PDA

View Full Version : Оптимални настройки на Windows след инсталация



WooDy
06-26-2009, 09:10
Айде, граби народе:
http://babythomas.org/stuff/bt-xp-tweaks.zip

Има две директории:
1. В едната са .reg файловете за настройка на една камара неща по ХР-то. Самите имена на файловете говорят достатъчно за това какво прави файла. Който не разбира нещо да пита или да търси в нета. Има хиляда сайта за тази цел, където всичко е описано, да речем www.theeldergeek.com
2. В другата са два .reg файла за определяне на това кои сървиси да работят и как. Тук е малко по-шибано, но с малко повече четене, проби и Ghost имидж файлове работата ще стане! :p

Типс: Това са сървисите, които по мои изчисления са необходими, за да върви ХР-то. Е, там разни неща като принтери, ЛАН и други от сорта искат да се пусне още и някой сървис, но който както си прецени:

Automatic:
----------
Event Log
PlugPlay
Remote Procedure Call (RPC)
Server
Themes *
Windows Audio
Windows Management Instrumentation

Manual:
-------
Application Management
Fast User Switching Compatibility *
IMAPI CD-Burning COM Service *
Network Connections
NT LM Security Support Provider
Remote Access Connection Manager *
Remote Procedure Call (RPC) Locator
Telephony *
Terminal Service
Windows Installer

В самия .reg файл можете да си пипате което си искате, като следвате легендата:
00000002 ~ Automatic
00000003 ~ Manual
00000004 ~ Disabled

Успех и ползвайте Ghost 8 за ДОС! :D :D :D

П.П. Със * съм отбелязал сървисите, които не са 100% необходими, но аз си ги ползвам. Themes не са нужни, но аз ги ползвам. Същото важи и за Fast User Switching Compatibility...
Remote Access Connection Manager, Telephony - ползвам ги заради РРРоЕ-то на ISP-то. IMAPI CD-Burning COM Service било вградената функция за запис на СД-та. Сега като гледам и при мен е изключена. Благодарности на HayMaker за забележките и помощта относно тези сървиси!

П.П.2. Моя агент nip пък ме открехна за Server & Workstation сървисите. Необходими са, за да функционират windows network функциите, шеринг и т.н. при Уин мрежи. Ако няма да се ползват тези функции, спокойно могат да се изключат и двата сървиса. В противен случай би трябвало да са включени, за да функционира.

WooDy
06-26-2009, 09:10
Да допълня темата с кратко описание на приложените от мен .reg файлове (поне на тия, които мога да обясня без да сгреша):
Autorun.reg - изключва Ауторън-а. Тотално. Имаше още два начина, единия с GPRdit, ама не се сещам точно. Не знам има ли разлика между двата метода, не ми се търси.
Batfile Default Edit.reg, Batfile Default Open.reg - превключва се дефолт дейстието на .bat файловете между Оупън и Едит.
Boot Disk Optimization.reg - нещо си, не помня.
CDFS.reg - нещо оптимизираше работата със СД-та мисля беше.
Clear Page File On Exit.reg - изчиства съдържанието на виртуалната памет. Не подобрява бързодейстието, дори бави при гасене. Ползва се за сигурност на данните.
Defrag Boot Files.reg - дефрагва файловете, които са необходими на ОС-а при буутване. Или нещо сходно беше, не чупи уина, пускайте смело.
Disable Last Known Good Configuration.reg - изключва функцията, която не знам дали работи дори :p
Disable NTFS 8.3 Name Creation.reg - изключва опцията NTFS файловата система да помни и къси 8.3 имена. Не знам забързва ли (надали), но ми се вижда юзелесс...
DisableThumbnail Cache.reg - много ценно, маха кретенщината, дето записва в един файл Thumbs.db тъмбнейлите от всяка ДИР. Completely useless.
Don't Show Tool Tips.reg - спира показването на "балончетата" с инфо. Доста дразни в УинЕксплорера.
Enable 5th Zone In IE 6.reg - добавя 6-та зона в страницата за сигурността на ИЕ.
Faster Shutdown.reg - РС-то се гаси по-бързно, но не знам какво точно става.
Google Auto Search.reg - прави дефолт ауто сърч пейджа да е Гугъл. Не винаги работи, не знам защо...
Hide Messenger.reg - да не се показва безполезния софт при стартиране на Оутлуук Експрес. Има и как да се ънинсталне напълно, но се прави с друга команда от Рън менюто. По-долу ще дам няколко полезни такива.
IE Title Bar.reg - сменя "заглавието" на ИЕксплорера с низа отвътре.
IO Page Lock Limit.reg - ако не се лъжа това добавяше по-големи буфери при операции с поддисковата система.
Kill Non-Responding Application At Shutdown.reg - "убива" приложенията, които са зациклили, по време на гасене на Уин-а. Не знам дали работи, при мен или няма такива, или не се гасят като стане сериозен спек :D
Menu Show Delay.reg - редуцира забавянето при навигация из Старт менюто. В случая го прави 0 при дефолт 400 мисля беше.
Mouse Accelerated.reg, Mouse Default.reg - акселерейтва и премахва акселерейта при движението на курсора на плъха. Предполагам действа доста сходно с опциите в някои драйвери (като например MouseWare на Logitech). Не ми хареса, не го ползвам.
Nero DriveSpeed HKCU StartUp.reg - това го направих винаги да стартира Nero DriveSpeed на акаунта на брат ми, че той слуша МР3 от СД-то и дразни на 40х.
No CD Burning.reg - изключва вградената функция за запис на СД-та. Казват, че в якои случаи пречи, аз не съм забелязал подобно нещо. Не прави проблем да си записваш с Неро и друг сходен софт!
No Low Disk Space Cheks.reg - гледам, че имам правописна грешка. "Checks" трябва да е. Много ценна функцийка! Маха ужасно дразнещата проверка за свършека на свободно място по харда.
No Recent Documents Menu.reg - изключва от Старт менюто полето, което показва последните отваряни документи/файлове. Ценно.
No Search For Broken Shortcuts.reg - при дефектирал шорткът не търси файла. То няма и сми.
No SM My Pictures.reg - ей т'ва верно не помня какво е... :(
PagingExecutive.reg - някаква оптимизация беше за виртуалната памет. Но по-подробно - в нета.
Regfile Default Edit.reg, Regfile Default Open.reg -превключва се дефолт дейстието на .reg файловете между Оупън и Едит. Или по-точно Merge.
Remove Links Folder In Favorites.reg - чудесна опция, но на моменти бъгва. При отваряне в нов прозорец някоой път въпросния фолдър цъфва на туулбара.
Remove Screen Saver.reg - то заглавието говори, но да си кажа, че не знам какво точно правеше. Имах идея да ползвам само съспенда на монитора, но нещо ми бъгваше и затова рових за тази опция.
Search Settings.reg - дефинира опциите при търсене на файлове в WinExplorer по мой вкус.
Turn Off System Beeps.reg - маха тътръткането през РС спийкъра, когато няма зададена тема с озвучаване на Уина.
Unloading DLL's.reg - освобождава ненужните вече .DLL файлове, след като приключи използването им от конкретен софтец. На теория е супер полезно. На практика не съм си играл да засичам работи ли и как.
Wait To Kill Application Timeout.reg - определя времето след което автоматично да се "убиват" блокиралите вече приложения/процеси.
Windows Explorer In Separate Process.reg - е тука вече ме закопа това нещо. Идея си нямам какво е.
XP Prefetcher.reg - включва/изключва функцията за предсказване на... Абе да не говоря тъпотии най-добре проверете. Без това не знам включвам ли я или я изключвам с тази стойност :D

П.П. Windows Explorer In Separate Process.reg има следното обяснение, дадено по-долу от GeniusLoci:
Експлорера се използва и като файл менаджер и като интерфейс. Затова при "краш" на файл менаджера ти се крашква и шела. Активирайки тази опция Уин използва отделни процеси за всяка задача, което може да доведе до стабилност, но пък не е особено добра идея при наличието на малко памет. (превод в ефир - аз (а при мен пак си се крашва :p ))

WooDy
06-26-2009, 09:12
Това е по наболелия отдавна въпрос с трудното изтриване на .avi файлове:
-----------------------------
The obnoxious bug in XP that causes Explorer to read the entire contents of broken AVI files before allowing any access to them is caused by bad behavior of shmedia.dll.
To correct this misbehavior in Windows XP, remove the following registry key:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID{87D62D94
-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}\InProcServer32
This will prevent Explorer from loading shmedia.dll in response to file property queries on these files.
Който иска да го превежда :p


Благодарение на това мрежата се аксесва по-бързо. Не съм го тествал:
-----------------------------
Delete Those Two Sub Keys:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\RemoteComputer\NameSpace]
{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}
{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}


Две досадни за мен неща при браузване в мрежата:
-----------------------------
Delete this key - remove Task Scheduler.
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/Name Space

Delete this key - remove My Shared Documents.
HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/My Computer/NameSpace/DelegateFolders
{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}


Премахване на вградената възможност за запис на СД-та:
-----------------------------
Run gpedit.msc
User Configuration --> Administrative Templates --> Windows Explorer
Look for Remove CD Burning Features and double click on it
Choose enabled and apply


Премахване на Picture and Fax Viewer:
-----------------------------
If you find the default Picture and Fax Viewer more of an annoyance than a help, it can be removed as follows:
[Start] [Run] type regedit.exe and click [OK]
Navigate to HKEY_CLASSES_ROOT/SystemFileAssociations/image/ShellEx /ContextMenuHandlers
Delete the Folder ShellImagePreview under ContextMenuHandlers
If you change your mind and want to restore the Picture and Fax Viewer
Create the ShellImagePreview folder and create the String Value (Default)
Assign it the value {e84fda7c-1d6a-45f6-b725-cb260c236066}


Премахване на досадата NetMeeting:
-----------------------------
Start > Run > and then copy and paste the following line:
RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection C:\WINDOWS\inf\msnetmtg.inf,NetMtg.Remove
Click OK and let the uninstaller do its thing.


Айде стига, че пак напълнихме индекса на форума :p


EDIT: Сетих се и за две супер фенски софтчета, които имат доста ценну функции:
SafeXP 1.4.4.20.exe
XP AntiSpy 3.8.exe
Разбира се, вече може и да има някоя по-нова версийка...

WooDy
06-26-2009, 10:50
На себе си :-P