PDA

View Full Version : Специалност Хирургия



Shalala
06-17-2009, 09:07
здравеите,искам да попитам някои от съгорумниците,дали е кандидатствал с горе посочената специалност,четох в интернет кви са изпитите,ама искам малко по подробно:специално за Химията ме интересува,ако някои знае,нека пише

Loshotia
06-17-2009, 09:25
За кой университет става въпрос- конспектите на СУ, МУ и Варна са различни( майтози на Варна и МУ се припокриват). Иначе имаш около 25 теми по химия и около 500 задължителни задачи. В центъра по хигиена можеш да намериш сборника със задачите. А хирургията доколкото съм запозната е специалност, в която се профилираш след като учиш няколко години медицина.

Не съм на 100% сигурна за това, което пиша, но моята най- добра приятелка кандитства медицина и това знам от нея.

Boyd
06-17-2009, 10:04
Специализацията става след учене на обща медицина. Записваш медицина в МУ-София учиш 4 години, после специализираш каквото искаш. Изпита по химия е 4 задачи от специалния им сборник (2 органична, 2 неорганична) и тема от 26-те (мисля, че бяха толкова). Време за изпита - 5 часа.
Можеш и в МУ-Варна (там конспекта е същия като в София), МУ-Пловдив, МУ-Плевен, МУ-Стара загора (но за там не знам нищо).

Shalala
06-17-2009, 10:38
ок,благодаря,мен още ми е доста рано,но по добре да почна малко по малко да се готвя.

OneGirl
06-17-2009, 10:42
Кой клас си? И аз се колебая между хирургия и дентална медицина :) .

Loshotia
06-17-2009, 10:49
Мисля, че 11клас е най- разумно да се почне поне с единия предмет. Голямо е натоварването, конкуренцията е много голяма, така че повече време изисква

Shalala
06-17-2009, 11:22
тази година съм 9 клас,зега лятото застъпвам яко Химията и Биологията :grin: пък да видим....

kalpazanka
06-17-2009, 11:33
здравеите,искам да попитам някои от съгорумниците,дали е кандидатствал с горе посочената специалност,четох в интернет кви са изпитите,ама искам малко по подробно:специално за Химията ме интересува,ако някои знае,нека пише
Първо учиш 6 години медицина и след това държиш изпит за специалност.
Относно химията зависи много къде кандидатстваш- в МУ Плевен например се падат 4 задачи- 2 от органична и две от неорганична и 2 теоретични въпроса-1 от органична и един от неорганична химия. В МУ София и Варна разликата е, че се пада една тема от органична химия, а в СУ са само задачи /доколкото си спомням, все пак отдавна беше :-D /. И имаш толкова много време да се ориентираш към специалност, че.... ще ти хареса АГ, после имунология, после клинична лаборатория, после пък УНГ... Захванеш ли се да учиш медицина, всичко ще те влече. Просто е малко раничко от сега да го мислиш.

Shalala
06-17-2009, 12:07
ами благодаря много за инфото,а относно дали ще се разколебая,няма ТВЪРДО СЪМ РЕШИЛ :grin: