PDA

View Full Version : Софтуер за българските митници :)



CucAgMuH
07-10-2009, 21:02
Българските митници тръгнали да минават към някакъв нов псевдо-софтуер и естествено се издънили здравичко. Това не е учудващо. По-скоро начина по който отреагират на издънването е странен.

Та понеже двама идиота, които се водят за системни администратори на средно голяма фирма не могат да бъдат открити - тук kick in-вам аз. Не бих се занимавал, ама момичетата от митническият отдел са ми познати - примолиха ми се да им помогна. Скърпихме го, ама донякъде.

Първо, с програма MIDO Pro се правела някаква декларация. Едно време беше MIDO C, явно това й се явява някакъв еквивален. И самият формат на изходните данни е различен - MIDO Pro дава изходни данни във XML формат. По някакви странни причини(това че сайта на митниците не функционира правилно, поради което не е пуснато и декларирането по електронен път) се налага ръчно да се добави някакво номерче(издавано от митниците) към тези XML изходни данни.

Това го оправихме. Тоест, намерих им на момичетата Open XML Editor (http://www.philo.de/xmledit/), инсталирах им го и оттам те си се оправиха. Голямо щастие беше. Едва се измъкнах преди да са ме напрегръщали до смърт. Два часа по-късно(тоест преди малко) ми се обаждат и ми обесняват че получили pdf бланки, които трябвало да попълнят и да върнат в PDF към митницата. Пробвали с Adobe Acrobat, ама им изписвало някакви грешки. Какви - не успяха да обеснят. Според тях пробвали версия 9.1 на програмата, но не се е получило.

Късно е да ходя сега да се занимавам с подобни глупости, та затова ще е утре. Някой има ли инфомарция как протича като документална обработка внос/износ по новата временна "аварийна система" на българските митници и какви програми са най-подходящи за случеят? Дотук ми е ясно че трябва минимум едитор за XML и PDF(по възможност малки и компактни - за стари офис машини)...

Genetix
07-10-2009, 21:28
ЕС не въведе ли БИМИС като система ?

http://www.alphasoft-bg.com/products/bimis.php

CucAgMuH
07-10-2009, 21:47
И идея си нямам :) Точно митниците в област Стара Загора(мисля че и в Бургас, но за там не съм сто процента сигурен... като се замисля и един офис в Карнобат съм виждал...) винаги са ползвали MIDO на IBOX. Доколкото разбрах Pro версията е излязла наскоро за да осъществи съвместимост със новият стандарт на митниците(нали трябваше да са минали изцяло на електронен начин на подаване на документите от 1-ви този месец). Тоест MIDO ще продължи да си се ползва като софтуер, вече доста фирми са наляли пари(старата версия ако не се лъжа беше около 200-250 лева за всеки компютър на който е инсталирана, а новата няма да е по-евтина).

Самите митници по времето по което се ползваше MIDO C със сигурност мога да кажа че ползваха MIDO A и MIDO B. В последните години по-рядко се засичам със самите митничари, тъй като им вкараха някаква фирма спечелила държавен търг да ги поддържа. Тоест сега не знам на каква система са, но явно файловете създадени с MIDO Pro напълно ги удовлетворяват. Даже според мен е много вероятно да са с някаква митничарска версия на MIDO. Ако се сетя ще ги питам като се засечем...

Предложения за компактен PDF editor? :)

doomkillerr
07-10-2009, 21:55
Предложения за компактен PDF editor? :)

Мисля, че този ще ти свърши работа: Portable Foxit PDF Editor 2.0 Build 1011 (http://zamunda.net/details.php?id=103695&hit=1) :)

CucAgMuH
07-10-2009, 22:26
Мисля, че този ще ти свърши работа: Portable Foxit PDF Editor 2.0 Build 1011 (http://zamunda.net/details.php?id=103695&hit=1) :)

Посоченото е хубаво, но има проблеми с кирилицата :) Тоест - не я поддържа, което означава че точно за българските митници не върши работа за момента http://www.badmin.org/f/images/smilies/winky.gif

Въпреки всичко линка който си посочил свърши работа - в коментарите забелязах да споменават Infix PDF Editor, който се оказва че е перфектен за целта. Мерсим ;-)

ПП. Да се надяваме че с тия две допълнителни програми се извършва всичката нужна обработка на документи за митниците засега...

