PDA

View Full Version : Религия?



r0ssk0
06-11-2009, 11:22
Интересно ми е да видя какво е мнението ви по въпроса за религията? До каква степен вярвате, в какво вярвате и вярвате ли въобще :)
Аз лично съм против религиите.. в частност християнството :) Просто мисля, човечеството трябва да продължи напред, а загърбването на религията е важна стъпка. Защо да разчитаме на някакво божество, за чието съществуване не сме ама грам сигурни, като можем да разчитаме на себе си и другите хора? За жалост хората сме си зли и егоистични същества поначало, и точно за това ни е трудно да достигнем това ниво на развитие :)
Не ме разбирайте погрешно - аз самия спазвам много от моралните идеи на Библията, но не вярвам в приказките, които ги представят..
И да знам, че ако не е била християнската вяра, да не сме се запазили като народ през 5те века турско робство, но също така колко хора са умрели по време на инквизицията или кръстоносните походи? Колко войни се водят и до ден днешен заради религиозни различия?
Но стига толкова от мен, нека чуем и вашето мнение по въпроса :)

Genetix
06-11-2009, 12:32
Първо разграничавай религия от църква.

Второ аз съм атеист.

:P

mustaineforpresident
06-18-2009, 10:39
Религията е нещо, което ненавиждам, във всичките й форми.

Ilikeliljon
06-18-2009, 10:49
А аз смятам, че това, което се случва с това нехаресване на религията и християнството прилича малко на това все едно се опитваш да оплевиш плевелите, пък тръгваш с косачката и махаш и житните растения. Според мен в тази омраза към религията се унищожава и това, което е полезно. Много хора бъркат християнството и с това какво хората, които си мислят, че са християни правят в негово име (кръстоносните походи, Инквизицията). Исус никога не е говорил за такива неща, но този въпрос е много обширен. :-o :-o

blago84
06-18-2009, 12:34
Християнството и исляма са производни на юдаизма, а в него много дълбоко е заложено отрицанието към всичко различно - същото е залегнало и исляма и християнството... Не съм забелязал представителите на другите религии да се трепят по религиозни причини...

Ilikeliljon
06-18-2009, 13:01
Християнството и исляма са производни на юдаизма, а в него много дълбоко е заложено отрицанието към всичко различно - същото е залегнало и исляма и християнството... Не съм забелязал представителите на другите религии да се трепят по религиозни причини...

Хм, точно за това говорих, че това, че някой човек, който се приема за християнин и казва, че действа според религията не значи че е така. Да не мислите, че християнството говори убивайте в мое име, няма такова нещо. Особено в Новия завет се говори за любов, мир, хармония. :) :) При исляма е подобно някой решил, че му е угодно за политически цели и изкривява религията, за да може да накара милиони да вярват и да се бият заради това :shock: :shock:

blago84
06-18-2009, 16:17
Не съм съгласен, че е само политическа игра. Не че няма и такъв елемент, но до голяма степен тези религии са имали нужда от своята агресия, за да оцелеят, тъй като са се зараждали в доста враждебна към тях среда.
А ако погледнеш в Стария завет, ще откриеш доста текстове постановяващи го като единствената истина и еврейският (и съответно християнският и мюсюлманският) бог - като единствен исински, което директно провокира агресия към другите. Текстовете изобилстват от описания, как еврейският бог е по-силен и могъщ, пък другите фалшиви, несъществуващи и тн и тн
Например аз ако ти кажа "Аз вярвам в истината, а ти в някаква простотия", е много вероятно дори и да не те нападна, да провокирам твоята агресия към мен.
Повечето други религии позволяват на последователите си да интегрират вярвания от различни други религиозни системи в техните, без това да е проблем, но в Стария Завет е записано "Аз съм Господ, Бог твой, да нямаш други богове освен мене!"... Това е достатъчно, да превърне една ерлигиозна система гнездо на консервативни и зловредни течения, спиращи прогреса...
Иначе мен не ме притеснява, че всеки може да вярва в каквото си иска, стига това да не пречи на човешкият ход напред.

Nam3less3
06-20-2009, 16:49
Християнството е пътят към спасението на човека, и на душата му.

ivan4ofizika
06-20-2009, 19:44
За мен религията е средство за управление на хората във всичките и форми. Каквото и да е заложени като оригинална идея винаги я има нотката на управлението. Дори и в християнството има джихат например. В едно от евангелията (не съм сигурен кое) има Ад. Само в едно от четири. 4 демона го управляват. И както следва имената на демоните като се преведат се получават имената на езически богове. И който ги почита тези богова се смята че почита дявола и следва да бъде убит. Убедете ме в противното. Единствената полза от религията, която аз виждам, е че благодарение на нея ние сме оцелели като народ по време на турското робство.

bishop
06-21-2009, 22:13
Аз вярвам в невидимия розов еднорог!

(За мен вярата е способ на хората да си обяснят, неща които никой още не е успял да им обясни, в крайна сметка хората са започналид а вярват във всевъзможните брадати дядовци, за да си обяснят смъртта, бивота и природните стихии. Faith = Ignorance)

Към вярващите, няма лошо да си говорите с бог, това е молитва, обаче, започне ли да ви отговаря, е време да потърсите професионална помощ. (и нямам предвид свещеник, егзорсист или местната вуду вещица.)

TheNewReligion
06-22-2009, 00:25
Имаш невероятно изкривена представа за понятията "религия", "вяра" и "църква". Аз лично вярвам в Бог.

Nam3less3
06-22-2009, 23:46
Аз вярвам в невидимия розов еднорог!

(За мен вярата е способ на хората да си обяснят, неща които никой още не е успял да им обясни, в крайна сметка хората са започналид а вярват във всевъзможните брадати дядовци, за да си обяснят смъртта, бивота и природните стихии. Faith = Ignorance)

Към вярващите, няма лошо да си говорите с бог, това е молитва, обаче, започне ли да ви отговаря, е време да потърсите професионална помощ. (и нямам предвид свещеник, егзорсист или местната вуду вещица.)Точно хора като тебе имат нужда от помощ, поради липсата им на всякаква вяра. След време ще съжаляваш за сегашните си разсъждения, но вярата е дар. Да не си мислиш, че всичките милиярди души по света, които вярват в Бог, го правят ей така, случайно, или за да си обяснят нещо? Или за религиите и древните духовни учения, които съществуват и до днес, само това е доказателство, че има нещо, и че не са измислица тези работи. Жалко за хора като тебе, които още доста ще има да чакат, докато осъзнаят истината.

Genetix
06-23-2009, 06:54
Жалко и за мен тогава

Nam3less3
06-23-2009, 06:57
Жалко и за мен тогаваГоре-долу да. 8-)

DivoTo_KoTe
06-23-2009, 09:55
Вярвам в Бог и когато имам време обичам да ходя до Троянския манастир.

bebety_in_love
06-27-2009, 16:19
Религията..това е много обширна тема . През изминалите векове..години религията е използвана за различни цели - за политически, за вдъхване на надежда у хората, за намиране на повод за избухване на война и т.н . През вековете църквата е била водеща фигура в живота и развитието на даден народ или държава . В тези времена често е било злоупотребявано с религията. Но сега всеки има своите разбирания за Бог..сътворението на Света .. и т.н . Има много различни религии,които се изповядват в момента..и всяка крие малка или пък по-голяма доза истина. За мен религията е важна, защото в нея са заложени 1000-и обичаи, с които сме отраснали и без, които живота няма да е същия . Аз попринцип съм религиозна ,но не съм вманиечена по простата причина, че все още нищо не е доказано. Няма как да не се разсъждава и в/у двата варианта - дали има мистериозна сила или не :). Религията е хубаво нещо ,когато е в нормални дози ии не се спекулира с нея .

RaI4etO
06-29-2009, 13:33
Вярвам в Бог и когато имам време обичам да ходя до Троянския манастир.
Дам или до Рилския.

pe4enkata
07-04-2009, 14:21
и аз съм христианка

Genetix
07-05-2009, 15:18
Ама ако знаеше и как се пише - щеше да си 100%-ва.

wigito
07-05-2009, 20:58
Роско, когато си се отчаял и всички са ти обърнали гръб, няма да вземеш ножа и да си прережеш вените, а ти остава само едно нещо- да вярваш, че надеждата умира последна.Затова е Господ-Той е Този Който ни дава възможност да продължим живота си.Твоя си е работата дали да вярваш и при това в кого, ама щом не почиташ християнството значи няма смисъл да боядисваш яйца, да украсяваш елха, да ядеш посно но Бъдни вечер и т. н. Тъй, че приятилю без вяра в Христос, Буда или някой от др. богове нз, докъде ще я докараш.Моят съвет е-Вярвай, религияга няма да ти изневери ;).

D12Respect
07-05-2009, 21:08
Простотия с която са се опитвали да контролират хората на времето

Rodolubec
07-07-2009, 14:19
Роско олигофрен мазен и на всички дето им пречи християнството престанете да се оправдавате с прегрешенията на католици(инквизицията и тн.).
С какво точно е навредило християнството на българският народ? С това ,че благодарение на него развиваме и разпостраняваме култура пряко или косвено благодарение на кирилицата в цяла Евразия? Или,че християнството е създало "зли" хора като Иван Рилски,патриарх Евтимий Пайсий,Софроний Врачански които са давали мило и драго за народа си?

sulley
07-09-2009, 19:55
Аз съм християнка и вярвам,че има Бог.Вярвам,че е с нас,че ни закриля и напътства.Благодарна съм му за много неща и знам,че е бил до мен,когато съм имала нужда.Вярата е нещо прекрасно,когато е истинска,нещо,което ти дава сили.. :)

lsd43
07-11-2009, 23:05
Има си друг раздел за това .

Иначе за мен религията не е нищо повече от поредния начин за мозъчна промивка . Безсмислена ,ненужна ,ограничаваща ,това е религията . Кара те да не мислиш ,а сляпо да вярваш в абсурди (Визирам най-вече ислям и християнство) ,здраво мислещ човек няма да взриви сума хора ,заради някакво невидимо човече във Вселената.

Genetix
07-11-2009, 23:53
Няма ли да млъкните вече с тая религия. Разберете до консенсус НИКОГА няма да се стигни излишно претъркване на клавиатурите си правим :D

AdmiralJohn
07-15-2009, 16:43
Много сериозно съжелявам религиозните хора. Толкова са заблудени горкичките. Вярват в неща, които са пълен абсурд...
Овчици...к'во да ги правиш...

r0ssk0
07-16-2009, 10:35
Роско олигофрен мазен и на всички дето им пречи християнството престанете да се оправдавате с прегрешенията на католици(инквизицията и тн.).
С какво точно е навредило християнството на българският народ? С това ,че благодарение на него развиваме и разпостраняваме култура пряко или косвено благодарение на кирилицата в цяла Евразия? Или,че християнството е създало "зли" хора като Иван Рилски,патриарх Евтимий Пайсий,Софроний Врачански които са давали мило и драго за народа си?
Не мисля, че начина, по който се обръщаш към мен е много християнски :)
И да, Rodolubec, аз споменах за ползите които сме имали и почитам и уважавам това нещо. Но това са проблеми от миналото с решения от миналото, каквото е религията. За надеждата.. Защо да се надявам, че някакво висше същество ще реши да слезе от небесния си трон за да ми помогне? Не е ли по-реално да вложа надеждата си в близките ми, приятелите ми и в самия мен и моите способности? Ако тази надежда ми изневери, ще знам, че съм се опитал :)
Божества, съдба.. това са все неща, на които ние приписваме успехите си, но и неслуките си..
НЕ мога ли да гледам на историите на Иисус или Мохамед, не като на свещени книги, които трябва да следвам, а просто като разкази със дълбока морална поука?
PS Също така не искам да коментирам необосновани отговори от сорта на "Бог е с нас, Бог е светлина и Той е тук за да ни покаже правилния път"..

SunLov3
09-16-2009, 17:14
Ми, по принцип съм християнка , защото родителите сами такива.Не съм им казвала , че не съм много съгласна с тази религия.Будизма ми харесва до голяма степен и чета доста за него за да си сменя религията.

Belair
10-21-2009, 10:30
За да има равенство между народите и хората,религиите трябва да бъдат загърбени.В основата на всички войни и на насилието,винаги стоят религиите

KroeliaDevilious
11-18-2009, 11:55
Седнали те, мъдри, осмислили живота си хора, да разсъждават по религиозни въпроси. Защо не изкажете компетентно мнение и за сътворението.. атомите или Бог :lol: . Всичко на този свят е такова каквото е, защото така трябва да бъде. Има сила, да! Човешката сила и силата на природата (която между другото съм сигурна, че ни мрази :-D ) Религията според мен е нещо, което е измислено, за да контролира, но на хората им харесва да вярват, че някой им дава и им взима, че някой друг е виновен, така де, егоцентрици. Важно е децата сами да се оставят, да вярват в каквото искат. Майка ми не ме е водила на църква никога. Никой от нашето семейство не ходи и нямаме библия, икони и т.н. Не се определяме с никаква религия, важното е човек да вярва в себе си, но да зачита и уважава вярата на другите.

Belair
11-18-2009, 14:54
Седнали те, мъдри, осмислили живота си хора, да разсъждават по религиозни въпроси. Защо не изкажете компетентно мнение и за сътворението.. атомите или Бог :lol: . Всичко на този свят е такова каквото е, защото така трябва да бъде. Има сила, да! Човешката сила и силата на природата (която между другото съм сигурна, че ни мрази :-D ) Религията според мен е нещо, което е измислено, за да контролира, но на хората им харесва да вярват, че някой им дава и им взима, че някой друг е виновен, така де, егоцентрици. Важно е децата сами да се оставят, да вярват в каквото искат. Майка ми не ме е водила на църква никога. Никой от нашето семейство не ходи и нямаме библия, икони и т.н. Не се определяме с никаква религия, важното е човек да вярва в себе си, но да зачита и уважава вярата на другите.
Но защо не е религия,като от нея има само вреда?

Pwnmaster
11-18-2009, 22:01
Аз вярвам в кармата.Това е нещо неизбежно.Разбирайте го както си искате,има само едно обяснение-ако правиш добро, ти си връща добро.За мен кармата е олицетворена с Бог.