PDA

View Full Version : ЗА или ПРОТИВ премахването на Вазов от учебниците ?



MaRtYty
06-24-2009, 06:38
Тази сутрин гледах "Здравей България" по Нова и една от темите беше за творчеството на Вазов. Дали да бъде изучавано или не. Искам да разбера какво мислите по въпроса и защо. :)

п.п. ако мястото не е подходящо нека модераторите преместят темата :)

Sissy90
06-24-2009, 06:59
Аз мисля, че ако някой българин наистина мисли, че в училище не трябва да се учи Вазов, лично бих му ударила един шамар. Творчеството на Вазов и страшно обемно и разностранно, представя епохите преди и след Освободението по възможно най-добри, достъпен и задълбочен начин. "Под игото" е една от най-интересните книги, които съм чела (въпреки че като я учихме 6ти клас, ми беше супер скучна, но бях малка, за да я разбера), стихотворенията му за природата на България са невероятно красиви, разказите за Балканските войни и за това, което се случва в обществото лед Освобождението най-добре показват, че свободана не е само песни и цветя и обществото има много неща, на които да се учи.

Water_lili
06-24-2009, 07:06
би било престъпление да го махнат, защото Вазов и Ботев са може би двамата писатели ,които допринасят най- много за формирането на някакви добродетели в учениците- като родолюбие или чест. Да не говорим, че тогава сигурно никой няма да чете Вазов, а който не е прочел поне "Епопея на забравените" не може да се нарече българин!!! :?

butty
06-24-2009, 07:06
Вазов не случайно е наречен "Патриархът на българската литература".Неговите произведения са вечни и завинаги ще останат в сърцата на българите. Благодарение на тях можем да разберем какви са били нашите прадеди, какви традиции са имали, как са се променили българите след Освобождението и т.н..може да се изрежда още много..
Препоръчвам на всички да прочетат по-голяма част от неговите произведения..не само задължителните.. :)

faststep
06-24-2009, 07:19
Тази сутрин гледах "Здравей България" по Нова и една от темите беше за творчеството на Вазов. Дали да бъде изучавано или не. Искам да разбера какво мислите по въпроса и защо. :)
Много ми е интересно кой болен мозък е бил ЗА. :D Аз мисля, че е абсурдно да се премахне най-продовитият, най-превежданият, най-големият български поет, белетрист и също така драматург от българските учебници. :?

mim4ety_sara
06-24-2009, 07:25
Против

Water_lili
06-24-2009, 07:28
Тази сутрин гледах "Здравей България" по Нова и една от темите беше за творчеството на Вазов. Дали да бъде изучавано или не. Искам да разбера какво мислите по въпроса и защо. :)
Много ми е интересно кой болен мозък е бил ЗА. :D Аз мисля, че е абсурдно да се премахне най-продовитият, най-превежданият, най-големият български поет, белетрист и също така драматург от българските учебници. :?

това бих аз ,защотот още не бих съвсем будна и прочетох грешно въпроса :? всъщност съм силно ПРОТИВ!!!!!!!! Сори за грешката

MaRtYty
06-24-2009, 07:29
Аз мисля, че ако някой българин наистина мисли, че в училище не трябва да се учи Вазов, лично бих му ударила един шамар. Творчеството на Вазов и страшно обемно и разностранно, представя епохите преди и след Освободението по възможно най-добри, достъпен и задълбочен начин. "Под игото" е една от най-интересните книги, които съм чела (въпреки че като я учихме 6ти клас, ми беше супер скучна, но бях малка, за да я разбера), стихотворенията му за природата на България са невероятно красиви, разказите за Балканските войни и за това, което се случва в обществото лед Освобождението най-добре показват, че свободана не е само песни и цветя и обществото има много неща, на които да се учи.

точно за това говорих с майка ми .. че когато учим Вазов и Ботев ние не сме достатъчно порастнали за да разберем тяхното слово .. те наистина са едни велики автори но според мен за 6ти 7ми клас може да се избере нещо по-леко, нещо по като за бебета, така да се каже, за да можем ние да разберем идеята и посланието на творбите им .. :)

LovelyGirl
06-24-2009, 08:07
Абе как ще махат Вазов бе :shock:
Ужас, сега разбирам.
Едни от най-хубавите произведения според мен са на Вазов.
Аз толкова му харесвам нещата, които е написал..

Че защо са решили да го махат, това е супер глупаво?!

Snuffles
06-24-2009, 08:24
омг
против естествено. Как може да махнат човекът, написал най-хубавите български произведения. :shock:

vampirekiss
06-24-2009, 09:37
Невъзможно е да го премахнат от учебната програма.Ако има писател чийто произведения са наследство за народа,то това е Вазов.Той е оставил такъв отпечатък в литературата ни,че е немислимо подобно нещо.И после какво изобщо ще се учи?Малкия принц ли? :lol:

filito
06-24-2009, 09:41
Дочух разговор на свои познати, които се опитваха да се изкажат компетентно по въпроса. Аргументите им бяха повече от глупави. Творчеството на Вазов било остаряло...
Точно той със своите произведения оставя послание, остава спомен за българското. Отвежда ни в една епоха на робство, на страдания, на мъчения и лишения. Творци като него не могат да бъдат премахвани от учебната програма.
Малко са хората, които днес се осмеляват да говорят за времето на тирания. Опитват се да покрият историята ни. Това доказва и тази дикусия.

Лично аз гледам с насмешка на глупавия спор.

Защо никой от тези 6 души, които са гласували, не ни покаже своите аргументи?

elito6754
06-24-2009, 09:41
Против, естествено. Как може от програмата да отпадне Една българка, Под игото, Немили-недраги. това дава поне една малка представа за живота в онези времена. Днес гледах "Здравей, България". не съм чувала такова нещо да се говори, според мен само да имас какво да си запълнят времето направиха тази дискусия. :-o

amk933
06-24-2009, 09:47
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)

Kallyn4eto
06-24-2009, 09:53
Против, разбира се!
Доколкото разбрах този човек е дал мнение, че един скейтър няма да седне и да прочете Вазов. Разбира се че трябва да се изучава. Да учим Шекспир ли? Скейтърът дали ще прочете Шекспир? Пълна простотия. Ние сме българи и трябва да изучаваме български произведения. Макар че чета повече чуждестранна литература, има много хубави български призведения. Според мен всяко едно дете трябва да чете българска литература. Абсурдно е да се маха от учебниците, може би да не се изучава в 6ти клас, но не и да ги премахнат. Аз съм твърдо против!

Millen4ety
06-24-2009, 10:07
против

xoxi
06-24-2009, 10:31
Против естествено..
То ако не Вазов, кой друг да изучаваме ?!
Много ми е интересно кои 7 празноглавци са гласували, че са ЗА :?
А факта, че никой от тях не е написал тук мнението си потвърждава, че Вазов ТРЯБВА да се учи..

amk933
06-24-2009, 10:34
Против естествено..
То ако не Вазов, кой друг да изучаваме ?!
Много ми е интересно кои 7 празноглавци са гласували, че са ЗА :?
А факта, че никой от тях не е написал тук мнението си потвърждава, че Вазов ТРЯБВА да се учи..

Аз съм гласувал "ЗА", но, ако си беше направил/а труда да прочетеш последните мнения от първа страница, щеше да разбереш защо. ;)

lipstik
06-24-2009, 10:45
Аз българската литература не я харесвам особено,но това да се маха точно Вазов е глупаво.Има толкова по-смотани писатели,тях да махнат.

presinceto123
06-24-2009, 10:58
Твърдо ПРОТИВ!!!! :evil:

MaRtYty
06-24-2009, 10:59
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.


