PDA

View Full Version : Задача



sladkata_sisi
06-11-2009, 15:10
Здравейте, :)
Не бях сигурна къде трябва да пусна темата, но ми се стори, че тук ще е най-подходящо.
Та, това е логическа задача. Трябва да се използват числата 1, 6, 8, 9 и математическите действия (+, -, *, /) и накрая да се получи 48. Трябва да се използват всички числа и всички действия (предполагам, че минуса трябва да се сложи пред 1-то число .
Няколко дена се мъча над тази задача, но не успях да открия верния отговор. Много ще се радвам, ако някой ми каже отговора. :-)

Редактирано от ProstoAz
1 точка от правилника!

Eddie
06-12-2009, 21:01
Само да попитам всички числа и знаци само по въднъж ли могат да се ползват? иначе задачата изглежда много интересна.

sladkata_sisi
06-13-2009, 17:40
Да, само по веднъж. И числата не могат да се степенуват, да се слагат под корени и т.н.
И на мен ми стана много интересно, но не успях да я реша, затова я пуснах тук. :)

Boyd
06-14-2009, 11:05
Да, само по веднъж. И числата не могат да се степенуват, да се слагат под корени и т.н.
И на мен ми стана много интересно, но не успях да я реша, затова я пуснах тук. :)

Ако всички числа и знаци, е задължително да се използват само по веднъж, то практически задачата няма решение. Имаш 4 знака и 4 числа. Няма как да ги разположиш тези 4 знака между 4-те цифри. Единствения начин е да има нещо от сорта на -1+6*8/9 (давам пример просто)..

bloodfrozen
06-14-2009, 11:50
А числата в същата последователност ли трябва да са или може да се разбъркат? :-o

sladkata_sisi
06-14-2009, 15:38
Boyd, аз съм го написала и в началото на темата, и според мен единственият начин е минуса да е пред първото число.

bloodfrozen, числата могат да се разбъркват.

:)

sladkata_sisi
06-14-2009, 15:41
А, забравила съм да кажа, че можете да ползвате и скоби. :)

Eddie
06-14-2009, 20:28
Мъча я тая задача ама нищо не излиза

Предполагам не трябва да се мисли по математическа начин

Логическите задачи по принцип имат някакви оригинални решения

Освен да питам даскалката ми по философия да даде акъл защото тя се занимава с такива задачи. На мен нищо не ми идва на ум.