PDA

View Full Version : Линукс проблем



Genetix
07-13-2009, 20:31
Скъпата се развали... :(

Така имам проблем със стартирането на Линукса или по точно не стартирането му. Когато се опитвам да буутна Линукса зарежда нормално но точно когато трябва да зареди X-a става това:

http://prikachi.com/files/1003807W.jpg

Алтернативните конзоли не работят всичко е блокирало. Интересното при този проблем е, че се оправя ако буутна Windows-a след това shutdown-a и пусна Линукса всичко е наред.

Xubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic

Според мен е нещо шантаво :D

Heinze
07-13-2009, 23:08
Цакнали са ти се партишъните явно, нещо е станало...примерно как не буутва ако дадеш рестарт от копчето, когато си на Windows и после в Линукс не се вижда партишъна!

CucAgMuH
07-13-2009, 23:40
Проблема да се е появил скоро след ъпгрейд към 9.04 или ъпгрейд на видео драйверите? :)

XceSS
07-14-2009, 04:18
Видео драйвърите.
Преди като бях на линукс, така ми се появяваше като пусна beryl-a

Genetix
07-14-2009, 09:24
Мда проблема е след 9.04. Видео драйверите съм ги инсталирал ползвал compiz gm. Но въпроса е друг защо всичко се оправя като пусна win-a рестартирам и пусна Линукса? Те трябва да са независими един от друг. Да не е нещо хардуерно ?

ПП. Не давам рестарт от копчето а нормален си рестарт.

Genetix
07-14-2009, 09:52
Ето вижте за кво иде реч

http://www.impulse.bg/videos/by/genetix/view/uj4pzi6a5fayul3yfniwnnlu5ibt71l1

ПП. Записа е правен с телефона ми без стабилизатор и стойка :D Но все пак ще разберете какъв е проблема.

ПП2. Забележете как при 2рото стартиране на Линукса когато зарежда X-a пак се разваля и остава част от картинката на стартовият екран на Windowsa. Да не би да е нещо в видео картата.

http://prikachi.com/files/1004651V.jpg

EroSennin
07-14-2009, 11:16
Пахунчев не може ли да помогне ? Пробвай в друг специализиран форум, предполагам че отговора ще е по-адекватен :)

CucAgMuH
07-14-2009, 11:19
Мда проблема е след 9.04. Видео драйверите съм ги инсталирал ползвал compiz gm. Но въпроса е друг защо всичко се оправя като пусна win-a рестартирам и пусна Линукса? Те трябва да са независими един от друг. Да не е нещо хардуерно ?

ПП. Не давам рестарт от копчето а нормален си рестарт.

Ъ, едва ли е нещо хардуерно. При мен се получаваше нещо подобно(но при Slackware 12.0 + KDE 3.5) при опит за стартиране на KDE от конзолата - KDE се опитваше да промени резолюцията от 1280x800x32bit на 1440х900х32bit и явно си мислеше че е успял. Но на практика резолюцията оставаше 1280х800, докато тъпото KDE настояваше че резолюцията вече е 1440х900. Сещай се как изглежда(точно като твоето в горната част, но без правоъгълниците долу). Обаче не забиваше - спокойно си излизаш, едитваш си настройките на KDE за да тръгне в режим 1280х800 и няма никакви проблеми... В крайна сметка сложих по-стари драйвери и KDE си тръгваше в каквато си иска резолюция.

Тоест и при теб врътката е някъде там - GUI-то не си комуникира добре с текущите ти видео драйвечета. Не ползвам тия неща които ползваш ти(Xubuntu) за да отгатна защо след старт на Win се оправя. Буфер някакъв който се зачиства? :) Или може би след един failure преминава в някакъв safe режим(ползва се basic driver, basic video mode, изключва се 3d acceleration може би?) Доста вероятности има...

По-скоро намери някой със сходен проблем на същата OS - далеч по-полезен ще ти е ако искаш да разбереш какво точно се случва. А ако искаш просто да го оправиш - вариантите са ти ясни...

Genetix
07-14-2009, 11:22
Не съм говорел с Пахунчев, но и не ми е в вариантите за решаване на проблема. Ще го разцъкам да пробвам да го оправя.