PDA

View Full Version : Имат ли животните самосъзнание?



Psychic
06-12-2009, 18:53
Вие как мислите, като изключим нас хората, другите видове знаят ли,че същестуват? Ако се видят в огледало дали си казват- Е т'ва съм аз! хахаха :)

Май само хората имат самосъзнание и го развиваме някъде в бебешките години.

Ilikeliljon
06-12-2009, 20:34
Не животните няма самосъзнание. Животното ако се види не може да каже, хей това съм аз. Всички вероятно сте виждали клипове на котки, които се виждат в огледалото и застават в застрашителна поза. Това е защото не се разпознават, тоест нямат самосъзнание. Животното не знае, че е животно. :) :)

Psychic
06-12-2009, 20:49
Не животните няма самосъзнание. Животното ако се види не може да каже, хей това съм аз. Всички вероятно сте виждали клипове на котки, които се виждат в огледалото и застават в застрашителна поза. Това е защото не се разпознават, тоест нямат самосъзнание. Животното не знае, че е животно. :) :)

Абе термина животно е измислен от хората, то поне да знае, че същестувува, щото преди време бях чел един експеримент как надрасквали опашките на некви делфини и във водата имало огледало и като го сложели пред тях и те се въртели упорито и си гледали мястото на опашката където са ги одраскали, което значи, че знаят,че това са те и имат самосъзнание. Искам другите хора да видят какво мислят.

blackvelvet
06-13-2009, 06:12
Делфините,да.Те са умни.Но надали някое куче или котка ще започнат да се оглеждат в огледалото,за да видят какво имат на опашките си.Доказано е,че делфините са умни с много експерименти.Помагали са и на хора,които са се давели да излезнат на повърхността...занасяли са ги до брега...

Ilikeliljon
06-13-2009, 07:22
Делфините,да.Те са умни.Но надали някое куче или котка ще започнат да се оглеждат в огледалото,за да видят какво имат на опашките си.Доказано е,че делфините са умни с много експерименти.Помагали са и на хора,които са се давели да излезнат на повърхността...занасяли са ги до брега...

И май са единствените животни освен човека, които правят секс за удоволствие :D :D

blackvelvet
06-13-2009, 07:36
Делфините,да.Те са умни.Но надали някое куче или котка ще започнат да се оглеждат в огледалото,за да видят какво имат на опашките си.Доказано е,че делфините са умни с много експерименти.Помагали са и на хора,които са се давели да излезнат на повърхността...занасяли са ги до брега...

И май са единствените животни освен човека, които правят секс за удоволствие :D :D

За пръв път чувам,но е яко като предположение :D :D :D :D

Ilikeliljon
06-13-2009, 07:50
Чел съм го някъде из нета, ама доколко е вярно. В същия пост тогава пишеше, че свинята имала оргазъм 18 минути или нещо подобно :shock: :shock: :D :D Но да не се отклоняваме. Животните нямат самосъзнание, може да имат някакви зачатъци, колкото повече се изкачваме в йерархията, например човекоподобните маймуни и така. :) :)

53downfall
06-13-2009, 10:40
Да имаме съзнание и това се разбира по разума.

blackvelvet
06-13-2009, 10:45
Но колко ни е от полза това да имаме съзнание и разум е спорен въпрос... :-D :D като унищожаваме по-голямата част от природата и самите себе си. :-o

Genetix
06-16-2009, 22:25
Някои животни имат самосъзнание. Но техният брой е изключително малък. Но не са за пренебрегване.

Експеримент: слага се огледало в девствената джунгла.

Минава тигър и мисли, че отражението е друг тигър и започва да му се ерчи, че е в неговата територия.

Минава маймуна веднага разбира,че това е отражение и не се държи странно. Дори взима огледалото и го носи на някъде => има самосъзнание.

Ilikeliljon
06-17-2009, 09:47
Някои животни имат самосъзнание. Но техният брой е изключително малък. Но не са за пренебрегване.

Експеримент: слага се огледало в девствената джунгла.

Минава тигър и мисли, че отражението е друг тигър и започва да му се ерчи, че е в неговата територия.

Минава маймуна веднага разбира,че това е отражение и не се държи странно. Дори взима огледалото и го носи на някъде => има самосъзнание.

Въпроса е доста сложен и нееднозначен, но накратко. Самосъзнание=съзнание за себе си. При висшите маймуни има само някакви зачатъци на самосъзнание, но не и самосъзнание. Маймуната може да разбира много неща, но главно на базата на интелекта, тя също не знае, че тя е тя и е до голяма степен все още инстинктивно обусловена, а инстинктивната обусловеност изключва наличието на самосъзнание. При човека инстинктивната обусловеност е на възможно най-ниския праг и обслужва главно процеси като секс (макар че си има и част, която е напълно човешка тук, както и при следващите, които са изброени), глад, жажда и такива. :) :)

Genetix
06-17-2009, 11:25
Да така е никога не можем да говорим за пълно самосъзнание при животните. Но дори и псевдо самосъзнание е нещо и не бива да се пренебрегва.

