PDA

View Full Version : ДИЕТИ и здравословно хранене vol. 1



hottie
06-06-2009, 12:36
По идея на наш съфорумник тук предлагам да е общата тема за диети, тъй като всичко е разпръснато и всеки отваря нова тема. Така, всеки потребител вместо да се рови из форума ще може да потърси тук, това което му е нужно.
Тук може да си споделяте за различните режими, диети, начин на хранене, спорт и всичко свързано с тази тема. Може да предлагате диети, да ги обсъждате, да си следите килограмите и пр.

Ако потръгнат добре нещата ще я направя важна.

Ето линкове към подобни теми, за да се ориентирате :

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=235829 (Пиер Дюкан)

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=169406

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=134199&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=238873

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=252119

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=252223

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=252475

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=252688

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=29379

Вие сте ! :)

hardball
06-06-2009, 12:43
На това мнение не му е мястото тук

hottie

RaI4etO
06-06-2009, 12:44
Аз съм ПРОТИВ диетите и ЗА здравословното хранене!
Храня се здравословно,обичам да се движа и да спортувам.Мисля,че това е достатъчно,за да нямам проблеми с фигурата си. :)

KoTeNcEto0o
06-06-2009, 12:47
ето малко информация за тези които искат да свалят някои килограм без да гладуват



“Искам да отслабна” е най-честото нещо, което получавам от читателите. Другото нещо е, че искате да отслабнете без гладуване, без диета и бързо!

Имам лоша новина за вас – не можете да отслабнете, ако си похапвате неконтролирано и в големи количества – просто няма как да стане!

Ако сте от хората, които са дебелички и обичат да си похапват и не обичат диетите – ами приемете този факт и се харесвайте такива каквито сте! Не е необходимо всички да са слаби.

Ако обаче за вас е важно да изглеждате добре и обичате да похапвате, но все пак имате малко воля и бихте я използвали, за да отслабнете, тогава използвайте съветите по-долу, които помагат за отслабване без диети, но все пак не очаквайте чудеса.

Честно казано, надявам се тези съвети да ви помогнат да отслабнете малко и след това да се амбицирате и да отслабнете повече чрез спазване на хранителен и двигателен режим, което не означава да гладувате, а да следвате стриктно програма, която носи резултати. В момента, в който свалите някой друг килограм ще усетите, че не се задъхвате по стълбите, че се усмихвате повече, че главоболието е изчезнало и още много, много хубави неща.

И така за всички, които „Искат да отслабнат” без диета:

1. Пробвайте един ден да не ядете нищо сладко. Ако можете направете го и на следващия ден. Как се чувствате после? Има ли разлика? Намалете сладкото – това означава, че ако всеки ден ядете сладко, намалете го на през ден или на 1-2 седмично.
2. Заменете белия хляб с пълнозърнест или с някой от марката Бонус – имат към 5-6 вида и всеки ден от седмицата можете да пробвате нов. Ако не ви харесат, чудесно, ще ядете по-малко!
3. Намалете или спрете пържените храни. Има много ястия, които са печени така че този съвет не е труден за спазване.
4. Не яжте между яденетета – всъщност това е много, много важно, ако искате да отслабнете. Много хора имат на бюрото си солети, бисквитки, вафлички и др. Това са допълнителни калории, от които нямате нужда. Ако всеки ден си похапвате разни неща докато пишете или четете, спрете да го правите за 1 седмица и ще усетите голям ефект. Още повече, че когато ядете докато правите нещо друго, не усещате как сте се натъпкали с поредната калорична глупост.
5. Гледайте да сте заети, не оставайте без работа, за да не мислите за храна.
6. Забавлявайте се, бъдете щастливи и се смейте. Понеже храната е източник на удоволствие, хората които нямат радост в живота си, често запълват емоционалната си празнина с ядене. Това е малко странен съвет, на пръв поглед само. Дайте си сметка не ядете ли за удоволствие?
7. Добавете движение всеки ден – айде ясно е, че не обичате да спортувате. Обаче може да ходите пеш, например да слизате 1 спирка по-рано от автобуса и да ходите 1 спирка. Да не ползвате асансьор – това е екстремно за повечето хора, „Ама как ще изкачвам стълби”.
8. Играйте! Игрите носят много радост и смях – може да е тенис на маса, футбол, баскетбол, федербал, даже и Монополи да играете – важното е да харчите енергия и да се забавлявате.
9. Намерете си съмишленик – сродна душа. Някой, който ще ви подкрепя, може заедно с вас да отслабва, може и само да ви поддържа емоционално. Да имате на кой да звъннете и да се оплачете, че всички около вас са слаби, но тъпи и че скоро вие ще станете красива и умна :) . Важно е да обсъждате с някой целите си, да разкажете как е минал поредния ден без хляб или как вече една дупка на колана сте преместили. И за радостите и за мъките в отслабването имате нужда от сродна душа.
10. Кажете на семейството си, че искате да отслабнете, признайте си, че не искате спазвате диета и че няма да гладувате, но все пак бихте искали да предприемете някой мерки за редуциране на теглото. Попитайте ги дали не искат и те да участват, защото ако цялото семейство следва единна хранителна стратегия, тогава имате по-големи шансове за успех. Даже и да не искат да отслабват с вас (може и да нямат нужда), добре е да знаят, че се притеснявате, че ще ви е трудно и че ако от време на време прегрешавате, най-малкото, което искате да правите е да се криете като ядете или да ви се присмиват. Бъдете откровени, покажете сила и не се притеснявайте да признавате, когато сте се изкушили.
11. Водете си дневник. Някъде трябва да отбелязвате малките си победи, за да са видни и да им се радвате. Примерно ако талията е спаднала с 3 см, ами напишете го, порадвайте се на успеха си! И не се мерете всеки ден, нека е 1 път седмично, защото за 1 ден не се случва кой знае какво, но за 1 седмица резултатите се виждат.

clever
06-06-2009, 14:08
Браво за темата! :smt041
KoTeNcEto0o;страхотни съвети ;)

Pepincetyy
06-06-2009, 14:18
Браво за темата.
KoTeNcEto0o много добри съвети.

zero
06-06-2009, 14:24
Аз съм ПРОТИВ диетите и ЗА здравословното хранене!
Храня се здравословно,обичам да се движа и да спортувам.Мисля,че това е достатъчно,за да нямам проблеми с фигурата си. :)


ДИЕТА:
мн. диети, ж. Специален режим на хранене, съобразен със състоянието на организма.


Нещо май не схващаш точното значение на думата диета ?
Как се храниш здравословно без режим за хранене ??? :shock:
Аз се храня здравословно също като теб и имам специален
режим на хранене т.е диета !

KoTeNcEto0o
06-06-2009, 14:35
ето малко и за здравословното хранене :)
дано да съм ви полезна с тази информация



15 съвета за здравословно хранене


1. Хранете се поне 3 пъти на ден. Ако може приемайте храна поне на всеки 3-4 часа.

2. Винаги закусвайте. Не е нужно закуската да бъде огромна. Едно варено яйце, резен хляб от покълнали зърна и малко сирене ще дадат достатъчен старт на деня.

3. Приемайте източници на белтъчини със всяко хранене.

Спанак
4. Приемайте зеленчуци на всяко основно хранене. Към закуската може да прибавите парче плод.

5. Дръжте полезни малки закуски на работното си място или у дома. Така винаги ще имате с какво да захраните тялото си, дори когато сте заети и нямате време да излезете или да приготвите храна.

6. Научете се да планирате. Приготвяйте храна от къщи когато ви се налага да бъдете на място, където не може да си я осигурите. Така винаги ще се храните с качествена храна и няма да посегнете към лесно достъпните сладки и солени закуски.

Ядки
7. Почистете дома си: изхвърлете или подарете всичко, което ви изкушава и пречи да създадете добри хранителни навици. Махнете сладоледа и пригответе замръзнало кисело мляко с плодове. Подарете печените ядки и купете сурови. Махнете захарницата от масата и сложете мед на нейно място. С времето домът ви ще подслонява все по-малко вредни храни.

8. Ограничете обработените храни, богати на рафинирани въглехидрати, транс-мазнини, овкусители и консерванти.

9. Ограничете кафето. Вместо него приготвяйте зелен чай или освежаваща вода с лимон.

