PDA

View Full Version : ВЪПРОС ЗА ОЧИЛА



sladur4etyYy
06-20-2009, 20:57
хм.. напоследък забелязвам, че на далечни разстояния виждам размазано. явно ще ми се наложи да слагам очила. та, кажете как става точно процедурата? и откъде мога да си избера рамки и форма, която да ми ходи на лицето? все пак, смятам да ги превърна в секси аксесоар, не в нещо, което ме е срам да сложа ;д и мога ли да ги сменям с лещи, т.е. един ден да съм с очила, а на следващия- с лещи? ааа и последно- зрението коригира ли се от очилата/ лещите и ако да- до каква степен? :-o

clever
06-20-2009, 22:26
трябва да се консултираш с очен лекар;който да разбере какъв е проблемът и да ти даде подходящият диоптър
щом не виждаш надалеч;значи имаш късогледство
Откога забеляза този проблем и на колко си ?
от оптиката-можеш да разгледаш и да си харесаш очила :)
лещи-можеш да носиш;в зависимост от това което ти каже специалистът... на една приятелка примерно й казаха;че не е подходящо да слага лещи
това дали ще ти мине зависи от диоптъра който трябва да свалиш и от възрастта ти :)
има и операции;с които се оправя късогледството
по-подробна информация ще получиш при очния си лекар
успех! ;)

vampire_girl_
06-20-2009, 23:52
Дали след време ще виждаш еднакво добре на близо и на далеч,зависи и до някъде и на колко години си.
Аз като бях на 12 носих,около година очила и после нямах никакъв проблем.
Много деца имат проблем със зрението по време на пубертета ;] Една приятелка преди месец започна да носи очила - и тя със същя проблем,но очилата и стоят много добре,и дори е по-хубава с тях.
Важно е да избереш рамка,която ти отива.
Лещи не ти препоръчвам.
Майката на една съученичка носеше и диоптърът и постоянно растеше.Накрая се оказа,че е от лещите.За момента вършат ролята на очила,но не се усеща как увеличават проблема.
Ако си избереш хубави рамки,изобщо недей да се занимаваш с лещи...

Освен при личния лекар,в повечето оптики извършват прегледи.
Иначе, можеш да поискаш направление за очен лекар от личната си докторка.

sladur4etyYy
06-21-2009, 09:48
на 15 съм. сега, като пробвах, забелязах, че по- неясно виждам с лявото око..
ии да питам за самите рамки.. мога ли да си избера определен вид форма на самото стъкло, после някакви рамки и от избраните от мен да ми ''сглобят'' очила, или не може така и трябва да избера готови?

vampire_girl_
06-21-2009, 10:45
Ако се наложи да носиш различен диоптър на двете очи,няма нищо странно ;] Аз имах на лявото + 0.75 , а на дясното + 1.25 .
За стъклата - как една форма стъкла и рамки о.0 ? Нещо не го разбрах xD Стъклата могат да бъдат обикновени или и за компютър - малко по-скъпи са,но са по-хубави. Мисля че,едното от тези стъкла /и за PC/ беше 18 лв ,а другите по 9лв или нещо такова,но цената зависи и от това от къде ги купуваш.Стъклата могат да са по-тъмни /едни такива кафеникави/,които стават и за слънце /според мен са бабешки ;D ,но.../ или обикновени.
Естествено се правят по поръчка,но не разбрах това за стъклата....

sladur4etyYy
06-21-2009, 11:20
ми ... :D в смисъл.. стъклата нямат ли няколко различни форми, между които да избирам? :D примерно да си избера една форма стъкла от един чифт очила, и да харесам рамките на друг чифт и да поръчам да ми направят очила, съчетавайки стъклата на 1-ия чифт и рамките на 2-ия? 8-) или стъклата изобщо нямат различни форми..? :-D

TheBeliever
06-21-2009, 12:59
ми ... :D в смисъл.. стъклата нямат ли няколко различни форми, между които да избирам? :D примерно да си избера една форма стъкла от един чифт очила, и да харесам рамките на друг чифт и да поръчам да ми направят очила, съчетавайки стъклата на 1-ия чифт и рамките на 2-ия? 8-) или стъклата изобщо нямат различни форми..? :-D

Избираш си рамка и те ти изрязват стъкла, които да пазнат на рамката.

PlamenMEN
06-21-2009, 16:11
има и операции;с които се оправя късогледството
600 евро на око, тегаво си е :)

plovdiv4anka90
06-21-2009, 21:09
И на 15 г. не е за операция.Трябва да й спре развитието на организма ( около 20г. ) и трябва да те изследват за диоптрите около година май че ( диоптътрът не трябва да се е променил повече от 0.5 ,т.е. и тои процес на късогледство трябва да е почти спрял,за да има ефект от оперцията.. )..Поне аз така знам :) Абе за сега носи очила ( естествено след прегледа при лекаря.. ),НО пак повтарям-НОСИ ГИ.Аз в 7-ми клас си развалих очите като учих за изпитите,някви дъъълги теми по БЕЛ и така..Мн тъпо:)Започнах с минус 0.75 и на двете очи,но не си носих очилата,а само когато ми хрумне..По едно време се занимавах с лещи,които още по-големи бели направиха ( възпаления , инфекции.. ) и сега съм с минус 2.00 диоптъра и на двете очи ( т.е. за 5 години стана цялата работа,сега съм на 19 ) :cry: Кофти ама к'во да се прави..

blondeVIP
06-21-2009, 21:35
Ами първо ти препоръчвам да идеш на очен, и то на спец., а не на тези, които те карат да казваш какво пише на таблото. . и аз не виждам на далече, и отидох на очен, но съм на твойте години и казаха, че тъй като може просто да ми е напраегнато зрението да отида отново след 6 месеца. . тъй, че отиди първо на очен, но иначе отиваш в някоя оптика, ако имаш възможности в мола на 2 етаж има много хубаво оптика, избираш си рамка и поръчваш очилата с дадения диоптър. . самото избиране протича да си изжереш модел и да го пробваш, за да видиш дали ти отива (тъй като като гледам и ти имаш същите намерения като мен - да го превърнеш в секси аксесоар) . . а относно въпроса ти за очилата и рамките. . ем те на една затворени рамки, правоъгълни, не виждам как можеш да сложиш примерно кръгли стъкла :lol:

vampire_girl_
06-22-2009, 09:30
^ че те на всякъде ще я карат да казва какво пише на таблото.
Но има разлика от табло до табло + и останалата част от прегледа.
Дава се и едно картонче и пак казваш какво пише на него.

Ако си от Варна,отиди в "Света Петка" .
Там не работят с направления,но прегледа е на много високо ниво.
Имат най-модерното обурудване в страната.
Прегледа излиза около 50лв. и е много добър!

Или просто поискай направление от личната лекарка.

Операции,глупости...
Операции на хора с малък диоптър,обикновено дори отказват да направят,а не вярвам като си свалиш очилата да не можеш да ги намериш.

Избираш си рамка и стъкла - дали и за компютър или обикновени /препоръчвам ти и за компютър/ и готово.

Nadelina
06-22-2009, 09:55
Единственото, което искам да кажа e, че баща ми има проблеми с очите, след йогиски упражнения с очите диоптера не му се увеличи изобщо, много са полезни, защото веднъж като ти се влоши зрението после се увеличава диоптера.

sladur4etyYy
06-22-2009, 11:12
Единственото, което искам да кажа e, че баща ми има проблеми с очите, след йогиски упражнения с очите диоптера не му се увеличи изобщо, много са полезни, защото веднъж като ти се влоши зрението после се увеличава диоптера.

лол, какви са тези упражнения?

vampire_girl_, има ли някаква голяма разлика между очилата за компютър и обикновените? понеже майка ми има за компютър, а по принцип няма нужда от очила и си вижда нормално. аз затова си мислех, че очилата за компютър се слагат, просто за да не те заболяват очите, докато си на него, не знаех, че стават и за постоянна употреба. ;д

vampire_girl_
06-22-2009, 12:55
Ами просто като и така,и така ще носиш очила,да можеш да ги носиш и пред компютъра,за да не си увреждаш допълнително зрението.
Като си ги носиш иначе,не се усеща никаква разлика от обикновените.
Може би,материалът от който са направени е по-различен или незнам точно в какво се състои разликата,но вършат ролята на защитното стъкло което някой слагат на монитора си с разликата,че очилата имат доста повече защити, най-вече от вредните електромагнитни влияния на монитора.

То всъщност и монитора е важен.Преди имах една щайга и като я махнах,имаше огрооомна разлика.

ivanstef
06-22-2009, 13:00
Отиваш, искаш направление, гледаш къщичката, после виждаш бележката и умираш щото пише 10 диоптъра.

mumiikataa
06-22-2009, 15:05
Операция можеш да направиш след навършени 20-22 години.
Аз нося очила вече 3та година. И само веднъж съм сменяла диоптрите (да чукна на дърво) и то беше скоро.
Отиваш първо за направление за офталмолог. После отиваш на преглед, поставят ти диагноза и ти казват диоптрите. След това по-добре се отбий в по-голяма оптика и разгледай - има всякакви видове рамки (с всяка рамка си върви с определена форма и размер стъкло). Самите стъкла са няколко вида - с УВ филтър и такъв за РС, без филтри (не е много желателна тази опция), фото соларни - те са 2 вида - едните стават по-кафеви, другите потъмняват до черно (водят се сиви). Ако искаш очила 2 в 1 можеш да си вземеш от тях. Аз в момента съм с фото солани от сивите. Честно казано си има доста плюсове, защото не сменяш очила, а и те си потъмняват спрямо светлината и наистина има моменти, в които обикновените стъкла много дразнят окото (при силно слънце, мъгла, мрачно време и т.н).
Можеш да сменяш от лещи на очила колкото често искаш стига да не те дразнят лещите. Но те са за предпочитане само при по-висок диоптър и за това се посъветвай с офталмолога.
Надявам се да го прочетеш и да ти се разяснят нещата. Ако има нещо питай.

redbul2
06-23-2009, 04:48
Първо трябва се прегледаш на офталмолог в очен кабинет.Ще ти издаде рецепта за оптичния магазин с техническите параметри на очилата-диоптър,разстояние между очите и прочее.Дотогава не купувай рамки,защото може да са неподходящи за твоя случай и само ще си загубиш парите.
Отиваш с рецептата на лекаря в оптиката.Там си избираш рамки и продавача ти казва могат ли да станат за твоя случай.Или той ти предлага рамки с походящи размери.След това уточнявате какви стъкла да се поставят-обикновени,хелиоматик,на коя фирма?Продавача ги взема за изработване по поръчката ти.Издава ти бележка за получаване,може да поиска и капаро.Стъклата за очила са кръгли,големи лещи.В работилницата на оптиката ги изрязват по формата на рамките.После чрез нагряване на самите рамки,които се размекват и огъват поставят изрязаните стъкла и ги центроват.

sladur4etyYy
06-23-2009, 16:47
сега вече почнаха да ми се изясняват нещата :-D а офтамолога всъщност е очния лекар, за който ще си взема направление от личния, нали?

vampire_girl_
06-23-2009, 16:58
Да - офталмолога е този,който ще те прегледа с направлението,взето от личния лекар.

Сега се сещам и че при прегледа,може и да ти сложат и капки,за да ти разширят зениците.Ако до сега не са ти били разширявани /пък и да са били/,винаги е малко гадно,ама...

mumiikataa
06-23-2009, 19:57
Да - офталмолога е този,който ще те прегледа с направлението,взето от личния лекар.

Сега се сещам и че при прегледа,може и да ти сложат и капки,за да ти разширят зениците.Ако до сега не са ти били разширявани /пък и да са били/,винаги е малко гадно,ама...
Не е задължително. Ако техниката е по-нова няма да й разширяват зениците.

gigaherz
06-25-2009, 15:01
Аз имам късогледство и трябва да ти кажа,че късогледството не може да се оправи с очила.Ако веднъж хванеш късогледство,то може само да се развива.Единственият начин е лазерна операция,която за съжаление е скъпичка.

sladur4etyYy
06-26-2009, 11:06
Аз имам късогледство и трябва да ти кажа,че късогледството не може да се оправи с очила.Ако веднъж хванеш късогледство,то може само да се развива.Единственият начин е лазерна операция,която за съжаление е скъпичка.

:(:(:(

е, аз следващата седмица съм на преглед, ще видим какво ще ми кажат. мерси на всички, които ми разясниха нещата :-D