PDA

View Full Version : Наистина ли имаме правото да се оплакваме...?



MiLGaR0sSa
06-23-2009, 15:59
Здравейте...надявам се това,което ще напиша..да не ви развали настроението,но имах нужда да споделя и ..просто да изкажа мнението си.
Днес,когато бях на урок по Математика,госпожата ми ми разказа следното :видяла в един магазин как възрастен човек си купува хляб.Когато излязъл на улицата,той я спрял и я помолил да преброи колко пари са му останали,защото нямал очила и не виждал добре.В ръката му тя преброила 30 стотинки.Щом му казала,той въздъхнал,защото много искал да си купи супа заедно с хляба,а за нея му трябвал един лев,тоест,не му достигали 70 стотинки.На госпожата ми и станало неприятно и му дала левче,така че в крайна сметка той успял да се нахрани,но като ми го разкака се замислих...ние с вас всеки ден се оплакваме колко ни е гаден живота.Имаме ли тройка в училище надаваме вой,излезе ли ни пъпка по челото-пак живота ни виновен.А като ни зареже гаджето,почваме с "кухнята-ножа,банята-вените...."А този човек,който цял живот се е блъскал,за да спечели достатъчно пари за децата си,сега очевидно не получава от тях абсолютно нищо.И докато той цял живот се е съсипвал от работа,сега получава някаква мизерна пенсия,която не му стига дори да си купи супичка,за очила,с които да вижда,да не говорим.В същото време постоянно пищим,че не ни достигали 20 лева за новата готина блузка или Здрач гривничка.Оплакваме се,че все парите не ни достигат.А на старецът не му достигат 70ст...преровете си в джобовете,моля.Повечето от вас имат поне лев-два в тях,нали?И какво ще си купите с тях?Сладолед,шоколад?Неща,о т които нямате реална нужда,но ей така,да има какво да правите...а човекът няма пари дори да се нахрани...смятайте какво лакомство е за него това,което ние имаме всеки ден на масата си.А не го оценяваме.Ние сме вечно недоволни,а какво ни липсва?Имаме дрехи,компютър,книги,телев зор,храна в хладилника,а пак сме вечно недоволни.А за този човек какво да кажем?
Да не говорим,че жени и мъже на по 20 години просят по улиците,а са напълно работоспособни,и го правят не заради друго,а защото ги мързи да си намерят работа за по 100-150 лв.,колкото да не умрат от глад.И,просейки,те събират достатъчно пари за цигари,нищо,че постоянно се оплакват,че им липсват пари.А този човек,който би работил,ако можеше,не си позволява да падне на колене и да проси,нищо,че няма пари за една мизерна супа,а цигарите сигурно са като невиждан лукс в очите му.
И съжалявам,че се повтарям.Просто..госпожата като ми разказа,едвам се прибрах вкъщи.Добре че бях с очила,да не ме гледат хората как бях на път да се разплача.Защото в момента наблюдавам масата в хола-има ябълки,банани и подобни плодове.Знам какво има и в хладилникът.А говоря колко ми е гаден живота.А на него не му достигат 70ст. за една супичка,ама мълчи....

П.П.Ако сметнете,че темата е безмислена,изтрийте я.Аз просто трябваше да споделя на някой,защото като си представя колко хора са в подобно положение...........
П.П.2.И сега моля всички,които пускат теми за това колко не си струвало да живеят...да се замислят малко за това,което имат.

Goebbels
06-23-2009, 16:06
Емигрираи, нищо не става от тая кочина...

Canis_Dirus
06-23-2009, 16:15
Aко съкратим цялото човечество до едно село със 100 житeли, запазвайки пропорционалните съотношения, ето как ще изглежда населението на това село:

* 57 азиатци
* 21 европейци
* 14 американци (северни и южни)
* 8 африканци


* 52 жени
* 48 мъже


* 70 цветнокожи
* 30 бели


* 98 хетеросексуални
* 2 хомосексуални


* 6 души ще владеят 59% от цялото световно богатство и всичките ще са от САЩ
* 80 ще имат лоши жилищни условия
* 70 ще бъдат неграмотни
* 50 ще бъдат недохранени


* 1 ще умре
* 2 ще се родят


* 1 ще има компютър
* 1 (само един) ще има висше образование


Ако погледнеш на света от тази гледна точка, се вижда каква необходимост имаме от солидарност, разбирателство, търпимост и образование.
Ако тази сутрин си се събудил здрав, ти си по-щастлив от 1 милион хора, които няма да доживеят до другата седмица.
Ако никога не си преживял война, самотата на загворническата килия, агонията на мъченията или глад, ти си по-щастлив от 500 милиона души на този свят.
Ако можеш да влезеш в църква (джамия) без страх от затвор или смърт, ти си по-щастлив от 3 милиарда души на този свят.
Ако в твоя хладилник има храна, облечен и обут си, имаш креват и покрив над главата си, ти си по-богат от 75% от хората на света.
Ако имаш банкова сметка, пари в портфейла и малко дребни в касичката, ти принадлежиш към тези 8% от хората на земята, които са обезпечени.
Ако четеш този текст, ти си двойно по-благословен защото:не принадлежиш към тези 2 милиарда души, коита не могат да четат и... ти имаш компютър!


Такива неща ги пишете в "добра и лоша новина", където хората се оплакват, че им се е счупил нокът и им е свършила лимонадата

chelsea
06-23-2009, 16:28
хайде престанете. всеки човек си има място в света и различни проблеми спрямо това. не можеш да помогнеш на всички баби , дявовци, сомалийчета и изостваени дечица по света. това е положението. още повече, че пък на никой не му е притрябвало нечие съжаление ,а се съмявам друго да можеш да предложиш.
това,че твойте проблеми са в съвсем различна категория не е лошо и не ги прави по-малко проблеми. това е животът.

EroSennin
06-23-2009, 16:33
хубаво е да помагаш на хората, но ако това другите да са добре ти стане фикс идея ти самият няма да си щастлив :?

Swinkenhoffer
06-23-2009, 16:48
Тъжно е, да, но това е като да градиш собственото си щастие върху нещастието на останалите... по тая логика трябва да спрем да се стремим към какъвто и да е по-добър живот - да застинем на едно ниво и толкоз, защото ни е гузно, че има мизерия и нищета.
Все пак всеки човек си има своите проблеми и се концентрира върху решаването им, не може да мислим за всички, умиращи от глад, болести, насилие и т.н.

gabi_94
06-23-2009, 16:51
еми да замислям се и все пак мисля, че съм нещастна, почти нищо в живота ми не ме радва

Canis_Dirus
06-23-2009, 16:53
Поре, върни си стария аватар. Беше юбер якия!

jghgh
06-23-2009, 16:55
Бах, кви отвратителни егоисти имало тук.

"Не можеш да помогнеш на всички сомалийчета" :?
ДА, не може на ВСИЧКИ, може на ДОСТА ОТ ТЯХ - стига да имаш желанието да го правиш (ако ти се занимава - банкови сметки има бол за помагане, памперси има за купуване, стоки които уж пращат проценти в Африка, etc)
И не е вярно че може да предлагаш само съжаление на нуждаещите се, в случая с учителката на момичето, жената е услужила с пари на дядото. Това всеки може да го прави, трудно ли е, кво е?

Бах егоистите. Защо се поставяте все на 1во място бе?
Нямало аз да съм щастлива ако само мисля за другите... мен например това ме прави щастлива (от време на време), EroSenin

Вие мислите само за своето щастие, агхр. Не ми харесват коментарите в тая тема нещо.. :?
SofiaRegular.., не мисля че тук става въпрос за успокояване че има някой по-зле от теб, а по-скоро реално да се замислиш къде се намираш ти на скалата на проблемите и с какво можеш да помогнеш на някой, който се чувства доста по-зле от теб заради нещо елементарно като например - храната. В случая човекът страда от недостиг на храна - нещо, което ти виждаш всеки ден и ти се вижда формалност, а е нещо елементарно!

И понеже ме мързи наново да пиша мнението си, слагам линк (http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=5130051&highlight=#5130051) към него, то е доста километрично, но се оказа в грешната тема.

Suzie
06-23-2009, 16:56
Съгласна съм с chelsea
Човек не може вечно да гледа живота на другите.. Не казвам че не си права. Не казвам че този човек не заслужава много повече от това което живота му предлага. Но ако седнем да го съжаяваме.. няма да му помогнем по някакъв начин.
Единественото, което можем да направим е да се научиме да се радваме на живота. И на това което имаме. Защото по този начин ще направиме поне един човешки живот по хубав. А именно нашият собствен.

EarthShaker
06-23-2009, 16:56
Света не ме кефи особено, но това е ситуацията, в която съм имал късмета да се родя и ще си понеса последствието :) Животът е хубав заедно със всички гладни, жадни, болни, сакати... и за тях живота е хубав, само дето не те няма как или не искат да вдигнат глава от калта и да се огледат

Swinkenhoffer
06-23-2009, 16:56
Канисе, радвай му се тук (http://userserve-ak.last.fm/serve/500/272644/The+Vines.jpg)
На мен ми писна да ме бъркат с мъж... 8-)

hottie
06-23-2009, 16:59
Винаги е имало такива хора(като дядото) и винаги ще ги има. Факт.
Но аз това, което наистна мразя от дъното на душата си в хората в България е, че нон стоп мрънкат и се оплакват. На повечето все нещо им е криво, все нещо не е наред, все нещо им липсва. Хубаво ! Всеки има право ама защо по дяволите занимават останалите? И тук не говоря за подрастващите, защото те са в такава възраст, в която още не знаят какво искат и са си в пубертет от всякъде..гороря за зрели хора, които засичам в трамваите, говоря за продавачките от магазините. Като чуя "едно време беше добре" и вече се обривам. Като чуя "оффффф топло ми е, не издържам вече на тая работа...блабла" ми иде да й кажа - Ами като се оплакваш напусни, мамка ти!Никой не те кара да работиш!
Един америкацен например(Тук Глобал сигущно ще се покаже отнякъде :D ) винаги се стреми за нещо ново - нова кола, по-добра позоция в работата,още деца ... и винаги ще ти говори в бъдеще, а не в минало. Точно обратното от хората в България, които все гледат миналото.

Леле повярвайте ми най-мразя да обобщавам и да говоря от "ние" и "те" обаче това просто ми бърка в мозъка и знам, че е така.

jghgh
06-23-2009, 17:08
Ам, с риск да стана досадна, но ми прави впечатление, че сякаш няква съвест ви гризе ли, какво. Като попарени скачате за "именно вашия собствен живот", сякаш гузни от това че сте парцаливи егоистчета и си оправдавате егоизма с някакви пълни глупости.
Например... Някъде по-горе видях, че не можело да се концентрираме върху проблемите на другите, всеки искал хубав живот - и едва ли не ако много мислим за другите, то няма да успеем да си уредим живота. Това е адската глупост бе, хора!
Не мога да разбера как помагането на хората може да те дръпне назад в развитието ти в живота? Не ти пречи да си строиш хубав и богат живот и в крайна сметка да си даваш сметка, че има хора, които се нуждаят и ти да им помагаш. :-o
Какво сложно виждате?

Или понеже обичате лесните отговори почвате с общовалидните глупости, че трябва да си гледаме живота, да не му мислим много, "не може да се помогне на всеки", не знам си какво. Аа, лесно е така.
Айде, на всеки да помагаш - не е възможно, не си Исус Христос. Но пък не пречи на повечко хора да помагаш (:
Айде стига с тая игра всеки за себе си.

Каквото и да ми говорите, засега не виждам нормални аргументи с които да се съглася. Тук на мен ми показвате напълно бездушие - веднага почнахте "всеки за себе си" - имало много такива, бла бла. Окей, вие с нагласата че не можете да помогнете, наистина не можете. Само че се замислете ако видите такъв човек да му помогнете.
И не си мислете че като мислете за друг гъз, освен за вашия, то значи си опропастявате живота и се лишавате от "възможности и шансове"


Учителя ми по китара:
"Истинският човек е отговорен за себе си, но и за другите хора."

chelsea
06-23-2009, 17:16
Бах, кви отвратителни егоисти имало тук.

"Не можеш да помогнеш на всички сомалийчета" :?
ДА, не може на ВСИЧКИ, може на ДОСТА ОТ ТЯХ - стига да имаш желанието да го правиш (ако ти се занимава - банкови сметки има бол за помагане, памперси има за купуване, стоки които уж пращат проценти в Африка, etc)
И не е вярно че може да предлагаш само съжаление на нуждаещите се, в случая с учителката на момичето, жената е услужила с пари на дядото. Това всеки може да го прави, трудно ли е, кво е?

Бах егоистите. Защо се поставяте все на 1во място бе?
Нямало аз да съм щастлива ако само мисля за другите... мен например това ме прави щастлива (от време на време), EroSenin

Вие мислите само за своето щастие, агхр. Не ми харесват коментарите в тая тема нещо.. :?
SofiaRegular.., не мисля че тук става въпрос за успокояване че има някой по-зле от теб, а по-скоро реално да се замислиш къде се намираш ти на скалата на проблемите и с какво можеш да помогнеш на някой, който се чувства доста по-зле от теб заради нещо елементарно като например - храната. В случая човекът страда от недостиг на храна - нещо, което ти виждаш всеки ден и ти се вижда формалност, а е нещо елементарно!

.

а ти прехвърляла ли си пари на тези сметки, бе, пикло ? я ми кажи колко често даряваш пари на домовете за сираци и колко често пускаш стотинки в шапката на уличния музикант, колко често помагаш на сакатия си съсед от 7мия етаж, колко често помагаш на красивото, сляпо младо момиче да пресече улицата, където фучат само откачалки ? вероятно само по коледа (евентуално), като тръгнат хилядите лицемерни дарителски предавания и рекламки с разревани деца. създадени от лицемери за лицемери с гузна съвест. какво правиш ти ? вместо да седиш и да се тръшкаш на стола пред компа, още повече да ме учиш на морал, излез и подишай въздух и се порадвай на това,че си жива.
аз каквото и за когото правя, го правя, вместо да цивря по форумите или пък да търся похвала.
разбира се, че да помагам, не ме дърпа назад. но трябва ли да се чувствам виновна, че има гладни и нещастни хора по света и че имам 4 шампоана и още 3 балсама за коса?

Canis_Dirus
06-23-2009, 17:17
Даренията, хуманитарните помощи и тн. са най-голямата глупост. Те само влошават положението.

Хуманитарните помощи и субсидираните земеделски продукти от ЕС унищожиха африканското земеделие. Дадеш ли един път - правиш ги зависими.
Всички сте минали седми клас, не сте ли чели "В един есенен ден по шосето" и защо извънземният отказва да помогне.


Прост пример - редовните горски пожари са полезни. Регулаторен механизъм. Когато обаче човек се намеси и почне да гаси, на места се събира много биомаса, която гние и с това гниене се отделят лесно възпламеними газове. Когато не е имало от дълго време пожар в гората, количеството на тези газове нараства и съответно следващият пожар е по-голям, по-горещ и по-опустошителен, отколкото са щели да бъдат всички предотвратени малки пожари.

Canis_Dirus
06-23-2009, 17:24
Всеки помага от егоизъм, а не от алтруизъм...

Който е истински алтруист - сега щеше да е в Африка и да образова сомалийчета, да ги учи да обработват почвата и т.н.

Защото проблемите трябва да се решават като премахнеш причините за тях, а не да метнеш левче на някой, който утре пак ще е гладен...



Скудоумието е проблема на всички...

Всъщност, това не решава проблема. Правено е, а резултатът е абсолютно непонятен за нас -европейците.
Обучени да добиват два пъти повече от същото количество земя, на следващата година сомалийските фермери обработват само половината земя. Толкова, колкото според тях им стига, за да живеят. За тях е нормално да оцеляват само силните и способни деца.

Проблема не е в Африка, а в нашите глави и нашата криворазбрана хуманност. Хуманност, насочена към индивида, и така, втренчена в детайла, е загубила представа за цялото и за вида и цивилизацията като общо.

jghgh
06-23-2009, 17:27
бла бла бла

... излез и подишай въздух и се порадвай на това,че си жива.

аз каквото и за когото правя, го правя, вместо да цивря по форумите или пък да търся похвала.

Боже, колко злоба има по света!
Дори ми се отщява да ти казвам "пикла", защото явно си нещо повече... недоволно същественце... оправи си лимките първо. Ебахти балансите, честно. Забавлително е, но от тъжната му страна.


Грозните ти предположения са повече от оскърбителни - 1вото, което имам да ти кажа. Това явно имаш проблеми и си спаружена негативистка, отказала се от хората и от вярата си в тях, не значи че съм от тълпата, която ти мразиш.

Мда, доста често събираме пари за сиропиталища, не съм посещавала едно или две такива, и колко съдбовно - понякога посещенията ми (ни) далеч не са съвпадали с празниците. :shock:
Учудена си, нали!

(и аз.)

Нямам сакат съсед, но пък съм помагала на бабички, стига да засека такива и да виждам, че наистина не могат да пресекат например.
На музиканти съм давала пари, също в ония големи купи по улиците за "дарения" помагам с каквото мога.
Ваш (и твой) избор е дали да мислите(ш) че си "измивам съвестта" или наистина го правя по желание. Аз си знам, че го правя, защото искам. Защото ми пука на мен. Когато мога, защо да не пусна стотинка, левче, два?


Не виждам къде търся похвала в постовете си, даже ако ги огледаш (сигурно те мързи да ги четеш, поне за това те разбирам ;)), ще видиш че съм много против лицемерното "циврене по форумите". Аз не цивря. Казвам си тъпото мнение, критикувам вас, провокирам ви. Но не видях да съм написала някаква лиготия, каквато доста потребители биха написали, колкото да изглеждат загрижени (някви лицемерни емотиконки, ревове и не знам си кво и що)

Благодаря за съвета за въздуха, излизам достатъчно често.. за радването от живота вече е извън темата.


разбира се, че да помагам, не ме дърпа назад. но трябва ли да се чувствам виновна, че има гладни и нещастни хора по света и че имам 4 шампоана и още 3 балсама за коса?
Не, не се.
Но не прави тъпи изказвания (въпреки че не знам ти или кой ги направи), че като само мислим за другите проблеми си спираме развитието. :лол:

Canis_Dirus
06-23-2009, 17:29
Това е за Африка...

Аз искам да кажа, че за да си хуманист е нужно да жертваш повече от левче, а за решаването на проблемите е нужно да се търсят причините, а не драмите...

Аз искам да кажа, че трябва да се изясни, какво е хуманизъм. И дали проблемите, са истински проблеми, или необходимото зло.

Смърта например е зло, но без нея животът не е възможен. До къде ще стигнем, ако населението продължава да расте, а животът ни да е все по-дълъг?

Canis_Dirus
06-23-2009, 17:40
Парето е толкова прав...

chelsea
06-23-2009, 17:41
Мда, доста често събираме пари за сиропиталища, не съм посещавала едно или две такива, и колко съдбовно - понякога посещенията ми (ни) далеч не са съвпадали с празниците. :shock:
Учудена си, нали!

(и аз.)

Нямам сакат съсед, но пък съм помагала на бабички, стига да засека такива и да виждам, че наистина не могат да пресекат например.
На музиканти съм давала пари, също в ония големи купи по улиците за дарения" помагам с каквото мога.
Ваш (и твой) избор е дали да мислите(ш) че си "измивам съвестта" или наистина го правя по желание. Аз си знам, че го правя, защото искам. Защото ми пука на мен. Когато мога, защо да не пусна стотинка, левче, два?




Не виждам къде търся похвала в постовете си
мхм, точно така..

Аз си знам, че го правя, защото искам.

мхм,мхм . еми тогава за къв зор ми обясняваш?


че като само мислим за другите проблеми си спираме развитието.

такова нещо не съм казала.

и твърдя да отбележа, че моето мнение е най-оптимистичното в цялата тема. бих се зарадвала да ми препрочетеш първия пост и да вникнеш в смисъла му. също така да ми посочиш, според теб, кое точно ме прави "недоволно същественце" :D лиготия до шия

jghgh
06-23-2009, 17:44
Обяснявам ти се, за да те оборя, след като ме нападна. В крайна сметка нали целта е да те убедя че грешиш.
Това че ти все още си предубедена и си мислиш че с отговорите ми на твоите провокации аз търся похвала, си е вече твой проблем, от което не ми пречи да съдя че си недоволно същественце xD (от хората явно)

Със здраве и до'ри чувства тогава, доколкото е възможно.




пп. Значи някой друг го е казал, но го прочетох ;) Да не сме се били концентрирали толкова, щели сме да забравим да си гледаме живота. А то да си гледаме живота имаме достатъчно възможности и време, да не кажа, че постоянно само това правим.

chelsea
06-23-2009, 17:54
за кое греша всъщност ?
че не се чувствам виновна, че имам повече от други хора, там ли ми е грешката? или от това, че имам топла храна и меко легло и в същото време имам и проблеми, които са най-важни за мен самата?
или твърдението ми, че в живота и винаги ще има богати и бедни, шефове и подчинени, здрави и болни, щастливи и нещастни и т.н. и нищо не може да се направи по въпроса?

lipstik
06-23-2009, 17:55
Това е много гадно наистина и още по-лошото е ,че всеки един от нас след време може да е на неговото място.За това ни е виновна тъпата държава и още по-тъпите политици (за което и ние сме виновни,че ги избираме,ама поне да се бяха погрижили малко по-добре за държавицата си).



Обаче има нещо което адски много ме дразни,направо ме влудява.Как е възможно да има хора,които все се оплакват,че нямат пари,не могат да си купят дреха или нещо хубаво за ядене и в същото време всеки ден да си купуват цигари и да ходят по кафета :-x .За мен тези хора са адски,мега зле :booooomb:

jghgh
06-23-2009, 17:55
Господи.
Не ме търсете изобщо в темата повече. Казах всичко в поне 3 поста.




Но разбирам, защо Вили е казвал 10028974384 пъти във форума че са му отмряли идеалите. Вижда се. Човекът не може да си представи че е възможно човек да иска да помага без да е фалшименто.. :?


Разбирам ви гледните точки, но не ги приемам. И Канис с тия теории, че Земята е пренаселена ми идва твърде егоистичен. Пак за свойто удобство мислиш, за свойто оцеляване. А не си давате сметка че благодарение на обединението хората са прокопсали дотук, макар че вървим на зле, признавам.. Но именно съединенеито прави силата, не всеки за себе си - вие си знаете.



едит: челси, грешеше като ме нарече пикла, която само по коледа се сеща; нарочно си зададе риторичните въпроси за да ме изкараш някаква бездейственица, опитах се да ти докажа обратното.

chelsea
06-23-2009, 17:58
Пак за свойто удобство мислиш, за свойто оцеляване.

инстинкт за самосъхранение му се вика на туй.

LiveFlower
06-23-2009, 18:00
На ме пък не ми пука . И в България има достатъчно бедни хорица , така като гледам от Сомалия никой не се е запоинтересовал ( ех, да знам , че говорим в глобален план , и все пак )

Хич не ми пука и за разни свирачи , певачи , просещи по улиците , хора , защото както майка ми и баща ми ( и повечето ) са успели да излезнат от тинята и да продължат напред , на тях също никой не им е попречил ;)
Единствено жал може да ме хване от инвалиди , защото на тях найстина живота им е е*** .

И raybeez е много прав , планетата се пренасели , нужно е малко "почистване"

stefity
06-23-2009, 18:51
Дори и да си в калта, дори и да си на улицата, дори и да си останал без пари, винаги можеш да се измъкнеш. Винаги има начини ако не се предаваш и проявиш малко инат спрямо суровия живот. Нищо не става лесно. За да оцелееш, трябва да страдаш понякога. А и този дядо... от къде сте сигурни, че и вие като остареете няма да станете като него? И ето затова, заради една такава случка трябва да се замислите, и от сега да се хванете в ръце и да не позволявате да ви се случи нещо такова.

EarthShaker
06-23-2009, 19:06
Медицината и социалната политика направиха така, че абсолютно негодни за живот същества да живеят и даже да се размножават.

С всичко, казано от теб съм съгласен! Само не разбрах кои са тези негодни същества, които вече могат да се размножават..? Да нямаш предвид изкуственото оплождане?

EarthShaker
06-23-2009, 20:22
http://www.vbox7.com/play:3abb5c11



много си прав...

rosskata
06-23-2009, 21:30
Аз ще подкрепя и едната, и другата страна. :P

Първо- това което се каза за естествения подбор и за това как нещата седят в природата, е напълно вярно. МНого сме, хора с лоши гени, болни и т.н оцеляват и се рзамножават, на планетата и се ебава майката, и т.н... Животните защо не го правят по същия начин. Защо?

Защото хората изпитват чувства като милосърдие, съпричастност, с други думи пука им... И колкото да се биете в гърдите, че бедните и болните били излишен товар за обществото и природата и вида и бла- бла, убедена съм, че ако нещо такова се случи с ваш близък, ще запеете съвсем друга песен. Ако не дай си БОже вашето бъдещо дете е с увреждания,или пък не особено умно, какво, ще го хвърлите в реката както са правили спартанците за да запазят силните гени? Не мисля.

И отказвам да повярвам че някои хора не им запука за тази история, която авторката разказа. На мен ми се дорева, въпреки че това го знам - не мога да помогна на всички. И независимо, че може би благотворителността е лицемерна и егоистична и недостатъчна, състраданието е заложено в човешката природа (явно не в природата на всички) и поне аз, не мога да избягам от това, дори и да искам. :(

И колкото и да ме убеждавате, че от помощ за слабите и болните файда няма, това все пак е нещо. Може инициативи като тези на Уницеф , Българската КОледа и др. да са лицемрни и недостатъчни,може би между другото пълнят и гушите на охранени бизнесмени, но въпреки всичко помагат с нещо, макар и малко...

И моля, освен че сте цинични, не бъдете и злобни. Всичко което каза jghgh беше много искрено. Истина е, че алтруисти почти няма на този свят, но приемете, че може да има такива, на оито им пука дали ще се опитат да помогнат на някой, макар и с малко, от състраание, а не само и единствно от егоизъм и гузна съвест.

rosskata
06-23-2009, 21:46
Състраданието е коварна дума, защото означава да страдаш заедно с някой и да изпиташ неговата болка - източните философии са доста ясни тук.

В нашия случай не изпитваме състрадание, а съжаление... :)

Приемам критиката, но аз лично когато видя физичска болка, изпитвам точно състрадание. По тази причина не гледам ужаси, трилъри, докторски сериали, а днес една майка с лапе което си беше счупило ръката току- що се каяиха в автобуса... и аз слязох :shock: И мен имам чувството че започва да ме боли, и то много... Ужасно е. Идеята ми е, че може и състрадание да се изпитва, не само съжаление- не е нужно да си будист- алтруист.

Така и малко по темата- да, оплакваме се, и да, имаме право.Нашите проблеми ни с струват най- значими, защото са наши. Но това не значи, че не трябва да ни пука, и не трябва да помагаме.. Това ни отличава от животните все пак... Най- лесно е да кажеш "няма смисъл" или "мен кво ме ебе" или " да мрът болните, те са лоши гени" :lol: Геноцид му майката, да останат най- годните (ако може да са руси и синеоки арийци най- добре) :shock:

ScionOfStorm
06-23-2009, 21:54
утре ще си го забравила. ако не си - добре.

понеже принципно съм депресарско-меланхоличния тип, наред с т.нар. "инстинкт за самосъхранение", прокламиран от челси, доста често мисля и се опитвам да влезна ментално в положението на някому. нещо като театър, в който минаваш всички роли. всъщност, при мен този инстинкт е доста, доста назад. което ще ми изяде главата по някое време, знам, знам.

състрадание рядко се среща, но понякога и къс от мига е достатъчен, за да дадеш някакви сили на човека срещу теб, стига да се осъществи ... докосване, нека наречем. дори и без някакъв жест, свързан с финанси да е. или живея в изкуствено изграден свят.

както и да е, нека не опорочаваме допълнително и без това опорочения /в очите ми/ свят. може да е фалш, може и да не е. ако го държиш в себе си и поне малко се стараеш за това, вместо от дъжд на вятър по Коледа и Нова година..ами, добре.

еба ли го, кофти ми е от множество фактори и в момента съм супер изморен от всичко, нямам идея какво съм написал. но нека е.

rosskata
06-23-2009, 22:12
На мен не ми пука за тъпотата, или за някакви диви и недотам доказани теории за развитието на света. Факт е,че светът и човечеството най- вече, рано или късно ще са самоунищожат. Това е тъпота, това също ме отличава от животните.

Но убий ме, не мога да се самонакарам да не ми пука при вида на 2-3 годишните лапета в дома, които щом отидеш там, веднага започват да ти викат "мамо". Или за семеейството до нас, които преди 10ина години бяха добре, а сега едва ли не ровят по кофите и най- вече по милостта на съседите си продължават да оцеляват. И не, не смятам, че всико можел да направи човек, стига да искал... Или за тези ужасяващи снимки на глад в Африка.

Искам да не ми пука, но това е положението...

Добавка- това че си тъп не значи че не може да си нещастен. КОгато изпитваме съжаление, то е заради положението на човек, а н затова как е стигнал дотам. И дори и този човек да е тъп, децата му са невинни- защо да не съжалявам тях?

rosskata
06-23-2009, 22:19
Осинови си такова дете... :)

Бих и искам да го направя, и ще е грозно и ще е циганче, и изобщо не се шегувам... :) Само че 1. Не съм финансово независима (иначе казано, фалирала и безработна съм) 2. Нямам мъж, а според бг законодателство ако не си семеен, чакаш много повече и семейните двойки са с предимство... 3. Не мога да се грижа за себе си, камо ли за някой друг на този етап.

Но в бъдеще наистина имам желание за това. :)

Nam3less3
06-23-2009, 22:21
Като четох първия пост, ми дойдоха на ум пасажи от филма Saw 1:
Sick of people who don't appreciate their blessings.
Sick of those who scoff at the suffering of others.
Most people are so ungrateful to be alive.
В днешно време хората са изключително неблагодарни като цяло, и в пълна сила важи тая поговорка: Подадеш ли си кутрето — ще ти отхапе ръката.
Между другото, поредният пример за нея е гейовете - чули че в Холандия(която е много по-развита социално от нас и обществото е коренно различно) имало гей паради, чули че тук сме демокрация и има лека толерантност, и айде да парадираме.
В основата на всичко стои алчността, която идва от самозаблуда и от глупаво самовлюбие. Повечето хора са горди и себични, без да изобщо с какво да се гордеят, една фалшива гордост без покритие, която идва от простотата и невежеството им.

rosskata
06-23-2009, 22:32
Да пием за това възможностите ни да се покриват с нашите желания...

в противен случаи всичко са празни приказки и умерено лицемерие/измиване на съвестта :(

Но и осиновяването на едно дете не решава проблема... затова и лекарите лекуват болестта, а не болежките :)


Никой не може да излекува целия свят. Аз съм много далч от майка Тереза, но съм с занимавала с деца от домовете и желанието ми не е отт днес или вчера, и не е лицемерно. Естествено ти можеш да мислиш както си искаш. :)

За лекаря - ако не може да излекува болестта, той все пак лекува болежките, нали? Терминалните пациенти също получават лекарски грижи... Нищо че не могат да ги спасят, облекчаването на болката значи нещо, нали?

rosskata
06-23-2009, 22:58
Облекчаването на една от хиляди болки е това... а евтаназията е това, което тези пациенти жадуват :)

А други хиляди си мечтаят за още няколко дни живот.

Isoxa
06-24-2009, 00:31
Отдавна не съм писал във форума и не съм писал много като цяло, но тази тема си заслужава. И преди някой да си помисли "къф па е тоя новия дету ш ни съ меси тука на уба'ата темичкъ" трябва да знаете че съм чел много в този форум ама много повече от колкото съм писал и познавам тоз оня писател :-D

Много се отклонихте всички от темата. То не беше държавата, БКП, Сомалия, Африка, разни думи дето едва ги разбрах 8-) и т.н. Ставаше въпрос за една жена която е намерила доброта в сърцето си за да нахрани един беден човечец, като всички нас. Аз се кланям на тази жена и крака и ръце и всичко и целувам че го е направила. Защото тя е имала и не е скатала квото има ами го е дала ей така. И всички ние имаме, било то пари, храна, 4 шампоана, 3 балсама, 5 гела, комп, нет и телефончета и проблемчета и гадженца и кво ли още не. А истината е, че ние нямаме. Да, ние нямаме. Имат, едни хора които са ни отгледали от когато сме били колкото едно парче месо. И тези хора са нашите родители. Те са дали на нас защото сме им били най-близки. И вие тука пишете колко имате... ми добре, браво на вас. А този човек, като не знае дали лелката от магазина му е върнала колкото трябва и трябва да вярва че тя няма да му гепи и 30те кирливи стотинки, м?

'Оди пушаме ина цингарчица чо'ек, на нас ни е густо, нал' ма ра'ираш. Са'о наш'ти да н' видат чи си и'ало ма'ата, нал' тъй?

Ти не можеш да нахраниш Сомалия и Африка и сакатите и депутатите и сички. НО! Ако нахраниш ЕДИН, само ЕДИН беден човечец, като учителката на момичето, ти си от полза на някой. В случая жената не е хранила Сомалия или Африка или пък им е обработвала там почвата. Тя е помогнала на ТОЗИ дядо. Утре нека всеки от нас, ако види някой нуждаещ се да му помогне. Този форум има, колко, 100,000 потребители? Примерно. Ако всеки помогне на един човек утре. На другата вечер 100,000 човека, като нас, ще си легнат да спят, дали на улицата или в колибата или в казана с малко повече НАДЕЖДА и може би дори ЖИВИ. Надежда. Да, май това е точната дума. "Надеждата умира последна" беше казал някой. А дали е така?

Pliok0019
06-24-2009, 00:35
Защото е 2.30 (по мое време 3.30) ли написа тоооолкова неадекватен коментар за Сомалия и Африка...или така си ги мислиш нещата попринцип?

Isoxa
06-24-2009, 00:53
Кое точно е неадекватно? И моля те кажи ми, че не си прочел само "неадекватното" от целия ми пост.

Така де, ако е към мен това което написа Плиок

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
06-24-2009, 05:30
Въпрос на шанс ...

За солидарността! ...

Не мисля, че трябва да съжалявам за всеки изяден шоколад ...

Goebbels
06-24-2009, 07:19
серем на гладните в Сомалия,серем на всяка аномалия :)

Абсолютно си прав. Пресен пример е Зимбабве, където изгонихаа белите фермери, а всичко това завърши с глад, смърт и унищожена икономика.
Маймуните оше не са излезли първобитно-общинния строй, а надали някога ще го направят.

Ето и примери за негърско управление

http://store.picbg.net/pubpic/C8/F8/f6abebe05f02c8f8.jpg

_donna_
06-24-2009, 08:29
Е,какво? Досега никой не знаеше,че има бедни пенсионери.
Всеки с проблемите си. Недохранването на тоя дядо не може да реши моите проблеми.

chelsea
06-24-2009, 08:34
tova se opitvah da kaja prez cqloto vreme. hubavo e da si solidaren, kogato ima6 vuzmojnost da pomagash. no



Не мисля, че трябва да съжалявам за всеки изяден шоколад ...

tova e to. Isoxa, a ti mai prekaleno mnogo filmi gleda6, vreme e da se vurne6 v realnostta.

p.p. sujalqvam da latinicata, razvali mi se kirilizatora

SWASTIKA
06-24-2009, 12:20
Здравейте...надявам се това,което ще напиша..да не ви развали настроението,но имах нужда да споделя и ..просто да изкажа мнението си.
Днес,когато бях на урок по Математика,госпожата ми ми разказа следното :видяла в един магазин как възрастен човек си купува хляб.Когато излязъл на улицата,той я спрял и я помолил да преброи колко пари са му останали,защото нямал очила и не виждал добре.В ръката му тя преброила 30 стотинки.Щом му казала,той въздъхнал,защото много искал да си купи супа заедно с хляба,а за нея му трябвал един лев,тоест,не му достигали 70 стотинки.На госпожата ми и станало неприятно и му дала левче,така че в крайна сметка той успял да се нахрани,но като ми го разкака се замислих...ние с вас всеки ден се оплакваме колко ни е гаден живота.Имаме ли тройка в училище надаваме вой,излезе ли ни пъпка по челото-пак живота ни виновен.А като ни зареже гаджето,почваме с "кухнята-ножа,банята-вените...."А този човек,който цял живот се е блъскал,за да спечели достатъчно пари за децата си,сега очевидно не получава от тях абсолютно нищо.И докато той цял живот се е съсипвал от работа,сега получава някаква мизерна пенсия,която не му стига дори да си купи супичка,за очила,с които да вижда,да не говорим.В същото време постоянно пищим,че не ни достигали 20 лева за новата готина блузка или Здрач гривничка.Оплакваме се,че все парите не ни достигат.А на старецът не му достигат 70ст...преровете си в джобовете,моля.Повечето от вас имат поне лев-два в тях,нали?И какво ще си купите с тях?Сладолед,шоколад?Неща,о т които нямате реална нужда,но ей така,да има какво да правите...а човекът няма пари дори да се нахрани...смятайте какво лакомство е за него това,което ние имаме всеки ден на масата си.А не го оценяваме.Ние сме вечно недоволни,а какво ни липсва?Имаме дрехи,компютър,книги,телев зор,храна в хладилника,а пак сме вечно недоволни.А за този човек какво да кажем?
Да не говорим,че жени и мъже на по 20 години просят по улиците,а са напълно работоспособни,и го правят не заради друго,а защото ги мързи да си намерят работа за по 100-150 лв.,колкото да не умрат от глад.И,просейки,те събират достатъчно пари за цигари,нищо,че постоянно се оплакват,че им липсват пари.А този човек,който би работил,ако можеше,не си позволява да падне на колене и да проси,нищо,че няма пари за една мизерна супа,а цигарите сигурно са като невиждан лукс в очите му.
И съжалявам,че се повтарям.Просто..госпожата като ми разказа,едвам се прибрах вкъщи.Добре че бях с очила,да не ме гледат хората как бях на път да се разплача.Защото в момента наблюдавам масата в хола-има ябълки,банани и подобни плодове.Знам какво има и в хладилникът.А говоря колко ми е гаден живота.А на него не му достигат 70ст. за една супичка,ама мълчи....

П.П.Ако сметнете,че темата е безмислена,изтрийте я.Аз просто трябваше да споделя на някой,защото като си представя колко хора са в подобно положение...........
П.П.2.И сега моля всички,които пускат теми за това колко не си струвало да живеят...да се замислят малко за това,което имат.



Привет. I'm back!


Whatever...



Когато излязъл на улицата,той я спрял и я помолил да преброи колко пари са му останали,защото нямал очила и не виждал добре.В ръката му тя преброила 30 стотинки.Щом му казала,той въздъхнал,защото много искал да си купи супа заедно с хляба,а за нея му трябвал един лев,тоест,не му достигали 70 стотинки.


Знаеш ли кое е жалкото, дете?

Жалкото е, че заради такива манипулирани мозъци, като на твоята госпожа, много хора страдат. Идея си нямаш колко много.

Ще вмъкна много бегло изборите. Някоя от партиите отваря заведение, което ще дава безплатно ядене и пиене и хората веднага преценяват, че те ще са хората.

Твоята госпожа е решила, че трябва да му даде 70 ст от неините пари, за да може дядкото да плюска супа на поразия.

Нейна грешка.

Факт е, че без очила е виждал все нещо, нали?
Факт е, че при самото докосване можеш да преброиш колко пари имаш.
Факт е, че правят монетите гравирани, за да може слепите, като този пенсионер, да могат с пипане да разпознаят стотинката.
Жалко е, че не са го направили при книжните? Направили са го, повярвай.
Факт е, че, може да преброи колко пари има, само и единствено, ако не са били по 2 и по 1, дори тогава броенето не може да бъде спряно.
Взех 5 лв на стотинки (различни) и опитах да видя дали ще сбъркам.

Нямаше грешка.

Но, добре, може да предположим, че дядото е бил малоумен.

И при този факт, можеше да помоли магазинерката да преброи парите му и да я попита дали му стигат за една постна супа на Маги.

Нещо много присъщо за хората , които манипулират дедиференцииралите мозъци е, че намекват какво искат чрез действие в/у психиката.


Нещо повече за подчертания текст.


Дядото въздъхнал: "ООООООООх, не ми стигат парите и за една супичка...", защото МНОГО искал да си купи...


Браво, дядо. Ти си голям манипулатор.

И аз искам да си купя много още една кола, а и мисля, че доста от хората тук искам много някакви неща, сигурен съм в това, но не ги получават, защото няма как. Никой от тук не би отишъл да проси предполагам?

Виждал съм какви ли не по - лоши случаи. Когато бяхме в друга страна с мой роднина, ни се е налагало да ядем мухлясал хляб и да го преслаждаме с вода, дори сол нямаше, а тука някакъв дърт скапаняк се вайка, че няма супичка. Ами да му беше купила и една тортичка за десерт, защото много му се иска да хапне нещо сладичко. :(


Факт е, че човешкия организъм може да се храни с една кофичка мляко на ден.

Факт е, че просенето е по трудния вариант на мързелуването и по - лесния вариант на работата.

Не знам защо такива жалки и маловажни неща ви правят впечатление.

Всеки е научен, че да помагаш е хубаво, но не всеки е научил, че едно благодаря не храни.

Започнете да живеете в реалния живот, защото всеки живее в някакъв измислен.

Колкото по - скоро навлезнеш в реалния, толкова по - скоро ще забравиш измисления.

EarthShaker
06-24-2009, 16:04
стани на 60 години, бачкай цял живот и ще видим как различаваш стинките :)

може случая да не е такъв, разбира се, ама го има и тоя вариант

UnaBletoLoVeU
06-24-2009, 16:08
Вчера една жена ми поиска 60 ст., защото не й достигали за лекарство, от което зависи живота й.

Хубава държава си имаме, мисли за нас, определено. как да ни затрие по-бързо и да вземе повече.

Тъй то, като има мангали и турчаля, които измислят гениални планове за продаване на гласа. За жалост не са само по форумите, а и накичени с власт, така че...enjoy

Canis_Dirus
06-24-2009, 16:11
^
Живият пример, защо не трябва да изпитваме съжаление!

Celence
06-24-2009, 16:33
:-o И искате да кажете, че ако някой ви спре на улицата да ви иска 50 стотинки или 1 левче, възрастен човек примерно, или някой, който видимо изглежда болен, няма да му дадете и ще му обясните, че ви въздейства в/у психиката и ще му развиете още 5 тезиса с по 5 подтезиса защо не сте съпричастни и не искате да дарявате? не говорим за циганчета и мързеливи идиоти в случая.
Все едно сте умрели за единия лев... :?

Canis_Dirus
06-24-2009, 16:35
^
Просто ще го подминем.

Celence
06-24-2009, 16:36
поздрав;
http://vbox7.com/play:e985938b

Scrat
06-24-2009, 17:57
:-o И искате да кажете, че ако някой ви спре на улицата да ви иска 50 стотинки или 1 левче, възрастен човек примерно, или някой, който видимо изглежда болен, няма да му дадете и ще му обясните, че ви въздейства в/у психиката и ще му развиете още 5 тезиса с по 5 подтезиса защо не сте съпричастни и не искате да дарявате? не говорим за циганчета и мързеливи идиоти в случая.
Все едно сте умрели за единия лев... :?

Познай в повечето случаи от какво е болен и за какво му е левчето...
А иначе тоя дядка на бас, че е върл комунист. Те и те манипулират по същия начин :Д.

Celence
06-24-2009, 18:22
И какво ако дядката е комунист, не заслужава уважение и помощ?

Celence
06-24-2009, 18:41
е, някой дядовци (и баби) са болни, но нямат роднини. В този случай отиват в старчески домове дето вземат 70% от пенсията им като наем и обслужване и останалите 30% са за храна и лекарства, което е напълно недостатъчно като се има предвид, че на повечето такива възрастни пенсиите са им много ниски. (получава така, че парите от където идват, там отиват...) Живея близо до такъв старчески дом и като съм минавала от там се е случвало да ми искат, не по левче, по 20 стотинки, как да не им дам?! Ти би ли подминал такъв човек?

xHARDCANDYx
06-24-2009, 20:28
евала че има хора които все още го забелязват това и им пука..Просто трябва да се замисламе по-често за ВАЖНИТЕ неща от живота и да ценим това,което имаме..

TheNewReligion
06-24-2009, 20:48
И аз съм забелязвала такива неща. Почти винаги помагам, ако имам пари. Наистина е тъжно, но не пиши от името на всички. Ничий живот не е перфектен и всички си имаме проблеми. Сериозността им за всеки е различна- зависи от стандарта на живот. Освен това смятам, че гледаш на нещата като материалистка- той няма 70 ст. за супичка, аз нямам 20 лева за "Сумрак"...Какво като имам храна в хладилника? Да не би да успее да върне баща ми? :x Всеки иска това, което няма, и животът е достатъчно справедлив (да, справедлив), за да отнеме нещо важно на почти всеки. :?

Scrat
06-25-2009, 13:11
И какво ако дядката е комунист, не заслужава уважение и помощ?

Тва за дядката го казах на бъзик. Макар, че рейбийз е прав - има много, които навремето са били не знам си кви и на всичкото отгоре сега едва ли не очакват всички да се съобразяват с тях /говоря по принцип - не мислете, че става въпрос за примера на момичето/. Някои още малко и ще те наритат в рейса само и само да им направиш място. А повечето от хората, за които ви е мъчно, че няма какво да ядат и няма къде да спят са абсолютни мошеници, така че изобщо не им обръщайте внимание.

Celence
06-25-2009, 13:17
и какво ме интересува това- виждам го, трябват му, давам. голяма работа. няма да остана гладна нито от един, нито от два лева. и не можеш да си сигурен кой какъв е бил навремето, а и няма да тръгнеш да го разпитваш нали. може да се окаже, че е точно от тези, които са защитавали правдата, кой знае?
аз лично не съм виждала пенсионери дето да са такива каквито ги описвате - надменни, да викат и да крякат някой да им обърне внимание точно на тях, лично.
какво и да е..

Celence
06-25-2009, 13:54
!и все пак..:)