Genetix
07-10-2009, 23:37
Хмм да в област Стара Загора ползват MIDO клона на фирмата IBOX е там.


бул. Славянски 47 ет.5 офис 61
гр. Стара Загора 6003 ПК 273

Мисля, че там ползват МИДО ПРО. Доколкото видях хвалят повече БИМИС, но била безбожно скъпа.

Изрових телефона на IBOX ама де да знам за кво ще ти е

Тел. 042/ 601347 600374

ЕДИН: Видях, че си писал за стари машини. Еми MIDO има досовски вариант


300 MHz 64 RAM 2 GB HDD

CucAgMuH
07-11-2009, 00:22
Genetix, проблема не е в самото MIDO :)

Иначе с IBOX се знаем отпреди време(от около 2001-ва) и им имам координатите - не е проблем да се свържем...

Идеята е че от 1-во число този месец трябваше да има електронно подаване на данните към самите митници, за чиято реализация отговаря държавата. Както се сещаш от гледна точка на клиентски софтуер(т.е. MIDO-то и другите програми подобни на нея) всичко е ток и жица.

Само че от гледна точка на държавата има някакви пречки - в самата форма на сайта на митниците има някакви проблеми с приемането на информация(мисля че за електронните подписи ставаше въпрос, не съм се интересувал точно). Тоест дори и да имаш направени абсолютно правилни документи - не можеш да ги подадеш през интернет за обработка към митниците - трябва да отидеш както преди - лично, с диск/дискетка на които са записани, плюс разпечатки някакви.

Тук идва проблема. Самата система в сайта им когато приеме документите добавя някакви сигнатури(входящ номер? или нещо такова...) към XML-a на MIDO-то. В случеят сайта не работи, затова от митницата им дават номерца на ръка, а самото MIDO не може да ги добави - трябвало ръчно да ги променяш(то на MIDO не му е и работа да слага такива номерца...).

Следват формулярите(нямам си и идея какви, мога да ти кача примерните които ми дадоха), които отново излизат в някакъв формат на MIDO, но се обработват от системата на митниците(която не функционира за момента както казахме) и минават във вид на PDF, готови за разпечатване.

В крайна сметка митничарите получават XML и PDF документи готови при тях. По закон трябвало да имат тези два файла за да се осъществи износа/вноса. И трябва да ги имат в обработен вид, както си е по системата която не работи. Демек - системата не обработва входните данни, затова за да минеш митница трябва да ги подадеш на митничарите директно все едно ги е обработила тяхната система(тоест изходните файлове да са попълнено с номерче XML и документите на PDF). На това те самите му викат "аварийно функциониране на митниците". :-o

Накратко - когато системата заработи - MIDO ще си подава данните към сайта, те ще се обработват и ще излиза един PDF и XML, които няма да има нужда да се пипат изобщо с никакви други програми. Всичкото това е един голям цирк... не разбирам защо не върнат старата система докато си оправят бъдещата, ами мъчат спедиторите по този начин(да тъкмят документите все едно са обработени от системата в сайта на митниците). Ем, България - българска работа. Утре ще уча девет девойчета как се ползват тези две програми...

ПП. Машините не са чак толкова зле :) 2-3GHz(едноядрени) / 1GB RAM Но просто не виждам защо да ги товаря с тежки неща като продуктите на Adobe... все пак си държат отворени една камара други приложения(word, excel, MIDO, Solitare... :) )

Genetix
07-11-2009, 11:52
Мда разбирам. То Българска му работа както всеки път когато се занимават с нещо "електронно" - да вземем пример детските градини. Простотия. Еми дано успееш да ги научиш. :)