PDA

View Full Version : Млечния път и Андромеда



Margoto0
06-15-2009, 17:54
http://www.dnevnik.bg/tehnologii/2009/01/18/616653_mlechniiat_put_se_nasochva_kum_sblusuk_s_an dromeda/

Мислите ли,че ще се случи и ще има ли все още човешка раса,въпреки че се предполага сблъсъка да стане след милиони години?

Ilikeliljon
06-16-2009, 00:40
Не прочетох статията, но видях за какво говори. Има няколко теории. Едната е раширяващата се Вселена. Според нея галактиките се раздалечават докато се достигне до пълна тъмнина във Вселената, защото всички звезди ще са толкова далече, че светлината им няма да достига до никоя близка планета или звезда. Другата е, че Вселената се свива и един ден най-близката галактика до нас Андромена ще се сблъска с Млечния път (повечето физици не я признават). :)

Genetix
06-16-2009, 12:25
Ако се сблъскат има два варианта да се образува нова галактика или да се образува квазер. И в двата скучая няма шанс за планетата Земя. За човечеството ако още съществуваме има голям шанс да оцелеем.

Margoto0
06-16-2009, 12:45
Определено има доста хипотези.Но според мен освен,че ние няма да доживеем този сблъсък,той може и да не се състои,защото толкова пъти определят различни дати ще вземе да се окаже,че пак са объркали изчисленията :?


Квазар точно ме съмнява,защото има страшно много предположения за източника на тяхната сила и въобще около това явление :-o

Genetix
06-16-2009, 12:49
Спокойно дишай има много много време до това :P Тогава ще сме супер развити освен ако нещо не ни върни в каменната ера :D. (ПР. Световна война, Слънчева буря). :D

Margoto0
06-16-2009, 12:50
Или сами не се унищожим :D

Genetix
06-16-2009, 12:52
Е това е войната де :d

Margoto0
06-16-2009, 12:56
Да де не видях,че си го написал :) Така е ние хората щом сме успяли да навредим на Земята повече отколкото преди появата ни,едно самоунищожение ли ще ни попречи. :(

Genetix
06-16-2009, 13:03
Между другото на скоро се изследваше магнитосферата на земята (Магнитният пояс на земята който ни предпазва от слънчевата радиация ) и се установи, че отслабва изключително бързо и в скоро време може да загубим невидимата защита от Слънцето. А тези лъчи нанасят огромна щета на ДНК-то на всички организми. Ако не се приспособим - умираме :D

Margoto0
06-16-2009, 13:30
Точно това имах предвид в предния пост,освен това и ледовете на полюсите се топят прогресивно,което е ефект от цялата човешка дейност, за жалост човечеството не взима мерки ,а процеса си се ускорява повече от очакванията на учените

Genetix
06-16-2009, 13:35
Това е един нормален необратим процес на глобално затопляне. Проблема е там, че наистина го ускоряваме и всичките природни стихии ще ни сварят неподготвени...

Margoto0
06-16-2009, 13:38
Това е един нормален необратим процес на глобално затопляне. Проблема е там, че наистина го ускоряваме и всичките природни стихии ще ни сварят неподготвени...


За жалост е така :? :?

Niakoitam
06-16-2009, 14:07
Има и един друг проблем с отслабването на магнитното ни поле. През 11 години има слънчев пик. Това означава слънчеви бури и слънчеви изхвърляния. Този пик ще е точно 2012 година.
Като спре магнитното поле след няколко часа до дни ще се обърне в обратна посока и ще се засили постепенно отново. Но ако съвпадне с този пик лошо ни се пише. Няма приспособяване.Иначе попринцип казват че закъснява вече това обръщане и е ставало хиляди пъти, но никога и през човешката епоха. Последната смяна е била преди 780 хиляди години.

Margoto0
06-16-2009, 14:15
2012 за тогава ли беше предсказанието на маите?

Niakoitam
06-16-2009, 14:16
Да и изравняването на черната дупка в центъра на галактиката,Слънцето и Земята в една права също.

blago84
06-16-2009, 14:38
Ако не се лъжа, изчисленията показват, че сблъсъкът между Андромеда и Млечният път ще стане много време след края на живота на нашето собствено слънце. А ако сме станали толкова развити, че да преживеем смъртта на собствената си звезда, едва ли сливането на две галактики е това, което ще ни изтрие.

Ilikeliljon
06-16-2009, 14:39
Между другото на скоро се изследваше магнитосферата на земята (Магнитният пояс на земята който ни предпазва от слънчевата радиация ) и се установи, че отслабва изключително бързо и в скоро време може да загубим невидимата защита от Слънцето. А тези лъчи нанасят огромна щета на ДНК-то на всички организми. Ако не се приспособим - умираме :D

Това скоро се обсъждаше в една друга тема. Смяната на полюсите (същото е). Сега му е времето да се сменят (нищо, че според един филм са закъсняли с около 600 000 години, но както и да е) :) :)

Margoto0
06-16-2009, 14:45
Казват,че сблъсъка ще стане след милиони години,а не след милиарди,така че нищо не се знае.Аз не съм склонна да им вярвам много,много особено на "НАСА", както не им вярвам за кацането на Луната,ама ще видим 2018 като пуснат пак хора там :)

blago84
06-16-2009, 15:15
Признавам си, в грешка съм, сблъсъкът се очаква след около 3 милиарда години, а очакваната продължителност на живота на слънцето е между 4 и 6 милиарда, тоест слънцето ще доживее сблъсъка.
От друга страна, на фона на 3 милиона години еволюция от стадо животни до прилично развита цивилизация, за 1000 пъти повече време все трябва или да сме мръднали напред или да сме се затрили.

ivan4ofizika
06-16-2009, 15:48
Не прочетох статията, но видях за какво говори. Има няколко теории. Едната е раширяващата се Вселена. Според нея галактиките се раздалечават докато се достигне до пълна тъмнина във Вселената, защото всички звезди ще са толкова далече, че светлината им няма да достига до никоя близка планета или звезда. Другата е, че Вселената се свива и един ден най-близката галактика до нас Андромена ще се сблъска с Млечния път (повечето физици не я признават). :)

Божеее! Колко грешно информиран си..
Теория, че Вселената се свива и един ден ще ни блъсне Андромеда НЯМА!
Доказано е много отдавна от Едуин Хъбъл, че Вселената се разширява..
И както всички галактики се раздалечават .. Андромеда е достатъчно близо до нас, за да си оказваме гравитационно влияние и в следствие на това тя се приближава към нас вместо да се отдалечава като всички останали. До колкото си спомням скоростта, с която се движи към нас е 120 км/сек. Може и да греша в цифрите. Прочетох някъде, в другите постове, че нямало да ни блъсне Андромеда.. еми след като си влияем гравитационно, ние я дърпаме към нас както и тя ни дърпа към себе си, следователно сблъсъкът е неизбежен (няма вариант да се разминем .. физичните закони са за всички)

Ilikeliljon
06-16-2009, 16:31
Не прочетох статията, но видях за какво говори. Има няколко теории. Едната е раширяващата се Вселена. Според нея галактиките се раздалечават докато се достигне до пълна тъмнина във Вселената, защото всички звезди ще са толкова далече, че светлината им няма да достига до никоя близка планета или звезда. Другата е, че Вселената се свива и един ден най-близката галактика до нас Андромена ще се сблъска с Млечния път (повечето физици не я признават). :)

Божеее! Колко грешно информиран си..
Теория, че Вселената се свива и един ден ще ни блъсне Андромеда НЯМА!
Доказано е много отдавна от Едуин Хъбъл, че Вселената се разширява..
И както всички галактики се раздалечават .. Андромеда е достатъчно близо до нас, за да си оказваме гравитационно влияние и в следствие на това тя се приближава към нас вместо да се отдалечава като всички останали. До колкото си спомням скоростта, с която се движи към нас е 120 км/сек. Може и да греша в цифрите. Прочетох някъде, в другите постове, че нямало да ни блъсне Андромеда.. еми след като си влияем гравитационно, ние я дърпаме към нас както и тя ни дърпа към себе си, следователно сблъсъкът е неизбежен (няма вариант да се разминем .. физичните закони са за всички)

Не те знам иванчо физика ли си или не, ама май не си чувал за "Големия срив". Прочети малко и тогава ще си приказваме. Вероятно не си чувал и за суперструнната теория и м-теорията, където се разглежда идеята за струната като фундаментален основа на всичко, както и за мембраните и изобщо за цялостната концепция наречена постоянно зараждаща се Вселена. :) :)

Genetix
06-16-2009, 17:31
Има и един друг проблем с отслабването на магнитното ни поле. През 11 години има слънчев пик. Това означава слънчеви бури и слънчеви изхвърляния. Този пик ще е точно 2012 година.
Като спре магнитното поле след няколко часа до дни ще се обърне в обратна посока и ще се засили постепенно отново. Но ако съвпадне с този пик лошо ни се пише. Няма приспособяване.Иначе попринцип казват че закъснява вече това обръщане и е ставало хиляди пъти, но никога и през човешката епоха. Последната смяна е била преди 780 хиляди години.

Дам. Тогава компаса е сочел юг. И когато се случи нещо такова:

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/files/2008/11/magnetosphere.jpg

Обикновено има сривове в ел. системите.

Ilikeliljon
06-16-2009, 17:40
Има и един друг проблем с отслабването на магнитното ни поле. През 11 години има слънчев пик. Това означава слънчеви бури и слънчеви изхвърляния. Този пик ще е точно 2012 година.
Като спре магнитното поле след няколко часа до дни ще се обърне в обратна посока и ще се засили постепенно отново. Но ако съвпадне с този пик лошо ни се пише. Няма приспособяване.Иначе попринцип казват че закъснява вече това обръщане и е ставало хиляди пъти, но никога и през човешката епоха. Последната смяна е била преди 780 хиляди години.

Дам. Тогава компаса е сочел юг. И когато се случи нещо такова:

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/files/2008/11/magnetosphere.jpg

Обикновено има сривове в ел. системите.

Канада 1989 мисля, че се случи нещо такова. :) :)

Genetix
06-16-2009, 18:17
Да претоварила се е цялата Ел система за около ден и нещо е нямало ток.

Niakoitam
06-16-2009, 19:58
Има и един друг проблем с отслабването на магнитното ни поле. През 11 години има слънчев пик. Това означава слънчеви бури и слънчеви изхвърляния. Този пик ще е точно 2012 година.
Като спре магнитното поле след няколко часа до дни ще се обърне в обратна посока и ще се засили постепенно отново. Но ако съвпадне с този пик лошо ни се пише. Няма приспособяване.Иначе попринцип казват че закъснява вече това обръщане и е ставало хиляди пъти, но никога и през човешката епоха. Последната смяна е била преди 780 хиляди години.

Дам. Тогава компаса е сочел юг. И когато се случи нещо такова:

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/files/2008/11/magnetosphere.jpg

Обикновено има сривове в ел. системите.


Канада 1989 мисля, че се случи нещо такова. :) :)

1990 година би трябвало да е станало. През 11 години това става, слънчев пик и последиците са тези,но магнитното поле ни пази. При смяната на тези магнитни полюси по време на слънчев пик, освен че ще се прецака електрониката и ние ще бъдем силно облъчвани с радиация, което ще доведе до много проблеми и то не само при машините както когато си има магнитно поле.

Genetix
06-16-2009, 20:07
До колкото знам тези слънчеви бури не се предвиждат. Най-вероятно има разлика между слънчев пик и слънчева буря. Когато е станало това в Канада е имало слънчева буря която не е навредила на Ел. системите но 4 месеца по късно има 4 пъти по-силна буря която вече удри тока. В първоначалната буря само е засветило небето.


ПП. Марге брат, защо тоя държи земята със средният си пръст ? :D :D :D

Margoto0
06-16-2009, 21:25
До колкото знам тези слънчеви бури не се предвиждат. Най-вероятно има разлика между слънчев пик и слънчева буря. Когато е станало това в Канада е имало слънчева буря която не е навредила на Ел. системите но 4 месеца по късно има 4 пъти по-силна буря която вече удри тока. В първоначалната буря само е засветило небето.


ПП. Марге брат, защо тоя държи земята със средният си пръст ? :D :D :D


И аз тва се чудих днеска :lol: тряя го питаме :D

Niakoitam
06-17-2009, 09:29
До колкото знам тези слънчеви бури не се предвиждат. Най-вероятно има разлика между слънчев пик и слънчева буря. Когато е станало това в Канада е имало слънчева буря която не е навредила на Ел. системите но 4 месеца по късно има 4 пъти по-силна буря която вече удри тока. В първоначалната буря само е засветило небето.


Не можах да намеря един филм от поредицата проект Земята. Там всичко е обяснено. Незнам как е името на точната серия, но я даваха тази Неделя от 23:00 по Нешънъл Географик.

Прав си, доскоро (10-15 години) не са се прогнозирали, но вече могат да се прознозират. Предполагам знаеш че Слънцето има на повърхността си тъмни петна. Това са всъщност огромни участъци от материал, които илизат от вътрешността към повърхността на Слънцето. Като се срещнат двата материала с ралика няколко хиляди градуса, следват реакции подобни на това да сипеш студена вода в горещ тиган само че доста по-силни. Всяко такова петно някои, от които са с размерите на Земята и по-големи е потенциална слънчева буря.

През слънчевият минимум, които преживяваме в момента петната са съвсем малко и вероятността за слънчеви бури пък и насочени те към Земята е изключително малка. В момента Слънцето ни се държи като мъртво и не се получават такива реакции. През слънчевият макскимум или пик, петната са най-голямата си бройка, която може да има Слънцето. И ако трябва да перифразираме маите, тогава наистина ще се роди новото Слънце. С гръм и трясък и слънчеви бури и слънчеви изригвания. Въпросът е защо според маите тогава ще се роди Петото Слънце като това става на всеки период от 11 години. Предишният пик е бил 2001 година.Този пик трае около година и се получава от факта че Слънцето на всеки 11 години сменя магнитните си полюси за разлика от Земята, която го прави много по-рядко. Нащо магнитно поле ни пази от тези бури и изхвърляния.Понякога, когато е по-силна слънчевата буря, част от енергията успява да премине през магнитното поле, пренатоварва ел. мрежите и с това предизвиква проблеми. И някои по- чувствителни хора го усещат. Но слънчевата радиация, която може да предизвика много проблеми на хора, животни, растения и тяхното ДНК се задържа от това магнитно поле. Колкото повече отслабва магнитното поле толкова по-навътре към Земята влиза. Ето защо ако, магнитното поле покаже 0 ще сме пряко облъчени с радиация, а пък ако стане и това по време на слънчев пик вероятността да има повече слънчеви бури и изхвърляния към Земята се увеличава многократно.

ivan4ofizika
06-17-2009, 15:02
Не прочетох статията, но видях за какво говори. Има няколко теории. Едната е раширяващата се Вселена. Според нея галактиките се раздалечават докато се достигне до пълна тъмнина във Вселената, защото всички звезди ще са толкова далече, че светлината им няма да достига до никоя близка планета или звезда. Другата е, че Вселената се свива и един ден най-близката галактика до нас Андромена ще се сблъска с Млечния път (повечето физици не я признават). :)

Божеее! Колко грешно информиран си..
Теория, че Вселената се свива и един ден ще ни блъсне Андромеда НЯМА!
Доказано е много отдавна от Едуин Хъбъл, че Вселената се разширява..
И както всички галактики се раздалечават .. Андромеда е достатъчно близо до нас, за да си оказваме гравитационно влияние и в следствие на това тя се приближава към нас вместо да се отдалечава като всички останали. До колкото си спомням скоростта, с която се движи към нас е 120 км/сек. Може и да греша в цифрите. Прочетох някъде, в другите постове, че нямало да ни блъсне Андромеда.. еми след като си влияем гравитационно, ние я дърпаме към нас както и тя ни дърпа към себе си, следователно сблъсъкът е неизбежен (няма вариант да се разминем .. физичните закони са за всички)

Не те знам иванчо физика ли си или не, ама май не си чувал за "Големия срив". Прочети малко и тогава ще си приказваме. Вероятно не си чувал и за суперструнната теория и м-теорията, където се разглежда идеята за струната като фундаментален основа на всичко, както и за мембраните и изобщо за цялостната концепция наречена постоянно зараждаща се Вселена. :) :)
Чувал съм и за м-теорията и за суперструнната теория. Не съм запознат много с тях но съм ги чувал..
:D :D Все пак твърдя, че теория , че Вселената се свива и един ден ще ни блъсне Андромеда в следствие на това НЯМА! Изобщо нали уж е доказано, че Вселената се разширява? Колкото до Големив срив.. аз не споря с двете неща, които казваш, а само с теорията за свиването. Наясно съм с другото.

едит: Извинявай! Току що забелязах, че частта с непризнаващите физици е за свиващата се Вселена. Явно съм чел през редовете, защото бях останал с впечатлението, че е относно разширяващата се Вселена. Прости ми!
Иначе, доколкото съм запознат аз, Вселената си се разширява и въпреки това Андромеда се приближава заради гравитацията.

AdmiralJohn
07-15-2009, 16:58
Андромеда и нашата галактика ще се сблъскат.Това си е ясно- нарича се галактически канибализъм и е напълно нормално за развитието на една галактика. Така от малки стават големи.

Вселената се разширява, а тези учени, които не го вярват очевидно не са толкова учени...