и аз мисля така .. все пак има изразни средства, които са непознати за нас :)

joannalof
06-24-2009, 11:07
Да бе, да не се учи :lol:
То тогава у някои бъдещи българчета няма да има нищо българско ...
и без това друга е вече ценностната система на повечето.
Вазов се е учил, учи се и ще се учи.
Аз смея да кажа,че харесвам творчеството му.
Финалът на Под игото ме накара да пусна 2-3 сълзи както се вика. Като не мога да се гордея с БГ в днешно време, поне миналото може да ми вдъхне доза увереност.

faststep
06-24-2009, 11:26
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)
Попадам на все по-глупави мнения в този форум. :lol: Ти, като се правиш на голяма разбирачка, знаеш ли защо Вазов използва "по-неразбираем"( :lol: ) език? Не знаеш май...Той се е учил да пише творбите си от чужди автори като Виктор Юго, Рунеберг... и е чел техни произведения в оригинал, тъй като в следосвобожденска България е нямало утвърден модел и езикът ни е бил променен(много думи са навлязли от турския речник). И въпреки това създава едни от най-хубавите стихосбирки, разкази, романи, повести и пиеси. Излишно е да казвам, че след това немалко автори са се учили да пишат от него като Елин Пелин, Йовков и т.н. Така че премахването на Вазовите творби няма да стане, освен ако на прасетата не им поникнат крила и не започнат да летят. 8)

Към автора: Какви изразни средства имаш предвид? :lol: Никой не е казал, че в шести клас се прави анализ, какъвто го дават на матурите. Просто се определя главен герой, развитие на действието и т.н. :?

amk933
06-24-2009, 11:44
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)
Попадам на все по-глупави мнения в този форум. :lol: Ти, като се правиш на голяма разбирачка, знаеш ли защо Вазов използва "по-неразбираем"( :lol: ) език? Не знаеш май...Той се е учил да пише творбите си от чужди автори като Виктор Юго, Рунеберг... и е чел техни произведения в оригинал, тъй като в следосвобожденска България е нямало утвърден модел и езикът ни е бил променен(много думи са навлязли от турския речник). И въпреки това създава едни от най-хубавите стихосбирки, разкази, романи, повести и пиеси. Излишно е да казвам, че след това немалко автори са се учили да пишат от него като Елин Пелин, Йовков и т.н. Така че премахването на Вазовите творби няма да стане, освен ако на прасетата не им поникнат крила и не започнат да летят. 8)

Към автора: Какви изразни средства имаш предвид? :lol: Никой не е казал, че в шести клас се прави анализ, какъвто го дават на матурите. Просто се определя главен герой, развитие на действието и т.н. :?

Ма толкова оригинално, че забравих да се смея. 8-) 8-) То си личи кой е пропуснал да ходи на училище май ;)

Първо съм момче. Второ това за анализа беше най-голямата простотия, която бях чувал на света. В 6 клас, ако вашата учителка е спала или ти не си ходил/а на училище си е твой проблем, но в 6 клас се пише съчинение разсъждение и есета. В едно такова съчинение определено ще ти трябва доста повечко от това да определиш протагониста и другите герои и развитието на действието, освен, ако не се целиш в 2.50 ;) А това, че Вазов пише на архаичен български и, че става по-неразбираем с всяко следвщо поколение, е абсолютно нормална и традиционна част от развитието на един език, който се движи към модернизацията. Да не би англичаните да са тъпи като не разбират Шекспир в оригинал? Ми не са. Просто си го имат преведен, както и ние трябва да направим с Вазов. Ако не, май няма място в христоматията, оше повече за 6 клас ;)

DieselBlood
06-24-2009, 11:57
Ако махнат Вазов,аз напускам тая държава.Как ще махат произведенията на един от най-великите писатели в България.Тия в министерството съвсем са изперкали.
amk933-Мой човек,за тебе речници няма ли?Отиваш в една книжарница(това е мястото където се продават книги) и казваш на продавача/чката:Искам речник на архаичните думи в българския език.Не знам откъде си,но ако си от Бургас иди в Хеликон или в Пингвините.

Suzie
06-24-2009, 12:05
Ъъ.. Не знам що за човек и най - вече българин трябва да си, за да си го ПОМИСЛИШ дори.


1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;

Най - глупавото нещо което съм чела!
Ненене просто с всеки изминал ден се убеждавам все повече и повече хора изобщо не се замислят преди да кажат или напишат нещо..

faststep
06-24-2009, 12:07
Ма толкова оригинално, че забравих да се смея. 8-) 8-) То си личи кой е пропуснал да ходи на училище май ;)

Първо съм момче. Второ това за анализа беше най-голямата простотия, която бях чувал на света. В 6 клас, ако вашата учителка е спала или ти не си ходил/а на училище си е твой проблем, но в 6 клас се пише съчинение разсъждение и есета. В едно такова съчинение определено ще ти трябва доста повечко от това да определиш протагониста и другите герои и развитието на действието, освен, ако не се целиш в 2.50 ;) А това, че Вазов пише на архаичен български и, че става по-неразбираем с всяко следвщо поколение, е абсолютно нормална и традиционна част от развитието на един език, който се движи към модернизацията. Да не би англичаните да са тъпи като не разбират Шекспир в оригинал? Ми не са. Просто си го имат преведен, както и ние трябва да направим с Вазов. Ако не, май няма място в христоматията, оше повече за 6 клас ;)
ТИ не си ходил на училище. 8) Есето и разсъждението върху литературен проблем се учи в СЕДМИ клас. И не стига, че приказваш глупости, но и история не си учил...Шекспир е творил преди ЧЕТИРИ ВЕКА, а Вазов-преди около 130 ГОДИНИ! Чаткаш ли разликата?

ArTanDra
06-24-2009, 12:10
Принципно трябва да се премахнат част от неговите произведения, нека да си останат само "Епопея на забравените" и "Под игото" това са най - значимите му творби. Има доста стихотворения, които се изучават, но са пълна боза. Не виждам какво се оплаквате седмокласниците, като вашето кандидастване е толкова лесно и елементарно !!! На мен в 7 клас ми се падна пак Вазов ... произведението беше "Една българка" имахме да правим АНАЛИЗ, а не някакво преразказче на главата "Гост" от "Под игото". Вярно е, че има много непознати думи, но ако почне да се перифразира казаното от Вазов какъв е тогава смисъла да се учи? Тогава каква е ползата изобщо да се чете. Доколкото знам има такива книжки с преразказ на даден роман. Много хора от класа ми си взеха такива за "Тютюн" да знаят за какво иде реч и това е. И аз миналата година бях потресена като премахнаха "Мамино детенце" еми извинявам се, ама ето това е нещо поучително, да не говоря колко много хора от България отговарят на описанието на героите.., а за модерен автор естествено, че това е Алеко Константинов !!! Няма нищо по хубаво от иронията и осмиването. Вазов ни учил на родолюбие и бла бла бла... това ти сам трябва да го изградиш в своите деца, да почитат и да уважават родината си !!! А не някакъв човек, който е живял преди около 100 години да възпитава днешната младеж, да почита родното си... Дори и литературата на Вазов да ви поучава по някакъв начин то е просто моментно докато го четете, а после пак си оставате същите..

amk933
06-24-2009, 12:17
Ма толкова оригинално, че забравих да се смея. 8-) 8-) То си личи кой е пропуснал да ходи на училище май ;)

Първо съм момче. Второ това за анализа беше най-голямата простотия, която бях чувал на света. В 6 клас, ако вашата учителка е спала или ти не си ходил/а на училище си е твой проблем, но в 6 клас се пише съчинение разсъждение и есета. В едно такова съчинение определено ще ти трябва доста повечко от това да определиш протагониста и другите герои и развитието на действието, освен, ако не се целиш в 2.50 ;) А това, че Вазов пише на архаичен български и, че става по-неразбираем с всяко следвщо поколение, е абсолютно нормална и традиционна част от развитието на един език, който се движи към модернизацията. Да не би англичаните да са тъпи като не разбират Шекспир в оригинал? Ми не са. Просто си го имат преведен, както и ние трябва да направим с Вазов. Ако не, май няма място в христоматията, оше повече за 6 клас ;)
ТИ не си ходил на училище. 8) Есето и разсъждението върху литературен проблем се учи в СЕДМИ клас. И не стига, че приказваш глупости, но и история не си учил...Шекспир е творил преди ЧЕТИРИ ВЕКА, а Вазов-преди около 130 ГОДИНИ! Чаткаш ли разликата?

Мале човече много си зле, май повече и от госпожата ти по литература?! В 6 клас класното ни беше съчинение разсъждение върху "Под Игото." Това, че вашите даскали спят си е твой проблем. Е това за Шекспир, което изтърси пак беше кой е по-по-простак. Ми май печелиш, а? Изобщо нямах предвид годините, в който са писали, а начина и по специално това, че е архаичен и все по-трудно разбираем. Какво срамно или лошо има в това да си адаптираш по-старите автори? Не става въпрос да им изгориш произведенията. Но май и това не схвана. Както и да е - аз няма да споря повече с хора, които не се четат самите ;)

faststep
06-24-2009, 12:28
Мале човече много си зле, май повече и от госпожата ти по литература?! В 6 клас класното ни беше съчинение разсъждение върху "Под Игото." Това, че вашите даскали спят си е твой проблем. Е това за Шекспир, което изтърси пак беше кой е по-по-простак. Ми май печелиш, а? Изобщо нямах предвид годините, в който са писали, а начина и по специално това, че е архаичен и все по-трудно разбираем. Какво срамно или лошо има в това да си адаптираш по-старите автори? Не става въпрос да им изгориш произведенията. Но май и това не схвана. Както и да е - аз няма да споря повече с хора, които не се четат самите ;)
Eхооо, отвори си прозореца, по нова програма сме. :? Съчинението и есето се учат в седми клас, ако искаш и министъра питай. И ако се осъзнаеш, говорим ЗА или ПРОТИВ премахването на Вазов, не за премахване на архаичните думи и изрази. Пак си назад. 8)

BrainlessROCKBABY
06-24-2009, 12:53
omfg, против, естествено!! Въпреки да мисля, че творчеството на Вазов е отдалечено от светогледа ни, на новото поколение, но все пак - класика.

LovelyGirl
06-24-2009, 14:04
Вазов не се учи само в 6ти клас, но и в 11ти.

ysmiFchiCa
06-24-2009, 16:18
ПРОТИВ !!!!! :-x

BaBsYyY_SeXyYy
06-24-2009, 17:37
Разбира се, че съм ПРОТИВ!!! От изученото през седми клас, любимото им произведение е на Вазов- "Опълченците на Шипка". Как ще го махнат, тези луди ли са?! Във всяка негова творба човек изживява разказаното. Едва ли има по- добър начин да станем съпричастни към жертвите на опълченците, на хъшовете (разбира, се, говоря за "Немили- недраги"), да разберем кои са истинските българи, като направим разлика между баба Илийца и калугера (сега му забравих името). Мисля, че е СУПЕР ТЪПО дори да се помисля за премахване от учебната програма.
Прочетох по- надолу един коментар от рода на това, че езикът му бил архаичен и неразбираем. Да, може и да е така, но всяка дума си е обяснена отдолу в легендата. А и точно старите думи спомагат да се потопим в атмосферата на произведението!
КАТЕГОРИЧНО ПРОТИВ!

KnucklesTheEchidna
06-24-2009, 19:05
Ами и аз съм против, въпреки че Вазов съвсем не е сред любимите ми автори. Но все пак е голям писател и всички трябва да знаят произведениятя му.А това за неразбираемия език... не мога да разбера коя дума, която не е написана в легендата не разбирате...

BloomF
06-24-2009, 19:18
Против! Това ше е най тъпото нещо!

chill
06-24-2009, 19:39
amk933 по твоята логика с остарелият език половината произведения,които се изучават трябва да се махнат. Вазов е сред най-великите български писатели, какво предпочиташ да учиш разни гръцки Антигони и Шекспир пред него ли??

amk933
06-24-2009, 19:56
amk933 по твоята логика с остарелият език половината произведения,които се изучават трябва да се махнат. Вазов е сред най-великите български писатели, какво предпочиташ да учиш разни гръцки Антигони и Шекспир пред него ли??

chill, аз от година вече не уча в българско училище, т.е. до 8 клас (включително) бях, и честно мога да си кажа, че в американската образователна система произведенията са много по-интересни, и не за друго, защото освен американски класици, като Оруел, Голдинг и т.н. се учат и английски Шекспир, и гръцки Софокъл, и индийски като Маркандая и въобще е много по-разнообразно и те провокират да четеш. Аз преди това не съм си и помислял да отворя книга, а след една година там, вече си чета с удоволствие. И като се стигне до Шекспир имаш текста в две разновидности - едната на старобритански английски в оригинал, другата на съвременен американски английски. :)

По Темата: За Вазов специално, смятам, че или го махат, или го правят както в Америка с Шекспир. Хипер distracting (нз как е на бг) е да търсиш по 15 думи от едно изречение в речника. Не знам какво толкова ви шокира моето мнение, че трябва да се преведе. Няма нищо лошо, нито пък съм казъл да се унищожи. Да запазят книгите в оригинал, но да го има и преведен. В литературата за 6 клас легендата ще трябва да става все по-дълга и по-дълга с всяко следващо поколение, защото Вазов става все по-неразбираем, което е съвсем отделна тема "защо". :)

П.С.: А това за Антигона беше глупаво, защото Антигона е една от най-важните книги, на която се базират и до ден днешен много нови трагедии и изобщо лежи в основата на много голяма част от съвременните творби. Така че си е напълно задължително четиво. При нас се учи в 9 клас. После Медея в 11.

TheOtherME
06-24-2009, 20:36
Принципно съм ПРОТИВ, как ще го махат??? :shock: :shock: Неговото творчество е едно от най-стойностните като замисъл и послание!Но... съм съгласна, че много отрано започват да се изучават някои произведения-едно е даи запознат с тях, друго е да ги учиш в училище и да ти изискват да имаш поглед върху произведението, когато не можеш да горазбереш.Мислчя обаче, че твърде много негови произведения се изучават-онзи ден ни диктуваха литератрурата за 11 клас, която ще подготвяме и за матура и някак мисля, че 5 стихотворения, "Епопея на забравените", разказът "Дядо Йоцо гледа", повестта "Чичовци" и романът "Под игото" идват мааалко вповече наред с други30 произведения от другите автори.В крайна сметка е важно качеството на подготовката, ан е количеството на материала, който се взима всяко стихотворение поедин учебен час, което е някак недостатъчно.Ето защо да се махнат 2-3 стихотворения няма да навреди за сметка на това да се увеличат часовете за изучаване на останалите произведения.

Амк9333, изчела съм по-голямата част ото творчеството на Вазов и нито веднъж не ми се е налагало да ползвам речник, така че не виждам нужда от модернизиране на езика.[/i]

Tempest
06-24-2009, 21:13
то ако има желание, се намира и начин, нали знаете... не е трудно да разбереш нещо, било то роман, притча, картина, филм или каквото и да било... въобще не е трудно, ама е по-лесно да вдигнем ръчички и да кажем "аа, то туй е трудно за схващане, не можем"... вие какво искате, да учат в 6ти клас някакви повърхностни произведенийца?!

ThePowerOfLove
06-25-2009, 06:52
Против!

D12Respect
06-25-2009, 08:31
Тука почти всички са против, но съм убеден, че тайно са го псували и спали в часовете който са го учили.... Няма никаква атмосфера с 3/4 от думите да са на турски или старобългарски.... Добре пише за освобождението на българия, но нестига, че това го уча по история пък и по литература да се чуда какво да правя...Аиде псувайте ме колкото искате сега....

DanceGirl
06-25-2009, 08:50
Ами аз съм против!Вазов е един от класиците на българската литература и смятам,че всеки трябва да е запознат с творчеството му независимо дали по принцип обича или не да чете такъв тип произведения :wink:

lipstik
06-25-2009, 09:16
chill, аз от година вече не уча в българско училище, т.е. до 8 клас (включително) бях, и честно мога да си кажа, че в американската образователна система произведенията са много по-интересни, и не за друго, защото освен американски класици, като Оруел, Голдинг и т.н. се учат и английски Шекспир, и гръцки Софокъл, и индийски като Маркандая и въобще е много по-разнообразно и те провокират да четеш. Аз преди това не съм си и помислял да отворя книга, а след една година там, вече си чета с удоволствие. И като се стигне до Шекспир имаш текста в две разновидности - едната на старобритански английски в оригинал, другата на съвременен американски английски. :)
.

Тук си прав.Миналата година като бях 10 клас не учихме българска литература и ми беше супер интересно и хубаво в часовете и прочетох всички книги.Обаче тая година(11 клас) никак не ми хареса какво учихме.Скучно,скучно и пак скучно.

sandalki_ot_mola
06-25-2009, 09:22
ПРОТИВ !!! :?

lunata_baby
06-25-2009, 09:25
РАЗБИРА СЕ, ЧЕ ПРОТИВ!

PrOxY
06-25-2009, 09:28
Че то е ясно против 8)

FancyGirl
06-25-2009, 09:43
Против ... естествено но единственото което мисля е че Под игото трябва да се учи в по горен курс... защото лично на мен в 6ти клас ми беше изключително ама изключително тъпо нещо и чак сега разбирам, че е страшно интересно просто не мисля, че децата на това ниво могат да разберат едно такова произведение а целта е именно тази. Потвърждавам това което казаха много хора преди мен... :)

nesquiky
06-25-2009, 09:47
ПРОТИВ!! :? :x

ElenorRugby
06-25-2009, 10:05
нека да махнат литературата и да си останем неграмотни балъци цял живот,нека!

Mastta
06-25-2009, 10:13
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: кво е тва безумие бе как може да махнат вазов :shock: :shock: :shock: :shock: тва шега ли е :shock: :shock: :shock: :shock:

kotenceto_bonbon
06-25-2009, 10:20
Че то е ясно против 8)

YouCantStopMe
06-25-2009, 10:32
СТО ПЪТИ ПРОТИВ!
Да махнат един от най-великите българи.
Т'ва шега ли е?!

cRysTalsOuL
06-26-2009, 16:38
Разбира се, че против... няма друго мнение :)

smiLexaga1n
06-26-2009, 16:45
ПРОТИВ!

TheNewReligion
06-26-2009, 17:02
А като махнат неговите произведение, ще поместят някой съдържателен текст на Азис, Уош не-знам-си-кой и Преслава ли? :-o Българите наистина сме тъпо племе, много, много, много, много, много, много, много, много тъпо. :) За да е интересен материалът за българските мухльовчета, ще трябва да изучават само техники за свиване на джойнт и секс пози. Вълчанчо си е идиот и това си е.

Lucho
06-26-2009, 17:49
Вазов да бъде премахнат ? БЕЗОБРАЗИЕ ! Това ли заслужава патриархтът на българската литература ! Против !

Sintya
06-26-2009, 17:56
Против, неговите произведения трябва да се учат. :)

AFT
06-26-2009, 20:16
Кой малоумник е предложил подобно нещо и защо, по дяволите, такава глупост се обсъжда въобще?

amk933
06-26-2009, 20:38
А като махнат неговите произведение, ще поместят някой съдържателен текст на Азис, Уош не-знам-си-кой и Преслава ли? :-o Българите наистина сме тъпо племе, много, много, много, много, много, много, много, много тъпо. :) За да е интересен материалът за българските мухльовчета, ще трябва да изучават само техники за свиване на джойнт и секс пози. Вълчанчо си е идиот и това си е.

Азис, Уош и Преслава са по-скоро за учебника по музика, а не за христоматията. Иначе какво лошо..... :razz: :razz: :razz:

sweet_bunny
06-26-2009, 20:49
Твърдо против премахването на Вазов.Като сме тръгнали така я да махаме и Йовков,Ботев,Елин Пелин...абе да останат само чуждите автори. :-x Глупости на търкалета-ще тръгнат да махат Вазов.Макар че,както някой по-горе каза,може би трябва "Под Игото" да се учи в по-горен клас.Както и да е,няма смисъл от анкети,петиции и тем подобни-никой нас не ни пита.

WhyNot
06-26-2009, 20:54
кви са тея 17 % против бе!!! :-x

dalches18
06-26-2009, 21:01
Това, че има малоумници, които не могат да разберат посланието, което носи творчеството на Иван Вазов не значи, че трябва да се махне от учебниците.
Видях някъде, че "Мамино детенце" не трябва да е в учебниците. Вместо да плюете повестта се замислете дали след време няма да свършите като Николчо!

shmurkam
06-26-2009, 21:14
ЗА! пфф толкова го мраза чеее :o да премахнат и още автори ако може :oops: мраза литература :booooomb:
Тебе ако може да те премахнат :-x :-x :-x

Tempest
06-26-2009, 22:49
ебахти ограничените мозъци... къде слага Стефо при оня педерливия и Преслава... Уош пее истината в очите, това че не можете да я приемете е друг въпрос... ония двамата урунгели, дето си ги наредил до него не правят музика, а пари... както и да е, отклоних се от темата... ама то от такова безочие и пошлост... как няма...
ше го цитирам Уош: "хипхопа е за кеф - аз не работя"

amk933
06-26-2009, 23:00
ебахти ограничените мозъци... къде слага Стефо при оня педерливия и Преслава... Уош пее истината в очите, това че не можете да я приемете е друг въпрос... ония двамата урунгели, дето си ги наредил до него не правят музика, а пари... както и да е, отклоних се от темата... ама то от такова безочие и пошлост... как няма...
ше го цитирам Уош: "хипхопа е за кеф - аз не работя"

пффффффф хахахахахахахахахаха :razz: :razz: :razz:

Колко наивни и заблудени хора има, не мога да повярвам. :razz: И като не го прави за пари на фотонсинтеза ли живее, че сиренето не се купува с музика, а с мангизи? :D :D

Tempest
06-27-2009, 00:10
един ден ше го разбереш... се'а иди си чети книжките!

vesito13
06-27-2009, 06:23
Против! Не бих могла да си представя българската литература без името на Вазов . :?

faststep
06-27-2009, 08:12
кви са тея 17 % против бе!!! :-x
Снеки си е направила още 20 акаунта и си мисли, че така ще махнат Вазов. :razz: :razz: :razz:

ПП. Спорът е безсмислен. :?

GbSy
06-27-2009, 08:40
Не харесвам Вазов, както и творчеството му.
Не подценявам огромния му талант, просто не ме завладява, не ме грабва като автор.
Но е пълен абсурд да го премахнат от учебниците.
Това въобще не трябва да се дискутира даже.

guinessgirl
06-27-2009, 10:33
Вазов никога няма да го премахнат от учебната програма.
цялото тва суетене е ненужно.

Pepincetyy
06-27-2009, 13:43
Против!!!

NeverTheSame
06-27-2009, 14:06
не намирам смисъл да изобщо да се споменава премахване на Вазов от учебниците о.О
той е един от най-бележитите български автори и ако го премахнат просто ще бъде върхът на българската простотия :x:x

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-27-2009, 14:45
и ако махнат Вазов какво ще учим ...?!??! Вазов е един от българските класици и не виждам смисъл да се маха от учебния материал. + ние сме българи трябва да учим и българска литература !!!! !! ! срамота е да видиш българин които да не е чувал за Вазов !!! :shock:

Tempest
06-27-2009, 14:52
стана ми интересно като се зачетох назад... amk933, мислех, че от опит знаеш какво се учи в България, а ти дори не учиш там... освен това - '93?! Ти си надживял Лили Иванова!!! Знаеш всичко за българската литература! До това колко е сложен или разбираем езика на Вазов, казах го и преди - ако има желание, се намира и начин... това, че днешните умници не четат, не се опитват да разберат замисъла на произведенията... мога, без да звуча самохвално, да се "похваля", че с мое есе съм разплаквал преподавателката по литература... защо? Защото съм разбрал произведението, което изучавахме, писал съм по темата и готово... за повечето обаче "добро есе" означава дословно преписано от помагало.ком... и щом имаме висока оценка - честито, няма що да се напрягаме... с две 4ки в началото на втория срок, защото изучавахме "Хамлет", "Робинзон Крузо" и "Дон Кихот"... на края започнахме българските произведения - "История Славянобългарска", "Изворът на Белоногата" и "Българи от Старо Време"... и имам 6 за срока и за годината! Това, че не искаш да разбереш дадено произведение, не значи, че не можеш ;)

amk933
06-27-2009, 16:27
стана ми интересно като се зачетох назад... amk933, мислех, че от опит знаеш какво се учи в България, а ти дори не учиш там... освен това - '93?! Ти си надживял Лили Иванова!!! Знаеш всичко за българската литература! До това колко е сложен или разбираем езика на Вазов, казах го и преди - ако има желание, се намира и начин... това, че днешните умници не четат, не се опитват да разберат замисъла на произведенията... мога, без да звуча самохвално, да се "похваля", че с мое есе съм разплаквал преподавателката по литература... защо? Защото съм разбрал произведението, което изучавахме, писал съм по темата и готово... за повечето обаче "добро есе" означава дословно преписано от помагало.ком... и щом имаме висока оценка - честито, няма що да се напрягаме... с две 4ки в началото на втория срок, защото изучавахме "Хамлет", "Робинзон Крузо" и "Дон Кихот"... на края започнахме българските произведения - "История Славянобългарска", "Изворът на Белоногата" и "Българи от Старо Време"... и имам 6 за срока и за годината! Това, че не искаш да разбереш дадено произведение, не значи, че не можеш ;)

Учил съм в бг училище до 8 клас. :)

fOreverReD
06-27-2009, 16:28
Не знам кой дебил го е предложил това, но трябва да го обесят публично в центъра!

SummeRLove08
06-27-2009, 16:52
Против! Както много от вас написаха, Вазов е един от най-големите възрожденски писатели и неговите произведения помагат на учениците (и не само) да се почувстват още по-горди, че са българи и да вникнат по-добре в делата на великите хора. Той описва прекрасно историята и културата на България. Аз много го харесвам като писател и поет.

Painfull
06-27-2009, 17:33
абсолютно ПРОТИВ ако я махнат трябва да се самоубият тва е най-великия български автор

Tempest
06-27-2009, 22:44
стана ми интересно като се зачетох назад... amk933, мислех, че от опит знаеш какво се учи в България, а ти дори не учиш там... освен това - '93?! Ти си надживял Лили Иванова!!! Знаеш всичко за българската литература! До това колко е сложен или разбираем езика на Вазов, казах го и преди - ако има желание, се намира и начин... това, че днешните умници не четат, не се опитват да разберат замисъла на произведенията... мога, без да звуча самохвално, да се "похваля", че с мое есе съм разплаквал преподавателката по литература... защо? Защото съм разбрал произведението, което изучавахме, писал съм по темата и готово... за повечето обаче "добро есе" означава дословно преписано от помагало.ком... и щом имаме висока оценка - честито, няма що да се напрягаме... с две 4ки в началото на втория срок, защото изучавахме "Хамлет", "Робинзон Крузо" и "Дон Кихот"... на края започнахме българските произведения - "История Славянобългарска", "Изворът на Белоногата" и "Българи от Старо Време"... и имам 6 за срока и за годината! Това, че не искаш да разбереш дадено произведение, не значи, че не можеш ;)

Учил съм в бг училище до 8 клас. :)

а така... и понеже си срещнал трудности и си се метнал в "древната" Америка... където са елитните произведения, които казват всичко в прав текст, без да има някакъв замисъл... достатъчно се изложи като каза, че си напуснал България... отдалече плюеш културата ни... о, неразумни юроде!

DJ_Mrav4o
06-28-2009, 06:17
Zaaaaaaaaaa :grin:
Надявам се да се бъзикаш!!! :-x :-x Вярно, че когато учихме "Под игото" не ми беше кооой знае колко интересно, но все пак Вазов не случайно е наречен "Патриарх на българската литература" и ако го махнат от учебниците ще бъде най-голямата простотия правена някога. :-x

elsy
06-28-2009, 06:54
Против! Те ако Вазов махнат, по-добре да изчезне литературата като предмет...

YakUZa777
06-28-2009, 08:42
Who the fuck is Vazov ? Не мисля, че който и е да от милионерите/милярдерите, е чел Вазов... Аз лично от литература след 5-ти клас не виждам смисал, да се изучават книги който излизат сега... Но честно казано не ме инт. дали е там или не завърших :Д

amk933
06-28-2009, 11:58
стана ми интересно като се зачетох назад... amk933, мислех, че от опит знаеш какво се учи в България, а ти дори не учиш там... освен това - '93?! Ти си надживял Лили Иванова!!! Знаеш всичко за българската литература! До това колко е сложен или разбираем езика на Вазов, казах го и преди - ако има желание, се намира и начин... това, че днешните умници не четат, не се опитват да разберат замисъла на произведенията... мога, без да звуча самохвално, да се "похваля", че с мое есе съм разплаквал преподавателката по литература... защо? Защото съм разбрал произведението, което изучавахме, писал съм по темата и готово... за повечето обаче "добро есе" означава дословно преписано от помагало.ком... и щом имаме висока оценка - честито, няма що да се напрягаме... с две 4ки в началото на втория срок, защото изучавахме "Хамлет", "Робинзон Крузо" и "Дон Кихот"... на края започнахме българските произведения - "История Славянобългарска", "Изворът на Белоногата" и "Българи от Старо Време"... и имам 6 за срока и за годината! Това, че не искаш да разбереш дадено произведение, не значи, че не можеш ;)

Учил съм в бг училище до 8 клас. :)

а така... и понеже си срещнал трудности и си се метнал в "древната" Америка... където са елитните произведения, които казват всичко в прав текст, без да има някакъв замисъл... достатъчно се изложи като каза, че си напуснал България... отдалече плюеш културата ни... о, неразумни юроде!

Тempest, много е смешно, когато човек говори без да знае. Никакви трудности съм нямал в училище никога, дори и в България. Учил съм в 73 СОУ до 7 клас и после в 1 АЕГ. Нали се сещаш, че и двете не са квартални училища. ;) Пък и въобще не ме е срам, че съм напуснал България, защото нямам и намерение да се върна някога. ;) И не плуя културата, а образователната система, имайки удоволстивето да я сравня с друга такава, доста по-размуно изградена. :)

П.С.: Т'ва с трудността беше много тъпо, защото в училище, в което уча, е много по-трудно от навсякъде до сега ;)

mechtaq_za_teb
06-28-2009, 12:11
Против твърдо!

Tempest
06-28-2009, 14:41
Тempest, много е смешно, когато човек говори без да знае. Никакви трудности съм нямал в училище никога, дори и в България. Учил съм в 73 СОУ до 7 клас и после в 1 АЕГ. Нали се сещаш, че и двете не са квартални училища. ;) Пък и въобще не ме е срам, че съм напуснал България, защото нямам и намерение да се върна някога. ;) И не плуя културата, а образователната система, имайки удоволстивето да я сравня с друга такава, доста по-размуно изградена. :)

П.С.: Т'ва с трудността беше много тъпо, защото в училище, в което уча, е много по-трудно от навсякъде до сега ;)

не се връщай... България няма да приеме такива като тебе!

Baby_b
06-29-2009, 10:29
На мен ми е супер скучен, но оценявам творчеството му и не мисля, че трябва да го премахват.

MissitY
06-29-2009, 11:53
Против,естествено.Не може да се премахне!Не трябва да се премахне!Кой разумен човек би позволил такова нещо?! За Бога! Няма значение, че стилът му е архаичен.Нали ни трябва малко обща култура,бе?! Нали има учители, които ТРЯБВА да обясняват какво значат непознатите думи на един ученик.А те не са малко.Вазов е написал изключително много произведения, които не се никак скучен извор за нашата история! Предпочитате да четете учебниците по история вместо да прочетете "Под игото" и "Опълченците на Шипка" ?! Ами давайте! Не само Вазов, но Ботев и Каравелов също са описвали предосвобожденската и следосвобожденската епоха.Махнете и Елин Пелин,ако искате! И "градските" дечица да не разберат какво е било селото преди да се появят вече толкова важните за тях компютър със скайпчето,мобилния телефон с камера и плеърче и кафенето. Айде моля,не се излагайте! :-x

AnIcHkAtA
06-29-2009, 12:13
А защо не махнат всички български творци от учебниците?Ще учим песни на фолк певици и ще разглеждаме биографиите на текстописците.

Пха :lol:

Magichkaa_
06-29-2009, 12:52
Твърдо ПРОТИВ!
Какво ще е българската литература без неговите произведения?Само някои пълен идиот би могъл да си го помисли даже..

the_best_f
06-29-2009, 21:55
Като кажете "български поет" или "български писател", кое е първото нещо, за което се сещате? Името на Иван Вазов, нали? Ако не се изучават неговите произведения, не виждам какво въобще трябва да се изучава. Пълен абсурд е да се осъществи премахване на творчеството му от учебниците. Не се и надявайте.

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
06-30-2009, 02:40
Твърдо против ... в момента в началното училище се учат пълни простотии ... а нагоре .. норматива е урязан до такъв смехотворен минимум ... иди изгради у децата усет за национален литературен канон ....

Iria
06-30-2009, 05:03
Разбира се, че против! Ако се премахне неговото творчество, аз не виждам какво ще се учи. Просто е невъзможно.

VerryBerry
06-30-2009, 13:29
и аз съм ПРОТИВ!
От вас чувам за това,но силно се надявам да не е истина :? То по тая логика да махнат и други автори,които също могат да са "трудни за разбиране". :shock: :shock:

Exoticc
06-30-2009, 16:06
Твърдо против.

Както би трябвало да мисли всеки българин.

independentmiss
06-30-2009, 22:01
Как може въобще да се повдигне въпорсът за премахването на творчеството на Вазов?!Това си е престъпление .. и аз няма да пояснявам ЗАЩО!

aichonskin
07-22-2009, 19:09
Абе как ще го махат бе ти тъп ли си ?? И кой малоумник е дал против...И да искате да го махате не може щото просто не може ;д Все пак тва е Вазов!!

SummerDream
07-22-2009, 19:48
ПРОТИВ!
В по-горните постове много ясно и точно са си го казали хората, няма да се повтарям и потретвам ;д
То дай да махнем всички български автори,поети и т.н. и после що България била по-назад от другите държави..щото не ценим това, което имаме, за това..

y0uRfav0ritedRuG
07-22-2009, 20:21
Твърдо против :shock:

elysunny
07-22-2009, 20:26
ПРОТИВ разбира се ...
Не смятам да обяснявам, защото доста потребители вече казаха причините и няма смисъл да повтарям ...

iveetyy
07-22-2009, 20:29
Абе как ще махат Вазов бе :shock:
Ужас, сега разбирам.
Едни от най-хубавите произведения според мен са на Вазов.
Аз толкова му харесвам нещата, които е написал..

Че защо са решили да го махат, това е супер глупаво?!

=;

ПРОТИВ ЕСТЕСТВЕНО !!!!

bishop
07-23-2009, 22:10
с две ръце съм за. творчеството на вазов не е с нищо забележително, даже напротив, състои се от твърде много 'празни' произведения. да не говорим че тези които минават за мн важни - възрожденските (поВдигото, немили-недраги и тнт) не се различават от останалата литература по темата - 1 и същ патос отново и отново и отново... вместо вазов биха могли да се изучават къде къде по съществени писатели от световната литература, примерно оскар уайлд (като стана въпрос цялата програма по литература има отчаяна нужда от една 'пълна промяна', но това не е по темата).

UnaBletoLoVeU
07-23-2009, 23:49
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)

Защото ставате все по-тъпи ли?
Затова ли не може да го разберете?
**** ви у малоумниците.
Това е класика. Това е ВЕЛИКО.

storex
07-24-2009, 00:09
Аз мисля, че ако някой българин наистина мисли, че в училище не трябва да се учи Вазов, лично бих му ударила един шамар.
Ще те заболи ръката, щото бая шамари ще трябва да удариш, само във форума вече се натрупаха почти трийсетина кандидати (до сега) :Р Аз лично не харесвам Вазов като личност, заради тая работа покрай смъртта му. А иначе съм против изучаване творчеството на Атанас Далчев, заради това, че самото му творчество е доста скучно, разбира се това си е моето мнение, някои пък биват запленени от него :)

LiRRRa
07-24-2009, 05:47
Разбира се, че ПРОТИВ!!

Тия луди ли са!?... Вазов има страхотни и много въздействащи произведения, които те карат да се замислиш над много сериозни неща... Трябва да го преместят с 1-2 класа по-нагоре, но иначе никакво махане!! :?

Axel_f
07-24-2009, 07:21
Ако махнат Вазов, няма да ходя на час по литература :shock:

Вазов и Ботев и за мен са най-българските автори и тяхното творчество е тясно обвързано с историята и културата на българската нация!! Да не говорим, че, според мен поне, са и най-лесните за разбиране и анализиране, защото почти всичките им произведения са посветени на БЪЛГАРИЯ, на идеите за Освобождение и на тъжната следосвобожденска действителност (Вазов). Което е много по-лесно за разбиране в сравнение с модрнизма, поети като Яворов например.

ПП На тези, които им е архаичен и труден за разбиране Вазов, какво предлагате? Да изучаваме произведения шедьоври като "Хари Потър" или "Здрач" може би? :lol:

faststep
07-24-2009, 07:46
с две ръце съм за. творчеството на вазов не е с нищо забележително, даже напротив, състои се от твърде много 'празни' произведения. да не говорим че тези които минават за мн важни - възрожденските (поВдигото, немили-недраги и тнт) не се различават от останалата литература по темата - 1 и същ патос отново и отново и отново... вместо вазов биха могли да се изучават къде къде по съществени писатели от световната литература, примерно оскар уайлд (като стана въпрос цялата програма по литература има отчаяна нужда от една 'пълна промяна', но това не е по темата).
http://i412.photobucket.com/albums/pp210/valueratio_2008/lionfacepalm.jpg

SuNsEt
07-24-2009, 10:01
Вазов е един от най-добрите ни писатели! :-x Тея са ненормални...ако го махнат чумата да ги тръшне!!!!! :o

SuNsEt
07-24-2009, 10:08
А за тези,които са "ЗА" като не го разбират Вазов,хванете се да разучите "Мечо Пух" , "Снежанка" , "Спящата красавица" и т.н. дано поне това ви стане ясно,малоумни мои.

BladeDancer
07-24-2009, 12:47
Вазов е майката и бащата на българската литература !!! Няма как да го махнат ... А ако случайно го махнат тогава ще настъпят протести на националисти , учители дори и ученици и заинтриговани хора >>
Съжелявам за големия надпис ама някои от тези самоизбрали се всезнайковци не го знаят !!! :o

mi6aki
07-24-2009, 16:29
И аз съм против, но и дори да го махнат, какво точно смятат да сложат Хари Потър или можеби Здрач или някоя др измишльотина. Ако го махнат просто нз. Както пише човека преди мен:

Вазов е майката и бащата на българската литература !!!

LiRRRa
07-24-2009, 17:39
Ако махнат Вазов, няма да ходя на час по литература :shock:

Вазов и Ботев и за мен са най-българските автори и тяхното творчество е тясно обвързано с историята и културата на българската нация!! Да не говорим, че, според мен поне, са и най-лесните за разбиране и анализиране, защото почти всичките им произведения са посветени на БЪЛГАРИЯ, на идеите за Освобождение и на тъжната следосвобожденска действителност (Вазов). Което е много по-лесно за разбиране в сравнение с модрнизма, поети като Яворов например.

ПП На тези, които им е архаичен и труден за разбиране Вазов, какво предлагате? Да изучаваме произведения шедьоври като "Хари Потър" или "Здрач" може би? :lol:

+ 1

Само дето аз съм "ЗА" да изучаваме И "Хари Потър", "Здрач" и други подобни произведения от фентъзи жанра, няма лошо... :)

crazyteengirl
07-24-2009, 19:51
Твърдо ПРОТИВ!!! Съгласна съм с всичко написано от хората, които са на моето мнение... :)

fire_cat
07-25-2009, 09:31
Вазов е майката и бащата на българската литература !!! Няма как да го махнат ... А ако случайно го махнат тогава ще настъпят протести на националисти , учители дори и ученици и заинтриговани хора >>
Съжелявам за големия надпис ама някои от тези самоизбрали се всезнайковци не го знаят !!! :o

+1

selens
07-25-2009, 10:22
омг
против естествено. Как може да махнат човекът, написал най-хубавите български произведения. :shock:
+1

eXpl0d3
07-25-2009, 15:59
ко ма ебе ве...

bloodyF
07-25-2009, 17:57
Иде ли,Под игото,Една българка,Немили-недраги....едни от най-хубавите български произведения...тва само някоя тъпа кифла или тъп педераст би го измислил (нищо лично) :o :o

D12Respect
07-25-2009, 18:05
И пак ще кажа произведенията на класика вече са остаряли.. Неможе да накараш 5ти клас дете което по цял ден Playka CS или Wow да чете нещо което половината думи са на турски а другата половина с остарял диалект... Да го махат

Bimmer
07-25-2009, 18:48
Категорично против премахването на творбите на човека, дал толкова много на българската литература. КАТЕГОРИЧНО ПРОТИВ!

DjBaloon
07-25-2009, 19:05
Разбира се че съм против
тва ни е най-добрия класик...

Scarecrow
07-25-2009, 20:57
ко ма е** ве...

Ето затова не трябва да го махат...Произведенията били на остарял език ?
Ако трябва да се изучава нещо, което включва само думи разбираеми за всички честокласници, то цялото произведение трябва да е от стотина думи...ПРОТИВ!

TheDevilInMe
07-26-2009, 16:25
Много против, това е Вазов, най - малкото от уважение трябва да се изучава творчеството му, в нещата, които е написал има толкова истина, все пак това е историята ни, не знам накъде сме се запътили изобщо ...

marsella
07-26-2009, 18:18
противв

Sladurcho
07-26-2009, 18:28
И пак ще кажа произведенията на класика вече са остаряли.. Неможе да накараш 5ти клас дете което по цял ден Playka CS или Wow да чете нещо което половината думи са на турски а другата половина с остарял диалект... Да го махат
ами точно затова трябва да си остане Вазов.. той е един от най добрите класици... ако махнат него след няколко години няма да се учи и кой е Левски.... Сами съсипваме историята си и това определено го е измислил някои идиот. Дечицата в 5ти клас като прекарват по цял ден играейки CS и WOW не мисля че ще научат нещо което да им помогне за бъдещето им.Лапетата се занимават само с глупости затова и затапяват толкова много.... след няколко години няма да има и кой да стои в училищата... образованието ни запада :-x

faststep
07-26-2009, 19:46
И пак ще кажа произведенията на класика вече са остаряли.. Неможе да накараш 5ти клас дете което по цял ден Playka CS или Wow да чете нещо което половината думи са на турски а другата половина с остарял диалект... Да го махат
:lol:
Личи си колко си чела.:wink:

И откъде дойде мъдрото умозаключение, че щом някой си цъка игрички, не може да чете българска класика в най-чистия и вид, без редакции?

teenems
07-27-2009, 02:38
против съм !
макар че не съм фен на произведенията и никога не съм ги чела с горям интерес
освен
Немили - недраги и Една българка
ама Под игото :shock:
така и не го прочетох само до 50 стр. 8-)
но все пак съм против
това е най-известния бг автор ..
и те да го махнат
баси простотията дето ще е :?

Nam3less3
07-27-2009, 03:59
Такива произведения(класическа българска литература) трябва да се учат към момента, това го решават хора, доста по-навътре в тия теми от нас.
А ако става въпрос да се махне/замени/промени някой автор, Вазов и Ботев са последните, които биха се премахнали. Който е чел произведенията им, знае колко стойностни са.
Някой твърдят, че трябва да се махнат комунистическите автори. Защо, само заради провален политически режим не трябва да четем качествените им стихотворения ли(и не, те не са комунистическа пропаганда)?

AceXe
07-27-2009, 06:22
Аз пък бих ви попитал кой е Вазов? Най-известния автор в България. Същото важи за Ботев. Образователната система ги вкара и ги направи част от светогледа на всеки един българин. Това обаче не ги прави нещо много повече от автори като Вапцаров, Багряна, Дебелянов, Йовков, Славейков, Яворов и т.н. Патриотите да не ми скачат. Аз ги оценявам като автори, но това не значи, че трябва да учим само тях и да стават световни скандали ако се премахнат от образованието. Ако децата в училище сега не учиха основно Вазов и Ботев, а други автори ще видите след време, че за тяхното поколение те двамата няма да са толкова велики. Не си правете патриотични илюзии, защото някои от вас се хвърлят да защитават нещо си базирайки се на всеобщото мнение, че те са наистина най-големите...

sp33der
07-28-2009, 13:12
С 2 ръце протиш премахването на Вазов от Литератърата в училище.А само няма да говорите лошо за WoW.МЪРШИ! :o :o :o

Scarecrow
08-20-2009, 20:46
С 2 ръце протиш премахването на Вазов от Литератърата в училище.А само няма да говорите лошо за WoW.МЪРШИ! :o :o :o

Я понамали малко WOW-а и се научи да пишеш !

littlebaby
08-20-2009, 20:48
Против!!!!!

mrtn
08-20-2009, 21:07
Ако го направят ще провъзглася тая Фандъкова за най-простата жена. Всичко очаквах, ама не и това..боже накъде отиваме .. :smt021

remix1912
08-20-2009, 21:14
Против разбира се дейба
Е после за какво не ходим на учелище.Бати простата образователна система.Те какво искат да затъпяваме в учелище ли вместо да станем хора.
Тея дето в анкетата са казали ЗА трябва да ги набучим на кол.Кой е с мене.?От мене дървесината от вас солта и черния пипер

JoNsS
08-20-2009, 22:40
ТВЪРДО ПРОТИВ..!

Как може хора които не са постигнали и наполовината на това което е постигнал Вазов да решават какво да става..?
Иван Вазов е един от ВЕЛИКИТЕ поети в България..Един от малкото хора които са писали стойностни творби..! Защо стрябва да ги махат..? На кого пречат..?

amk933
08-20-2009, 23:41
Ако го направят ще провъзглася тая Фандъкова за най-простата жена. Всичко очаквах, ама не и това..боже накъде отиваме .. :smt021

Това не е идея на Фандъкова, умнико! Научете се не да сканирате информацията, а да четете и да асимилирате, бе деца! Тая глава не ви е само за равновесие. :shock:

NnIkITYy
08-21-2009, 11:40
Против! точно тая година бях 7 клас и учихме главно негови творби, а сега като гледам какви простотии са ни дали да четем за осми клас....

MaRtYty
08-21-2009, 20:11
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)

АБЕ ПЕДАЛЧЕ НЕЩАСТНО ТО БЪЛГАРИН ЛИ СИ БЕ!

КАК НЯМА ДА ИМА ВАЗОВ... КАК БЕ ГЛУПАЦИ????? ГЛУПЦИ* НАКЪДЕ УТИВА СВЕТА? АЗ НЕ ЩЕ УДАРЯ ШАМАР НА ТОЯ КОЙТО Е ЗА АМИ И ЩЕ ГО ПРЕБИЯ....
:smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097

айде като защитаваш нещо го прави както трябва и не с обиди и правописни грешки, ако може :)

vampire_girl_
08-22-2009, 14:40
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)

А да ги изучаваме на турски не искаш ли?

Интересно ми е,колко от тези,които държат Вазов да остане в учебниците по литература,могат да посочат едно негово произведение и да кажат за какво се разказва или нещо такова.

Твърдо против съм да бъде махнат такъв голям български автор от учебниците.
Някой казват да се качи в учебниците за 10ти клас. Защо?
7ми клас е добре. Вярно е,че много от учениците,дори след като е изучаван,идея си нямат за какво става дума,но все нещо би трябвало да им остава в главите,поне от учебните часове.
Да бъдем откровени и да си кажем,че не винаги ни е особено интересно да четем такива нещо,но е необходимо.

MiamiInk
08-22-2009, 14:46
Не смятам,че дядо Вазов не трябва да се изучава изобщо. Обаче прекалено много е писал този човек. Не ми допадат неговите произведения, някак си ми се струва прекалено едноизмерен. Не може през целия живот да твори само и единствено за България. Има писатели от българската литература, които са мнооого по - велики от него. Не знам колко от вас са кандидатствали с литература след 12 клас, Вазов е в конспекта с много голяма част от творбите си и някак си идва в повече да ги четеш и учиш, макар че е лесен автор. За мен той не е толкова проникновен както Яворов, Пенчо Славейков, Йовков и не на последно място Ботев.

NoOneElse
08-22-2009, 15:38
Естествено, че ЗА. Езикът на който пише Вазов става все по-неразбираем за всяко следващо поколение и няма никакъв смисъл да се чете в този си вид. Аз смятам, че има два начина да се запази, но не и в моментното си състояние:

1. Да се преработят произведенията му, като се изчистят от архаични думи и структури;
2. Да не се учи в 6 клас, ами в 10 например, което важи и за Ботев, Каравелов и т.н.

Иначе по-добре не само него да го няма, ами и разните възрожденски автори ;) Сори, ако не ви харесва, ама това си е мое мнение! :)

АБЕ ПЕДАЛЧЕ НЕЩАСТНО ТО БЪЛГАРИН ЛИ СИ БЕ!

КАК НЯМА ДА ИМА ВАЗОВ... КАК БЕ ГЛУПАЦИ????? ГЛУПЦИ* НАКЪДЕ УТИВА СВЕТА? АЗ НЕ ЩЕ УДАРЯ ШАМАР НА ТОЯ КОЙТО Е ЗА АМИ И ЩЕ ГО ПРЕБИЯ....
:smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097 :smt097

айде като защитаваш нещо го прави както трябва и не с обиди и правописни грешки, ако може :)
Хух...MaRtYty, момиченце, недей критикувай, защото твоят български език е меко казано...трагичен.

SomewhereInTime
08-22-2009, 16:35
Според мен не трябва да се маха. Вазов има много добри призведения, макар и езика му да не е толкова разбираем за днешните деца. По литература човек трябва да си напрегне мозъка...Щом можем да научим и запомним думи като ''хейтър'',''кеф'',''лузър'' и т.н., нищо лошо и вредно няма в това да се позапознаем и с някои изрази и думи от миналите години. Не че казвам, че думите, които съм цитирала са вредни и т.н., това са си думи , които се използват често, няма лошо, но да се премахне Вазов, би било глупаво според мен...Аз толкова съм се радвала на негови произведения, толкова добър писател е, не бива да се лишават днешните деца от неговите произзведения. А и за това има учители, които да разясняват по-неразбираемите думи :)

GreenMimss
08-22-2009, 17:01
Невъзможно е да го премахнат от учебната програма.Ако има писател чийто произведения са наследство за народа,то това е Вазов.Той е оставил такъв отпечатък в литературата ни,че е немислимо подобно нещо.И после какво изобщо ще се учи?Малкия принц ли? :lol:

Един нормален...! търси се някой изключение? :?

SkiCatA
08-22-2009, 18:33
4е какво му има на вазов :-o :-o :-o

PurpleDream
08-22-2009, 19:02
е то пък тва е върха...да махнат Вазов, че то кво остава един Ботев и някви други измислени :x ще премахват те, български писатели, че има толкова много чужда литература която изобщо не ни трябва, ама нея никой не се сеща да я разкара...и тва ако пак е изцепка на Фандъкова нз :-x от зле, че по- зле става работата, образованието ни отива на майната си... :-x

monkata95s
08-23-2009, 16:53
Ами много ясно да го махнат :D Нали тряя да ни насадят някакви чуждестанни измишлиотини от сорта на Приказки по телефона ( това беше първото което се сетих , защото е най-омразната ми книга) и темподобни тъпотии ! Пълен безпорядък и тъпотия . Тея от министерството са напълно побъркани ! Напълно ПРОТИВ

faststep
08-23-2009, 18:58
Тази тема защо още я разисквате? :-o Това си бяха слухове, но ги пуснаха в ефира на НТВ и всички скочиха. Самата идея е прекалено абсурдна, за да бъде приета. :)

Kajo
08-23-2009, 21:46
ПРОТИВ!! :x :x

Vilsy
08-24-2009, 07:49
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?

r0ssk0
08-24-2009, 09:29
Сигурно сте чували, че Вазов е Патриарх на българската литература . Не вярвам това определение да е незаслужено и да е изсмукано ей така от пръстите на някой образователен министър от преди един век..
Смятам премахването на Вазов от учебната програма за пълна глупост! В днешното време на глобализация в световен план и на турцизация и упадък в България, малките българчета трябва да бъдат зареждани с родолюбие още от най-ранна възраст. Кажете ми на кой българин не му потрепва сърцето като чуе думите "О, Шипка..."?!
Колкото и да е западнала България в момента, с такива необмислени и, бих казал, глупави реформи няма да се оправим...

NoOneElse
08-24-2009, 09:30
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?
Ми, айде и да не учим история на България, защото не е интересна, в нея не се разправя за секс, убийства и наркотици....
Абе, хора, като пишете тези коментари, не влагате ли малко мисъл, или само упражнявате физически натиск върху бутоните на клавиатурата?!...

PurpleDream
08-24-2009, 12:13
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?

на мен пък "Под игото " много ми хареса :oops: 8-)

Vilsy
08-24-2009, 13:28
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?
Ми, айде и да не учим история на България, защото не е интересна, в нея не се разправя за секс, убийства и наркотици....
Абе, хора, като пишете тези коментари, не влагате ли малко мисъл, или само упражнявате физически натиск върху бутоните на клавиатурата?!...

Всеки има различно мнение и това е нормално...Да,наистина-книгата "Под игото"показва какво е било миналото ни и какви мъки сме търпели...Но не можеш да накараш едно дете в 5 клас да я прочете..нормално е,ако не разбере нищо!Нима детето в 5 клас знае съвременното значение на употребените архаични думи?А,че Вазов има прекрасни творби-няма спор.Според мен трябва да качат някои негови творби в по-горен курс :-o

PurpleDream
08-24-2009, 13:33
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?
Ми, айде и да не учим история на България, защото не е интересна, в нея не се разправя за секс, убийства и наркотици....
Абе, хора, като пишете тези коментари, не влагате ли малко мисъл, или само упражнявате физически натиск върху бутоните на клавиатурата?!...

Всеки има различно мнение и това е нормално...Да,наистина-книгата "Под игото"показва какво е било миналото ни и какви мъки сме търпели...Но не можеш да накараш едно дете в 5 клас да я прочете..нормално е,ако не разбере нищо!Нима детето в 5 клас знае съвременното значение на употребените архаични думи?А,че Вазов има прекрасни творби-няма спор.Според мен трябва да качат някои негови творби в по-горен курс :-o

ами че той се учи в 11 клас, по малките класове се изучава- само 1/2 глави от "Под игото" и някое друго стихотворение :)

NoOneElse
08-24-2009, 16:27
Не могат да го махнат...Обаче мисля,че книгата "Под игото" трябва да излезе от учебната програма :-o По-тъпа книга от тазе не бях чела,да не говорим,че по-голямата част от нещата написани вътре не ги разбрах...Книгата е била хубава за времето си... :?
Ми, айде и да не учим история на България, защото не е интересна, в нея не се разправя за секс, убийства и наркотици....
Абе, хора, като пишете тези коментари, не влагате ли малко мисъл, или само упражнявате физически натиск върху бутоните на клавиатурата?!...

Всеки има различно мнение и това е нормално...Да,наистина-книгата "Под игото"показва какво е било миналото ни и какви мъки сме търпели...Но не можеш да накараш едно дете в 5 клас да я прочете..нормално е,ако не разбере нищо!Нима детето в 5 клас знае съвременното значение на употребените архаични думи?А,че Вазов има прекрасни творби-няма спор.Според мен трябва да качат някои негови творби в по-горен курс :-o
Ми дай да пишем буквички и ченгелчета в 5ти клас, щото е по-лесно...
PurpleDream ти написа останалото, няма да се повтарям...

funky921
08-24-2009, 17:15
Аз съм ПРОТИВ хораа.. това е класика немогат да я премахнат. Или поне не би трябвало. Това е Българското.. колко поколения са учили неговите произведения.. и сега изведнъж са ррешили че трябва да се махнат.. простотия чудят се кво да измислят вместо да мислят за по-важните неща и проблеми. Както и униформите махнали са ги.. и сега изведнъж ''Трябва да се въведът униформи'' за какво са ги махнали въобще..
ПП. малко се отклоних от темата :D

Unendlich
08-24-2009, 19:31
Абсурдно е да премахват български автор от такава величина ! Ако него махнат, не знам просто какво ще стане, чуждестранни да учим, така ли ? А дали учат нещо българско в другите страни?! :-x :-x

Dimana99
08-24-2009, 19:38
Да правят каквото искат...

xXxMinimalisMxXx
08-25-2009, 11:15
Против ;-)

peteto_love
08-25-2009, 12:13
Против съм много ясно..Вазов е един от най-добрите български автори.То ако го махнат него какво,ще учим? Не мисля,че ние българчетата не трябва да учим най-хубавите и истински произведения."Опълченците на Шипка"," Българският език',"Немили-недраги","Една българка","Под игото" ,"Епопея на забравените ","Хъшове" и т.н. Мале на къде отива БГ,след като искат да забравим родното :o :-x Тези управляващи са все по-зле и по-зле :(