PDA

View Full Version : Помощ .... по БЕЛ



vitorio94
06-17-2009, 10:28
Трябват ми правила и определения по БЕЛ на тема :
съществителни имена
прилагателни имена
числителни имена
глаголи
причастия
местоименя
предлог
съюз
частица
междометие
прости и сложни изречения - видове
пунктоация
думи и изрази пред който се пише запетая.

xoxi
06-17-2009, 12:07
:shock:

AnIcHkAtA
06-17-2009, 12:21
Трябва ти информация за целия български език, ако питаш мене.
Едва ли на някого ще му се занимава да те учи.
Сори.

damdam
06-17-2009, 12:27
На теб ти трябва и за правописа някой да ти помогне... А не само за междОметията,пунктОацията и местомеНЯта.

GbSy
06-17-2009, 12:40
lolz.
Хващай учебника от пети клас и почвай.

dani_kaulitz
06-17-2009, 12:43
...

zvezdichkaaa
06-17-2009, 12:54
Трябват ми правила и определения по БЕЛ на тема :
съществителни имена
прилагателни имена
числителни имена
глаголи
причастия
местоименя
предлог
съюз
частица
междометие
прости и сложни изречения - видове
пунктоация
думи и изрази пред който се пише запетая.


съществителни имена -имената на предметите.Назовават имена на предмети,хора,животни.В изречението,например:"Аз сядам на червения стол".Съществителното е стол.Открих го с въпроса на какво сядам.Т.е.задаваме въпроса към глагола/подлога(сядам).

прилагателни имена-прилагателни са имена,които поясняват някой предмет или човек...Те могат да поясняват цвета,външността и т.н.Въобще назовават качествата на предмета.Прилагателни могат да бъдат,например:глупав,умен, красив,грозен,зелен,жълт и т.н.В изречението "Аз сядам на червения стол" прилагателното е червения.Открих го с въпроса на какъв стол сядам-червения.Задаваме въпроса към съществителното.

числителни имена - те са например-първи,втори,трети и т.н.Например се ползват,когато назовават кой спортист на кое място е.В изречението: "Тя спечели второ място"Числителното е второ.Смятам,че това няма много за обясняване.Елементарно е.


глаголи - Глагола е частта от изречението,която извърша действието.Открива се с въпроса -Какво прави?В изречението "Аз сядам на червения стол" глагол е сядам.Открих го с въпроса какво правя-сядам.


местоимения- Това са например-мое,твое,негово,нейно.Замес тват прилагателни,съществителн и числителни.Например- Изгубих обиците си.Тук "си" заместа моите (обици).Може да е и това,онова,тези,онези и т.н.Ето ти малко инфо: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D 0%BD%D0%B8%D0%B5


предлог-стои пред местоимения,съществителни, прилагателни и числителни.Предлози са-в,на,срещу,между,върху,до,кр ай,с,към и т.н.В изречението-Аз отидох до къщата.До е предлога.


Има и още,но сега излизам и написах всичко по възможно най-краткия начин.Айде успех,дано си поразбрал/а нещо.