PDA

View Full Version : Ако някой може моля да ми помогне



NiddHogg
06-16-2009, 13:51
търся на много места из нета но главно ми трябва рег в помагало, но уви нямам :x така че ако някой има възможност, ще може ли да ми намери нещо за "Прагматизъм" главно ми трябва: Кога е зародена,Представители и философски идеи

Tedi4ka
06-17-2009, 09:50
Прагматизъм
Прагматизмът заема значително място в западната философия на XX век. За негов основател се приема Чарл Пирс. Основното в тази философия е това, че съдържанието на идеите и понятията за нещата се изчерпва с представата за техните възможни практически последици за хората. Прагматизъм произхожда от гръцката дума ‘прагма’- дело, действие, практическа полезност. С най-голяма сила философията на прагматизма се разпространява в своята родина Америка. Тази философия се представя като философия на ‘здравия разум’, ‘философия на жизнения възглед на средния американец’. Прагматизмът е не само житейска, но и теоритична философия, която поставя и решава по своему почти всички традиционни проблеми на философията-от основния философки въпрос до природата на логическите категории. Според прагматизма философията трябва да отгожори на въпроса не какво представлява заобикалящия ни свят, а как най-добре да се устроим в този свят ‘за да се чувстваме във вселената като у дома си’ За прагматизма материалният свят не притежава собствено битие независимо от нашето съзнание. Реалност е само онова, в което човек вярва и което счита за съществуващо. Според прагматизма всичко, с което можем и имаме работа в процеса на познанието се обхваща от понятието опит. Действителността съвпадала напълно с опита. Някои прагматици считат, че познанието трябва не да регистрира, а да преобразува събитията. С понятието истина в прагматима се означават идеите, съжденията и теориите, които са се оказали полезни нашия опит. Критерии за истината на една или друга идея е успехът, ползата, която се постига и която е в даден личен интерес. Някои представители на прагматизма правят опити да обосноват вярата в бога и изгодността на такава вяра. Без вяра човек не може да живее, казват те или ‘вярата сама оправдава себе си’. В твърдението ‘това е полезно следвателно то е истинно’ има много неприемливи неща, защото всяка истина е полезна в някакво отношение. Но не всичко, което би могло да бъде полезно трябва да се характеризира като истина, следователно въпросът стои така: полезно, но в какво отношение и за кого? Жсяка истина е моментално или непосредствено полезна. С една дума вместо ‘това е полезно, следователно истинно’, би следвало да се каже ‘ това е истинно, следователно в крайна сметка е полезно’. Рихард Рорти отрича методологическата роля на самата философия, както ж познавателние процес, така и за човешката култура. Той обявява философията за част от научното цяло. Предстажителите на прагматизма разглеждат в редица философски произведения противоречията, конфликтите, аномалиите, парадоксите и прочие, които въпреки всичко хората не могат да преодолеят никога. Дори ако се преодолеят едни от противоречията на тяхно място се появяват други противоречия и то не по-малко остри от предишните.