Не си спомням кога точно щеше да стане това( отдавна го четох някъде и ся не ми се търси), но си спомням,че Слънцето още ще свети. Няма как да знаем какво точно ще се случи на Земята, но каквото и да е- човечеството за толкова време може направо да се пренася в други галактики за секунди, така че...

evi_vd
07-15-2009, 19:56
Андромеда и нашата галактика ще се сблъскат.Това си е ясно- нарича се галактически канибализъм и е напълно нормално за развитието на една галактика. Така от малки стават големи.

Вселената се разширява, а тези учени, които не го вярват очевидно не са толкова учени...

Не си спомням кога точно щеше да стане това( отдавна го четох някъде и ся не ми се търси), но си спомням,че Слънцето още ще свети. Няма как да знаем какво точно ще се случи на Земята, но каквото и да е- човечеството за толкова време може направо да се пренася в други галактики за секунди, така че...
не подозираш колко си прав ;-)

Genetix
07-15-2009, 21:06
Не само стават големи възможно е да се получи квазер.

Margoto0
08-02-2009, 01:07
Не само стават големи възможно е да се получи квазер.

Абсолютно,което вече не е на добре :-D

А тва за пренасянето на други галактики за секунди ме съмнява.Тъй като според теорията на Айнщайн,скоростта на светлината е най-голямата и не може да се достигне.Вече говорим за много повече от скоростта на светлината,която се смята за недостижима,от което излиза,че 1 човешки живот далечч няма да стигне,а да не говорим за останалите фактори :?

Ilikeliljon
08-02-2009, 09:44
Не само стават големи възможно е да се получи квазер.

Абсолютно,което вече не е на добре :-D

А тва за пренасянето на други галактики за секунди ме съмнява.Тъй като според теорията на Айнщайн,скоростта на светлината е най-голямата и не може да се достигне.Вече говорим за много повече от скоростта на светлината,която се смята за недостижима,от което излиза,че 1 човешки живот далечч няма да стигне,а да не говорим за останалите фактори :?

Доколкото съм чувал, скоростта на светлината е гранична за материята, а не за друго. В смисъл никаква материя не може да пътува по-бързо от скоростта на светлината. Както всеки знае дори и енергията се състои от частици, които са материя. :-o :-o

Margoto0
08-02-2009, 15:52
Не само стават големи възможно е да се получи квазер.

Абсолютно,което вече не е на добре :-D

А тва за пренасянето на други галактики за секунди ме съмнява.Тъй като според теорията на Айнщайн,скоростта на светлината е най-голямата и не може да се достигне.Вече говорим за много повече от скоростта на светлината,която се смята за недостижима,от което излиза,че 1 човешки живот далечч няма да стигне,а да не говорим за останалите фактори :?

Доколкото съм чувал, скоростта на светлината е гранична за материята, а не за друго. В смисъл никаква материя не може да пътува по-бързо от скоростта на светлината. Както всеки знае дори и енергията се състои от частици, които са материя. :-o :-o

Точно това имах предвид.Така че, пътуването и пренасянето на други галактики практически е невъзможно.

TuAF
08-20-2009, 12:35
..."Учените все пак успокояват, че дори и Млечният път и Андромеда да се сблъскат..."

Сблъсака ще представлява нещо като сливане на двете галактики нали? Ама това няма да означава непременно да има сблъсаци с планети от андромеда и от нашия млечен път. Разстоянията са големи... Ако се имаме късмет може и да пропуснат Земята :lol: 8-)

Nam3less3
08-20-2009, 13:26
Андромеда и нашата галактика ще се сблъскат.Това си е ясно- нарича се галактически канибализъм и е напълно нормално за развитието на една галактика. Така от малки стават големи.

Вселената се разширява, а тези учени, които не го вярват очевидно не са толкова учени...

Не си спомням кога точно щеше да стане това( отдавна го четох някъде и ся не ми се търси), но си спомням,че Слънцето още ще свети. Няма как да знаем какво точно ще се случи на Земята, но каквото и да е- човечеството за толкова време може направо да се пренася в други галактики за секунди, така че...
не подозираш колко си прав ;-)Чух, че ще е след около 5 милиарда години.

Margoto0
08-20-2009, 15:36
..."Учените все пак успокояват, че дори и Млечният път и Андромеда да се сблъскат..."

Сблъсака ще представлява нещо като сливане на двете галактики нали? Ама това няма да означава непременно да има сблъсаци с планети от андромеда и от нашия млечен път. Разстоянията са големи... Ако се имаме късмет може и да пропуснат Земята :lol: 8-)

По принцип много рядко е възможно да се случи сблъсък между звезди при такова явление,но не се знае.И Андромеда и Млечния път са с внушителни размери,никой не може да каже какво би се случило,когато се сблъскат :?