PDA

View Full Version : За влаковете



norm12
06-13-2009, 17:16
Направило ми е впечатлението,че машинистите на влаковете доста често използват свирката,преди влака да мине прелез има дълга свирка която означава ВНИМАНИЕ! и въпроса ми е машинистите при какви условия трябва и е нужно да свиркат :)
Скоро гледах клип с един товарен влак който минаваше транзит,в началото на клипа имаше три поредни свирки,като всяка беше с еднаква сила,но всяка следваща беше със по малко времетраене от предходната,като след това влака намали скороста(може би тези сигнали са били заради това,защото не ми вярва да е съвпадение) :)

Lysit0
06-13-2009, 17:24
Ми нормално е няколко минути преди да дойде,за да покаже ,че идва и да не земе да премине някой. :)

Genetix
06-13-2009, 20:58
Ми нормално е няколко минути преди да дойде,за да покаже ,че идва и да не земе да премине някой. :)

Дам преди тунели и слепи завой съм сигурен просто за да предупреди ако има хора.

WickerMan
06-14-2009, 09:15
Да, все пак това е влак не може да спре рязко ако има някои на релсите

Ilikeliljon
06-14-2009, 09:52
Мисля, че един средно засилен влак има огромен спирачен път около 100-200 метра и за това предупреждава. 8) 8)

blago84
06-14-2009, 10:35
Спирачният път на един влак може да достигне 1000 метра.
А ето и сигналтие с локомотивна свирка:
Чл. 424. Със свирките на локомотивите и другите возила се подават следните звукови сигнали:
1. едно продължително изсвирване (−) - "Внимание!";
2. две продължителни изсвирвания (− −) - "Разхлаби спирачките!";
3. три продължителни изсвирвания (− − −) - "Затегни спирачките!";
4. едно късо изсвирване (•) - "Намали бутането!"; подава се към машиниста на бутащия помощен локомотив, за да намали бутането, но без да изостава от влака; сигналът се използва и когато влакът е с два локомотива начело;
5. две къси изсвирвания (••) - "Увеличи бутането!"; подава се към машиниста на бутащия локомотив; сигналът се използва и когато влакът е с два локомотива начело;
6. три къси изсвирвания (•••) - "Спри!";
7. едно продължително и едно късо изсвирване (− •) - "Входен сигнал!"; подава се при приближаване на входен сигнал и пред указателя "Граница на гарата";
8. две продължителни и две къси изсвирвания (− − ••) - "Свали пантографа!";
9. едно късо, едно продължително и пак едно късо изсвирване (• − •) - "Скъсан влак!".
Чл. 425. (1) Сигналът "Внимание" (−) се подава от машинистите пред указателя "С", пред дългите мостове и тунели, големи криви и изкопи, пред предпрелезния светофор и пред предпрелезния указател, при приближаване на предсигнала за намаляване на скоростта или предсигнала за спиране, когато влакът се връща обратно в гарата, от която е заминал, за прибиране охраната на влак и във всички случаи, когато забележат по своя път хора или возила за предотвратяване на евентуални прегазвания и удари. Сигналът се подава и преди започване на маневра с вагони, заети с хора (пътници).
(2) При среща на два влака в междугарие на двоен или двупътен участък сигналът "Внимание" (−) се подава в началото и в края на срещнатия влак, за да се избегнат прегазвания на хора.
(3) Сигнал "Внимание" (−) се подава и пред указателите за работно място и работна група по контактната мрежа, при движение на влак или возило по неправилен път, с разграничение по време или по правилата за движение без съобщения. В случаите на намалена видимост (мъгли, виелици и други неблагоприятни условия) сигналът "Внимание" се подава многократно.
---
Чл. 427. Със свирките на локомотивите и возилата се подават и специалните звукови сигнали за различните видове тревоги съгласно разпоредбите на чл. 492 и 493.

(въпросните разпоредби въввеждат сигнал "обща тревога" (−•••) - едно дълго и три къси - или съчетание от Внимание! и Спри!, значението е недвусмислено, а също така и сигнал "пожарна тревога" (−••) - при подаването му следва да се вземат противопожарни мерки)

Genetix
06-14-2009, 10:36
Дам триенето м/у стоманените релси и колела е доста малко и ще има да си спира.... :D

Sham
06-14-2009, 10:53
сигнал "Внимание"(1 продължително изсвирване)
пред:
1. прелез - 2 пъти
2. тунел
3. мостове
4. изкопи
5. насипи
6. знак за подаване на сигнал "Внимание"
7. крива
8. сигнал за намаляване скоростта
9. - ||- спиране
10. връщане назад
11. прибиране охраната на влак
12. като забележат хора или возила по своя път
13. преди започване на маневра с вагони, заети с хора
14. при среща на 2 влака в междугарие - в началото и края на срещания влак
15. пред указателите на работно място и работна група
16. при движение на возилото по неправилен път(различен от обичайния в потока)
17. в случай на намалена видимост (мъгли...)
18. при движение с разграничение по време

~800м. спирачен път

едит: да, явно набирам изключително бързо:Д

blago84
06-14-2009, 11:02
Умишлено пропуснах Чл. 426, за да не натоварвам излишно поста и така се получи въздълъг. Спирачният път на различните ЖП линии е различен, възоснова на него се определя необходимата спирачна маса за осигуряване на влака и/или максималната допустима скорост за движение на дадения влак. В курсовата ми задача по тяга на влаковете беше 1000м.


Едит (Който не чете навреме нормативните документи, пише глупости и после едитва... :oops: ):
Предсигналните спирачни разстояния за нормални (1435мм) ЖП линии в България са както следва:
1200, 1000 и 700 м
За теснопътните (<1435мм):
400 м

Sham
06-14-2009, 11:12
така е, километър

bybz
06-15-2009, 19:37
:D найш ли кво 8) баща ми е в БДЖ
и единственото което каза е: Ми да предупредят хората, които са като овцете :oops: