PDA

View Full Version : Готварска тема



RAWRRR
06-25-2009, 20:18
Хрумна ми идеята,докато се опитвам да обръщам пълнени чушки без да ги пукна..

Мисля,че трябва да има една такава тема в този раздел,защото готвенето е задължително за една домакиня ( респективно за млада майка).

Кога се научихте да готвите? По време на съвместното съжителство (или брак или раждане на дете) или много преди това?

Какво най-много обичате да готвите?
Кое ви е най-приятно или най-трудно?

Тук може да споделяте тънкости,препоръки,грешки или рецепти.

Аз съм си поставила за цел до края на лятото да се науча поне на 20 основни "манджи" . Засега съм се научила само на 2 по-сложни,затова няма да се обаждам много,но с удоволствие ще черпя от вашия опит.

slaveto1989
06-25-2009, 20:55
Презвид това, че не съм бъдеща мама, избягвам да пиша в раздела, но тъй като темата касае кулинария, ето и моя опит:


На 10 започнах да си правя салатки, тараторчета, супички, бъркани яйца и т.н.

Сега съм на 19 и не съм обогатила асортимента много много, но нека да добавим диетични кексове , пиле с ананас в сладко-кисел сос и мусака :D

Най-трудно не мога да определя кое ми е.
Може би се притеснявам, подхващайки нещо ново, дали ще се получи или поне дали ще е годно за ядене.


А иначе се научих да готвя по неволя, майка на работа, мен ме гони глада и така.

Когато наистина ми остане време-готвя, иначе съм на плодове и зеленчуци или на гозбите на баба, които се свеждат до чорби от бобени растения или пък сарми и пълнени чушки. 8-)

EroSennin
06-26-2009, 21:38
ох помня как на 7-8 години правех пържени яйца на дядо ми 8-) дебилно но все пак е нещо, можех да правя и салата от краставици и домати :)
редовно си готвя, просто ми доставя удоволствие, особено пък да ям :)
предимно готвя на скара (пържолки, шишчета, риба и разни там мезета) :) добре че квартирата ми има двор където да ги приготвям иначе не знам това на скара ми е любимо :) друго което мога са някой неща на фурна примерно пилешки пържолки със сметана и гъби :) най-трудно ми беше 1 торта с маслен крем, сумати време се мъчех, имам роднина готвач който ми обесняваше по телефона :D
Супичките не ми се отдават много :S иначе съм правел шкембе :D добре се получи :)
Лично за мен префектната вечеря която мога да си приготвя е хайдушко мезе (то е готово) след това парче сьомга (и 2 те на скара само че рибата във алум. фолио с малко зехтин, без никакви подправки, защото само е развалят) и за десерт торта с маслен крем. Ако има жена готова да ми го приготвя или отсервира 1път седмично ще се оженя за нея :)

mgxpower
06-26-2009, 22:56
Мен много ме бива в приготвянето на пиле с бамбук :) пица , лазаня и спагети :) имам един приятел италянец , който ми сподели много трикове нищо , че съм мъж пак мога да готвя даже бях чел някъде , че мъжете са по-добри готвачи от жените :grin:

Wrathchild
06-27-2009, 08:59
mgxpower, ами замисли се, че повечето майстор готвачи в ресторантите са мъже :) И мъжо готви по-добре от мен. Не мога да отрека.
Ама съм се зарекла да го надмина. Мога да правя страшни салати - каквито се сетиш. От основни яденета - спагети, пица и ей такива простички неща.

pifiella
06-27-2009, 12:44
Аз се научих да готвя във втори клас,защото мамйка ми си счупи крака и сестра ми не можеше да готви( и тогава и сега )и аз поех нещата в ръце.В началото правех бъркани яйца с една супена лъжица сол.. 8-) ..Сега си готвя всичко,дори в момента правя мусака...
Най-трудна ми беше торта ''Гараш'' в началото не можех да правя блатовете,но се научих :)

mgxpower
06-28-2009, 15:09
mgxpower, ами замисли се, че повечето майстор готвачи в ресторантите са мъже :) И мъжо готви по-добре от мен. Не мога да отрека.
Ама съм се зарекла да го надмина. Мога да правя страшни салати - каквито се сетиш. От основни яденета - спагети, пица и ей такива простички неща. Всяко нещо е вкусно стига да е приготвено с любов

krem4et0
06-28-2009, 18:06
Готвя от години, но предимно основни ястия. Супи не ям (правя само крем супа от картофи и топчета), а десертите са ми сложни откъм печене и държа майка ми да е край мен. Откъм основни ястия обаче нямам проблеми, стига да не е боб и зеле(и това не ям и няма да готвя). Иначе на картофите и оризите съм бог. Според мъжа готвя на второ място в личната му класация. На първо е....майка МИ. А баба му цял живот е готвачка. минавала съм я. Иначе вчера направих импровизация на тема готвене на вила само с 1 налична МВ печка и 1 скара. Надумкахме се!

Nadelina
08-24-2009, 16:03
Не мога да готвя в интерес на истината, мога само основните неща - пържени филии, пържени картофи, пържени яйца - на очи или бъркани, пица, супички, палачинки. И домашна торта се научих. Мъжо прави боб, ориз, картофи на фурна... Справяме се някак. По телефона като ти се обясни стават нещата. Гладни не оставаме.

Klorian
09-10-2009, 19:36
hahhha Кухнята не е за мен... Или поне беше...Сега сън твърдо решена да се науча не само да правя пожари там, но и да се науча да готвя...лелел няма да е лесно.
В къщи всичко е на готово - ако не баба , то ще сготви мама и единственото, което съм научила е яйца бъркани (ТВА НАЛИ ЗНАЕТЕ НЕ Е МАНДЖА), пържени картофи по ръски на тиган с лук, посна супичка със сирене, едно такова като кьополо - ама има повече ингредиенти (но е леко руско ), руска салата (АМА ИСТИНСКИЯ Й ВАРИАНТ - нали съм рускиняяя!!!!),КУП ДРуги салатки които правим за нова година...
Само,че като бях при приятеля ми на гости пак и той може да готви, само че щеше да е на работа а и аз викам трябва да се науча ако не опитам няма как да разбера дали ще стане от мен домакиня.Намерих една рецепта за супа топчета от интернет и взех че направих супата.Да не повярвам стана! (някакъв късмет е бил яйцето и киселото мляко при застройка да не се пресече! НЕ СЪМ ГО ЗНАЕЛА ТОВА, А И В РЕЦЕПТАТА ПОЗНАЙТЕ КОЛКО Е БИЛО НАПИСАНО!!!)Но на мъж ми му хареса,даже миришеше вкусно.... :) Сега и мусака вече мога (ТВА Е ЛЮБИМОТО НИ ЯДЕНЕ С НЕГО!!!!)

Все пак искам да създадем семейство с него ,трябва да мога да готвя!!!! :-P :-) :D :D :D :D :D

iiirish
09-11-2009, 09:32
Научих се да готвя, когато се пренесох да живея при приятеля ми. Не изведнъж, но полека лека и с голямо желание, за 2 месеца вече бях отлична готвачка :grin: Манджите честно казано не са ми голяма слабост, но просто обожавам да правя всякакви видове сладкиши :-) Даже по едно време гледах всеки пък да са различни и да не ги повтарям. Много се радвах когато мъжо ми хвалеше сготвеното и се чувствах изключително горда, като се има в предвид, че преди няколко години мислех, че никога няма да се науча да готвя - било поради липса на желание, било поради това, че майка ми правеше всичо в къщи и не ми даваше нищо да пипна :oops:
От цялата дандания по готвенето естествено най-много мразя миенето накрая :o Всъщност дреболийките ги преглъщам някак си, но тенджерите и особено загорелите тави са моят най-голям кошмар :-o
Никога не се притеснявам, че нещо, което готвя за първи път, няма да се получи. Всъщност при мен никога е нямало гафове, никога нищо не съм хвърляла, и не е ядено на сила в къщи :-D Всичко, което съм започнела е ставало повече от перфектно :-)

krem4et0
09-11-2009, 12:39
Установих, че готвя дори обикновените неща доста завързано. Според мен обаче така стават по-вкусни. Даже 1 печено пиле с картофи правя мнооооого по-различно от другите хора.

deni4eto
09-15-2009, 19:32
Аз съм на 18 ,но честно казано мога сам яйца да си правя и пържени картофи.
Имам огромно желание да се науча да готвя всичко,най - много искам да се науча да правя сладкиши,торти ,кексове,но сигурно ще е когато заживея сама.Майка ми като тръгна да я гледам как прави нещо ,или ако тя ме извика уж да я гледам,след 5 минути ми казва "О, въври си намери друго занимание!Махни ми се от ръцете!" .Така до ден днешен немога да готвя,но имам огромно желание,даже искам да имам собствен ресторант и аз да съм готвач :D

deni4eto
09-15-2009, 19:35
От цялата дандания по готвенето естествено най-много мразя миенето накрая :o Всъщност дреболийките ги преглъщам някак си, но тенджерите и особено загорелите тави са моят най-голям кошмар :-o
:-)

Не съм експерт във готвенето,но виж в миенето на чинии съм :D
Обезмаслител си купи и всичко за секунди се изчиства :-D
Щом и карамелизирана захар успях да изчистя от една купичка с него,значи и загорялото ще махне :D

krem4et0
09-16-2009, 07:12
Да но в обезмаслителя има сода каустик. Не бих го прилагала върху съдовете, от които ям!

mgxpower
09-16-2009, 15:35
Виж мъжа ти ако някой ден не те иска повече ще те взема да ми готвиш 8-)

deni4eto
09-16-2009, 16:12
Така ли? Не знаех! Нищо ,станалото станало :)

iiirish
10-01-2009, 15:32
От цялата дандания по готвенето естествено най-много мразя миенето накрая :o Всъщност дреболийките ги преглъщам някак си, но тенджерите и особено загорелите тави са моят най-голям кошмар :-o
:-)

Не съм експерт във готвенето,но виж в миенето на чинии съм :D


Идвай у нас :razz: 2 лева на час :D

pepita87
10-12-2009, 14:21
Хайде и аз да се включа в темата :)
Първата манджа,която сготвих беше зеле с ориз,баба ми беше покрай мен,даде ми наставленията и излезна по работа.Бях в трети клас...ама жената или беше пропуснала да ми каже какво количество да сложа от асортиментите,или аз погълната от идеята да ги зарадвам,не съм я чула...Та три тави сготвих,то не би манджа,не би чудо.После се навъртах покрай майка ми,баба ми,баща ми(готви невероятно).По-късно записах и такава специалност-хранително-вкусова промишленост(по стечение на обстоятелствата).Не мога да кажа,че искам или ми допада да се развивам в тая насока,но се радвам,че готвя с лекота,няма нещо което да ми се опре.Никога не готвя по рецепта,винаги прибавям нещо от себе си,или просто си го измислям.За голяма изненада още не съм готвила боб,а гаджето все ми натяква,че в момента в който му го сготва,ще ми предложи брак :D С интерес ще следя темата,да обменяме опит :-)