PDA

View Full Version : Една леко "откачена" идея...



doomkillerr
07-11-2009, 22:00
Здравейте съфорумисти! Вчера ми хрумна една идея, за която може би много от вас сигурно ще нарекат "глупава" или "безсмислена". Все пак искам да я споделя, пък каквото стане. И така - идеята ми е да свържа два харда в RAID архитектура и по точно RAID 0. Въпроса е обаче дали ще стане с наличната технология, защото машината е персонален компютър все пак?!?! Дъното ми е следното: цъкни тук! (http://www.giga-byte.com/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2607)
Видях, че има някаква RAID функция "# Integrated NVIDIA SATA 3Gb/s with RAID function"

Хард диска с който разполагам ето този тук! (http://jarcomputers.bg/l_bg/?m=7&i=396)

И сега започвам с въпрсите! Ако си купя същия хард, като този с който разполагам в момента, ще е възможно свързването им по софтуерен начин (зная че има такъв) в RAID 0 ??? Също така какъв ще е ефекта от това, в смисъл по бързо четене и запис на информация имайки предвид и дъното все пак? Общо взето това е...

П.С. - Надявам се на компетентни отговори от ваша страна и моля без постове от типа: "нищо не разбираш" или "нямаш си работа"...

Благодаря предварително! :)

Genetix
07-11-2009, 22:13
При райд масив се подобрява сигурността на данните и производителността :P 2 Харда е малко и не мисля, че ще го усетиш по добре вземи 2 по малки ще работи много по бързо.

Ако си на Линукс можем да вградим няколко алгоритъма в ядрото и да го направим мн яко... като се замисля трябва да си направя клъстер ... хмм ще помисля :D

doomkillerr
07-11-2009, 22:15
Идеята е да са свързани в "едно" и компютъра да ги "третира" като един хард! - нали това е RAID? :-o

Genetix
07-11-2009, 22:16
Да това е RAID масив от RAID 0.

Genetix
07-11-2009, 22:19
По принцип е измислено за обединение на няколко по-стари харда и да работят по-бързо и надеждно. Колко повече харда свържеш толкова по-надеждно и бързо става положението. Обаче мисля, че Windows-а действа малко глупаво.

doomkillerr
07-11-2009, 22:22
По принцип е измислено за обединение на няколко по-стари харда и да работят по-бързо и надеждно. Колко повече харда свържеш толкова по-надеждно и бързо става положението. Обаче мисля, че Windows-а действа малко глупаво.

В какъв смисъл глупаво? Между другото на Windows операционна система смятам да го направя...

Genetix
07-11-2009, 22:26
Еми защото ако примерно имаш 2 харда. И записваш файл всеки хард получава половината от файла. Но Windows (поне преди беше така) не се грижи 2те равни части да бъдат последователни. Примерно записваш филм едната половина върви в единият хард а другата в другият. И така ако загубиш единият диск губиш целият филм. Докато при Линукс той се грижи частите да бъдат последователни и така при загуба на единият хард се запазва половината информация. Много удобно за бази данни, текстови файлове, записи от камери.. Дано ме разбра какво имам в предвид :D

doomkillerr
07-11-2009, 22:39
Да разбрех те какво имаш в предвид - не го знаех това между другото за windows и linux. Все пак не ме притеснява загубата на информация, защото шанса е колкото и този хард в момента с който съм да "изпуши" и пак да загубя всичко! До сега четох и в интернет, какво се казва по този въпрос... Едно момче споменаваше в една подобна тема, че щом в дъното има вграден RAID контролер, архитектурата ще бъде на хардуерна основа, а не на софтуерна. Друго пък момче искаше да направи RAID 10, от 4-ри 500 GB HDD-дискове. По скоро ме интересуваше, ще работят ли действително малко по бързо, защото ако ги вържа на принципа "master" и "slave" мисля, че ще има забавяне! Какво мислиш?

Genetix
07-11-2009, 22:49
Разбира се, че ще работят по бързо. Както знаеш скоростта на писане на главата е ограничена. Колкото повече глави пишат едновременно толкова по-бързо става цялото писане. Демек 2 харда - 2 пъти по бързо 4 - 4 пъти и т.н.

Което обаче е ограничено от друга странна. Знаеш, че РАМ-та служи за буфер да предава информацията на харда колкото по бързо пише харда толкова повече РАМ памет ще ти трябва. И колкото повече хардове толкова повече РАМ. Следователно нещатата пак са ограничени - при определен брой хардове вече няма да забелязваш подобрение на скоростта. Не можеш да навържеш 100 харда и да очакваш да пишеш като ненормален :D.

При тебе 2 харда ще ти подобри скоростта само 2 пъти.

Забавяне ще има само ако ти е малко рамта както казах по горе ако имаш над 2ГБ няма да ти е проблем да се справиш с 2 харда.


http://www.computers.bg/tvyrdite_diskove_i_raid_konfiguraciite.html

малко инфо дето намерих

doomkillerr
07-11-2009, 23:13
До сега бях пуснал да тествам харда:

HDTune_Benchmark_Hitachi_HDP725050GLA
http://img268.imageshack.us/img268/8939/hdtunebenchmarkhitachihp.png

П.С. - Двойно по голяма скорост при четене и запис ми звучи много по добре! В момента машината ми е с 2 GB Ram (Kingston 2G-UDIMM - 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)), но смятам да взема още една плочка рам, защото дъното подържа "dual channel memory" пък сега е само една и така също има малко забавяне! 8)

Genetix
07-11-2009, 23:17
Гледам си избрал Read на четене ли го тества ? Я дай на запис.

doomkillerr
07-11-2009, 23:29
На запис ми дава някаква грешка! :?

Не знам защо е така?!?!

http://img198.imageshack.us/img198/6457/erroroed.jpg

Освен ето този тест да ти покажа: 8) HDTune_File_Benchmark_Hitachi_HDP725050GLA

http://img269.imageshack.us/img269/5764/hdtunefilebenchmarkhita.png

Genetix
07-12-2009, 00:21
Изглежда достига 60МБ/сек много добре.

Но мисля, че тази графика има отклонение с около 30МБ

значи към 90МБ/с

CucAgMuH
07-12-2009, 04:03
Гледам че обсъждадете RAID 0 при Windows и Linux :)

RAID 0 не преодставя никаква отказоустоичивост. Тоест, ако единият хард замине, няма голямо значение дали си бил на Linux или на Windows - загубата на данни е на лице.

RIAD 0 ти дава преимуществото да обединиш няколко физически диска в един логически, което е полезно в редица ситуации, като ускорява до известна степен четенето/писането по дисковете. Ако искаш защита на данните има други начини - например RAID 1(дискове на мирър - предлагат пълна редудантност на данните по диска, но няма увеличаване на производителността). Можеш спокойно да разлгедаш всички варианти ето тук: http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Чисто практически, ако искаш да подкараш дискове в RAID/AHCI режим под Windows XP ще ти е малко неудобно, тъй като инсталацията на самият XP не съдържа драйвери за RAID контролери(докато Win NT, Win 2k, Server 2003, Server 2008, Vista, Win 7 например поддържат). С две думи - ще трябва да си направиш твои си диск за инсталация на XP(ако държиш да е XP) който да съдържа драйверите за RAID контролера. Не е голям проблем :)

Колкото до NVIDIA SATA 3Gb/s RAID може да погледнеш тази статийка: http://www.hardcoreware.net/reviews/review-283-6.htm Ще забележиш че при тестове скоростта не се повишава двойно, даже е много далеч от двойното при два диска в RAID 0. Както няма и да е тройна при три диска и така нататък :) Не ми се пише много по темата понеже точно по това имах курсова работа тази година и вече ми е втръснало. Че и защита имах. Пфу. :?

doomkillerr
07-12-2009, 10:25
...Чисто практически, ако искаш да подкараш дискове в RAID/AHCI режим под Windows XP ще ти е малко неудобно, тъй като инсталацията на самият XP не съдържа драйвери за RAID контролери(докато Win NT, Win 2k, Server 2003, Server 2008, Vista, Win 7 например поддържат). С две думи - ще трябва да си направиш твои си диск за инсталация на XP(ако държиш да е XP) който да съдържа драйверите за RAID контролера. Не е голям проблем :)

Имам един Windows XP, който съм записвал много отдавна и сега не зная дали няма вгредени SATA и RAID/AHCI - драйвери, защото съм го подкарвал на лаптопи на които други XP-та не тръгват поради липса на SATA-драйвер! За това реших да сваля ето "това" (http://zamunda.net/details.php?id=61459&hit=1) копие на Windows XP SP2, защото е "чисто" и с програмата "nLite" да си вградя драйверите, които имам от оригиналния диск на дъното! :)

Genetix
07-12-2009, 11:51
Точно по-миналата година на Опен феста в София имаше такава лекция. "Как да възстановим данни от RAID след загуба на хард". Там демонстрираха различни пачове в ядрото. С които се запазваше, част от формацията (неказвам цялата). Показаха с MySQL бази данни как се запазва половината.

loveandemotion
07-12-2009, 19:43
Здравейте съфорумисти! Вчера ми хрумна една идея, за която може би много от вас сигурно ще нарекат "глупава" или "безсмислена". Все пак искам да я споделя, пък каквото стане. И така - идеята ми е да свържа два харда в RAID архитектура и по точно RAID 0. Въпроса е обаче дали ще стане с наличната технология, защото машината е персонален компютър все пак?!?! Дъното ми е следното: цъкни тук! (http://www.giga-byte.com/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2607)
Видях, че има някаква RAID функция "# Integrated NVIDIA SATA 3Gb/s with RAID function"

Хард диска с който разполагам ето този тук! (http://jarcomputers.bg/l_bg/?m=7&i=396)

И сега започвам с въпрсите! Ако си купя същия хард, като този с който разполагам в момента, ще е възможно свързването им по софтуерен начин (зная че има такъв) в RAID 0 ??? Също така какъв ще е ефекта от това, в смисъл по бързо четене и запис на информация имайки предвид и дъното все пак? Общо взето това е...

П.С. - Надявам се на компетентни отговори от ваша страна и моля без постове от типа: "нищо не разбираш" или "нямаш си работа"...

Благодаря предварително! :)
Здрасти брооооооооооооооооооооо ся ще ти обесня при софтуерния раид скороста ти става малко по добра на четене писане в същото време можеш яко да си скапеш и двата харда и губиш сичко, наи добрия раид е хардуерния раид със специален контролер които струва много пари ако , не знам за какво ще го ползваш този раид ама секи случаи ако ще съхраняваш важни работи не го прави ако е нещо което не е ценно , можеш да си правиш раид ако ще играиш игри филми музики глупости не те знам за какво ще го ползваш ако търси ултимеит перформанс , ссд и другите специализирани хардове с над 10к оборота в секунда ! Като велоси раптор и другите ! Та аз лично имам 2 харда сиагеит 2 х 500гб и не са ми в никъф раид имам и други :)
Раида си го правиш ти ако искаш подобрение в скороста на четене на писане си го прави ако искаш сигурност не си прави раид!

CucAgMuH
07-12-2009, 20:49
Здрасти брооооооооооооооооооооо ся ще ти обесня при софтуерния раид скороста ти става малко по добра на четене писане в същото време можеш яко да си скапеш и двата харда и губиш сичко, наи добрия раид е хардуерния раид със специален контролер които струва много пари ако , не знам за какво ще го ползваш този раид ама секи случаи ако ще съхраняваш важни работи не го прави ако е нещо което не е ценно , можеш да си правиш раид ако ще играиш игри филми музики глупости не те знам за какво ще го ползваш ако търси ултимеит перформанс , ссд и другите специализирани хардове с над 10к оборота в секунда ! Като велоси раптор и другите ! Та аз лично имам 2 харда сиагеит 2 х 500гб и не са ми в никъф раид имам и други :)
Раида си го правиш ти ако искаш подобрение в скороста на четене на писане си го прави ако искаш сигурност не си прави раид!

Ех, деца :) Дискове в RAID 1 какво предлага ако не пълна, абсолютна, безкомпромисна защита на данните?!?

Ще кажеш "Ама RAID 1 дава защита, не дава скорост. А пък RAID 0 дава скорост, не дава защита." Ами прав си. Затова има nested RAID levels - RAID 1+0 и RAID 0+1(да, имат разлика двете понятия). А какво да кажем за RAID 5+0 ? А за RAID 5+1 (53) ? Те съществуват ей така - за забавлението, нали... колкото да има там из manual-ите, да запълват страниците.

doomkillerr
07-12-2009, 21:56
Здрасти брооооооооооооооооооооо ся ще ти обесня при софтуерния раид скороста ти става малко по добра на четене писане в същото време можеш яко да си скапеш и двата харда и губиш сичко, наи добрия раид е хардуерния раид със специален контролер които струва много пари ако , не знам за какво ще го ползваш този раид ама секи случаи ако ще съхраняваш важни работи не го прави ако е нещо което не е ценно , можеш да си правиш раид ако ще играиш игри филми музики глупости не те знам за какво ще го ползваш ако търси ултимеит перформанс , ссд и другите специализирани хардове с над 10к оборота в секунда ! Като велоси раптор и другите ! Та аз лично имам 2 харда сиагеит 2 х 500гб и не са ми в никъф раид имам и други :)
Раида си го правиш ти ако искаш подобрение в скороста на четене на писане си го прави ако искаш сигурност не си прави раид!

Оценявам, че написа това, но не ми помогна с нищо! Целта на цялата тема беше дали е оправдано създаването на хардуерен RAID 0 (тъй като в дъното имам вграден RAID контролер). Не става въпрос за създаване на сървърна машина, че да използвам отделен RAID контролер, който би струвал колкото целият ми компютър (порядъка от 750-950 лв.) Ще го правя на персонален компютър "DualCore AMD Athlon 64 X2, 2700 MHz (13.5 x 200)", Ram 2x2 GB DDR 800 MHz dual channel (латентността на паметта е: 5-5-5-18 CR2), Хард дискове 2 бр. "Hitachi HDP725050GLA360 (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)", дъното е "Gigabyte GA-M56S-S3 (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)". Днес се заех да направя и уиндоуса за тази цел, тъй като "CucAgMuH" - спомена в темата, че XP-то няма вградени в него RAID-драйвери. Днес свалих всичко необходимо от сайта на "Gigabyte" и го вградих в уина. Записах го в "*.ISO" формат и почнах да свалям програмата "VMware Workstation 6.5.1 Build 126130 Final" - че да тествам, какво съм сътворил все пак за да няма издънки като почна да инсталирам, като му дойде времето... :grin: