PDA

View Full Version : Отвратителен проблем :Х



Kris4an0
06-27-2009, 07:08
Имам доста сериозен проблем. Затова реших да се обърна към вас...
Значи, компютъра се изключва самопроизволно. Сега ще го опиша по-детайлно. Примерно цъкам си аз нещо било то игра или в нета и бам...компа се изключва. В смисъл, вентилатора спира да върти, двете индикаторни лампички отдолу (зелената и чеввената) също не светят, което значи, че компа е изключен, но забелязах нещо интересно и то е, че num lock-a на клавиатурата си свети. :shock: Нямам представа, дали беше важно да го спомена това, но все пак може да помогне при разгадаването на проблема. Също ще кажа, че не виждам закономерност в изключването, някой път държи цял ден без да се изключва, друг път и 15мин не издържа. Друг интересен факт е, че този проблем вече не ми се случва за първи път, а 3-4-ти, спрял съм да ги броя :x
Всеки път когато започне този проблем, търпя-търпя и накрая го занеса на сервиз, където разбира се ми кажат, че проблема е оправен. Оправен, но само на пръв поглед, защото след няколко месеца проблема е отново факт. После отново се налага да го нося, те пак го оправят, но пак е само временно. Последния път (миналата година) реших да го занеса на друг сервиз и оттам ми казаха, че е оправено всичко, и ето, че пак се появява същия проблем, година по-късно...
Не зная, от сервизите ли са толкова некомпетентни, че да не могат да намерят причината или наистина е толкова трудно. Първата година когато го занесох, не ми казаха какво са му правили, че да го оправят. Втората ми казаха, че са сменили кондензатор, който бил надут, но ефект нямаше. После дори ми даваха едно пробно захранване, да опитаме с него и отново проблема не се оправяше. Което значи, че захранването си е било наред.
Друг интересен факт е, че всичките пъти проблема се появява в началото на лятото с увеличаването на температурите. Затова ще ви кажа и температурите, които отчита Евереста...по принцип и на процесора и на дъното и на харда са под 40 градуса, което доколкото знам е доста ниска температура. Но ако включа някоя по тежка игра и навънка е 35 градуса температурите се дигат най-много до 45-47, дори не съм ги виждал да стигнат 50. Смятам, че температурите са си съвсем нормални. Не знам вие какво ще кажете. :)
Ако съм пропуснал нещо питайте, опитах се да обясня проблема максимално точно. :)
Надявам се да помогнете, че направо съм се отчаял...

Cherryy
06-27-2009, 08:39
т'ва е проклятие :razz: шегувам се, щом ти прави постоянно проблеми го смени

m3talmania
06-27-2009, 09:26
Ти пък ми изключи почти всички варианти... :lol:
От кога не си го почиствал от прах?
Продължавай да си следиш температурите.

WooDy
06-27-2009, 09:29
Провери за издути кондензатори по дъното.Рамта дава често такива ядове ако е дефектирала.

doomkillerr
06-27-2009, 09:29
Здравей "Kris4an0"! Както ти описваш случващото се с компютъра ти ми напомня много на моя стария! Проблема тогава беше подути кондензатори на дъното. След като го стартирам почти веднага ми забиваше (в твоя случай се изключва). Много гадно беше. Занесох го на един познат, щото аз не ми се захващаше да си го оправям сам, защото нямаше от къде да намеря подходящи кондензатори за целта. На пръв поглет нито един от кондензаторите не беше се подул (по принцип си личи кой точно е), но в моя случай се оказа че 1-от тях е "дефектирал" и след като човека го смени направо не можах да си позная старата машина!!! :grin: До тук добре, но в твоя случай ми немерисва на нещо друго!!! :? Много е възможно факта да ти се изключва компютъра да се дължи на напрежението в мрежата на местното елеткроразпределение или на контакта, в който си го включил! В момента на новия ми компютър, който си взех има няма 6-месеца от време на време се изключва. До сега не беше се случвало, тъй като го ползвах на друго място. Точно преди да се изключи забелязвам, как токът за няма и 1 секунда "мигне", тоест падна под 220 волта и компютъра изгасне! Забелязвам го по осветлението в стаята, защото и то "мигва" за момент!!!

П.С. - Пробвай да включиш компютъра в друг контакт, а едно друго решение е да помислиш за UPS ако си напълно сигурен, че е точно от напрежението на тока.
Успех... :)

Kris4an0
06-27-2009, 10:36
doomkillerr, мерси за изчерпателния отговор. От двата варианта които си ми предложил, варианта с тока ... може да се каже че отпада, защото пробвах в други стаи да го включа и проблема не се оправя. А пък и когато е нестабилен тока наистина лампите премигват за секунда и тогава разбирам, че проблема не е в компа, но това се е случвало ева 2-3 пъти за 3 години и повече. Така че, мога да позная кога е от тока. В случая съм на 99.9% сигурен, че не е от това. Още повече, че в моя град рядко има проблеми с тока ;)
Втория вариант който си ми го предложил ( с кондензаторите ), ми се струва доста логичен. Но пък веднага изниква въпроса, защо да се надуват (скапват) при положение, че температурте не се качват на 45 градуса, дори когато цял ден работи, дори когато играя по-тежки игри...
Но както и да е, още следобяд ще го отворя и ще хвърля един поглед.
Варианта който ми предложи m3talmania, ами да ще го почистя от праха, дори мисля да оставя капака махнат, да видим тогава :)
Засега варианта на Cherryy, с проклятието, ми се струва най-логичен :D . Бъзикам се естествено, няма да се предавам :P

doomkillerr
06-27-2009, 10:49
"Kris4an0" - причината кондензаторите да се подуват, по принцип са две основни!!! Едната е некачествен ток в смисъл нестабилно напрежение, което ти не можеш да усетиш в процеса на работа, но след определено време на експлоатация "е*ава ма*ката" на кондензаторите и те се подуват и става нестабилна работата на компютъра, дори може и да не тръгне! Втората причина пак е свързана с тока и причина за това е некачествен захранващ блок (захранването на компютъра). В къщи имам монтиран волт метър и кагато токът е нестабилен стрелката мърда между 200 и 220 волта - ето ти причината! Електроуредите не го усещат - ама компютъра се "прее*ава"! По скъпите и маркови захранвания премахват тези колебания на тока и няма такива проблеми... :grin:

WooDy
06-27-2009, 11:39
"Kris4an0" - причината кондензаторите да се подуват, по принцип са две основни!!! Едната е некачествен ток Само от тока може да е...

ivanstef
06-27-2009, 12:32
Да нали и аз имах същия проблем. Купих си направо ново дъно.

DrugarqM
06-27-2009, 20:12
МХМ интересна тема.Най-вероятно кондензаторите на дъното са ти за смяна!?Най-добре занеси кошера да ти го прегледат и ако трябва да смениш нещо.

Kris4an0
06-28-2009, 08:25
Ами, до вчера изключвах варианта с тока, но сега ми се струва логичен. Защото вече, както ви казах, този проблем се появява няколко пъти. Може би наистина тока е нестабилен. Затова след като го оправят и след няколко месеца пак започва да се изключва. Просто са трябвали няколко месеца, даже година, за да се скапят кондензаторите отново...
Но на този етап, това е само предположение. Ами сега няма какво друго да направя, освен да намеря от някъде волтметър и да следя напрежението известно време.