-2009, 19:28
стрелкичките предполагам знаеш че ти означават реакции, демек действаш на ляовото с нещо и получаваш дясното.

CH2=CH2 + H2O -> CH3-CH2OH (протича при 300 градуса температра, налягане и катализатор - тези неща се пишат над стрелкичката)

CH3-CH2OH + NaOH -> CH3-CH2ONa + H2O (тук не съм абсолютно убеден, но би трябвалод а е така)

CH2=CH2 + HCl -> CH3-CH2Cl (и тук не съм напълно сигурен, но мисля че е така, защото хлорът, който е силно електроотрицателен, би трябвало да разкъса пи връзката в етена и да се лепне на едното място, а водородът да отиде на другото. има и някакви условия, но не се сещам за тях. светлина може би (напомня малкоз а синтез на вюрц, ама не съвсем).)

В последната реакция мисля че имаш някаква грешка, тоя азот там става много хипервалентен (10-валентен помоите сметки, ако не и повече, освен това аз за NO5 функционална група не съм чувал), а и с първия кислороден атом нещата малко ме съмняват. провери си пак условието. ако е CH3-CH2ONO2, ще изглежда по следния начин:
CH3-CH2OH + HNO3 -> CH3-CH2ONO2 + H2O (естерификация на етилов алкохол с азотна киселина)