PDA

View Full Version : Литература за 12 клас



plmn
07-06-2009, 12:10
завърших 11 клас без да знам кво трябва да се чете (не че ще изчета всичко, ама е добре да знам)
г-жата по лит. не даде списък, а и ние не сме се интересували живо 8-)
таа, кво се учи в 12 клас? кво тряя се чете? :shock:

glezan4e
07-06-2009, 12:24
Христо Смирненски
поезия: „Да бъде ден!”, “Ний”, „Йохан”, “Юноша”, “Стария музикант”, “Цветарка”, “Зимни вечери”;

Гео Милев
поемата “Септември”;

Атанас Далчев
поезия: “Прозорец”, “Болница”, “Стаята”, “Къщата”, “Повест”, “Книгите”, „Камък”, „Дяволско”;

Елисавета Багряна
поезия: “Кукувица”, “Стихии”, „Потомка”, „Вечната”;

Йордан Йовков
разкази: “Песента на колелетата”, “Последна радост”, “Шибил”, “През чумавото”, “Индже”, “Албена”, “Другоселец”, “Серафим”;

Никола Вапцаров
поезия: “Вяра”, “Писмо”(”Ти помниш ли…”), „Песен за човека”, „Сън”, “История”, “Завод”, “Кино”, „Прощално”, „Борбата е безмилостно жестока…”;

Димитър Димов
романът “Тютюн”

Димитър Талев
романът “Железният светилник”





и ще е хубаво да си прочетеш всичко, защото ни чака матура ( и аз съм за 12 клас ;) )

XceSS
07-06-2009, 12:26
Абе да ти кажа, нищо няма да четеш 12-ти клас :D
По-добре си припомняй произведенията от 10-ти и 11-ти клас и се готви за матурите, 12-ти клас лесно се взема :D

glezan4e
07-06-2009, 12:28
Абе да ти кажа, нищо няма да четеш 12-ти клас :D
По-добре си припомняй произведенията от 10-ти и 11-ти клас и се готви за матурите, 12-ти клас лесно се взема :D

произведенията от 10 клас не влизат в матурата!!!!!

ето го списъка за матурата:
Христо Ботев
поезия: “Майце си”, “Към брата си”, “Елегия”, „Борба”, “До моето първо либе”, “На прощаване”, “Хаджи Димитър”, “Моята молитва”, “Обесването на Васил Левски”;

Алеко Константинов
фейлетонът “Разни хора, разни идеали”; книгата “Бай Ганьо”;

Пенчо Славейков
поезия: “Cis moll”, “Ни лъх не дъхва над полени”, “Спи езерото; белостволи буки”, “Самотен гроб в самотен кът”; поемата “Ралица”;

Пейо Яворов
поезия: “Градушка”, “Заточеници”, “Ще бъдеш в бяло”, “Две хубави очи”, “Стон”, „Две души”, “Сенки”, “Песента на човека”, „Маска”;

Елин Пелин
разкази: “Ветрената мелница”, “Косачи”, „Задушница”, “Мечтатели”, “На оня свят”, „Андрешко”, “Чорба от греховете на отец Никодим”, “Занемелите камбани”; повестта “Гераците”;

Димчо Дебелянов
поезия: “Черна песен”, “Пловдив”, “Да се завърнеш…”, “Помниш ли, помниш ли..”, “Спи градът”, „Миг”, „Един убит”, “Сиротна песен”, „Тиха победа”;

Христо Смирненски
поезия: „Да бъде ден!”, “Ний”, „Йохан”, “Юноша”, “Стария музикант”, “Цветарка”, “Зимни вечери”;

Гео Милев
поемата “Септември”;

Атанас Далчев
поезия: “Прозорец”, “Болница”, “Стаята”, “Къщата”, “Повест”, “Книгите”, „Камък”, „Дяволско”;

Елисавета Багряна
поезия: “Кукувица”, “Стихии”, „Потомка”, „Вечната”;

Йордан Йовков
разкази: “Песента на колелетата”, “Последна радост”, “Шибил”, “През чумавото”, “Индже”, “Албена”, “Другоселец”, “Серафим”;

Никола Вапцаров
поезия: “Вяра”, “Писмо”(”Ти помниш ли…”), „Песен за човека”, „Сън”, “История”, “Завод”, “Кино”, „Прощално”, „Борбата е безмилостно жестока…”;

Димитър Димов
романът “Тютюн”

Димитър Талев
романът “Железният светилник”

plmn
07-06-2009, 12:46
glezan4e, благодаря ти! ако има още нещо за допълване, пишете.

0riginalSin
07-06-2009, 16:11
за матурата влиза и Вазов
"Българският език:, "Отечество любезно", "При Рилския манастир",
"Елате ни вижте", "Линее нашто поколение",
"Епопея на забравените"- "Левски", "Паисий", "Кочо", "Опълченците на Шипка".
разказът - "Дядо Йоцо гледа"
повестта "Чичовци" и романър "Под игото"

glezan4e
07-06-2009, 16:29
да прав си... просто явно не съм видяла, че липсва...а бтв някой от вас подготвя ли се да кандидатства с литература и история?

0riginalSin
07-06-2009, 16:34
да прав си... просто явно не съм видяла, че липсва...а бтв някой от вас подготвя ли се да кандидатства с литература и история?
правА съм :wink:

glezan4e
07-06-2009, 20:52
оле мацка сори мн ... просто не заглеждам профилите... :oops: