PDA

View Full Version : задачи по математика 8 клас



leidymimi
06-09-2009, 06:44
спешно ми трябват решенията на задачите които ще са на контролното по математика.знам че не е честно така,но геометрията не ми върви а тази оценка е много важна.моля ви помогнете.ще помоля да се дава цялото решение.
1 група
1з. в триъгълник АВС е вписана окръжност с център О.
а) да се намери ъгъл АОВ,ако ъгъл АСВ=y(гама)
б) ако М,N и Р са допирните точки съответно на страните АВ,ВС и АС, и АМ=4 см,а ВС=9см,то намерете периметъра на триъгълник АВС

2з. в равнобедрения триъгълник АВС (АС=ВС) височината СD е а см.,а основата АВ е 8см.Да се намери радиуса на описаната окръжност,ако ъгъл АСВ=45 градуса

3з. дадена е окръжност к с диаметър АВ и център О.точките М и N лежат в/у едната полуокръжност,така че ъгъл МОN=60 градуса.правите АМ и ВN се пресичат в т.С,която е външна за к
а) да се намери мярката на дъгата MN и ъгъл АСВ
б) ако дъгата АМ:ВN (дъгата)=1:3, да се намерят ъгъл САВ и ъгъл СВА


2 група
1з. около окръжност с център О и радиус 4 см е описан правоъгълен триъгълник АВС с периметър 60 см и прав ъгъл при върха С.
а) да се намерят дължините на страните на триъгълника, ако отсечката, която съединява средите на страните му АВ и ВС е равна на 5 см.
б) да се намери радиуса на окръжността,описана около триъгълник АВС.

2з. в равнобедрения триъгълник АВС (АС=ВС) височината СD е равна на а см,а основата АВ е 8 см.да се намери радиуса на описаната около триъгълник АВС окръжност,ако ъгъл АСВ=135 градуса

3з. дадена е окръжност к с диаметър АВ и център О. точките M и N лежат в/у едната полуокръжност така че ъгъл МОN=40 градуса.правите АМ и ВМ се пресичат в т.С,която е външна за к. ако дъгата АВ:BN (дъгата)=2:5, да с енамерят ъгъл САВ и ъгъл АСВ.

много ви моля за помощ.спешно е.
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО