PDA

View Full Version : ВАЖНО: НОВ ЗАКОН НА МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО!



ANTIHUMAN
06-10-2009, 11:55
От вчера влезе новия закон! Ще имаме и матура по математика! Няма да има 13 клас!

Училищата сами ще си правят учебния план!

Пример: География, учиш за Азия в едно училище! В друго няма да учиш за Азия!

Самите учители ще си правят плана!

Ще се съкратят 30% или 50% материал от всичките предмети! Зависи

според предмета и гимназията СОУ-то и т.н.!

Решение: Ако учителя Ви не сложи темата: Азия в уроците си през

годината, за матурите може да Ви се падне Азия! А какво ще знаете

Вие?

Пълно с боклуци! :-x :-x :-x

Пълно безумие!

Така ние 11-класниците в края на училището (ставаме 12 клас след

година) ще учим по нова пограма
както и всички които са родени преди 96-97!

Това е неприемливо и пълен абсурд което го има, разбира се само в

БЪЛГАРИЯ!!!!!

OneGirl
06-10-2009, 12:07
Малееееееее тва е ужасно!!!
И матура по математика :cry: .
От каде разбра за този нов закон? :-o

DieselBlood
06-10-2009, 12:11
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Вече е абсурт да си зема средното с тая матура по математика.

lipstik
06-10-2009, 12:17
Абе да.Това къде са го казвали,защо не знам.Ами браво те решили да сложат матурата по математика точно когато аз ще завършам :-x .Както и да е.Нека сложат и да видят едно 80% скъсани на матурите.Аз матура по математика няма да държа!

tochica
06-10-2009, 12:22
хмм
предлагам, ако е вярно, да стачкуваме
аз завърших, но имам познати, които не са и ги подкрепям
не може всичко да се решава в последния момент-5 години не си обръщал внимание на математиката и накрая матура-не става така

la_loba_mariana
06-10-2009, 12:34
ужас-този министър се е побъркал,аз си нямам понятие-сега матури.абе този още нещо тъпо не може ли да измисли? :-x

ANTIHUMAN
06-10-2009, 14:43
Вчера училищата в цяла България получили писма! Моето получило 16:00 !
Каза ни замесник-директорката, а ние с нея много се имаме! Обсъдихме го, както и да е. Дано новия министър и новото правителство да я отменят!

ВАЖНО (което се сетих сега) : Ако до 1 септември не мине още една заповед, невъзможно е след 1 или на първи да ни почнат по новата пограма и няма да има матура по математика, но, ако не мине, както си говорихме днес моят клас, ще духаме!

ВАЖНО: Учителите почнали с разпределението на махане на 30 или 50% от учебния материал! До края на юни трябва да е готово и да го пратят в министерството! Класната ми и още една госпожа казали: ,,Отказваме, ако ще и да ни накажат и да ни уволнят!''
Казали го госпожите по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И МАТЕМАТИКА! :?

TheSadGirl
06-10-2009, 15:42
само 1 ще ви кажа, идват избори и правителството ще се смени 100%, което означава и нов министър .. така че до 15 септември има време :wink:

reni7o0o
06-10-2009, 18:05
Абе да.Това къде са го казвали,защо не знам.Ами браво те решили да сложат матурата по математика точно когато аз ще завършам :-x .Както и да е.Нека сложат и да видят едно 80% скъсани на матурите.Аз матура по математика няма да държа!

и аз няма хич да се явя...по добре да дам 100-200 лв. за фалшива матура отколкото да се явя на тва нещо :-x

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 18:08
И ще са задължителни по Математика и Български матурите?! :shock:
Сега съм 8ми клас. Докато стана 12ти сигурно 13 задължителни матури ще има мама му. :-x Проблемно е.

AnIcHkAtA
06-10-2009, 18:11
Ееее, стига сте се тръшкали пък вие!Догодина идва нов министър и може да премахне това.Дори да остане така всички ще се справите еднакво зле.Не виждам какво ви притеснява.

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 18:19
Абе ей сега питах майка ми. Тя е учителка по математика. Още нищо не е сигурно. Имало е план да се направи задължителна матурата по математика, но още не е 100% сигурно, че ще бъде така. А това разпределение на материала, за което споменахте, ще важи за децата, които учат по новата програма. Това ще рече от набор 95 нагоре. Другите, (94 и надолу) ще си бъдем по старата програма, както си е било до сега. Нямат право да ни я сменят, след като сме приети в гимназии и т.н. по една програма. А матурата по математика не е толкова страшна.

plmn
06-10-2009, 19:23
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 19:27
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

Зависи.

plmn
06-10-2009, 19:31
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

Зависи.

кво зависи
не прави такиа генерални заключения
това, че математиката ти върви примерно, не означава, че на още 300,000 човека им върви също.

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 19:36
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

Зависи.

кво зависи
не прави такиа генерални заключения
това, че математиката ти върви примерно, не означава, че на още 300,000 човека им върви също.

Именно. Зависи. И не правя генерални заключения. Просто тея 300 000 човека трябва да си седнат на Д-то. По същата логика на 300 000 не им върви българския нали. Ама никой не се оплаква от матурата по български. Моля, моля.

plmn
06-10-2009, 19:41
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

Зависи.

кво зависи
не прави такиа генерални заключения
това, че математиката ти върви примерно, не означава, че на още 300,000 човека им върви също.

Именно. Зависи. И не правя генерални заключения. Просто тея 300 000 човека трябва да си седнат на Д-то. По същата логика на 300 000 не им върви българския нали. Ама никой не се оплаква от матурата по български. Моля, моля.

не ми се моли
няма място за сравнение м/у математиката и българския
матурата по бел се взима с добра оценка с минимално подготвяне и обща култура, която ти имаш от училище
математиката е нещо съвсем друго, не става със зубрене на теореми и правила.

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 19:55
^ Йеп. Или я можеш или не. Извод: повечето сте прецакани. Ееемии.. кой както се ореди нали знаеш. ;)

plmn
06-10-2009, 19:58
^ Йеп. Или я можеш или не. Извод: повечето сте прецакани. Ееемии.. кой както се ореди нали знаеш. ;)

след големите разсъждения тва ли измисли
да, много хора са прецакани, но не виждам повод да злорадстваш
рано или късно, и ти ще бъдеш прецакан лошо, всичко се връща

p.s. думата е 'Уреди'. за сметка на математиката, май бел-а хич не върви, а?

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 20:02
^ Уаау.. да ти дам 50 стотинки за разказа?! :-o
Дам, математиката ми върви повече от българския.
И в това виждам само предимства.

plmn
06-10-2009, 20:06
^ Уаау.. да ти дам 50 стотинки за разказа?! :-o
Дам, математиката ми върви повече от българския.
И в това виждам само предимства.



кви са тия лафове.. опитах да се засмея : (
супер много се радвам за теб, че математиката ти върви
кво правим обаче, като не си вземеш матурата по бел?
ти не можеш да пишеш елементарни думи

XTREMEFREERIDE
06-10-2009, 20:09
^ Има време.

got2Bthe1
06-10-2009, 20:09
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Вече е абсурт да си зема средното с тая матура по математика.

DjBaloon
06-10-2009, 20:13
добре че минах

оценки за възпитание
камери
униформи..

LiveFlower
06-10-2009, 20:34
Аз друга алтернатива от т'ва да се надигаме , не виждам !

Крайно време е да се спре с тоя пройзвол :) !

LiLGrizzly
06-10-2009, 20:43
Слава богу че съм 94 ! Последни по старата програма ! :)

Cathylicious
06-10-2009, 20:47
МАТЕМАТИКААААА?!!!!! :shock: :shock: :shock:
100% ли е сигурно? Ама защо чак сега казват ..
Аз смятам доброволно да си тегля куршума,ако е вярно .. така или иначе диплома няма да взема :shock: :shock:

tArIkAt
06-10-2009, 21:11
СТАЧКА!!! Не може по друг начин да се реши проблема...Тоя министър е обезумял :booooomb: :booooomb: :booooomb:

TheSadGirl
06-11-2009, 07:57
с правописа, който наблюдавам в тази тема, а и изобщо във форума ..... математиката да ви е проблема :booooomb:

Axe_vs_Sword
06-11-2009, 08:04
с правописа, който наблюдавам в тази тема, а и изобщо във форума ..... математиката да ви е проблема :booooomb:
Взе ми думите.

VerryBerry
06-11-2009, 08:20
силно се надявам все пак математиката да отпадне :(

XceSS
06-11-2009, 10:37
Тука вече на стачки ще ходят, на нож ще се дигат :lol:
Спокойно бе има една година още.
Пък и да ви я сложат, ще е елементарна.Щом ще е задължителна, ще ви сложат нещо като тая от миналата година :)

Terorist
06-11-2009, 11:08
А някой ще даде ли препратка към самия закон? Ще ми е интересно да го прочета.

Крайно време е да въведат задължителни матури не само по български език и математика, а и по всички останали предмети. Поне ще се види, колко от наш'те родни гимназисти имат дори елементарни познания, като са "учили" 5(4) години.

psychopath
06-11-2009, 12:04
мрън мрън мрън

всички сте лигльовци

и все пак смърт за дни вълчев 8-)

lipstik
06-11-2009, 12:50
А някой ще даде ли препратка към самия закон? Ще ми е интересно да го прочета.

Крайно време е да въведат задължителни матури не само по български език и математика, а и по всички останали предмети. Поне ще се види, колко от наш'те родни гимназисти имат дори елементарни познания, като са "учили" 5(4) години.


Пха само това остава :lol: :-x

TheSadGirl
06-11-2009, 15:02
да още по- добре ще е ако го направят това с матури по всички предмети. Както нашите родители са имали .. защо не и сега? Но ако го въведат това, 99% ще въведат и право на освобождаване от матура .. така че ... :-o

Lucho
06-11-2009, 15:22
Добър ден, мой приятелю скъп, не знаеш ли че випуск '95 е реформата ? Това точно е випуска който няма да има матура в 7 клас, и се измъква между капките...точно те...и по тях всичко е нова програма...

lipstik
06-11-2009, 15:53
да още по- добре ще е ако го направят това с матури по всички предмети. Както нашите родители са имали .. защо не и сега? Но ако го въведат това, 99% ще въведат и право на освобождаване от матура .. така че ... :-o

Оф стига си говорила глупости,моля те.Не всеки ученик може да се похвали,че разбира предмети като математика,химия и физика.Това,че нашите родители са ги държали не значи,че трябва и ние да ги държим.

POLLINA
06-11-2009, 16:10
ГЛУПОСТИ !

