PDA

View Full Version : ИТ или Информатика : ( heLp



joannalof
07-03-2009, 20:47
Темата е само за тези,които са учили един от двата предмета, между които се колебя за след 7клас ...
Въпросите ми към тези със:
- Информационни технологии - Какви програми изучавате? Колко е встъпена информатиката в учебния план?
- Информатика - Няколко думи за този език,на който се пишет програми / нещо за ccc+ бях чувала :lol: / И нещо изпитват ли ви на него или само писменно, с латински букви ли е и т.н. :D Друго - Колко е встъпена математиката в плана и трябва ли да съм на "ТИ" със нея?
Много ще съм благодарна,ако получа отговор по темата ми :) Което ще ми даде някаква насока кое е по-подходящо за мен :)

Eddie
07-03-2009, 22:27
Аз съм в паралелка информатика, математика, английски език.

По информатика учим c++ и с#.

С++ е език за писане на програми за боравене с данни. Да речем счетоводна програма, програма за стоките в магазина и изкарването им на касовата бележка и други подобни програми. Общо взето езика е много полезен и ако го научиш в тънкости ти се отварят големи възможности. За пример ще ти дам ако отидеш в сайта jobs.bg и дадеш да ти търси обяви за работа ще видиш колко много излизат.


В моето училище има и паралелка информационни технологии и по нея учат word, exel, база данни, обработка на картинки, създаване на web приложения и сайтове и т.н.


Двете дисциплини имат много общо и за да си един добър програмист трябва да си добре запознат и с двете. Обаче тук вече опира до това да ти се падне добър учител, защото трудно се намират добри професионалисти които да работят за тези пари в сферата на образованието.


При мен математика се учи доста здраво, защото съм профил пък и знанията по математика помагат по информатика. Но мисля че ако в основните предмети на паралелката не фигурира математика тя няма да се учи подробно.

joannalof
07-03-2009, 23:05
^ Така като слушам информатиката даже ми се струва интересна за изучаване :lol: Дано да е така. С програми още от 5ти клас работим в у-ще в часовете по Информационни Технологии, значи няма да се научи толкоз, колкото при информатиката. Освен това се носи слух,че учителите по информатика в нашето ПМГ са по-добри от тези по ИТ/която от скоро я пуснаха като профил/ :) Точния профил е информатика с английски и самата математика се пада или на 3то или на 4то място ... предполагам,пък и като те слушам, не е основен фактор,за да се справяш в информатиката. Смятам,че ще се спрява с този език за програмиране,щом имам желание 8-) Освен това в паралелката информатика присъстват доста часове по ИТ и мисля,че добре ще се допълнят ... Мен ме притесняваше да не ми трябва много геомтрия :lol: ,защото там ми е резила,но предполагам,че се набляга на алгебра :) Благодаря много за информацията и смятам,че за вбъдеще по ще ми е от полза информатиката,особено като мисля да продължа икономика :-D
... ако иска някой може нещо друго да каже, всичко свързано с ИТ и информатика ме интересува :-D

Rofl4e
07-04-2009, 01:06
Ит..- аз съм учила.. всички от майкрософт офис пакета

информатиката е гадна според мен.. учаила съм разни схеми таблици после паскал.. някви пълни щуротий

ако бях на теб без да се замисля бих записала ИТ

Eddie
07-04-2009, 22:09
Ам извинявай за въпроса но ми се вижда излишно да учиш програмиране като мислиш да се занимаваш с икономика. Не е ли по добре да отидеш в училище с икономически паралелки?

djuki
07-05-2009, 09:15
мисля че ИТ ще ти по в полза защото за икономика се ползват този тип програми , а не с++ ! С++ ти трябва ако искаш да се занимаваш с програмиране след това а ти не го искаш не ти трябва отделно ако размислиш това се учи после и във висшето това което се учи в училище е за улеснение после го повтаряш. Тъй като аз уча и ИТ, информатика и математика с информатиката не се захващай ако не искаш точно това да правиш после не ти трябва излишно ти е , но ИТ ще ти е от полза правят се презентации , word , exel !

joannalof
07-05-2009, 11:58
Eddie - Щях да отида,ако си струваше. Имаме ФСГ,но там е толкова занижено положението,че с 4 и 3,50 си влизаш от воле ... а аз не искам това,защо да си пропилея шанса!?
А аз не вярвам,че едно програмиране в цялото ми образование ще навреди, навсякъде е нужно ... Както каза Eddie информатиката се полза за счетоводни програми - е, нима ако уча счетоводство ще ми е излишно,ако и това да мога?! Защо трябва да минавам по перваза, като имам възможността?! Да се задоволя с малкото,което моежи - ми аз не съм такъв човек ... В паралелката Информатика с АЕ, ИТ се пада на 3то място и също ще е на ниво ... С една дума ще се допълнят - и като завърша ще съм с някъв занят все пак :D А после къде ще запиша е моя работа - може счетовоство,може банково, може телекомуникации ... Информатиката като стоя вкъщи няма как да я науча, а с едни програми е друго ... :-D

djuki
07-05-2009, 21:48
милички вие сте малко заблудени ... всяка една програма се прави чрез програмирането (информатика ) , но това че информатиката прави счетоводната програма е едно а на теб няма да ти трябва да я правиш а да я използваш това са две адски различни неща ! Ти няма да ставаш програмист за да учиш информатика , на теб ти трябват информационни технологии там се учи как се работи с програмите !

joannalof
07-05-2009, 23:33
милички вие сте малко заблудени ... всяка една програма се прави чрез програмирането (информатика ) , но това че информатиката прави счетоводната програма е едно а на теб няма да ти трябва да я правиш а да я използваш това са две адски различни неща ! Ти няма да ставаш програмист за да учиш информатика , на теб ти трябват информационни технологии там се учи как се работи с програмите !

Знаеш ли - защо трябва да се ограничавам? Няма да ми е излишно да мога да програмирам :P Това е един голям плюс за мен и ще се възползвам,стига да ме приемат 8-) Аз също ще уча ИТ следователно, с прословутите ти програми също ще се оправям ... Щом имам шанса ще взема пълния комплект ... Не се знае след 5 години какво ще искам, а компютри винаги ще са на "мода" под каквото и да е форма ...

DollLyyY
07-06-2009, 01:46
Информатика :)

Eddie
07-06-2009, 20:43
Виж сега за да направиш счетоводна програма ще ти трябват повечко знания от тезни които евентуално ще получиш в училище, просто го дадох за пример, че иначе незнам как да ти опиша какво значи обектно ориентиран език. Определено със знанията които получваш в гимназията не можеш да излезеш с професия програмист, освен ако не си някой гуро в програмирането, трябва и едно висше да вземеш и бая опит да натрупаш, това не е като в някое даскало каде излизаш я зидар я тракторист.

Наистина си помисли хубаво какво искаш да учиш защото твоята грешка я правят много хора.

В моя випуск има 3 паралелки с Информатика, и от всичките 80 човека има няма 10 които в 7-ми клас като са писали тази паралелка са имали на идея какво ще учат. Повечето са си казвали "ми това трябва да е нещо с компютри..." и сега вече като сме 12 клас мога да те уверя, защото ги познавам почти всички от випуска, че хората които мислят да се занимават с информатика по-нататък се броят на пръсти. Всички други ще продължат с я с икономика, я с мениджмънт, има и мераклии за полицаи, в смисъл всичко друго, и едва ли ще им е от полза това което са научили за езиците за програмиране.

Но все пак ти сама си избираш, пък и не са знае какво ще ти хрумне до 12 клас, може да си промениш решението до тогава и да не учиш нито икономика нито програмиране.

lifesofia
07-15-2009, 02:14
Информатика - езици за програмиране, Софтуер
ИТ - Word, Excel, PowerPoint, CAD, Хардуер

vampire_girl_
07-18-2009, 12:21
Понеже и аз с ИТ от тази година - да питам направо в тази тема,а надявам се авторката няма да се сърди ;P
По ИТ учи ли се ,как се правят сайтове,форуми и такива работи...Или само Exel,Word,Power Point ?
Понеже и сега мога да боравя добре с тях - най-малко ги учихме от 4-7 клас.

l2p4fs
07-20-2009, 00:34
Писането на прости сайтове може би е включено, въпреки че аз досега съм учил само Excel, Word и PowerPoint по IT. Иначе създаването на форум изисква език за програмиране (например PHP; ASP), така че това по-скоро би било включено към информатиката.

slap2trap
07-20-2009, 08:36
Аз съм ИТ
Информатика е доста по сложно и почти в друга насока ( почти неизползваема ), така че избирай ИТ :)

bebkata
07-20-2009, 09:18
Темата е само за тези,които са учили един от двата предмета, между които се колебя за след 7клас ...
Въпросите ми към тези със:
- Информационни технологии - Какви програми изучавате? Колко е встъпена информатиката в учебния план?
- Информатика - Няколко думи за този език,на който се пишет програми / нещо за ccc+ бях чувала :lol: / И нещо изпитват ли ви на него или само писменно, с латински букви ли е и т.н. :D Друго - Колко е встъпена математиката в плана и трябва ли да съм на "ТИ" със нея?
Много ще съм благодарна,ако получа отговор по темата ми :) Което ще ми даде някаква насока кое е по-подходящо за мен :)

Mм мисля , че Информатиката се преподава предимно програмиране , а Информационните технологии - ексел , уърд ии другите там .. Ти в кое у-ще си приета?