PDA

View Full Version : Образователната реформа и матурите за малките



Lucho
06-25-2009, 19:05
Пускам темата за да обсъдим образователната ни система като цяло. Аз ще изредя няколко грешки (основни) които ни пречат, а пък вие преценете кой е прав и кой е крив.

1. Въвеждането на матурите за най-малките.
Добре, как ви се струва дете първи клас да се явавя на тест за прием в "елитно" училище ? То не знае къде се намира, тест ще попълва. Основна грешка, но не навсякъде. Както и да е. Ами 4, 5, 6 клас ? Те също са твърде малки за да държат матура, макар и тя да не влияе на останалите оценки. Да, днес не влияе, но утре ще влияе, догодина ще зависи за оформянето, по-догодина ще направят кандидатстване след 5 клас....

2. Изпит за прием след седми клас.
Нормално ли е малки деца (не целя да обидя никого, но просто за този тежък изпит не трябва да се подлагат все още младите седмокласници, просто са твърде малки за такъв сложен изпит), но това го има само в България ! Аз мисля че най-нормално щеше да е по 10 задачи по БЕЛ и Математика на средна трудност за 2 часа, това е изпита след седми клас ! А не транформиращ преразказ + 50 задачи = 3 часа ! Или пък 50 задачи = 3 часа ! Не е нормално ! Не е нормално, но пък това е типично български парадокс.

20 години реформа и нещо хубаво на лице - не. Нито системата ни е на ниво, нито изпитната форма, абе изощо едно цяло нищо. В класните стаи цари анархия, учениците се стремим да зубрим, ако трябва да правя отношение на практиката спрямо теорията, то несъмнено теорията при нас е 96% а практиката - само 4% ! Докато училищитата в европа залагат на практиката, ние се връщаме назад - ние зубрим...

Това е моето лично мнение. Споделете и вие вашето, надявам се че някой от М.О.Н. може би някога ще прочете нещата които се пишат в интернет :( .

GbSy
06-25-2009, 19:10
Мда, съгласна.
Особено т'ва за първолаците е абсурд пълен.
С нашите изпити (вече история за мен) съм се примирила.
Приемам го за нещо нормално, ама задачите са много.
Едно време 2 задачи за 3 часа...
И не са били по-трудни, даже по-лесни.

bebe7o
06-25-2009, 19:14
Просто 1 към 1 съм съгласна.. а в прочем за пръв път чувам за изпит за 1ви клас... :shock: :shock: .. Относно матурите за 4,5,6 клас... е това пък е просто толкова глупаво и безмислено, че просто повече няма накъде.. ! :? Добре,че съм по старата система и не ми се налага да им търпя глупостите.. :? ПЪК за 7кл. да не говорим.. с всяка година изпита става все по-гаден и съответно баловете на училищата падат, което е много ама МНОГО жалко. Ето за пример: аз уча в ПМГ в Бургас. Бала ми беше 34.448 (преди малко го проверих и не се фукам или нещо просто давам за пример), а в един от съседните класове влезе момиче със бал 19! :shock: :shock: Е добре, кажете ми това означава ли, че сме на едно ниво? :shock: Ама то това не стига, че заради изпитите ами и заради тези делигирани бюджети.. :? Няма как да запълнят местата и затова влизат такива с по 3ки.. Нямам думи просто.. НО това все пак е БЪЛГАРИЯ! :?

Lucho
06-25-2009, 19:48
Изпит в първи клас, не навсякъде но го има. Това става когато мама и тати решат да запишат малкият гошко в най-елитното училище в града, ама местата са 28 или 56, а кандидатите са 140 или 200...не навсякъде, не винаги, но се случва.

bebe7o
06-25-2009, 19:50
Изпит в първи клас, не навсякъде но го има. Това става когато мама и тати решат да запишат малкият гошко в най-елитното училище в града, ама местата са 28 или 56, а кандидатите са 140 или 200...не навсякъде, не винаги, но се случва.


:shock: Ужас.. горките деца.. :?