Samoten89
06-20-2009, 20:24
Имат разбира се. Просто е ограничено. Имат мозък следователно имат мисъл следователно имат съзнание. Един учен е казал, че прадедите ни като хомо еректус от преди хиляди години биха се научили със същата скорост на това, което се учим и ние сега въпреки, дори и да пропуснат голяма част от еволюцията, защото основно няма голяма разлика между мозъците ни. А ние можем лесно да ги сравним по това, което са правили като останалите животни. Ако съвременен човек би попаднал в тяхното време пак би се получило същото - той би бил ограничен до камъни и пръчки и нечленоразделни звуци. Разликата е в многото време за създаване на идеи на мозъка. Много е комплексно, за да го опиша де. Абе имат съзнание животните, но е ограничено от ситуациите в които се изправят и за това ни е трудно да го разберем. Устройството на мозъка им е и друго.

Genetix
06-20-2009, 22:06
За комара какво ще кажем :D Или комара самосъзнание ?

ПП. Одеве наблюдавах един комар как се бута в стъклото с желание да излезе на вън. Замислих се колко е глупав не може да осъзнае още от 1вия път, че не може да мини а трябва да се бута винаги. Тогава пък се замислиш какво самосъзнание има той :D

blackvelvet
06-21-2009, 12:31
За комара какво ще кажем :D Или комара самосъзнание ?

ПП. Одеве наблюдавах един комар как се бута в стъклото с желание да излезе на вън. Замислих се колко е глупав не може да осъзнае още от 1вия път, че не може да мини а трябва да се бута винаги. Тогава пък се замислиш какво самосъзнание има той :D

:razz: Опитва се да приложи някаква древна мантра за минаване през стъкло хахахаха :razz:

Vimeo
07-04-2009, 08:14
Много животни имат самосъзнание много от тях се разпознават в огледало като почна:Гълъб,плъх,някои котки,умните породи кучета,гарги,папагали,делф ни,маймуни има и още.

ameli
07-24-2009, 17:19
Вие как мислите, като изключим нас хората, другите видове знаят ли,че същестуват? Ако се видят в огледало дали си казват- Е т'ва съм аз! хахаха :)

Май само хората имат самосъзнание и го развиваме някъде в бебешките години.

като дам на папагала огледало, той почва да се "напухва" . ако го доближа, почва да хапе рамката. авно не разбира, че е той :?

Ilikeliljon
07-24-2009, 17:42
Много животни имат самосъзнание много от тях се разпознават в огледало като почна:Гълъб,плъх,някои котки,умните породи кучета,гарги,папагали,делф ни,маймуни има и още.

Стига бе човеко, не дрънкай глупости. Изобщо знаеш ли какво е самосъзнание. Най-просто казано да имаш знание за себе си, че това си ти като се видиш отстрани. Независимо дали това виждане е обективно (огледало) или субективно (като се вглеждаш в себе си отстрани, демек като се разделяш на обект и субект). Животните нямат съзнание за себе си или точно казано нямат самосъзнание, може да имат някакви съвсем малки зачатъци, но докато не можем да проникнем в тяхното мислене, не можем да кажем дали ги има със сигурност тези зачатъци или не.

sentry
07-24-2009, 19:39
питай животните, е не нас :D 8-)

Dgaduin
07-25-2009, 11:26
Възможно е според мен, но доста рядко срещано. Примери има - делфините и маймуните са добър пример, но това май са единствените изключения освен хората. От птиците, щом дори гарваните, които се смятат за най- умните птици не мога да се разпознаят в отражение, така че там изключваме възможност за осъзнаване. При бозайниците една голяма част от видовете са стадни или се движат на глутници - при тези обстоятелства едва ли е възможно да се развие себеосъзнаване. Не биха се възприемали като индивиди а като части от по- голямо съзнание като това на едно стадо. Така че, да има себеосъзнаване, но то е ограничено да малък кръг видове.

Scarecrow
08-21-2009, 10:57
Човекът също е животно от гледна точка на видовото разнообразие на нашата зелена планета. Ние сме видът Хомо Сапиенс. За нас важат много, почти всички закони, които се отнасят и за другите животински видове. Основната разлика между нас и животните е наличието на самосъзнание. Ние сме единствения вид, който знае че един ден ще умре. Знае се, че някои животни също имат съзнание, а някои висши примати имат и самосъзнание(при определени условия самосъзнанието им се пробужда, говорим за зачатъци на самосъзнание). Обаче никое животно си няма представа за смъртта. Без всичко казано дотук ние хората си знаем, че сме по-специални. Нашата съдба не прилича на съдбата на животните. Животното се ражда за да запази вида си, неговата цел е да се храни, да отрасне, да се размножи и да даде поколение, да го изгледа докато то отрасне и успее вече да се грижи само за себе си. Дотук може да се каже, че и ние правим същото. Но ако си останем само в този цикъл на цели и стремежи – да ядем, да се съвокупляваме и да отглеждаме поколение то ние по нищо не се различаваме от нашите братя от дивата природа. Няма лошо, има хора, за които това е идеала за добро изкарване на живота. И аз поздравявам тези хора, когато не пречат на другите, докато живеят собствения си живот.

kerata
09-16-2009, 12:52
това,което ни различава от животните е разума

DimovB
09-16-2009, 16:10
Конкретно за няколко вида човекоподобни маймуни е доказано, че имат самосъзнание.

Както и делфините и слоновете.

gret4ety
10-26-2009, 17:52
това,което ни различава от животните е разума
и това ли е извадка от библията ... Орангутаните например различават себе си в огледалото :lol:

SolusChristus
10-26-2009, 19:18
това,което ни различава от животните е разума
и това ли е извадка от библията ... Орангутаните например различават себе си в огледалото :lol:

wtf

gret4ety
10-27-2009, 06:25
това,което ни различава от животните е разума
и това ли е извадка от библията ... Орангутаните например различават себе си в огледалото :lol:

wtf
Ей Фландърс... Земи прочети някоя книга освен библията та се образовай малко... :lol:

SolusChristus
10-27-2009, 07:16
това,което ни различава от животните е разума
и това ли е извадка от библията ... Орангутаните например различават себе си в огледалото :lol:

wtf
Ей Фландърс... Земи прочети някоя книга освен библията та се образовай малко... :lol:

Аз съм чел Библията, чел съм и много други неща.

Не, горното не е извадка от Библията.

Belair
10-27-2009, 09:18
Експериментално е доказано,че животните имат разум

gret4ety
10-27-2009, 18:11
Експериментално е доказано,че животните имат разум +1 животните ги изкарахте баси изродите... ако не са умни как ще живеят, как ще се хранят, как ще пият вода... как си бранят територията лъвовете... с ум... как кучетата се привързват към хората.... с ум.... как папагалите имитират звуците на хората.... с ум...

DimovB
10-28-2009, 06:28
Експериментално е доказано,че животните имат разум +1 животните ги изкарахте баси изродите... ако не са умни как ще живеят, как ще се хранят, как ще пият вода... как си бранят територията лъвовете... с ум... как кучетата се привързват към хората.... с ум.... как папагалите имитират звуците на хората.... с ум...

разума и ума са различни неща

clever
11-19-2009, 13:38
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)

Belair
11-19-2009, 15:12
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)
Абе,говедо такова :smt021 ,по тази логика и ти не трябва да имаш мозък.Експериментално доказано е,че животните имат самосъзнание.Как мажеживотните да разчитат на инстинктите си,като всяка ситуация,в която се намират е индивидуална.От гледна точна на еволюцията също е невъзможно разумът да се развие толкова бързо,че само ние хората да имаме разум

Belair
11-19-2009, 15:14
Експериментално е доказано,че животните имат разум +1 животните ги изкарахте баси изродите... ако не са умни как ще живеят, как ще се хранят, как ще пият вода... как си бранят територията лъвовете... с ум... как кучетата се привързват към хората.... с ум.... как папагалите имитират звуците на хората.... с ум...

разума и ума са различни неща
Бих казал,че чувства и разум са доста различни неща

clever
11-19-2009, 16:24
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)
Абе,говедо такова :smt021
тц.. всеки има право на мнение
а ти нямаш право да обиждаш
:-x

iiirish
11-24-2009, 07:55
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)

Напълно съм съгласна. Та нали това ни различава от животните - самосъзнанието.

NamelessRomantic
11-24-2009, 14:58
Животните знаят,че съществуват,но само по-умните като шимпанзетата и делфините при оглеждане в огледало разпознават себе си.Другите виждат индивид,различен от тях самите.

Violenza
12-14-2009, 13:03
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)
Абе,говедо такова :smt021 ,по тази логика и ти не трябва да имаш мозък.Експериментално доказано е,че животните имат самосъзнание.Как мажеживотните да разчитат на инстинктите си,като всяка ситуация,в която се намират е индивидуална.От гледна точна на еволюцията също е невъзможно разумът да се развие толкова бързо,че само ние хората да имаме разум
Доводите ти са абсурдни. :-o
особено "Как мажеживотните да разчитат на инстинктите си,като всяка ситуация,в която се намират е индивидуална."
Аз дори не схващам къде е логиката?!
И я ми поясни какво значи "експериментално доказано"?

anika17
12-27-2009, 18:56
Вие как мислите, като изключим нас хората, другите видове знаят ли,че същестуват? Ако се видят в огледало дали си казват- Е т'ва съм аз! хахаха :)
Май само хората имат самосъзнание и го развиваме някъде в бебешките години.

защо трябва да се гледат в огледалото, че да имат самосъзнание.
защо трябва да им приписваме човешки качества, те да не са хора?

животните имат самосъзнание. разбира се не толкова развито, както при хората.
това, че в природата не съществуват огледала, не е доказателство, че нямат такова.
те се различават по миризмите, по звуци и по други признаци.
а факта, че притежават територия и се борят за нея,
много добре показва това, че те знаят, че са отделни индивиди.
животните са наши предшественици, ние сме просто тяхната еволюирала версия..

wilks
12-27-2009, 22:45
Експериментално е доказано,че животните имат разум +1 животните ги изкарахте баси изродите... ако не са умни как ще живеят, как ще се хранят, как ще пият вода... как си бранят територията лъвовете... с ум... как кучетата се привързват към хората.... с ум.... как папагалите имитират звуците на хората.... с ум...

разума и ума са различни неща
Бих казал,че чувства и разум са доста различни неща
какъв УМ, какъв разум, какви чувства?
за вроден и придобит инстинкт някой да е чувал?!
говоря конкретно за примерите, които е дала gret4ety
иначе имат, но само някой
делфините определено са от имащите!

BERCUT
12-28-2009, 07:45
Да имат, всящо същество което има мозък, различава болката от хубавото, тъгата от радосттта, или разрознава едно същество от друго малко или много има самосъзнание, дори да не е толкова съвършенно като това на хората.

DevilWish
01-04-2010, 15:56
Делфините,да.Те са умни.Но надали някое куче или котка ще започнат да се оглеждат в огледалото,за да видят какво имат на опашките си.Доказано е,че делфините са умни с много експерименти.Помагали са и на хора,които са се давели да излезнат на повърхността...занасяли са ги до брега...
Съгласна съм ;)

Brook
01-05-2010, 20:49
Ами аз лично мисля че все всяко животно има самосъзнание. Думата животно е измисляно от човека за да може един вид да се каже че животните са по-прости създания от него и нищо не могат да разерат.На мнение съм че всяко животно може да различи себе си както и своето семейство.Всяко животно може да разграници всяка емоция която изпита. Ние мислим че животните са неразумни същества но ние жестоко се лъжем.Животните хич не са за подченяване. Просто ние не можем да ги разберрем,но те нас да.

Belair
01-13-2010, 14:14
Животните нямат самосъзнание.Те имат инстинкти;чрез които се борят за оцеляването си. :)
Абе,говедо такова :smt021 ,по тази логика и ти не трябва да имаш мозък.Експериментално доказано е,че животните имат самосъзнание.Как мажеживотните да разчитат на инстинктите си,като всяка ситуация,в която се намират е индивидуална.От гледна точна на еволюцията също е невъзможно разумът да се развие толкова бързо,че само ние хората да имаме разум
Доводите ти са абсурдни. :-o
особено "Как мажеживотните да разчитат на инстинктите си,като всяка ситуация,в която се намират е индивидуална."
Аз дори не схващам къде е логиката?!
И я ми поясни какво значи "експериментално доказано"?
От гледна точка на биологеята и ти си едно животно,също както и всчки останали видо.Интересно на какво разчиташ-на мозъка си или на инстинктите се,за да живееш.А експериментите,за които говоря са правени с маймуни.Теже животни са били затворени в клетка,а извън клетката е имало храна.В тяхната клетка са били поставени наколко по-дължина пръчки,като само с една е мажело да се докопат до храната си.Тоест те е трябвало да се сетят как да се доберат до нея,чрез някоя от пръчките.

ZipFail
01-13-2010, 14:51
Кво общо има тва със самосъзнанието ?

wilks
01-13-2010, 20:24
Освен хората, единствените животни, които могат да се познаят и различат собствения си образ, отразен в огледало са шимпанзетата, слоновете и някой видове делфини

справка (http://curious.actualno.com/news_83141.html)

Belair
01-14-2010, 07:37
Кво общо има тва със самосъзнанието ?
На това биолозите му викат доказателство за разум

ZipFail
01-16-2010, 02:39
Разум и самосъзнание са коренно различни неща ;)

Li0nesS
01-17-2010, 16:35
Животните знаят, че съществуват, както знаят и хората. Но животните нямат самосъзнание. :) За жалост повечето от хората живеят като животните: възпроизвеждат се, хранят се, борят се да оцелеят...малко са тези, които са разбрали, че хората са за нещо повече... :)