PDA

View Full Version : Официално-Йорданка Фандъкова е новият образователен министър



Lucho
07-10-2009, 20:17
Йорданка Фандъкова ще бъде министър на образованието в новия кабинет, който лидерът на спечелилата изборите партия ГЕРБ и бъдещ премиер на страната Бойко Борисов ще предложи, съобщава БТА.

Досегашният зам.-кмет по въпросите на образованието в Столичната община бе избрана за народен представител от 24-ти МИР в София. Предполагаше се, че тя може и да наследи Борисов като кмет на столицата.

При всяко положение обаче нейните разбирания и идеи стоят в основата на бъдещата политика на управляващите в сферата на образованието.

Бойко Борисов потвърди днес и името на Симеон Дянков като бъдещ министър на финансите. Така обявените от него имена на министри стават три, след като той представи председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов като министър на вътрешните работи.

Може би от следващата учебна година трябва да се работи да отпадне изпитът след 7-и клас, каза днес Йорданка Фандъкова в интервю за Би Ти Ви.

Образователният експерт смята, че входният изпит за езиковите гимназии трябва да отпадне, но след като много внимателно се анализира готовността на системата за външно оценяване да замени изпита. Затова не е сигурно дали това ще стане догодина. Възможно е решението да бъде отложено с година, за да не бъдат стресирани деца и родители.

При всички положения обаче важното е те да знаят достатъчно рано какво ще се случи и да бъдат подготвени, подчерта Фандъкова. В отговор на въпрос за

битката с частните уроци

експертът обясни: "Когато говорим за качествено обучение, имаме предвид и извънкласните дейности, и заниманията извън обичайните учебни часове, в които учителите ще бъдат ангажирани. Така децата ще могат да получават качествена подготовка в рамките на училището, а учителят - достойно заплащане.

Мисля, че това е пътят за премахване на "втората образователна система". С административни мерки това не може да стане. Всички знаем, че декларациите на учителите, че уж не дават частни уроци, са проформа и не решават въпроса."

Според Фандъкова предучилищното образование е много важно и държавата трябва да поеме издръжката му не само за 6-годишните, но и за децата на 5 години.

Според нея качеството на образованието е комплекс от мерки и няма да бъдат намалявани средствата за образование, а делегираните бюджети са една добра система.

Учителските заплати също няма да бъдат намалявани, като ще бъдат отблокирани програмите за стимулиране, включително и за кариерно развитие на учителите, каза още тя.

Според Фандъкова образователната система е уморена от бързи промени и от решения, вземани на парче. Усилията на ГЕРБ ще бъдат насочени към бързото приемане на нов закон, който да обхване по-рамково училищата и детските градини, като ясно гарантира отговорностите на всички нива.

Йорданка Фандъкова е убедена, че

необходимостта от приемането на нов закон

е възникнала още с приемането на националната образователна програма преди няколко години.

"За съжаление предишният парламент не успя да приеме този документ, въпреки че гласува програмата единодушно. Нашата готовност е до една година да внесем закон, който да подреди и дисциплинира хаоса, съществуващ в образователната система. Да отмени нуждата от различни закони, които сега съществуват в нея - за учебния план, за професионалното образование.

Всичко това трябва да бъде включено в нормативен акт с ясно разписване на отговорностите. Сега е много лесно те да бъдат прехвърляни от една институция на друга.

Бързото приемане на закона е нужно, за да се успокои системата на ниво училища и детски градини, и в същото време да се заработи по-бързо на национално ниво, за да се доразвият онези позитивни неща от предишния проект, които стартираха малко хаотично", обяснява Фандъкова днес в друго интервю - за в. "Стандарт".

Тя дава и пример: Децата до седми клас учиха по нов учебен план, а тази година трябва да продължат по стария. С набързо дописани помагала се правят някакви промени и за съжаление няма да имаме време да реагираме. Те ще довършат учебната 2009-2010 година с тези помагала, но трябва да се направи така, че от идната година да учат по нов план.

Фандъкова развива идеята си, че не е разумно държавата да пести от образование. На него трябва да се гледа като на инвестиция, в образованието да се насочват повече ресурси. А в момента родните училища са недобре финансирани и едно от последните постановления на отиващото си правителство на Станишев допълнително утежнява нещата.

Образователният експерт е убедена, че първото, което трябва да се направи, е да се отменят тези текстове, които засягат училищата и делегираните бюджети. Освен това трябва да се гарантира финансирането на училища в първоначалния му вид от 90 на сто, без повече да се намалява тази субсидия.

Сред първите стъпки трябва да бъде и отблокирането на парите по програми - например за диференцирано заплащане на учителите и за кариерно развитие.

"Заплатите на учителите не замръзват.

Финансовото осигуряване на училища и детски градини е един от първите ни приоритети. За да бъде осигурена качествена подготовка на децата, на учителите трябва да се даде възможност да се развиват кариерно, да израстват", заявява бившата учителка и директорка на софийско училище.

Нейната идея е постепенно да се намали задължителният обхват на децата в предучилищна възраст, като от 6 падне на 5 години.

"Подчертавам, че става дума за предучилищни групи, а не за първи клас, както неправилно сме разбирани понякога. Повечето семейства предпочитат децата им да бъдат обхванати в детски градини и според мен ролята на държавата е тя да поеме финансово част от това обучение.

Да се обединят силите на държава и община, за да бъде решен въпросът със задължителната предучилищна подготовка. А това ще освободи ресурс и за детските градини. Децата, които влизат в първи клас, трябва да получат възможност за равен старт - като социализация, като готовност за училище", посочва Фандъкова.

И допълва, че ше бъдат ревизирани всички учебни програми, но това няма да стане отведнъж.

"Трябват анализи, за да се реши по кои дисциплини ще има драстични промени и по кои няма да се пипа много учебното съдържание. Има предмети, по които няма нужда от сериозни размествания, но други категорично трябва да претърпят коренна промяна", допълва заместничката на кмета Бойко Борисов.

Как мислите ? Дали ще бъде на добро ? Жена-министър на образованието ? Решила е да маха изпита след 7 клас...? Споделете мнение...

FuCkInBuBbLeGuM
07-10-2009, 20:19
Ааа не тва с махането на изпита не е чесно... ние дето цяла година се трудихме и накрая разбира се повечето влязоха където искат.... а сга някви малоумници да влизат в "елитните" гимназии... е не е чесно. И къв е смисъла? :? А щом е решила да маха изпита.... не знам колко ще е добра като цяло. Тва е няква пълна простотия.

master_of_disaster
07-10-2009, 20:26
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

joannalof
07-10-2009, 20:34
КАКВО? ДА СЕ ПРЕМАХНАТ ИЗПИТИТЕ ЛИ :shock: :shock: Е, ТОВА Е ПРЕКАЛЕНО,ПРОСТО НЯМАМ ДУМИ

your_secret
07-10-2009, 20:38
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Са остава Волдемор да стане президент :lol: :lol:

tArIkAt
07-10-2009, 20:43
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o

plmn
07-10-2009, 20:43
догодина съм 12 клас.. стига накрая да не ми въведе матура по математика, не ми пречи!

Sham
07-10-2009, 20:46
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o
заБавен си;

FuCkInBuBbLeGuM
07-10-2009, 20:47
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o

ъ след тая перверзия за премахването на изпита... не ми тряя и да я опознавам

plmn
07-10-2009, 20:51
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o

ъ след тая перверзия за премахването на изпита... не ми тряя и да я опознавам

ако го бяха премахнали за теб и ти бяха спестили време и пари за уроци, пак ли щеше да е перверзия?

master_of_disaster
07-10-2009, 21:06
Не я критикувам.Просто видях някаква прилика.Ще видим какви "образователни укази" ще издаде.

lisi4ety
07-10-2009, 21:44
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

Тъкмо смятах да я сравня с Ъмбридж.. :shock: без коментар.
Все пак ще видиме какво ще направи.

bEbsI
07-10-2009, 22:01
догодина съм 12 клас.. стига накрая да не ми въведе матура по математика, не ми пречи!

^Като ми сложи математика както съм с 6 часа химия и биология на седмица,ще се завършва през крив макарон... 8-)

Witch94
07-10-2009, 22:13
Ще се радвам много ако махне изпитите догодина.Дано да успее навреме. xD 8-)

amk933
07-10-2009, 22:15
Типчно българската черта да си плюем на воля и да хапем всичко. Изобщо не сте прави за г-жа Фандъкова! След малко ще пиша защо... :)

Lunatique
07-10-2009, 22:24
Стига ве, тази наистина прилича на Ъмбридж. :D

amk933
07-10-2009, 22:48
Хора, престанете да критикувате без да знаете. Аз учих в училището, на което тя беше директор и трябва да ви кажа, че училище с такава база, дисциплина и образование няма друго държавно. За справка, след това учих в 1 АЕГ и там не е и 1/15 от това, което беше в 73 СОУ. Един страхотен човек и неверотен професионалист е тази жена. Адски добра и много благородна. Дори след като стана кмет по образованието не се наду, ами, напротив, всеки път, когато ни види на улицата с бившите ми съученици се спира и ни разпитва. А за образованието и дисциплината в 73 СОУ фактите говорят достатъчно добре: на първо място сред държавните училища по успех на матури 2008 и на 4 на матури 2009. Казвам ви, че училище с такава база държавно няма. Първото училище с асансьори за инвалиди в столицата. Баните се смениха изцяло. Обновиха се чинове, столове, дограми, дъски. Построи се бейзболно игрище. Абе цялото училище светна. Имаше непрестанни инвестиции от френското и от немското посолство - как ги караше да дарят, все го правеше с добро. Имахме учители немци по немски в 3 клас още и това пак благодарение на нея. Тя е истински експерт и професионалист и, ако някой би оправил българското образование, то това е тя. И не се лъжете - адски топъл и мил човек е. Освен това е много отговорна. Недейте да съдите човека, без да знаете! ;)

Едит: И се благодарете, че такъв човек като нея, експерт, част от системата и разбиращ нейните проблеми, ще е министър, а не някой "професионалист" като господин ви Вълчо. ;)

mArMaLaDkA
07-11-2009, 05:04
Гледах я вчера в сутрешния блок. Видя ми се адски лесна за манипулиране, една такава свита, тиха, уж така и онака...
Няма значение какво е направила за бившето ти училище. Колкото и да е, има разлика между това, да си директор на училище и това, да си министър на образованието. Ще я видим какво ще направи. Като гледах статията, много обещания, много планове, въпросът е да не си остане всичко само на думи.

Jumbie483
07-11-2009, 05:14
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpg
http://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

искам си Дъмбълдор :razz:
А иначе тази нито ми пречи за сега, нито ми помага.. Ще видя какво ще направи за в бъдеще и тогава ще я коментирам :?

vesito13
07-11-2009, 05:53
Ако се махнат изпитите след 7 клас, оценяването ще стане адски нереално. Хора с повече знания, но в училище, в което пишат по-трудно оценките, може да не бъдат приети, заради ученици, на които оценките им са подарявани :? Сега не ми се мисли какви промени ще направят, сигурно няма да имаме никаква представа какво става с образованието ни . Въпреки това оставам с надеждите, че ще бъде по-добре от досега.

Dragonflyelf
07-11-2009, 05:53
Изпити пак ще има... помните ли, вие стари седмокласници, как малчовците правеха едни матури, а ние се радвахме, че нямаме - ха! Те това е новия изпит на седмокласниците! Просто вече се наричат "МАТУРИ"... Смятат, че учебниците не били достатъчно добри, за да подготвят децата за университетите и айдеее - нови учебници... А съм 7ми клас и сме по новата програма... О.о както и да е... Иначе за жената нищо не знам....... А за идеята с Ъмбридж :D :D :D Хора - Ще ме спукате от смях... :D :D :D Аз не бих се сетила... Ама не почвайте със скептизъм xD

FuCkInBuBbLeGuM
07-11-2009, 06:29
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o

ъ след тая перверзия за премахването на изпита... не ми тряя и да я опознавам

ако го бяха премахнали за теб и ти бяха спестили време и пари за уроци, пак ли щеше да е перверзия?

всъщност да. Не може да мислим само за себе си. Представи си как ще се чувстват тия които са минали на косъм без изпити... т.е примерно сегашния 7 клас да имат а след тях - не. Еми малко е тъпо. А и добрите училища ще се напълнят с идиоти и малоумници. Сега са им достатъчни.

firegirlll
07-11-2009, 07:00
Хора, престанете да критикувате без да знаете. Аз учих в училището, на което тя беше директор и трябва да ви кажа, че училище с такава база, дисциплина и образование няма друго държавно. За справка, след това учих в 1 АЕГ и там не е и 1/15 от това, което беше в 73 СОУ. Един страхотен човек и неверотен професионалист е тази жена. Адски добра и много благородна. Дори след като стана кмет по образованието не се наду, ами, напротив, всеки път, когато ни види на улицата с бившите ми съученици се спира и ни разпитва. А за образованието и дисциплината в 73 СОУ фактите говорят достатъчно добре: на първо място сред държавните училища по успех на матури 2008 и на 4 на матури 2009. Казвам ви, че училище с такава база държавно няма. Първото училище с асансьори за инвалиди в столицата. Баните се смениха изцяло. Обновиха се чинове, столове, дограми, дъски. Построи се бейзболно игрище. Абе цялото училище светна. Имаше непрестанни инвестиции от френското и от немското посолство - как ги караше да дарят, все го правеше с добро. Имахме учители немци по немски в 3 клас още и това пак благодарение на нея. Тя е истински експерт и професионалист и, ако някой би оправил българското образование, то това е тя. И не се лъжете - адски топъл и мил човек е. Освен това е много отговорна. Недейте да съдите човека, без да знаете! ;)

Едит: И се благодарете, че такъв човек като нея, експерт, част от системата и разбиращ нейните проблеми, ще е министър, а не някой "професионалист" като господин ви Вълчо. ;)
+1, но все пак нека даваме мнение за нея чак след като видим какво е направила . :)

Dragonflyelf
07-11-2009, 07:26
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o

ъ след тая перверзия за премахването на изпита... не ми тряя и да я опознавам

ако го бяха премахнали за теб и ти бяха спестили време и пари за уроци, пак ли щеше да е перверзия?

всъщност да. Не може да мислим само за себе си. Представи си как ще се чувстват тия които са минали на косъм без изпити... т.е примерно сегашния 7 клас да имат а след тях - не. Еми малко е тъпо. А и добрите училища ще се напълнят с идиоти и малоумници. Сега са им достатъчни.


умни, преумни деца! Разберете - няма да махат изпитите - просто И седмокласниците ще имат МАТУРИ! !!!!!!!!

sweet_bunny
07-11-2009, 07:35
Стига сте оплювали жената.Тя каза,че ще се вземат оценките от външното оценяване,вместо изпити.

plmn
07-11-2009, 08:37
догодина съм 12 клас.. стига накрая да не ми въведе матура по математика, не ми пречи!

^Като ми сложи математика както съм с 6 часа химия и биология на седмица,ще се завършва през крив макарон... 8-)

абсолютно. аз имам 2 часа седмично мат, нивото е супер ниско, в хуманитарна гимназия съм, набляга се на друго.. :shock: 8-)

YouCantStopMe
07-11-2009, 08:43
То тя ще премахне изпита,но ще взима оценките от матурите.
Не знам..Ще видим как ще работи.Още нищо не мога да кажа.

NeverTheSame
07-11-2009, 09:07
е как очаквате някой да каже адекватно мнение,като тая жена още нищо не е напрайла като министър...
освен че ИСКАЛА да маха изпитите след 7ми клас.
айде..моля ви,спрете се с тая предубеденост

amk933
07-11-2009, 12:18
Гледах я вчера в сутрешния блок. Видя ми се адски лесна за манипулиране, една такава свита, тиха, уж така и онака...
Няма значение какво е направила за бившето ти училище. Колкото и да е, има разлика между това, да си директор на училище и това, да си министър на образованието. Ще я видим какво ще направи. Като гледах статията, много обещания, много планове, въпросът е да не си остане всичко само на думи.

Ти изобщо познаваш ли я? Имала ли си някакви допирни точки с нея, за да коментираш и да даваш оценки? Май не, както повечето тук. Аз изказвам мнение от позицията на човек, който е имал нещо общо и, който знае каква е тя наистина. Айде престанете вече с тая предубеденост и тия критики, защото на 15 сте още много малки да оценявате хората, камо-ли да критикувате след като още не сте постигнали нищо сами. :)

Едит: И Вълчев като не беше просто един директор какво направи хубаво за системата?
Едит 2: Тя не е просто един директор. Тя е експерт. И е крайно време някой бил в системата да се захване с нейните проблеми. И все пак не забравяй, че беше и зам.-кмет точно по образованието и по нейно време се изградиха много детски градини. Да не говорим, че се ползва с уважението на почти всички училища. :) И на всичкото отгоре е много интелигентна и въобще не е лесна за манипулиране. Как го установи това на 14 не ми е ясно, но карай....

Иначе за тези, които говорят, че не била достатъчно професорска и какви ли още не глупости:

Йорданка Асенова Фандъкова e родена на 12.04.1962 г. в Самоков. Тя е заместник-кмет по "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости".

Образование:

Завършва 35-та руска езикова гимназия - София;

Следва в СУ "Св. Климент Охридски" - специалност - руска филология;

Професионална кариера:

От 1985 г. - учител в 73- СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" -София;

От 1998 г. - директор на 73 СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" -София;

Допълнителни квалификации:

Бизнес - администрация II-ри клас квалификация;

Задочен курс в Институт "А. С. Пушкин" в Москва (2 год.);

Директор-обучител по Програма на МОН и Френски Културен институт (3 год.);

Мениджмънт в образованието по Проект на МОН, Гьоте - институт и Културком такт - Австрия (2 год. продължава в момента).

Участие в проекти:

"Индекс за приобщаване" - за работа с деца с увреждания.

"Демократично училище" на Гьоте Институт-София и бюро за образователни проекти k.education на правителствената агенция КултурКонтакт - Австрия по поръчение на МОН - България.

Източник: СО

meche95
07-11-2009, 12:30
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар? :D :D :D :D :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

krem4et0
07-11-2009, 12:42
Да вкарва повече часове по Информатика, че да не остана без работа....Друго не ме вълнува. А, да и да не намалява заплатите. И без това едва вързвам двата края като съм на минимален норматив.

Lucho
07-11-2009, 14:00
Да вкарва повече часове по Информатика, че да не остана без работа....Друго не ме вълнува. А, да и да не намалява заплатите. И без това едва вързвам двата края като съм на минимален норматив.
Кремче, ще ме извиняваш, ама смяташ ли че наистина учителите трябва да получават много пари ? Смяташ ли че за 4 часа трябва да са толкова скъпоплатени ? За съпоставка: Един обикновен работник, работещ в строителството, да кажем живее в Благоевград. Той става всяка сутрин в 5.00 за да се подготви и да хване специализираният работнически превоз за да отиде на работа в София. Той отива на работа в София в 8.30. В 9.00 започва работа. Работи до 17.00, докато си дойде става 19.00 часа. Значи от 6 до 7, от 6 до 7 това е всеки ден...почива по един ден (понякога и толкова няма)...учителят какво прави ? На работа е от 7.30, да става в 6.30. работи най-късно до 13.50 и след това си е вкъщи. Половин ден вкъщи, работи 9 месеца, работното му време е 1/2 от това на нормалните работници, има 1 месец отпуска, почива празници и почивни дни винаги...струва ли си затова да се увеличават заплатите ? Българското училище едвам се крепи, материалната база е под всякаква критика, всеки гледа да претупа урока и да си ходи...бях в Англия по учебен прокт и...какво се оказа, бюджетът на училището е 1 250 000 паунда (2 500 000 лв) а всеки учител взима 64 000 лева годишна заплата или това означава около 5 400 лв на месец ! Но там са по двама учители, един асистент и един учител, който му помага, всичко е осигурено, матераилната база е отлична...затова делегираните бюджети са най-добрата практика за българия - в хубавите училища ще има пари, в кварталните - не и т.н и т.н...а сега новата министърка. Добре. Правим следното сравнение - 100 човека кандидатстваме за една паралелка от 30 човека, нямаме изпит, всички имаме 6.000 дипломи, е, какво правим ? Изпита трябва да остане, но да се промени, примерно по 20 задачи по БЕЛ и Математика, без преразказ, за 2 часа, няма друг начин !

amk933
07-11-2009, 14:45
Ако я беше слушал внимателно, тя каза, че ще даде повече свобода на всяко училище да определи критериите. Другото, което е не си прав пак. Тя каза, че изпит няма да има, защото децата не са подготвени според настоящия учебен план. За целта ще се въведе външно оценяване подобно на това в 5, 6 и 8 клас, което ше изземе функциите на изпита. А за това с 20 задачи по БЕЛ пък е много неразумно, защото повечето хора се оплескват на преразказа и всъщност той е нещото, което дава обща представа за езиовата ти култура. И като им 20 задачи и са толкова елементарни, колкото и на теста и всички имат 6, пак какво правим? ;) 100% и вярвам на Фандъкова. Радвам се, че ми беше директор и, че сега ще е министър. Просто е СТРАХОТНА! ;)

afterforever
07-11-2009, 15:11
Гледах я вчера в сутрешния блок. Видя ми се адски лесна за манипулиране, една такава свита, тиха, уж така и онака...
Няма значение какво е направила за бившето ти училище. Колкото и да е, има разлика между това, да си директор на училище и това, да си министър на образованието. Ще я видим какво ще направи. Като гледах статията, много обещания, много планове, въпросът е да не си остане всичко само на думи.

:razz: :razz: :razz: :razz:

krem4et0
07-12-2009, 06:10
Lucho, ако работата ми за деня беше само това, което преподавам, песен щях да пея. Аз това даже за работа не го броя-то си е кеф. Нямаш си на идея колко време отнемат подготовката на урок, тестове, тяхната проверка. Нямаш си идея, че за 9 месеца и 15 дни аз не съм имала свободна събота и неделя от такива занимания. Да не говорим за непрекъснати съвещания, изпити (в нашето училище има ученици на самостоятелна форма), изготвяне на конспекти, на билети, протоколи, дежурства, квесторство. Изобщо няма да споменавам участие в проекти и извън класни дейности, които са задължителни за учителите, за да може училището да върви напред.
И не на последно място-психическата умора. Да работиш с хора е най-трудното нещо. да работиш с тийнейджъри е мноооого по-трудно. да не говорим, че преподавам Информатика и всеки, прочел нещо може да ме забие. Трябва винаги да си на 6 и мозъкът ти да сече.

Когато бях ученичка си мислех същото като теб. О, работят по половин ден, имат големи отпуски. Мога да ти кажа с ръка на сърцето, че дори не си представях какво ме чака като започнах. Особено първите 2 месеца нямах време да се обърна.
Много се подценява учителският труд. понеже и аз имах такива като теб, които ми се "дървеха", че видиш ли аз съм там, говоря нещо си и получавам милиони за това, им дадох да изнесат елементарен урок. Но в нормална обстановка-учениците шумят, не слушат, задават 1 и същи въпрос по 10 пъти, а накрая те гледат тъпо като кажеш думата "интерфейс". Въпросните деца се предадоха на 10-тата минута и казаха, че не могат. това не е работа за всеки. Да си учител е призвание. Този труд толкова амортизира психиката и нервната ти система, че няма на къде. Нали всички вие сте продуктът на нашия труд? той не е сграда, храна или дреха. Той е ХОРА, личности, техните умения, навици и знания. защото противно на много мои колеги, аз не целя да знаете някаква си там подробност. Аз искам в моите ученици да възпитам някои неща (които са обягнали на родителите им), да ги науча да са любопитни, да учат, да се интересуват. Прекалено скоро бях от другата страна, за да преценя кое е истински важно за бъдещето на 1 човек.

Както и да е. Ако не дойдеш на моето, няма как да ме разбереш. Трудът на лекарите и учителите е безценен, а ние им гледаме толкова дълбоко в кесията.

П.С. В трудовият ми договор пише 8 часов работен ден. Осигурявам се за пълен работен ден, зачита ми се 100% трудов и осигурителен стаж. не знам от къде го видя това 4 часа? Да не говорим, че имало дни, в които вися на работа 13 часа астрономически. Какво да направя, че не пътувам? Училището ми е на 200 метра. Ако смяташ, че 366-те лв, които получавам чисто са ми много, говори с г-жа Фандъкова да ми ги намали.

Mooo6no
07-12-2009, 08:22
Кремче, наистина заплатите са смешни. Но мисля, че нямаш право да се оплакваш. Защото ако учителите, които преподават от 30 години са започнали да преподават в система, в която тяхното положение е било по-добро от сега спрямо останалата част от населението (те не са били по-добре от сега; просто сега останалата част е станала по-добре, а те са останали на същото ниво на заплащане) и не са очаквали, че нещата ще се стекат по този начин в живота им, то ти си млада и отлично си знаела какво е заплащането още преди да почнеш. Можеше да тръгнеш по съвсем друг път в живота, ако този не ти харесва.

А относно подготовката... за информатиката е малко по-бързо развитието. Но за подготовката... един учител по история му е ужасно трудно с подготовката на материала първите 2-3 години, а от там нататък той си е научил урока и преподава едни и същи неща (с леки изменения), т.е. има повече свободно време от теб сега.

Не искам да кажа, че учителите заслужават тези заплати (някои си ги заслужават). И не е вярно, че работят малко. Аз учех в елитно училище и повечето даваха частни уроци, за да могат да имат едни горе-долу нормални приходи. Но може да се каже, че работят малко за училището.

Последното не променя фактът, че заплатите им са ниски, но заплащането според мен трябва да е бая диферинцирано, за щото има учители, които и тези заплати не ги заслужават. Мисля, че трябва да се направи едно добро външно оценяване и в резултат от него да се оценяват учителските заплати. Тогава учителите, чието преподаване дава резултат, да получават примерно над 2 пъти по-висока заплата от тези, които не правят нищо. Защото съм съгласен, че заплатата ти е смешна. И другото е, че не трябва липсата на стаж да значи по-ниска заплата. А при българските учители май само стажът определя заплата и довежда до огромни разлики, което е лошо.

Briseis
07-12-2009, 09:41
Да си учител е изключително отговорна професия, защото овен да учиш от теб се изисква и да възпитаваш. Освен да подготвяш уроци, да проверяваш контролни и т.н. ти трябва и да си психолог, винаги да се отнасяш адекватно с учениците си. Да си приятелски настроен към тях, но и да не прекрачваш границата. Хем трябва да е приятен урока, хем полезен. Това въобще не е лесно. Аз съм все още ученичка и ги виждам моите учители кой как се справя. Материалната ни база е ужасна, нивото не чак толкова високо. Но въпреки всички има и такива, които много се стараят да ни помагат. А има и друг тип - те почиват на стара слава и часовете им са мудни, безинтересни и отегчителни. Така нищо не се научава.

Доколкото до новата министърка - аз харесвам Вълчев. Струва ми се много интелигента личност и не може да не му се признае, че за 4 години той направи много за българското образование. Естествено не може да се очакват чудеса, но този човек си вършеше съвестно работата. Няма как без външно оценяване - това е стандарт в ЕС. Делегираните бюджети също бяха добра идея - създаде се конкуренция между училищата - условията се подобряват. Тази новата не ми вдъхва никакво доверие... Но ще поживеем, ще видим.

За мен най-голямото предизвикателство пред МОН е да намери начин с единен изпит да се кандидатсва във ВУЗ. Но това е трудна и амбициозна задача, защото университетите с високи изисквания не признават матурите.

Lucho
07-12-2009, 09:43
Ок, кремче. Мошно, те понеже много добре ни учат, затова после им ходим на частни уроци...всичко е замислено...Да, кремче, така е, съгласен съм, но имаме този пример. Аз съм учител по математика. Днес имам от 2-рият до 5-ият час. Ако вторият час започва 08.30 и всеки учебен час е по 40 + 10 минути междучасие = около 12.10-12.20 приключваме деня и си тръгваме...тестове не се правят през ден, да водя 4 паралелки, всеки месец да им давам тест на различни дати, прави че около 5 дни ще се занимавам с проверка на тестове...

Mooo6no
07-12-2009, 11:08
Мошно, те понеже много добре ни учат, затова после им ходим на частни уроци...всичко е замислено...
Ами нормално е да се ходи на уроци за кандидатстудентски изпити или кандидатстване някъде другаде. Ти - ако мислиш, че с 2 часа в училище по история ще напиша 17 страници за управлението на братя Асеневци (1185-1207) на кандидатстудентски изпит в СУ за 4 часа - жестоко се лъжеш. Същото се отнася и за литературата, с която кандидатствам. Гарантирам ти, че какъвто и учител да имаш, той няма да може с това време в училище да ти даде нужното за подготовката за кандидатстудентски изпит в сериозен ВУЗ, по който и да е предмет. Може би единствено ако учиш в математическа гимназия и кандидатстваш с математика.

Иначе съм съгласен с Briseis за Даниел Вълчев. Това е най-добрият Министър на образованието в последните години.

krem4et0
07-12-2009, 11:16
Пак ти казвам, че подготовка не значи "научаване на урок". Освен това няма сносен учебник по Информатика и ИТ, а по другите 2 дисциплини, които преподавах няма материали за всичко на български. Аз лично бях принудена да уча технически руски.
Трябва да имаш план за всеки ученик, трябва да имаш индивидуален подход. Преподавам едно и също в 4 класа и часовете 1 с 1 не си приличат. Поне аз за себе си смятам, че трябва да придобиеш поглед върху цялостното ниво на класа и да диференцираш уроците си. Работата ни не не измерва за времето, в което ходим на работа и сме в сградата на училището. Въпреки, че и това не е малко. Имала съм по 2 часа на ден, а прекарвам в сградата на училището по 5-6 астрономически часа. Защото е една бумащина, едно чудо. Аз естествено това отчитам като сериозен недостатък на системата. 2/3 от времето ми на училище е свързано с писане на: дневници, разпределения, бележници, материални книги, планове, дневници на посещаемостта в дадения кабинет. Отделно за 1 изпит, на който даже някой не благоволява да дойде се правят: конспект, билети, 2 протокола за изпита, 3-ти за оповестяване на резултата. И като си Информатик де що има компютър търчиш да оправяш. На ден поне 10 технически неща върша. И пак не съм била класна. Там е просто ад. За 18 лв повече на месец е чудесия.
Пак ти казвам-и аз мислех, че е така. Причините, поради които се захванах с това са комплексни-опитах на хонорар, хареса ми, парите за град като Свищов са си сносни, имам свободно време да си карам магистратурата. Е, това последното почти не стана. бях прочела нещата по 1 път, а имах по 3-4 месеца време да го направя. Нямаш сили. повярвай ми не съм същият човек. Имам чувството, че съм на 100 години. Работата хич, ама хич не е лека. Пак се повтарям-работиш с разгонени и вечно бунтуващи се тийнейджъри, които си мислят, че като имат компютър и са си направили 1 сайт, знаят повече от мен. Аз лично работя с хора, с които имаме 6-7 години разлика. Колко на сериозно мислиш, че ме вземат? И понеже не става да градя авторитет с опит и възраст, трябва да го направя по другия трудния начин-разбиране, усмивка, индивидуален подход, психологически игри...Смятам, че на някои бръкнах дълбоко под кожата. разбира се с други не можеш. За мен часа не е да си изпея урока. Искам ползата от моите часове да е друга. Искам да видя жар в очите на децата. Искам да им обясня наистина важното за тях. Не знам дали успявам. Лично аз се разплаках в края на учебната година, а сега ми е много мъчно за учениците ми. 36 седмици сме били заедно. Просто няма начин. Изобщо не знам дали съм добър педагог. Нито има матури в моята област, нито външно оценяване. Добрият резултат не е бележката. Търся нещата по-дълбоко. Знам какво е било полезно за мен. Времето ще покаже дали ме бива за тази работа. Имала съм и много лоши моменти, в които съм повръщала от умора. Имала съм моменти, в които съм плакала от щастие. Приела съм го надълбоко. дали това ме прави добра?

AnnATeo
07-12-2009, 11:18
Да вкарва повече часове по Информатика, че да не остана без работа....Друго не ме вълнува. А, да и да не намалява заплатите. И без това едва вързвам двата края като съм на минимален норматив.
Кремче, ще ме извиняваш, ама смяташ ли че наистина учителите трябва да получават много пари ? Смяташ ли че за 4 часа трябва да са толкова скъпоплатени ? За съпоставка: Един обикновен работник, работещ в строителството, да кажем живее в Благоевград. Той става всяка сутрин в 5.00 за да се подготви и да хване специализираният работнически превоз за да отиде на работа в София. Той отива на работа в София в 8.30. В 9.00 започва работа. Работи до 17.00, докато си дойде става 19.00 часа. Значи от 6 до 7, от 6 до 7 това е всеки ден...почива по един ден (понякога и толкова няма)...учителят какво прави ? На работа е от 7.30, да става в 6.30. работи най-късно до 13.50 и след това си е вкъщи. Половин ден вкъщи, работи 9 месеца, работното му време е 1/2 от това на нормалните работници, има 1 месец отпуска, почива празници и почивни дни винаги...струва ли си затова да се увеличават заплатите ? Българското училище едвам се крепи, материалната база е под всякаква критика, всеки гледа да претупа урока и да си ходи...бях в Англия по учебен прокт и...какво се оказа, бюджетът на училището е 1 250 000 паунда (2 500 000 лв) а всеки учител взима 64 000 лева годишна заплата или това означава около 5 400 лв на месец ! Но там са по двама учители, един асистент и един учител, който му помага, всичко е осигурено, матераилната база е отлична...затова делегираните бюджети са най-добрата практика за българия - в хубавите училища ще има пари, в кварталните - не и т.н и т.н...а сега новата министърка. Добре. Правим следното сравнение - 100 човека кандидатстваме за една паралелка от 30 човека, нямаме изпит, всички имаме 6.000 дипломи, е, какво правим ? Изпита трябва да остане, но да се промени, примерно по 20 задачи по БЕЛ и Математика, без преразказ, за 2 часа, няма друг начин !

Прочетох друите мнения, но това тук ме хвърли в тъча. Ама ти слушаш ли се?! Главата ми не може да побере как сравняваш общ работник с учител? Значи общ работник става човек, който а/ друго не може или б/ не е взел свястно образование. Аз за учител без висше не съм чувала до сега ако ще да е и по изобразително. Обикновените работници извършват всичките тези дейности, защото за тях се изисква физическа, не умствена сила. Както казаха по-горе това да си учител изобщо не е лесно. Виждам какво е положението в моя клас, дори "преподавах" веднъж и изобщо не е приятно занимание. Битката изобщо не е честна защото от едната страна си ти - учителят, който освен да бъде учител той трябва да заеме още поне 3 различни роли. От другата страна са 30 индивиди, които нямат никакво желание да те слушат, а ти си длъжен да ги накараш. Аз смятам, че на учителите трябва да се плаща повече от общите работници.

krem4et0
07-12-2009, 11:28
Виж, и аз до преди година и нещо мислех така. разбирам го. Щом не е бил от другата страна, няма как да вярва. Иначе аз съм вложила до сега във висшето си образование (работя с бакалавърската си диплома, но ми остана само защита и съм магистър)+педагогическия профил около 4-5 хиляди лв. и повече от 5 години. Да са ми живи и здрави мама и тате, че са решили да направят такава инвестиция в мен. Да съм си жива и здрава и аз, че да им се върне инвестицията и те да облажат пряко а не всичките ми доходи да остават за мен.

alex4ety95
07-12-2009, 17:29
За сега ми е все тая - нито ми вреди , нито ми помага ... като запо4не да го прави , тогава ще мога да изкажа мнение :? 8) :)

m3talmania
07-12-2009, 18:26
На 5 години в предучилищната???? Що иска да им съсипе детството на малките не знам... :-o
Тъкмо се закротваше Вълчев и тая са ще ни разкатае мамите... ](*,)
Не мога да я критикувам още от началото и затова ще замълча, но пишеше във вестника, че иска да въведе външното оценяване за всички класове ?!?

amk933
07-12-2009, 18:44
На 5 години в предучилищната???? Що иска да им съсипе детството на малките не знам... :-o
Тъкмо се закротваше Вълчев и тая са ще ни разкатае мамите... ](*,)
Не мога да я критикувам още от началото и затова ще замълча, но пишеше във вестника, че иска да въведе външното оценяване за всички класове ?!?

Няма да се ходи на даскало по-рано бе хора! Просто предучилищната група в детската градина ще е две години, а не една, за да могат и деца, чиито език майчин не е български да имат равен старт с нас. Иначе няма лошо да има външно оценяване за всички класове. Така поне ще могат да се откроят лошите учители, които не си вършат работата. :)

neocide
07-12-2009, 20:32

Mastta
07-12-2009, 20:37
ако махне изпитите не знам вече кво ще стане... тази година нали имаше малки матури на 5 и 6 клас и всички с оценки 3-4 имаха 6 на матурата.. по време на тия матури е пълен хаус..

DJ_Mrav4o
07-12-2009, 22:56
Добре, че Вълчо си замина пък за новата министърка не знам. Само да не стане работата "от трън - та на глог", дето викат хората... :?

eli7yyy
07-13-2009, 07:54
Сега не мога да разбера дали ще отпадне изпитът след 7 клас, или ще остане, защото ако отпадне от учебната 2009/2010, точно това ще ме хване. Нямам и особено доверие на новата министърка, но да видим какво ще направи по-натам. :-o

Lucho
07-13-2009, 09:30
---

XceSS
07-13-2009, 09:34
Абе Че видим, кво ще направи :)

TheSadGirl
07-13-2009, 10:22
за 2009/2010 няма да отпадне .. четет по дяволте :? :booooomb: ... махането на изпита ще стане, ако външното оценяване е на ниво .. а то в момента не е ... :-o абе нищо не е наред в сегашната образователна система - задължителни униформи навсякъде, оценка за поведение и строго следен на отсъствията ... поне за начало ... много строг контрол ... :booooomb:


Нямам познания за госпожата, но определено съм оптимистично настроена .... :)

Loshotia
07-13-2009, 10:30
^ абе какво се пънеш да им обяснаваш? нима не си разбрала, че тук за всяка несполука в училище и за това, че народа го мързи да учи и изкарва ниски оценки, сее обвинява министъра?

LetiCherry
07-13-2009, 12:11
Аз съм доволна. Познавам ли4но г-жа Фандъкова, тъй като бе6е до 2006 директор на 73 СОУ (Втора немска) в София, където завърших. По нейно време у4илището вървеше много добре, сега ми е интересно какво ще направи акто министър. :)

bumblebeed
07-13-2009, 14:35
Аз съм доволна. Познавам ли4но г-жа Фандъкова, тъй като бе6е до 2006 директор на 73 СОУ (Втора немска) в София, където завърших. По нейно време у4илището вървеше много добре, сега ми е интересно какво ще направи акто министър. :)

в какъв смисъл много добре? :(

amk933
07-13-2009, 14:41
^bumblebleed, ето какво има предвид под много добре (това, което писах в предшните страници):


Хора, престанете да критикувате без да знаете. Аз учих в училището, на което тя беше директор и трябва да ви кажа, че училище с такава база, дисциплина и образование няма друго държавно. За справка, след това учих в 1 АЕГ и там не е и 1/15 от това, което беше в 73 СОУ. Един страхотен човек и неверотен професионалист е тази жена. Адски добра и много благородна. Дори след като стана кмет по образованието не се наду, ами, напротив, всеки път, когато ни види на улицата с бившите ми съученици се спира и ни разпитва. А за образованието и дисциплината в 73 СОУ фактите говорят достатъчно добре: на първо място сред държавните училища по успех на матури 2008 и на 4 на матури 2009. Казвам ви, че училище с такава база държавно няма. Първото училище с асансьори за инвалиди в столицата. Баните се смениха изцяло. Обновиха се чинове, столове, дограми, дъски. Построи се бейзболно игрище. Абе цялото училище светна. Имаше непрестанни инвестиции от френското и от немското посолство - как ги караше да дарят, все го правеше с добро. Имахме учители немци по немски в 3 клас още и това пак благодарение на нея. Тя е истински експерт и професионалист и, ако някой би оправил българското образование, то това е тя. И не се лъжете - адски топъл и мил човек е. Освен това е много отговорна. Недейте да съдите човека, без да знаете!

Едит: И се благодарете, че такъв човек като нея, експерт, част от системата и разбиращ нейните проблеми, ще е министър, а не някой "професионалист" като господин ви Вълчо.


...Тя не е просто един директор. Тя е експерт. И е крайно време някой бил в системата да се захване с нейните проблеми. И все пак не забравяй, че беше и зам.-кмет точно по образованието и по нейно време се изградиха много детски градини. Да не говорим, че се ползва с уважението на почти всички училища. И на всичкото отгоре е много интелигентна и въобще не е лесна за манипулиране. Как го установи това на 14 не ми е ясно, но карай....

Иначе за тези, които говорят, че не била достатъчно професорска и какви ли още не глупости:

Йорданка Асенова Фандъкова e родена на 12.04.1962 г. в Самоков. Тя е заместник-кмет по "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости".

Образование:

Завършва 35-та руска езикова гимназия - София;

Следва в СУ "Св. Климент Охридски" - специалност - руска филология;

Професионална кариера:

От 1985 г. - учител в 73- СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" -София;

От 1998 г. - директор на 73 СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" -София;

Допълнителни квалификации:

Бизнес - администрация II-ри клас квалификация;

Задочен курс в Институт "А. С. Пушкин" в Москва (2 год.);

Директор-обучител по Програма на МОН и Френски Културен институт (3 год.);

Мениджмънт в образованието по Проект на МОН, Гьоте - институт и Културком такт - Австрия (2 год. продължава в момента).

Участие в проекти:

"Индекс за приобщаване" - за работа с деца с увреждания.

"Демократично училище" на Гьоте Институт-София и бюро за образователни проекти k.education на правителствената агенция КултурКонтакт - Австрия по поръчение на МОН - България.

Източник: СО

Няма по-добър министър за просветното ведомство от нея според мен. ;)

Ton4o13
07-13-2009, 15:21
Тя беше директор в старото ми умилище, 73 СОУ, до едно врем. Дано все пак е добър министър! :)

afterforever
07-14-2009, 17:22
^ абе какво се пънеш да им обяснаваш? нима не си разбрала, че тук за всяка несполука в училище и за това, че народа го мързи да учи и изкарва ниски оценки, сее обвинява министъра?

интересното е, що ти се пънеш да обясняваш... не го е разбрал, който не иска да го разбере.

колкото до оценката за поведение - нищо няма да промени, нима на някого да му пука, че има 3 по математика или 3 по български?! не. Това че ще имаш 3 и по поведение, не е никакъв проблем, нали? Обществено полезен труд му е майката...

elito6754
07-14-2009, 18:35
Вие пък като ревнахте, че няма да има изпити и всички в елитните гимназии. Спокойно, матурата ще е по-сложна и също ще е като изпита. От нищо няма да бъдат лишени бъдещите осмокласници.

Wassil
07-14-2009, 18:48
Т'ва за премахването на изпита си е чиста порнография ;р Куцо , кьораво и сакато да си влизат кой - където му е на сърце , е не прекалено е ;) :booooomb:

Loshotia
07-14-2009, 19:14
Като се направи тест, който да е ниво, ще видим дали ще влиза куцо и сакато

Wassil
07-14-2009, 19:19
Като се направи тест, който да е ниво, ще видим дали ще влиза куцо и сакато

Мда , ама сега им виждам колко им е външното оценяване. В езиковата гимназия след 8-ми клас пълна скръб ;) Всеки си преписваше , на кой както си му беше удобно , под диагонал , през 5-6 реда , никой не правеше проблем ;) Така че за сега им знам колко им е външното оценяване . . дано го оправят :)

amk933
07-14-2009, 19:24
^^Ами за това не са виновни от министерството, а спящите ви квестори. Иначе Фандъкова е невероятна личност и не знам на каква база я оценявате, като дори не я познвате. :)

Wassil
07-14-2009, 19:37
^^Ами за това не са виновни от министерството, а спящите ви квестори. Иначе Фандъкова е невероятна личност и не знам на каква база я оценявате, като дори не я познвате. :)

Абе то и изпита беше кръгла нула , и после чух отзиви от учителите ,че бил за напреднали (ние в ЕГ се водим напреднали в края на 9-ти клас) Абее . . кво да ти говора ;д Умряла работа беше до сега ;р Дано новата министърка направи нещо повече :)

amk933
07-14-2009, 19:50
^^Ами за това не са виновни от министерството, а спящите ви квестори. Иначе Фандъкова е невероятна личност и не знам на каква база я оценявате, като дори не я познвате. :)

Абе то и изпита беше кръгла нула , и после чух отзиви от учителите ,че бил за напреднали (ние в ЕГ се водим напреднали в края на 9-ти клас) Абее . . кво да ти говора ;д Умряла работа беше до сега ;р Дано новата министърка направи нещо повече :)

Е тя каза, че това няма да се случи преди 2010/2011 учебна година, отпадането на изпита, защото системата не е готово. Ако не те мързи прочети ми мненията от предните две страници. С риск да се повторя са хиледен път, ви казвам, че наистина е страшен професионалисти много готин човек. :)

Wassil
07-14-2009, 19:51
^^Ами за това не са виновни от министерството, а спящите ви квестори. Иначе Фандъкова е невероятна личност и не знам на каква база я оценявате, като дори не я познвате. :)

Абе то и изпита беше кръгла нула , и после чух отзиви от учителите ,че бил за напреднали (ние в ЕГ се водим напреднали в края на 9-ти клас) Абее . . кво да ти говора ;д Умряла работа беше до сега ;р Дано новата министърка направи нещо повече :)

Е тя каза, че това няма да се случи преди 2010/2011 учебна година, отпадането на изпита, защото системата не е готово. Ако не те мързи прочети ми мненията от предните две страници. С риск да се повторя са хиледен път, ви казвам, че наистина е страшен професионалисти много готин човек. :)

Прочетох , спокойно :) Еми дано .. . дано то само ще си покаже ;)

pinkisexapilla
07-14-2009, 19:54
Честно казано,съм малко скептична към нея.Но ще видим.

breathe1into1me1
07-17-2009, 01:05
abe kato she maha za sled sedmi klas izpitite da mahne i maturite ama haaaaaa :-x bahta f ofcata

prudlioto
07-17-2009, 11:25
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?http://www.chernomore.bg/pictures/200807291543370.boiko%20borisov.jpg
http://i158.photobucket.com/albums/t114/Darth_Sparhawk/Harry%20Potter/Voldemortevil.jpg

ImmortalForever
07-19-2009, 12:31
Много ме радва жената..Само че изпита след 7 клас трябва да мине във страия формат, който за жалост нашия набор и 92 хванаха..Не може с някакво тестче дето като го видях и ми затъпя, защото и баба ми би го решила... да ми влизат в елитните гиманзии... А ние се блъскахме да пишем и зубрим анализчета, за да влезем в прилична гиманзия, а баловете бяха недостижими..За мен не е правилно, абе да видим каква ще я приготви и тя..Та!Относно матурите 12 клас... ако вкара задължителна математика моментално влиза в черния ми списък...

MartyParty
07-19-2009, 12:55
Ааа не тва с махането на изпита не е чесно... ние дето цяла година се трудихме и накрая разбира се повечето влязоха където искат.... а сга някви малоумници да влизат в "елитните" гимназии... е не е чесно. И къв е смисъла? :? А щом е решила да маха изпита.... не знам колко ще е добра като цяло. Тва е няква пълна простотия.
Пълна простотия е твоят правопис.
И аз съм ЗА изпитите да са в стар формат-както преди тестовете.

MrUndaztood
07-19-2009, 14:09
Жена-министър на образованието...Това не е на добре...Боже дано НЕ въведе униформи и МАТУРА ПО МАТЕМАТИКА!!!
Дано да е по-свястана от онзи мухльо

MartyParty
07-19-2009, 14:22
Жена-министър на образованието...Това не е на добре...
Защо така смяташ?

MrUndaztood
07-19-2009, 14:32
Жена-министър на образованието...Това не е на добре...
Защо така смяташ?

Зaщото не очаквам да направи нещо хубаво за нас,освен да льопне още матури и нищо чудно по математика,включително още ъпсурдни реформи както Вълчовата-от септември т.г - оценка по дисциплина ...но все пак още дори не са заседавали,ще видим какво предстои

SuNsEt
07-19-2009, 14:36
Ще видим като почне новата учебна година.И аз не искам матура по математика...Колкото до униформите-не ме интересува.Обаче това за премахването на изпита след 7 клас е пълна простотия. :o

bug1965
07-19-2009, 17:37
Ааа не тва с махането на изпита не е чесно... ние дето цяла година се трудихме и накрая разбира се повечето влязоха където искат.... а сга някви малоумници да влизат в "елитните" гимназии... е не е чесно. И къв е смисъла? :? А щом е решила да маха изпита.... не знам колко ще е добра като цяло. Тва е няква пълна простотия.
:) :) :)

bebkata
07-19-2009, 17:44
Ааа не тва с махането на изпита не е чесно... ние дето цяла година се трудихме и накрая разбира се повечето влязоха където искат.... а сга някви малоумници да влизат в "елитните" гимназии... е не е чесно. И къв е смисъла? :? А щом е решила да маха изпита.... не знам колко ще е добра като цяло. Тва е няква пълна простотия.

+1 :-x :-x :-x :-x Не е честноо :-x :-x :-x

didi957
07-19-2009, 17:51
Ааа не тва с махането на изпита не е чесно... ние дето цяла година се трудихме и накрая разбира се повечето влязоха където искат.... а сга някви малоумници да влизат в "елитните" гимназии... е не е чесно. И къв е смисъла? :? А щом е решила да маха изпита.... не знам колко ще е добра като цяло. Тва е няква пълна простотия.

+1 :-x :-x :-x :-x Не е честноо :-x :-x :-x
+1

storex
07-19-2009, 18:41
Ей, то няма угодия, бе! Кажете кого трябва да сложат, за да сте доволни? Когото и да сложат, винаги ще се намери някой многознайко да го оплюе. Заговорило се за махане на изпит - не било честно, щото другите преди това държали... Тогава защо да махат матурите, като тези от випуск 2008 и 2009 са ги държали, пак ще е нечестно спрямо тях. Стига толкова оплаквания, бе - условията за всички ваши съвипускници са еднакви, колкото ви е трудно на вас - толкова и на тях, няма неравнопоставени. Сега някой почна да се оплаква, че не можел да си научи за кандидат-студентския изпит, щото имало матури - е то не може по всичко максимално бе - избирайте си приоритетите. Аз матура не съм държал, но ако трябваше да държа - честно ви казвам, че нямаше да се подготвям нещо специално изобщо, щях да си готвя само кандидат-студентския изпит :) Сега, някъде пък ако им искат оценки от матурите - това вече е проблем на университета, там се оплаквайте :) И все пак аз съм против матурите или айде, ако имаше матура, да беше под формата на изпит, който просто да има положителна или отрицателна оценка, но не да се изчислява нещо до някви си стотни и хилядни и после това да провали на някого мястото му във ВУЗ. Пак напомням - сами си създайте приоритети и ги следвайте. И малко да се поспре с бележкарството - няма значение колко ти е общата диплома (с изключение на много малко специалности в някои университети) и не се хабете да се натискате все за 6-ци - пример: пълна отличничка и 5-те години в езикова гимназия и накрая провал на кандидат-студентските изпити, макар и малко да не й е стигнало. Закво си е пълнила 5 години главата да научи всичко възможно по всички предмети - за да си пропусне 1 година и да завърши университет 1 година по-късно :) Успех!
Между другото - аз също мога да тръгна да се оплаквам, че на повечето изпити в моя университет, трябва да се премине през практичен изпит, тест, писмено изпитване и накрая устно. И ако отпаднеш на което и да е от тях, на следващо явяване започваш отначало. Може да си много подготвен, но нещо да объркаш на практичния примерно и кво - после пак след няколко месеца, когато ще си забравил повечето от нещата. Само че не се оплаквам - щото условията са същите за всички студенти от моя курс. Това е от мен, ЗАСЕГА :)

fifinkathefreak
07-19-2009, 20:23
Мили мои,тази година кандидатстващите след 7. клас бяха 28 хил.Като знам как се топим - догодина колко ще са те?
Какви изпити,какви 5 лв?
Това е един вид измиване на ръцете.А и ще има нещо като матура,което е много по-прозападен вариант и е хубаво.Наистина,Звучи по-добре,но има подобна функция.Какъв ви е проблема?
Жената ми се стори приятна.Онзи ден я гледах в "Панорама".Има топло излъчване,не като Вълчев,дето само се чудех как да го изтърпя ,само,за да чуя каква нова глупост е измислил да приложи.
И по мнение - не смятам,че ще има матури по математика.Просто новото правителство не може да си позволи да го намразят вече пълнолетните ученици,част от които вече са могли да гласуват на избори това лято.

djuki
07-19-2009, 20:29
нека започне да прави нещата тогава ще съдим каква е !

Що се отнася до изпитите те не могат да отпаднат защото нали се сещате че всички ще искат да учат на едно място а това няма как да стане . Пак ще има някакво отсяване дали ще е матура , диплома или изпит няма никакво значение . Всеки един ще се потруди да си го изкара не може най големия тъпак да вземе да учи в немската , френската , испанската или тн.

cherrypezz
07-19-2009, 20:57
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

уаааааааааааааааааааааа говори ми в картинки

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

storex
07-20-2009, 01:01
Абе, master_of_disaster, ти започна с тея снимки, я дай да видим твои снимки, да изкоментираме тях, може пък точно ти да се окажеш по-подходящ за министър!

faststep
07-20-2009, 07:25
Каквото иска да прави, но да не връща стария вариант на изпита след седми клас! 8-) Аз вече не съм седми клас и не трябва да ми пука, но тестовете са по-добрият начин според мен. :)

BloomF
07-20-2009, 08:35
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

Маме :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Иначеее ке я видим..

skissy
07-21-2009, 19:06
Очакваме я в действие тогава ще правя преценка :D 8-)

BrainlessROCKBABY
07-22-2009, 13:26
http://3.bp.blogspot.com/_MuBDHKim5VI/SYd55p5PJ5I/AAAAAAAABg0/38qaFX9awYc/s400/Dolores+Umbridge+1.jpghttp://storage3.album.bg/d2f/yordanka_fandakova_6b2eb_15006901.jpg


Нужен ли е коментар?

Маме :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Иначеее ке я видим..

Мда - частните уроци са нещо като практическата забранена част на Защита Срещу Черните Изкуства :lol:

Jam
07-23-2009, 11:18
Гледах я в няколко предавания и ми звучи добре. Ще видим какво ще направи...

Axel_f
07-25-2009, 09:16
Защо не престанете вече с тези тъпи снимки?!?!? Нищо смешно няма!!!

За новия министър, дано да увеличи стипендиите. Ако го направи, никой вече няма да я плюе. Иначе за изпита след 7 клас, няма как да отпадне, просто форматът явно ще е друг и наименованието. Успех и пожелавам на Фандъкова, дано наистина да се окаже професионалист и да успее да спре упадъка на образователната ни система.

ver0nika_
07-27-2009, 15:58
Вместо изпити по БЕЛ и математика мислят да сложат матура както при малките ! И по-точно тест по всичко .. така че не се оплаквайте ... горко им на бъдещите кандидат гимназисти ! :P

SuNsEt
07-27-2009, 16:26
Вместо изпити по БЕЛ и математика мислят да сложат матура както при малките ! И по-точно тест по всичко .. така че не се оплаквайте ... горко им на бъдещите кандидат гимназисти ! :P

8-) Дали?

ver0nika_
07-27-2009, 19:10
Така съм чувала:

http://www.kadedaucha.com/?id=1313&aid=5543

Пък вече ще видим как ще се развият нещата ... :) :) :)

Nakadah
07-27-2009, 19:37
споко
тя ще продължи да краде
само че на др пост...

afterforever
07-27-2009, 19:48
То важното е не дали ще слагат матури като при нас, а това дали ще се проверяват както трявба и какви ще са критерийте за оценка. Ако е както ни бяха на нас, по-добре да приемат по успех...

music_pirate
07-27-2009, 22:09
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o
+1

защо в анкетата няма отговор - " а все ми е тая "
иначе не познавам жената лично - хаха
ще видим ... дано като цяло новото управление бъде по-добре

ver0nika_
07-28-2009, 06:34
Още не сте я опознали а я критикувате :-o Радвайте се,че се отървахме от ония нещастник :-o
+1

защо в анкетата няма отговор - " а все ми е тая "
иначе не познавам жената лично - хаха
ще видим ... дано като цяло новото управление бъде по-добре

:wink: :wink: :wink:

selens
07-28-2009, 06:37
Оптимистично съм настроена,въпреки че не я познава лично и за първи път я чувам,но изглежда по-компетентна от чичко ви Вълчо. 8-)

bloodymirror
09-03-2009, 09:54
ще се види по-нататък какво ще направи,оня Вълчев се мислеше за много умен,понеже синът му минал изпита,та значи и цяла България :D .. таа Фандъкова-винаги ми е била смешна фамилията й! 8-)

palachinkaa
09-03-2009, 11:55
аа ще е яко ако вземе да махне матурите,ама ако сложи матура по математика-край няма да завърша никога :D

MonSitY
09-04-2009, 07:09
изглежда ми доста по-свестна от предния министър... ( има време се издъни :-D )

UNITED
09-04-2009, 07:31
Аз ли си въобразявам.или един процент ми се губи ? http://prikachi.com/files/1046415n.jpg :razz:

По темата: Гласувах с "ДА",удобрявам новата министарка :D но само защото оня предишния шмергел много ме ядоса с някои работи,иначе си е по добре той да си остане :( .Сега ще почнат едни промени,едни баркотии абе не ми се мисли :? Нека да видиме какво ще направи тая Ъмбридж,може да сложим Фъдж за кмет :-D