PDA

View Full Version : Изместена капачка на коляното



FaTaLn0t0_LaDy
07-13-2009, 11:26
Значи, преди два дена ми се случи нещо много гадно... както вървях и изведнъж левия ми крак отказа и при падането ми се извъртя крака и капачка ми се измести, а коляното ми стана право като дъска..... наместиха го и сега съм с гипсова шина, с която трябва да седя почти месец....
Въпроса ми е дали някой от вас знае повече за това.. защото в интернет няма почти нищо за такава травма.. само на едно място намерих информация където на някакво момче му се е случило същото, но са го оперирали... и на мен ми е много чудно дали и мен ще ме оперират и защо не са ме оперирали още от начало....
много се страхувам да не остана така за постоянно... :cry:

terawatt
07-13-2009, 12:35
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=patellar+dislocation&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&meta=

Теб къде са те прегледали и намествали? По принцип се води лека травма и не трябва да има проблеми след махането на шината. Обаче зависи какво си направила точно с коляното си... Като те поглежда специалист се прави тест дали имаш проблеми с други тъкани и подобия. Имай предвид, че стане ли 1 път, може да стане и пак. За това си има процедури, при които този проблем се оправя напълно :)

FaTaLn0t0_LaDy
07-13-2009, 13:51
Ами наместваха ме в Велико Търново в Бърза помощ... а иначе какво преставляваше картинката... капачката на лявото ми коляно се беше измести чак отвъншната страна и коляното ми се беше изравнило, щото нали по принцип е обло заради капачката а когато се измести стана право и се личеше как капачка е отстрани на крака...
а иначе, да казаха ми че щом е станало веднъж може да с еповтори... и тва става едно от най-уязвимите ми неща ...


мерси много за линка.. сега ще почвам да чета .. иначе само тва ми направиха .. наместване, гипсова шина и рентген .. и вече след 10 дена ще ходя на контролен преглед....

а сега се сетих .. Възможно ли е по-рано, от когато по принцип ми казаха, да ми махнат шината?

Yancheto
07-15-2009, 10:35
Мисля,че е възможно да ти махнат шината по-рано,но по-добре изтрай целия месец с нея.
На братовчедка ми това изместване на капачката й се беше случвало 2 пъти,казали са й,че заради бързия растеж ставата й е отслабнала.Възможно е пак да й се случи ,затова сега тя гледа да не тича и подскача много и спря да ходи на гимнастика. Иначе си ходи нормално и няма външни белези,че нещо подобно е ставало,няма и болки в коляното.Операцията май не е задължителна,но ако не я направиш,винаги ще има риск капачката ти отново да се извърти.

terawatt
07-15-2009, 12:00
а сега се сетих .. Възможно ли е по-рано, от когато по принцип ми казаха, да ми махнат шината?
Възможно е и по рано... Но по-добре да си седи с шината. Така ще се получи леко свиване на сухожилията, които държат капачката и тя ще се стабилизира. Обаче такова шиниране отслабва коленните връзки връзки. За това след махането на шината е добре да започнеш рехабилитационни процедури, но само упражнения, без машинки (нагревки). Ако искаш ще ти сканирам някой неща за травма на капачката.

За операция вообще няма смисъл и дума да става :)

penkakalinova
09-18-2010, 20:13
на мен ми се случи същото ,но след шинирането ми атрофира мускула на бедрото и куцам вече година.в момента ме лекуват уж от артроза ама не са сигурни-ако имаш болки си вземи коксамин - на мен нищо друго не ми помага витамини е но помагат сега поне се движа :grin:

liim0nka
09-23-2010, 20:00
Веднъж една жена падна пред мен и така й се обърна капачката..и аз буквално бях в шок. Знам, че може би е трудно, но би ли обяснила какво чувствашв, можеше ли да си мърдаш крака?

Sigrina
09-23-2010, 21:48
На една колежка й се случи както си ходехме по улицата. И тя беше с шина, само че 40 дни, после ходи на рехабилитация 1 месец и се оправи без операция. Но нали знаеш, за всеки е индивидуално, едно мога да ти препоръчам обаче - ходи на рехабилитация после, много е важно!!!

penkakalinova
09-26-2010, 17:00
силна остра болка аз можех да се движа но доста трудно обездвижиха ме първо с гипс и по късно с шина защото травмата беше доста голяма капачката беше се извъртяла чак на сгъвката зад коляното .чувстваш се като инвалид защото не си пълноценен човек доста време-не го пожелавам на никой

glezlata7
02-27-2011, 18:48
аз един ден бях на училище и се подхлазнах и паднах и капачката ми излезна и пак се намести.от там ме закараха в болницата и ме снимаха и ми казаха 4е нямало нужда от шина.пребрах се в нас и мина около една седмица а аз не можех да мрадна.след това отидахме на лекар и ми направиха пункция защото капачката ми беше събрала кръв, но пак не ми сложиха шина и ми каза да отивам на другия ден на училище,но аз не можех да хода затова отидохме при друг доктор на следващия ден .той ми направи пункция и ми сложи спецялна шина (казва се тутурна шина и я махах само когато се капех ) и след 40 дена я махнах. след около два месеца паднах в кащи и капа4ката ми излезе, но не се варна.закараха ме в болноца и ми я наместиха и ми сложиха 6ина която носех пак около 35-40 дни(този път беше най-сериозно) .и след това бях с наколенки.и нямаше и един месец от втората травма и като бях на училище сядах на стола и пак ми излезна капачката на първия крак и сега пак носех шината.надявам се да не се повтори защото е много гадно.

xkorem
02-27-2011, 19:13
Не се притеснявай.Лекарите ще те оправят..
УПЕХ<> :?

Koko12102002
03-11-2016, 21:52
И аз искам да попитам нещо.Значи преди 1 ден си легнах да спя,и исках да се обърна на другата страна и капачката ми от нищото се измести и много ме заболя.Отидох веднага в спешното отделение и там ми се случи нещо много странно.капачката ми се оправи само сестрата като ми измести кракът и тя се намести.Преди това беше като сплескано желе и незнам много ме болеше и исках да ви питам ако някой знае това на какво се дължи защото не искам да се повтаря това,като бях в болницата ми казаха да отида на някакъв специален скенер на който се изследвали специално тези работи.Ако някой знае къде се намира този скенер нека ми каже.

vencisfh
12-27-2017, 21:48
Трябва да ходиш на фитнес и да тренираш крака си. Операция се прави ако навехнеш пак и стане хроничен проблем. Но трябва да е приключил растежа на костите ( около 21 години) за да може да се оперира.
Операцията се казва реконструкция на MPFL. Взема се присадка от задната част на бедрото и чрез нея капачката се фиксира и не може да се измества повече.