10. Осигурете достатъчно количество есенциални мазнини в диетата си от риба, зехтин, ленено семе, студено пресовани растителни масла. Не избягвайте животинските мазнини, съдържащи се в месото и млечните продукти. Консумирайте натурална заквасена сметана и масло.

Вода с лимон
11. Пийте поне 10-12 чаши вода на ден. Ако спортувате, може да прибавите още течности.

12. Консумирайте храните в близко до натуралното им състояние. Избирайте пълномаслени натурални млечни продукти, прясно месо и риба, само цели и/или покълнали зърна и семена. Обработвайте минимално храните, които позволяват това.

13. Експериментирайте с храните и комбинациите между тях. Опитайте нови неща, като пиле с фъстъчено масло, ягоди с кисело мляко, дюнер със зелеви листа, мусака от тиквички и т.н. Здравословната храна не е непременно скучна.

Сирене
14. Научете се да се забавлявате и да се храните здравословно. Не е нужно да страдате, защото сте в ресторант или на почивка. Поръчайте салатата със зехтин, вместо олио, рибата на скара вместо пържена и т.н. Впечатлете приятелите си с грижата за здравето си във всяка ситуация.

15. Надвийте изкушенията. Ако все пак се изкушите и посегнете към храна, която не е толкова полезна за вас, не забравяйте че постоянните всекидневни и здравословни навици, а не постоянните лишения, са пътят към здраво и щастливо тяло. Ако много ви липсва определена храна, хапнете малко и се насладете на вкуса без да прекалявате.

clever
06-06-2009, 14:49
съвет-ПИЙТЕ МНОГО ВОДА!
Колкото и малко нещо да звучи това-всъщност е много полезно за хората;които искат да са здрави ;)

Избягвайте соковете;колата и газираните напитки-съдържат много консерванти и са вредни за зъбите!

Можете да си правите пресни натурални сокчета от плодове :)

Cherryy
06-06-2009, 16:13
има много по-сериозни и вдъхновяващи теми за отслабването, отколкото дали се напълнявало когато ядеш сладко и солено на веднъж, което е най-голямата заблуда която съм чувала http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=169406 http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=134199&postdays=0&postorder=asc&start=0

hottie
06-06-2009, 17:35
Може. Добавих ги. Нямам време да ги ровя всичките.

DimovB
06-06-2009, 17:37
сутрин: нищо
обяд: сока на четвърт лимон
вечеря: ябълка и парче кекс.

IronShirt
06-06-2009, 17:49
Закуска: 3 яйца, 2-3 сандвича с месо , вода/сок
тренировка/фитнес
някаква бърза закуска
Обяд: много салата , пържола/кюфтета, вода/сок, плодове
след два часа : 2-3 сандвича с месо, плодове
разходка
след още два часа : 2-3 сандвича с месо, плодове
Баскетбол, ама много.
Вечеря: омлет (4-5 яйца), пържола, салата, вода/сок

Пиша и физическата дейност, защото тя е най-важна за това да не изглеждаш като гренясала мекица, въпреки, че ядеш супер много. Никакви работи от сорта на нестле фитнес и приятели не помагат. Просто се яде прекалено малко от тях и не се вижда, че са като останалите храни. ;-)

hardball
06-06-2009, 19:40
На това мнение не му е мястото тук

hottieНе му е там, щото не е съгласно с твоето :shock:
Сиктир.

--> Не, има си "предложения, похвали и критики" за тази цел. И темата не я отварям, за да заключа всички останали, а я отварям за а съберем информацията на едно място. Иначе всеки търси на различни места, а очевидно темата за диети е много нашумяла в момента. (hottie)

mandarinkaaaaa
06-06-2009, 21:06
тъй като ме насочиха към тукк..

ето

И така..
Добър вечер и от мен!
Аз съм едно нормално(предполагам XD) момиче..на 14 и половина.
И аз като някои от тийнейджърите имам проблем с килограмите.Структурата ми не е на слаб човек и никога не е била.Не искам да съм от ония,които са само кожа и кости,но искам да отслабна.Килограмите ми не са фрапиращи,но повярвайте ми.. не мога да се погледна по бельо в огледалото.. нито пък по бански.
ИСКАМ да отслабна.Много,много го искам,но винаги,когато се заема с това.. се отказвам твърде бързо.
Аз не мога да гладувам..признавам си го.Трябва ми такъв режим,с който да си сит,но да не се претъпкваш с най различни глупости.
Нещо леко + спрот.. дали ще даде ефект?
През това лято искам да отслабна до 10 килограма максимално.Възможно ли е?Фактически това са 3 месеца,защо пък не?
Моля ви.. дайте ми няколко съвете.
Как да се храня,в какви количества,какво да спортувам,какви упражнения да правя..нещо,с което може да ми помогнете,защото не съм много веща по тези въпроси.
Килограмите винаги са ме мъчели..писна ми!
Искам промяна.
моля ви!

clever
06-06-2009, 21:14
прочети горе-посочените линкове
после ако търсиш още инфо;задавай въпроси

Cherryy
06-07-2009, 08:56
тъй като ме насочиха към тукк..

ето

И така..
Добър вечер и от мен!
Аз съм едно нормално(предполагам XD) момиче..на 14 и половина.
И аз като някои от тийнейджърите имам проблем с килограмите.Структурата ми не е на слаб човек и никога не е била.Не искам да съм от ония,които са само кожа и кости,но искам да отслабна.Килограмите ми не са фрапиращи,но повярвайте ми.. не мога да се погледна по бельо в огледалото.. нито пък по бански.
ИСКАМ да отслабна.Много,много го искам,но винаги,когато се заема с това.. се отказвам твърде бързо.
Аз не мога да гладувам..признавам си го.Трябва ми такъв режим,с който да си сит,но да не се претъпкваш с най различни глупости.
Нещо леко + спрот.. дали ще даде ефект?
През това лято искам да отслабна до 10 килограма максимално.Възможно ли е?Фактически това са 3 месеца,защо пък не?
Моля ви.. дайте ми няколко съвете.
Как да се храня,в какви количества,какво да спортувам,какви упражнения да правя..нещо,с което може да ми помогнете,защото не съм много веща по тези въпроси.
Килограмите винаги са ме мъчели..писна ми!
Искам промяна.
моля ви!
яж по много салати, меса, но със диетична сол и без пържено тестяно, газирано, може да ядеш пълнозърнест хляб, сирена, кашкавали, и обезмаслено мляко, не яж картофи и картофови(боб, леща..) прави коремни преси, карай колело, бягай, каквито искаш упражнения, клекове, лицеви упори, ефекта ще е неизбежен

pinki
06-07-2009, 09:14
тъй като ме насочиха към тукк..

ето

И така..
Добър вечер и от мен!
Аз съм едно нормално(предполагам XD) момиче..на 14 и половина.
И аз като някои от тийнейджърите имам проблем с килограмите.Структурата ми не е на слаб човек и никога не е била.Не искам да съм от ония,които са само кожа и кости,но искам да отслабна.Килограмите ми не са фрапиращи,но повярвайте ми.. не мога да се погледна по бельо в огледалото.. нито пък по бански.
ИСКАМ да отслабна.Много,много го искам,но винаги,когато се заема с това.. се отказвам твърде бързо.
Аз не мога да гладувам..признавам си го.Трябва ми такъв режим,с който да си сит,но да не се претъпкваш с най различни глупости.
Нещо леко + спрот.. дали ще даде ефект?
През това лято искам да отслабна до 10 килограма максимално.Възможно ли е?Фактически това са 3 месеца,защо пък не?
Моля ви.. дайте ми няколко съвете.
Как да се храня,в какви количества,какво да спортувам,какви упражнения да правя..нещо,с което може да ми помогнете,защото не съм много веща по тези въпроси.
Килограмите винаги са ме мъчели..писна ми!
Искам промяна.
моля ви!
яж по много салати, меса, но със диетична сол и без пържено тестяно, газирано, може да ядеш пълнозърнест хляб, сирена, кашкавали, и обезмаслено мляко, не яж картофи и картофови(боб, леща..) прави коремни преси, карай колело, бягай, каквито искаш упражнения, клекове, лицеви упори, ефекта ще е неизбежен
и тази идея ^ е добра, но така както ги изброяваш какво да яде и да не яде е малко стряскащо за човек, който току що е споделил, че не може да се ограничава :-D И аз искам да смъкна 10кг, но за 2 месеца и не мисля, че е невъзможно ;) Започни като мен: откажи хляба и сладкото и не яж след 6ч :) Не е толкова трудно колкото изглежда! Издържиш ли 1я ден после вс е като детска игра + това ПОНЕ по 3 пъти на седмица излизай да потичаш, и поне по 50 коремни на ден (ако искаш и можеш по повече :)) Опитай нищо не губиш е.. само килограми :P

renesanZ
06-07-2009, 18:27
Ябълков оцет,деца :) и лимони :)

Loshotia
06-07-2009, 18:45
Ябълков оцет,деца :) и лимони :)

И бай бай на здравия стомах и зъби

renesanZ
06-07-2009, 20:40
Ябълков оцет,деца :) и лимони :)

И бай бай на здравия стомах и зъби

Дам...забравих да добавя.Това е за хора със здрави стомаси!

mArMaLaDkA
06-08-2009, 00:13
А има ли тук някой, който да е бил на Точковата диета? И ако "да"- колко килограма свалихте и за какъв период от време?

magneziq
06-08-2009, 18:11
Не съм сигурна дали това ще ви е полезно, но ще го напиша. Това е моята програма:

През целия ден се пие много вода (2/3 литра)

Сутрин:
100мл вода да гладно
разтягане (по 10 секунди всеки крак на всяка страна)
5 мин велоергометър за разгрявка
80 коремни преси
50 попуклека http://snimki.tialoto.bg/images/slideshows/000011752.jpg
50 кик бека за всеки крак http://www.belchohristov.com/wp-content/uploads/2008/05/butt-exercises-glute-kickbacks.gif
35 минути велоергометър
1 аспирин
контрастен душ
1 чаша сок от прясно изцеден грейпфрут
50 минути ходене пеша
закуска активия с мюсли, пакет солети без сол(обикновенно не мога да изям цялото пакетче, затова си го заделям за следобедна закуска)
20 минути тичане на пътечката
преса за гърди-100 повторения
упражнения за трицепс (3x15+)
http://www.kulturizam.co.cc/exercises/images/triceps-curl.jpg
50 минути ходене пеша

Обяд:
готвено (предимно пилешко/риба, салата)

Следобяд:
при чувство на глад остатъка от пакетчето солети + задължително 1 морков. Защо? : Морковите са изключително богати на коротин – вещество то което се синтизира витамин А. Трябва да се включват ежедневно в храната, тъй като регулинат целия процес на обмяната на веществата, подпомагат растежа на организма, засилват устойчивоста на покривния епител на кожата и лигавицата и специално този на очите.
Химически състав:
Плодовете съдържат етерично масло до 1,6%, в състава на което влизат а-пинен, лимонен, цинеол, геранилацетат, гераниол, каротал, р-цимол, азарон, бизаболен, и други.
В кореноплода се съдържат каротеноиди: алфа-, бета-, гама-каротени, фитоен и ликопин; витамини B1, B2, етерично масло и други.

В 100 г моркови се съдържат:
Белтъчини – 0,8 г
Мазнини – 0,2 г
Въглехидрати – 8,0 г
Целулоза – 1,1 г
Вода – 89,1 г
Калории - 38,0

Витамини в мг %:
С – 4,0
В1 – 0,07
В2 – 0,06
В6 - 0,06
РР – 0,8
К – 0,0
Е – 2,6
Каротин – 13,40

Вечеря:
супа, 1 варено яйце, маслини, сирене.

10мин велоергометър
20 коремни преси
сън- 8 часа

През деня пия много вода и зелен чай
Не обичам сладко, хляб и тем подобни неща, затова не ги ям.
От тази програма не чувствам глад, но ако до сега сте нагавали по 10 баници, 2 шоколада, 5 пици и 2 дюнера на ден преминаването към този режим ще е много трудно, а и вредно. Добре е промяната да става постепенно, за да не чувствате глад.
В момента тежа 43кг-на 16, близо 17 години съм и се чувствам добре.
92см гръдна
69 подгръдна
57 талия
82 ханш