Seducti0n
06-11-2009, 17:15
Що ли имам гадното предчувствие, че със смяната на министъра ще се сме като в поговорката от трън, та на глок...

Иначе по темата-НАДЯВАМ СЕ ДА НЯМА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МАТУРА ПО МАТЕМАТИКА.

Преди мен някой се беше аргументирал доста добре.Наистина няма база за сравнение между Математиката и Българският език.Общата култура се гради с времето и е много по-лесно да се справиш добре с пунктуация, правопис, граматика и т.н. отколкото да решаваш задачи...

plmn
06-11-2009, 18:38
Преди мен някой се беше аргументирал доста добре.Наистина няма база за сравнение между Математиката и Българският език.Общата култура се гради с времето и е много по-лесно да се справиш добре с пунктуация, правопис, граматика и т.н. отколкото да решаваш задачи...

благодаря

Loshotia
06-11-2009, 19:07
^ ако е задължителна, ще е на нивото на българския в момента, а то е доста ниско

Иначе:
1. Източник?
2. На сайта на МОН няма такава информация- следователно, това не е вярно или е проект

BlackWings
06-11-2009, 19:44
Заставам зад тезата , че матурите по математика хич не са трудни за този , който си е направил труда да отвори учебник последните 5 години , каквото и да ми говорите!
По друг начин обаче стоят нещата ако ти натесат тази матура задължителна. Едно е да знаеш, че ти самият си избрал на това да се явяваш , което предполага че се чувстваш малко или много сигурен в избора си и се потготвяш за това , което те очаква , друго е да те насилят да наблягаш на нещо , което просто не умееш и не ти се отдава! Наистина няма база за сравнение между математиката и българския , матурата по БЕЛ я оправдавам , защото не може да нямаш обща култура по собствения си език, но математиката вече не всеки я владее , и още по-малко не всеки е длъжен. Ако въпросната наука не ти се включва в по нататъшните планове за кандидатстудентска кампания , то ще е направо подигравка и издевателство да те насилят да държиш матура по нея.
Измишльотина е наистина. Дано да няма такива глупости.

tonie__
06-11-2009, 20:07
Заставам зад тезата , че матурите по математика хич не са трудни за този , който си е направил труда да отвори учебник последните 5 години , каквото и да ми говорите!
По друг начин обаче стоят нещата ако ти натесат тази матура задължителна. Едно е да знаеш, че ти самият си избрал на това да се явяваш , което предполага че се чувстваш малко или много сигурен в избора си и се потготвяш за това , което те очаква , друго е да те насилят да наблягаш на нещо , което просто не умееш и не ти се отдава! Наистина няма база за сравнение между математиката и българския , матурата по БЕЛ я оправдавам , защото не може да нямаш обща култура по собствения си език, но математиката вече не всеки я владее , и още по-малко не всеки е длъжен. Ако въпросната наука не ти се включва в по нататъшните планове за кандидатстудентска кампания , то ще е направо подигравка и издевателство да те насилят да държиш матура по нея.
Измишльотина е наистина. Дано да няма такива глупости.

Terorist
06-12-2009, 07:08
Смисълът на матурите не е да наблегнеш на това, в което си добър, а да се провери какво си научил през 5те години в гимназията. За това и е по-правилно да има задължитени матури ако не по всички предмети, то поне мо български език и математика, тези матури трябва да са лесни и да отговарят на минимума, който трябва да сте научили. Друг е въпроса, че по-голямата част от учениците в гимазиите не си правят труда дори да се информират какво учат по някои предмети в момента.
До сега не съм чула някой да се оплаче, че учител е отсъствал, или пък ако някой учител по принцип няма изисквания и не кара никой да научи дори нещо основополагащо в предмета по който преподава, но пък учителите, които ви карат да учите са винаги "гадни", "злобни", "задръстени". Това ще се промени само, ако има изходен изпит при завършване на училище - просто самите ученици(не всички) ще се радват, ако някой се опитва да им помогне да се учат, а не да ги оставя да се чудят с каква глупост да се занимават, когато уж са на училище.

marin4itu
06-12-2009, 07:37
XTREMEFREERIDE, ти си 8ми клас бе момиче! Кво учите вие по математика? Квадратни уравнения и подобни триъгълници! Това, че ти е лесна сега математиката, не означава, че и 12 клас ще ти е лесна...

Аз не мисля, че е редно да се въведе матура по математика. Не на всеки му върви.

BlackWings
06-12-2009, 09:21
Смисълът на матурите не е да наблегнеш на това, в което си добър, а да се провери какво си научил през 5те години в гимназията. За това и е по-правилно да има задължитени матури ако не по всички предмети, то поне мо български език и математика, тези матури лесни, отговарят на минимума, който трябва да сте научили. Друг е въпроса, че по-голямата част от учениците в гимазиите не си правят труда дори да се информират какво учат по някои предмети в момента.
До сега не съм чула някой да се оплаче, че учител е отсъствал, или пък ако някой учител по принцип няма изисквания и не кара никой да научи дори нещо основополагащо в предмета по който преподава, но пък учителите, които ви карат да учите са винаги "гадни", "злобни", "задръстени". Това ще се промени само, ако има изходен изпит при завършване на училище - просто самите ученици(не всички) ще се радват, ако някой се опитва да им помогне да се учат, а не да ги оставя да се чудят с каква глупост да се занимават, когато уж са на училище.
Добре поставям себе си в хипотетична ситуация.
Да речем , че съм 11 клас в момента , планирам да кандидатствам с история , и представи си за това наблягам на историята. Уча си и математика разбира се , но само основния минимум, който ми е нужен за да изклася, защото в този момент съм отхвърлила математиката като нещо , с което искам да се занимавам за в бъдеще.
Да ама изведнъж в края на 11 клас ми се казва от МОН "Ааа да ,ама ние измислихме сега да ти натресем задължителна матура по математика догодина,сори майна!"
И какво прайм ся , аз не съм мързелив заядлив ученик , вярно че съм учила повече по това , което съм преценила че ми трябва, но не съм висяла по пейките да си клатя краката. 4 години не съм знаела че ще имам матура по математика , на петата решиха да ми проверяват знанията през годините, ей така да си направим експеримент с колко ще си намаля бала за кандидатстване. Прецени сам колко ще е реална тази проверка.

blackvelvet
06-12-2009, 09:59
Смисълът на матурите не е да наблегнеш на това, в което си добър, а да се провери какво си научил през 5те години в гимназията. За това и е по-правилно да има задължитени матури ако не по всички предмети, то поне мо български език и математика, тези матури лесни, отговарят на минимума, който трябва да сте научили. Друг е въпроса, че по-голямата част от учениците в гимазиите не си правят труда дори да се информират какво учат по някои предмети в момента.
До сега не съм чула някой да се оплаче, че учител е отсъствал, или пък ако някой учител по принцип няма изисквания и не кара никой да научи дори нещо основополагащо в предмета по който преподава, но пък учителите, които ви карат да учите са винаги "гадни", "злобни", "задръстени". Това ще се промени само, ако има изходен изпит при завършване на училище - просто самите ученици(не всички) ще се радват, ако някой се опитва да им помогне да се учат, а не да ги оставя да се чудят с каква глупост да се занимават, когато уж са на училище.
Добре поставям себе си в хипотетична ситуация.
Да речем , че съм 11 клас в момента , планирам да кандидатствам с история , и представи си за това наблягам на историята. Уча си и математика разбира се , но само основния минимум, който ми е нужен за да изклася, защото в този момент съм отхвърлила математиката като нещо , с което искам да се занимавам за в бъдеще.
Да ама изведнъж в края на 11 клас ми се казва от МОН "Ааа да ,ама ние измислихме сега да ти натресем задължителна матура по математика догодина,сори майна!"
И какво прайм ся , аз не съм мързелив заядлив ученик , вярно че съм учила повече по това , което съм преценила че ми трябва, но не съм висяла по пейките да си клатя краката. 4 години не съм знаела че ще имам матура по математика , на петата решиха да ми проверяват знанията през годините, ей така да си направим експеримент с колко ще си намаля бала за кандидатстване. Прецени сам колко ще е реална тази проверка.

+1 Също така не всеки е добър по математика (аз не съм),което значи,че трябва да забравя,че въобще ще взема диплома... :o

Terorist
06-12-2009, 09:59
Знам колко ще е реална тази ситуация, защото представи си, на мен така ми натресоха матурата по български, имах малко повече от година да се готвя за матура, при положение, че щях да кандидатсвам с математика и английски, е единственото ми предимство беше добър преподавател и редовното влизане в час през всичките 5 години.

тези матури да лесни и да отговарят на минимума, който трябва да сте научили
Да предположим, че
Уча си и математика разбира се , но само основния минимум, който ми е нужен за да изклася отговаря на истината. В такъв случай ще можеш да изкараш една добра оценка(под добра да се разбира цифрата, която се пише до същата дума в бележника ти), може даже да е много добра.
И ще имаш равен шанс за прием в желаната от теб специалност, защото се предполага, че и другите, които ще кандидатсват за нея са направили твоя избор и са позагърбили математиката, а ако не са го направили, сори, системата позволява и предполага да се учи по всички предмети, а не само тези, които те интересуват.

BlackWings
06-12-2009, 10:42
Да знам, че ти натресоха матурата по български , и на мен ми я натресоха, но това което се опитвам да обясня е че няма база за сравнение между БЕЛ и математика.
Ти както и аз сме имали около година само 12 клас да се говим за матура по първото , разликата е там, че знанията по него се трупат дори само на базата на обща култура през годините.
И не може да поставяш на едно ниво важността един български ученик да владее собствения си език и култура , да познава творчеството на Иван Вазов , и да може да пише граматически правилно по дяволите , с "неотложното и изключително задължително , важно за личностното изграждане" изискване ученикът да знае да цитира и прилага теорема на Менелай за пресичане на триъгълник и права...

Terorist
06-12-2009, 10:57
Никъде не съм казвала, че те са еднакво важни, нито, че математиката е по-важна. Опитах се да обясня(май не особено успешно), че е редно да има изходни тестове, в случая под формата на матури, по предметите, които се изучават, с оглед на това, че през последните ~20 години образованието в България върви стремглаво надолу, благодарение на политиката на държавата, на незаинтересовани учители и родители и не на последно място ученици, които смятат, че не са длъжни да знаят нищо, освен това, което ги интересува(понякога това е абсолютното нищо).
Това, което се случва сега, надявам се, е само началото на цялостна реформа, чрез която учениците да се мотивират да търсят знания, а не оценки, макар и по неприятни за тях причини. Когато учениците търсят знанието и когато родителите им и учителите им отново започнат да се интересуват от това, което става в училищата нещата ще започнат да се оправят отново.
Хората, които преживяват тези промени, влючително аз и ти, може би сме потърпевши на една рязка промяна, но тя е и за нашето по-добро бъдеще.
Надявам се само да не се провали цялата работа, както става доста често.

И отново искам да попитам, някой видял ли е новият закон с очите си? Ако не, то пак някой нещо чул и всява смут и паника в нежните гимназистки души.

Boyd
06-12-2009, 11:30
Я да ви питам всички ревльовци за тази матура, ЗАЩО трябва да знаете за нещо, за да го направите?!? Т'ва че 95% от учениците имат 2-ки и 3-ки по математика, си е лично техен проблем. Да са учили когато е трябвало. Не може да отидеш в кварталното магазинче, да поискаш хляб и кола и да не можеш да сметнеш колко трябва да платиш. Който не може да мисли логично..пак негов проблем. Математиката е точна наука и не е като българския език - всичко написано е вярно, но не е вярно, ако проверяващият има друго мислене!

Нека направят образователната система като във Франция - след всеки клас да има такива изпити, след 12-ти клас изпити по всичко! Да се научат учениците, че в училище се ходи, за да се учи, а не да се пие, псува, обижда, бие и т.н.

BlackWings
06-12-2009, 11:45
Добре айде http://img191.imageshack.us/img191/3504/505.gif
:D

plmn
06-12-2009, 11:54
Я да ви питам всички ревльовци за тази матура, ЗАЩО трябва да знаете за нещо, за да го направите?!? Т'ва че 95% от учениците имат 2-ки и 3-ки по математика, си е лично техен проблем. Да са учили когато е трябвало. Не може да отидеш в кварталното магазинче, да поискаш хляб и кола и да не можеш да сметнеш колко трябва да платиш. Който не може да мисли логично..пак негов проблем. Математиката е точна наука и не е като българския език - всичко написано е вярно, но не е вярно, ако проверяващият има друго мислене!

Нека направят образователната система като във Франция - след всеки клас да има такива изпити, след 12-ти клас изпити по всичко! Да се научат учениците, че в училище се ходи, за да се учи, а не да се пие, псува, обижда, бие и т.н.

доста грешно
1во, в моето даскало, хората не се бият, псуват, обиждат и не се пие
уча в що-годе елитна гимназия.
и математиката пак не ми върви. едното няма нищо общо с другото в случая.
2ро, примера, който даде е крайно неподходящ. да си сметнеш парите в магазина е елементарно и всеки трябва да може да го прави.
матурата само да уточня, няма нищо общо с това. там не те карат да смяташ елемнатарни сметки, а искат да решаваш безсмислени задачи, които никога няма да ти потрябват, следваки разни формули правила и т.н., от които много хора просто си нямат идея.
3то, това, което каза за българския език и за това как се проверява, само потвърждава мнението ми, че няма място за сравнение м/у 2те матури и предметите. за бел-а подготвянето е сравнително по-лесно, има да се четат произведения, анализи, трябва ти обща култура, грамотност. айде кажи ми как ще се подготвиш за матура по мат., ако въобще не знаеш кое как става? и не защото не си влизал в час, а защото просто колкото и да слушаш и да се опиташ да разбереш нещо, просто не става.
p.s. 1 и още нещо . . тая матура ако се въвежда, то трябва да е за тези, които сега ще кандидатсват по гимназии и т.н. за да знаят кво им предстои. не може аз да завършвам догодина, да имам намерение да кандидатсвам с история и англ. (примерно), и да ми натресат матура по мат.

p.s. 2 уточнение : аз уча в хуманитарна гимназия. уча основно история, бел и английски. имам 2 часа седмично математика, като единия минава като час на класа. г-жата работи с нас с нагласата, че преподава в ХУМАНИТАРНА гимназия, и от нас математици, инженери и т.н. няма да излязат. за кво си говорим? сега някой ще каже, че има мн училища, където не се изучава много български. но както вече написах многократно, подготовката за 1ния предмет, няма нищо общо с подготовката за другия.

lubata619
06-12-2009, 11:56
Toва министерство е ташак :-x

marin4itu
06-12-2009, 11:56
Boyd, да, ама в кварталното магазинче не си смятам колко сметка съм направила нито с корен квадратен, нито с квадратно уравнение, нито с теорема на Талес.
Повечето ученици ходят по задължение и да си покажат марковите дрешки и новия фон дьо тен. Повечето ги мързи. Да, признавам и мен ме мързи, но нямам нищо против матура по БЕЛ и по предмет, който аз си избера, но математиката никога не съм я владяла (освен в първи клас :D ).
Всеки човек е силен в определена област и на повечето математиката не им се отдава.

marin4itu
06-12-2009, 11:59
plmn, абсолютно съм съгласна със последното ти мнение.

TheSadGirl
06-12-2009, 12:18
за 2ра матура математика се каза още мин година че ще я жъжевждат, даже искаха и за нас, които тази година завършихме ..

peteto_love
06-12-2009, 13:08
Я да ви питам всички ревльовци за тази матура, ЗАЩО трябва да знаете за нещо, за да го направите?!? Т'ва че 95% от учениците имат 2-ки и 3-ки по математика, си е лично техен проблем. Да са учили когато е трябвало. Не може да отидеш в кварталното магазинче, да поискаш хляб и кола и да не можеш да сметнеш колко трябва да платиш. Който не може да мисли логично..пак негов проблем. Математиката е точна наука и не е като българския език - всичко написано е вярно, но не е вярно, ако проверяващият има друго мислене!

Нека направят образователната система като във Франция - след всеки клас да има такива изпити, след 12-ти клас изпити по всичко! Да се научат учениците, че в училище се ходи, за да се учи, а не да се пие, псува, обижда, бие и т.н.

доста грешно
1во, в моето даскало, хората не се бият, псуват, обиждат и не се пие
уча в що-годе елитна гимназия.
и математиката пак не ми върви. едното няма нищо общо с другото в случая.
2ро, примера, който даде е крайно неподходящ. да си сметнеш парите в магазина е елементарно и всеки трябва да може да го прави.
матурата само да уточня, няма нищо общо с това. там не те карат да смяташ елемнатарни сметки, а искат да решаваш безсмислени задачи, които никога няма да ти потрябват, следваки разни формули правила и т.н., от които много хора просто си нямат идея.
3то, това, което каза за българския език и за това как се проверява, само потвърждава мнението ми, че няма място за сравнение м/у 2те матури и предметите. за бел-а подготвянето е сравнително по-лесно, има да се четат произведения, анализи, трябва ти обща култура, грамотност. айде кажи ми как ще се подготвиш за матура по мат., ако въобще не знаеш кое как става? и не защото не си влизал в час, а защото просто колкото и да слушаш и да се опиташ да разбереш нещо, просто не става.
p.s. 1 и още нещо . . тая матура ако се въвежда, то трябва да е за тези, които сега ще кандидатсват по гимназии и т.н. за да знаят кво им предстои. не може аз да завършвам догодина, да имам намерение да кандидатсвам с история и англ. (примерно), и да ми натресат матура по мат.

p.s. 2 уточнение : аз уча в хуманитарна гимназия. уча основно история, бел и английски. имам 2 часа седмично математика, като единия минава като час на класа. г-жата работи с нас с нагласата, че преподава в ХУМАНИТАРНА гимназия, и от нас математици, инженери и т.н. няма да излязат. за кво си говорим? сега някой ще каже, че има мн училища, където не се изучава много български. но както вече написах многократно, подготовката за 1ния предмет, няма нищо общо с подготовката за другия.

Напълно съм съгласнаа..!!

strong
06-12-2009, 13:39
хахаха , добре че съм набор '90 и вече си взех матурите и се оттървам от тая математика...иначе нямаше да изклася.... :D

BrainlessROCKBABY
06-12-2009, 13:43
puke, puke, puke

mustaineforpresident
06-12-2009, 14:08
Да еба мама му да еба (моля не цензурирайте)

shushinkata
06-12-2009, 14:53
Абе хора, кво ви става?! "Ох ужас, ще има матура по математика!" "Оле какво ще правя, няма да си я взема" бла бла бла ! Я се стегнете! Седнете си на седалищните части и се помъчете малко да решите някоя задача, а не да висите по кафета или в нета или в скайп. Ако имате желание ще научите нещо и ще се справите, не е толкова трудно! Какво ще кажат студентите, които учат висша математика? Тази математика, върху която ще има матура е лесна.. аз също не съм добра по математика, но ако ми се налага ще седна и ще уча, а не да се вайкам, че ще има матура по предмета и няма да се справя!

plmn
06-12-2009, 17:34
Какво ще кажат студентите, които учат висша математика? Тази математика, върху която ще има матура е лесна.

пак грешно
студентите учещи висша математика са си я избрали. не са им натресли изпит 1 година преди да завършат (в моя случай)
а и математика не е толкова лесна - говорим за материала от 8-9 до 12 клас. как смееш да твърдиш, че е лесна, след като сама се определяш като не-силна по мат...

zvezdii4kaa
06-12-2009, 18:46
Какво ще кажат студентите, които учат висша математика? Тази математика, върху която ще има матура е лесна.

пак грешно
студентите учещи висша математика са си я избрали. не са им натресли изпит 1 година преди да завършат (в моя случай)
а и математика не е толкова лесна - говорим за материала от 8-9 до 12 клас. как смееш да твърдиш, че е лесна, след като сама се определяш като не-силна по мат...

абсолютно съгасна...

Eddie
06-12-2009, 20:51
Аз лично сега разбирам за тези проблеми от създателя на темата и не мога да бъда 100% сигурен че са вярни.

На мен много ми допадат тези идеи.

1-во: Всички мрънкате против математиката. В това ви е грешката. Математиката е една красива наука която не се ограничава само в зубренето на теореми и формули. Тя изключително много развива и систематизира мисленето и логиката. Така че не е зле да порешавате някоя задачка чат пат. Тази наука не е страшна иска само малко постоянство и практика (в продължение на години :D ).

2-ро: Съгласен съм да има матури по повечето важни предмети в училище, защото така се вижда кое училище на какво ниво е и как се преподава в него. Мен лично ме дразни мисълта че си скъсвам задника от учене и не мога да хвана 5 и 50 за стипендия, а някои мои познати от не толкова престижни училища си развяват байряка и накрая на срока са пълни отличници.

3-то: Направо ми се повръща от системата ни на образование. Като питам баща ми: "Тате на теб химията каква работа ти върши" той ми отговаря: "Ми общо взето никаква", На учителя ми по информатика зададох същия въпрос и той ми отговори по същия начин. В час по философия попитах преподавателя ми "За какво са ни тия термини и теории да ги учим" и учителя ми удари на мохабет как и той не вижда особен смисъл в тях и как според него този предмет не трябва да е в образователната система до 12 клас. Искам да кажа, че учим и наблягаме прекалено много неща които на практика няма да са ни от голяма полза един ден. Затова няма да имам нищо против да се потя да си уча предметите по профила ми (заради които съм влязъл в тази гимназия) и другите предмети да не ми губят толкова много от времето и да са ми само за обща култура. Също така няма да е зле информацията да е поднесена по някакъв по интересен начин, защото сухата теория си е ***ла майката додето се научи и осмисли. А това за географията което споменава автора на темата, искам да кажа, че много ясно ако не си профил география не е нужно да учиш за "азия" защото просто няма да държиш матура по география. Затова се и мисли като се кандидатства в 7-ми клас как искаш да си наредиш бъдещето.

Не очаквам да ме разберете защото просто сте още много малки и неопитни (поне една анкета в по-предишна тема за възраста сочеше че близо 50% от читателите на форума са 12-15 годишни деца), но с времето ще разберете, че до някъде имам право.

peace!

zero
06-13-2009, 06:08
А матурата по математика не е толкова страшна.

грешка

Зависи.

кво зависи
не прави такиа генерални заключения
това, че математиката ти върви примерно, не означава, че на още 300,000 човека им върви също.

Именно. Зависи. И не правя генерални заключения. Просто тея 300 000 човека трябва да си седнат на Д-то. По същата логика на 300 000 не им върви българския нали. Ама никой не се оплаква от матурата по български. Моля, моля.

не ми се моли
няма място за сравнение м/у математиката и българския
матурата по бел се взима с добра оценка с минимално подготвяне и обща култура, която ти имаш от училище
математиката е нещо съвсем друго, не става със зубрене на теореми и правила.
Аве ари ве :@
Матура по математика !!!
То по логиката на тоз умник по всичко ако седнеш
да четеш ще си искараш матурата !!!
Дай тогава да ни набрулят 12-13 матури
щот ще ги вземем всичките, ако седнем да учим !!!
Аз мисля да пиша и 3-та матура, но тей кат гледам
май тя ще ми е четвърта ?!?!?
Еееееееее аз ко за 4 матури ли трае да уча, ако вкарат и математиката ?
+ това още никъде не е известено, че ще се държи матура по математика това писмо дето е получено при вас нещо
"фейк" ми се струва !!!
Ако бяха го съобщили вече щеше да го има в държавен вестник !
Бах ги в изродите аз, как ще кажеш ти на 12 класник, че ще
държи матура по математика ???
Ние сега дето сме 11 клас направо кажи речи сме 12 лятото е пределно ясно, че никой няма да отвори учебник поне преди Август !
Това си е направо жив лаф и гавра !!!

blackvelvet
06-13-2009, 06:33
Затова се и мисли като се кандидатства в 7-ми клас как искаш да си наредиш бъдещето.
peace!

Гледай сега...не е точно така.Аз съм 11 клас и незнам още какво искам да кандидатсвам (примерно),пък какво остава за някво си лапе в 7 клас.Аз в 10 клас се колебаех между две или 3 неща,които искам да кандидатствам,сега съм избрала само едно от тези неща.Да не говоря за мойте съученици...от 20 човека точно 3 знаят какво искат :?

Muddled
06-13-2009, 06:39
:-x баси смотания министър :-x :smt068

kosder
06-13-2009, 06:52
Като се гледа,че поколенията изпростяват...Трябва да се взимат мерки,но мисля,че не е това начина..

LovelyGirl
06-13-2009, 07:07
В нашето училище не е пристигнало такава наредба.
Още не вярвам да я сложат задължителна.
Както казаха вече, от математика до български има огромна разлика.

И все пак, ако я вкарат, ще трябва да се ходи освен на уроци по предмета, с който ще кандидатствам, и на математика.
Аз знам, че няма да я взема, ако ни я сложат.
Колкото и да се опитвам не мога да разбера задачите.
А това, някой дето каза, че, ако си отворил учебник през годините,нямало начин да не я вземеш, изобщо не е вярно.
Много повече пъти съм отваряла точно този учебник и все не стават нещата.
Не всеки може да решава задачи.Аз също имам 2 часа в седмицата и с тях нищо не се научава.
Докато българският си е друга работа, него всеки трябва да го знае.

Дано да не я включат...или поне да ме изчакат дазавърша догодина 8-)

Seducti0n
06-13-2009, 13:45
:) Смея да твърдя, че с матурата по Български можеш да се справиш отлично, дори и да не ходи редовно на училище.Не казвам, че всички могат да го постигнат, но познавам и такива хора.
По отношение на математиката-никакъв шанс.
И да, трябва да знаеш какво ти предстои.Коренно различна ще ти е настройката, ако тепърва ти предстои да влизаш в гимназия и знаеш какво те очаква в края на 12-ти с клас, отколкото ако в момента си 10-ти или 11-ти клас примерно.

chemist9009
06-13-2009, 20:03
Откъде е тая информация за задължителна матура!Никъде не го писаха нито казаха я дайте източника?!?!Ако този закон се приеме обаче в България няма да има хора със средно образование..пък сега ще дойде ново правителство така че спокоооо....но НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ БЪЛГАРИЯ е страна на неограничените невъзможности...ТУК МОЖЕ ДА СТАНЕ ВСИЧКО!!!!

XceSS
06-13-2009, 22:01
Аз до сега никъде не съм прочел освен тук, че ще има такива промени.
Следете сайта kadedaucha.com ако има нещо, там ще го напишат :)

DJ_Mrav4o
06-13-2009, 23:43
Ако вкарат матура по математика, цял живот ученичка ще си остана :? :? :? :?

Uniqueness
06-14-2009, 07:47
Правят си ебавка с нас... ! :o

bybz
06-14-2009, 13:54
От вчера влезе новия закон! Ще имаме и матура по математика! Няма да има 13 клас!

Училищата сами ще си правят учебния план!

Пример: География, учиш за Азия в едно училище! В друго няма да учиш за Азия!

Самите учители ще си правят плана!

Ще се съкратят 30% или 50% материал от всичките предмети! Зависи

според предмета и гимназията СОУ-то и т.н.!

Решение: Ако учителя Ви не сложи темата: Азия в уроците си през

годината, за матурите може да Ви се падне Азия! А какво ще знаете

Вие?

Пълно с боклуци! :-x :-x :-x

Пълно безумие!

Така ние 11-класниците в края на училището (ставаме 12 клас след

година) ще учим по нова пограма
както и всички които са родени преди 96-97!

Това е неприемливо и пълен абсурд което го има, разбира се само в

БЪЛГАРИЯ!!!!!


аз съм 95 и също съм по нова програма

DieselBlood
06-14-2009, 19:34
Математика е тъп предмет,който на 65 % от хората във форума(а и в страната) няма да трябва.Аз мисля,че трябва да си остане като сега:задължителна матура по Бг и 1 матура пожелание.

Eddie имам въпрос към теб:да не са те ударили с чук по главата,че да мислиш,че математиката е хубав предмет.

Terorist
06-15-2009, 06:16
Математиката хубава или не хубав предмед дали е, няма значение, задължително се учи и изказвания от типа "ама аз не разбирам" или "на мен това не ми трябва" не важат.

sladkish_14
06-15-2009, 06:54
УЖАССС МАТУРА ПО МАТЕАМАТИКААА :cry: :cry: :cry: Господ да ги накаже !!!!!

Иначе това за 13 клас , НЕ е вярно ! ЩЕ си има 13 клас .. Стига да искаш да го караш .. Даже в моето даскало в петък бяха сложили лист на вратата , който иска от 12 класниците да кара 13 клас , в кой кабинет да иде .. Лично в моето училище всички сме с някакви професии , аз съм с 'Финансова отчетност' и ако искам да завърша образованието си с нея трябва да изкарам 13 клас и ще мога да започна работа по професията .. Ако ли не пак ще си я имам , но и висше трябва 8-)

bybz
06-15-2009, 09:58
Математика е тъп предмет,който на 65 % от хората във форума(а и в страната) няма да трябва.Аз мисля,че трябва да си остане като сега:задължителна матура по Бг и 1 матура пожелание.

Eddie имам въпрос към теб:да не са те ударили с чук по главата,че да мислиш,че математиката е хубав предмет.

:) съгласна

dani_kaulitz
06-15-2009, 10:08
Всеки си има мнение. На някои им харесва математиката, на други не...

lipstik
06-15-2009, 10:53
Математиката хубава или не хубав предмед дали е, няма значение, задължително се учи и изказвания от типа "ама аз не разбирам" или "на мен това не ми трябва" не важат.


Колкото и да искаш матура по математика скоро няма да въведът.И да и колкото да не ти се вярва има хора на които не им се отдава,които не я разбират :-x

Terorist
06-15-2009, 11:17
Аз не се надявам, все ми е там. Но това, че не разбираш не е оправдание, всъщност, ако не я разбираш и не можеш да изкласиш на евентуална матура, то по принцип трябва да те оставят на изпит, а може и да повтаряш. Но понеже на никой не му се занимава с това се опитват да въведат матури - да се знае кой знае и кой само философства колко е нечестно като е ученик да го карат да учи, колко нагло...

Euphoriant
06-15-2009, 14:11
:shock: матура по математика=вечен 12 клас .. fuck .. дано има още 1 година без математика пък после ... :D

blackvelvet
06-15-2009, 15:12
:shock: матура по математика=вечен 12 клас .. fuck ..

+11111111111 :smt119

webprng
06-15-2009, 15:41
Ако не можеж да изкараш матурите следва че си си клатил кракта 12 години => не заслужаваш диплома :-o

alone83
06-15-2009, 18:20
Ъм, к'во?! МАТУРА ПО МАТЕМАТИКА?! Оооо, да... Тоя "умник" добре ли е? Има някои хора, които едвам връзват за тройка по математика, какво да направят, не им върви.. Брат ми беше така - не я разбира, не му върви, ако ще да се скъса да учи, да решава задачи - все тази работа... А ако държат ето такива матури по математика.. Еми.. ДВОЙКИИИИИ, няма да успеят да я избутат и к'во?! Не е точно: "Еми да сте учили..."... Математиката е сигурно най-трудният предмет в училището и въпреки добрите успехи, които постигат доста хора - пак не я разбират...

MartyParty
06-15-2009, 19:02
Никаква математика!!!!На бунт,ретарди! 8-)