PDA

View Full Version : Децата с увреждания - отглеждане, или евтаназия?



Canis_Dirus
07-15-2009, 13:35
Споделете мнението си по въпроса.
Редно ли е децата с недъзи, било то физически, или умствени, да бъдат отглеждане и да се подържа тяхното съществуване, или да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин.


Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.

plmn
07-15-2009, 13:41
мисля, че такива деца трябва да бъдат лекувани до момента, в който си проличи (ако си проличи), че няма шанс за излекуване. трябва да се направи всичко възможно детето да бъде върнато към нормален начин на живот. ако това не е възможно, съм на мнение, че е по-добре добре "да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин". не виждам смисъл детето да живее в мъки цял живот, да гледа как живота тече покрай него, без неговото участие в него... би било много тежко и на родителите да се грижат за такова дете.

Riot
07-15-2009, 13:42
Евтанзия!!!
Един съсипан живот е това, хубавото е, че те не го осъзнават (повечето)
Лошото е, че съсипват живота на всички около тях, жалко но факт

Canis_Dirus
07-15-2009, 13:45
мисля, че такива деца трябва да бъдат лекувани до момента, в който си проличи (ако си проличи), че няма шанс за излекуване. трябва да се направи всичко възможно детето да бъде върнато към нормален начин на живот. ако това не е възможно, съм на мнение, че е по-добре добре "да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин". не виждам смисъл детето да живее в мъки цял живот, да гледа как живота тече покрай него, без неговото участие в него... би било много тежко и на родителите да се грижат за такова дете.

A кой ще определи, кога идва този момент? Вероятно би било доста по-евтино и ефективно, ако не ги лекуваме изобщо. Вярно, че го има момента на възможната грешка, но ще гледаме да я сведем до приемливи стойности.

Riot
07-15-2009, 13:47
Хуманноста и съжалението са пречка по този въпрос

Loshotia
07-15-2009, 13:49
Евтанзия!!!
Един съсипан живот е това, хубавото е, че те не го осъзнават (повечето)
Лошото е, че съсипват живота на всички около тях, жалко но факт

Не е един съсипан човешки живот, а на цяло семейство. Имаме съседско семейство с такова дете. Всички средства и внимание са насочени натам. Не може да говори- издава всякакви звуци, на 16-17 е вече и дори става агресивен. Опасно е. Въпреки това евтаназията ми се вижда доста краен изход.

plmn
07-15-2009, 13:50
мисля, че такива деца трябва да бъдат лекувани до момента, в който си проличи (ако си проличи), че няма шанс за излекуване. трябва да се направи всичко възможно детето да бъде върнато към нормален начин на живот. ако това не е възможно, съм на мнение, че е по-добре добре "да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин". не виждам смисъл детето да живее в мъки цял живот, да гледа как живота тече покрай него, без неговото участие в него... би било много тежко и на родителите да се грижат за такова дете.

A кой ще определи, кога идва този момент? Вероятно би било доста по-евтино и ефективно, ако не ги лекуваме изобщо. Вярно, че го има момента на възможната грешка, но ще гледаме да я сведем до приемливи стойности.

мисля, че родителите, като такива, са длъжни да направят и осигурят най-доброто за детето си. към това включвам и лекуване в специализирани медицински заведения, от кадърни квалифицирани лекари. мисля, че би трябвало те да бъдат хората, които да дадат най-компетентно мнение за това, дали детето има реален шанс за оцеляване. въпреки че, понякога и това не е абсолютно точно. не се знае дали детето няма да се оправи от само себе си с времето. вярвам, че има и такъв вариант. така или иначе решение трябва да бъде взето, и ако прогнозите са много лоши, по-добре решението да бъде взето в полза на детето, а не против него.

Canis_Dirus
07-15-2009, 13:52
Не е един съсипан човешки живот, а на цяло семейство. Имаме съседско семейство с такова дете. Всички средства и внимание са насочени натам. Не може да говори- издава всякакви звуци, на 16-17 е вече и дори става агресивен. Опасно е. Въпреки това евтаназията ми се вижда доста краен изход.

Е вярно, че проблема не е прост, но погледни от тази страна. Ако още при раждането детето е с тежки увреждания и може да бъде евтаназирано преди да се обособи като личност, да му бъде дадено име и тн, колко усилия би спестило на всички. Ако майката и бащата имат възможност да имат друго нормално и здраво дете не лишават ли по този начин от живот един пълноценен индивид?

Riot
07-15-2009, 13:54
Не е един съсипан човешки живот, а на цяло семейство. Имаме съседско семейство с такова дете. Всички средства и внимание са насочени натам. Не може да говори- издава всякакви звуци, на 16-17 е вече и дори става агресивен. Опасно е. Въпреки това евтаназията ми се вижда доста краен изход.

Е вярно, че проблема не е прост, но погледни от тази страна. Ако още при раждането детето е с тежки увреждания и може да бъде евтаназирано преди да се обособи като личност, да му бъде дадено име и тн, колко усилия би спестило на всички. Ако майката и бащата имат възможност да имат друго нормално и здраво дете не лишават ли по този начин от живот един пълноценен индивид?
Няма да убедиш жена
че евтанзията е наложима в подобен случай

Loshotia
07-15-2009, 13:59
E в такъв случай- да. Но когато стане време за избор- дом или в семейството, рядко разума побеждава, емоциите взимат връх.

Riot
07-15-2009, 14:00
E в такъв случай- да. Но когато стане време за избор- дом или в семейството, рядко разума побеждава, емоциите взимат връх.
Заради емоциите из между "великите личности" няма жени

plmn
07-15-2009, 14:02
E в такъв случай- да. Но когато стане време за избор- дом или в семейството, рядко разума побеждава, емоциите взимат връх.
Заради емоциите из между "великите личности" няма жени

има нещо такова. разум > емоции

Loshotia
07-15-2009, 14:04
Не смятам, че решенията в едно семейство се взимат само от жената.

Canis_Dirus
07-15-2009, 14:07
E в такъв случай- да. Но когато стане време за избор- дом или в семейството, рядко разума побеждава, емоциите взимат връх.
И когато емоциите вземат връх взимаме ирационално решение, поради което после всички страдат.

Това според мен е пропуск на образователната система - не учи, как да се взимат рационални решения. Ако още от малки имахме умение да взимаме рационални решения щяхме да предотвратим доста войни и епидемии от заразни болести.

plmn
07-15-2009, 14:10
Ако още от малки имахме умение да взимаме рационални решения щяхме да предотвратим доста войни и епидемии от заразни болести.

Които всъщност за огромна машина за пари.

Canis_Dirus
07-15-2009, 14:12
Ако още от малки имахме умение да взимаме рационални решения щяхме да предотвратим доста войни и епидемии от заразни болести.

Които всъщност за огромна машина за пари.

Но нали уж искаме да живеем в един по-добър свят?

А така какво става? Който мисли рационално успява, който не - затъва в собствената си мизерия!

Loshotia
07-15-2009, 14:14
Това за по- добрия свят е прекалено относително разбиране.

plmn
07-15-2009, 14:16
рационалните личности имат по-високо шанс за успех, пред тези, които се уповават на чувствата. тук съм съгласен с теб, че това трябва да се учи още в училищата. повече такива хора биха допринесли в положителен аспект за изграждането на 'по-добрия' свят.

machoka
07-15-2009, 14:16
Канисе, не си достатъчно обективен, защото не си го раждал ти през задника си това дете..

за това Риот каза нещо много умно - не можеш да убедиш жена, че трябва да си евтаназира отрочето, колкото и недъгаво да е то. Наречи го емоция или съжаление - не я одобрявате - но това е което ни прави доминиращ вид и ни различава от животинския.

shadow4e
07-15-2009, 14:16
Канис, нещото не са толкова прости. В повечето случаи проблемите се остановяват в по-късна възраст на детето. А когато ти вече си го приел в дома си и си го гледал няколко месеца, няма да можеш да го евтанизираш. Поне на мен сърце не би ми дало.

Но да едно дете, което е глухо и сляпо и съответно нищо не разбира от живота, не може да говори, не разбира кой си ти, е в голяма тежест и в повечето случаи страдат братята и сестрите му, защото тези деца са по-агресивни и въобще не знаеш какво да очакваш, че могат да направят.

При другите физически увреждания като напрамир само слепота или само глухота, не мисля, че би била удачна евтаназията, ако нямат псичихчни увреждания. Те си се развиват съвсем нормално и това, че са слепи, не означава, че не биха били полезни за обществото.

Canis_Dirus
07-15-2009, 14:18
Това за по- добрия свят е прекалено относително разбиране.
Като имаш да раздаваш 1000 точки за 200 критерия, които могат да са от 1 до 10, то не може всички да са на 10.

Обаче все пак всеки дърпа чергата към себе си. Едното е за сметка на другото. Trade-offs!

Съвършено щастие за съвършени индивиди няма!

Canis_Dirus
07-15-2009, 14:22
Канисе, не си достатъчно обективен, защото не си го раждал ти през задника си това дете..
Точно в случая аз съм обективния, защото няма субкетивни чувства в мен.


Канис, нещото не са толкова прости. В повечето случаи проблемите се остановяват в по-късна възраст на детето. А когато ти вече си го приел в дома си и си го гледал няколко месеца, няма да можеш да го евтанизираш. Поне на мен сърце не би ми дало.

Но да едно дете, което е глухо и сляпо и съответно нищо не разбира от живота, не може да говори, не разбира кой си ти, е в голяма тежест и в повечето случаи страдат братята и сестрите му, защото тези деца са по-агресивни и въобще не знаеш какво да очакваш, че могат да направят.

При другите физически увреждания като напрамир само слепота или само глухота, не мисля, че би била удачна евтаназията, ако нямат псичихчни увреждания. Те си се развиват съвсем нормално и това, че са слепи, не означава, че не биха били полезни за обществото.
Пак опираме до конфликта разум-чувства.
Под недъзи нямам предвид - сляпо с едното око примерно, или с говорен дефект.
Говоря за тежки мозъчни увреждания и тежки форми на аутизъм.
Тогава проблема е още по-засукан, защото е трудно да определиш, дали тези същества изобщо могат да водят живот според нашите разбирания. Дали за него евтаназията не е е по-доброто решение?

amk933
07-15-2009, 14:24
Има такива деца, на които така и така няма как да им се помогне. Те се мъчат, колкото и да се лекуват. Те не разбират нищо от живота и не биха могли да разберат. Няма смисъл да се влагат средства при тях, вместо с тези пари да се помогне на деца, които все пак имат някакъв по-добър шанс и изгледи за един нормален човешки живот, а не ходене по мъките докато са живи. Но това с евтаназията никога няма да стана заради хуманната Европа, която от много хуманност и демокрация вече не може да се оправи със собствените си проблеми с имиграцията. :)

П.С.: Горе споменахте, че една майка не може да си даде детето, колкото и недъгаво да е то. Да, обаче, нека ви напомня, че масата такива деца биват зарязвани по домовете и държавата се грижи за тях. Ако си ги гледат родителите на техни разноски ок, но иначе както казах и по-горе по-добре тези пари да отидат при дете с шанс. :)

krem4et0
07-15-2009, 14:37
Да са ми живи и здрави родителите, че въпреки вроден сърдечен дефект са ме задържали, отгледали и са ми осигурили лечение. Не, че нещата са точно в този контекст, но все пак да се грижиш за болно дете при наличие на вече здраво такова не е лесен избор. Не говоря много по темата, защото майка ми доста се разстройва, но знам че пред нея не е стоял въпросът дали да ме задържи и дали да ми помогне. За щастие нещата при мен са се наредили чудесно, жива, здрава и права съм си. Приемам темата лично, защото може реално да ми се наложи да направя подобен избор след средата на бременността си. Не пожелавам на никоя жена да се измъчва дори за миг, че е възможно да предаде нещо подобно на детето си. Откакто навлязох в детеродна възраст и ми се появиха желания за бебе, постоянно си задавам този въпрос. Транспозицията на големите съдове е лечима (аз съм доказателство), но си е бреме за родителя и за детето много години. Винаги съм се приемала за различна, винаги съм била ограничавана от спорт, стрес, натоварване. Дори фактът, че ми се е обръщало повече внимание от страна на "другарките" в детската градина за мен е бил меко казано неприятен. Не знам дали бих искала това за детето си, ако има вероятност да е с подобен дефект. А твърде възможно е да си остана изолиран случай и в двата рода...
Да, темата е интересна и ще я следя, но от позицията на такова дете, чиито родители са могли да решат, че е пречка.
Може и да е емоционално, но изобщо не си представям да убия детето си. Може би ако в ембрионална фаза се открие нещо страшно-да. Но живородено никога не бих го убила.
И тук съм на принципа-който има матка, той решава! :D

amk933
07-15-2009, 15:04
^Това е тежко, но все пак е лечимо. Има много деца, които се раждат с изключително тежки фроми на аутизъм, синдром на Даун и какви ли не други психиатрични и генетични заболявания, които не им дават шанс за истински живот. Ти разбираш живота и го живееш като всички нас, но те не могат. Има много деца, които не могат да се движат дори. Аз мисля, че евтаназията е за по-тежки случаи. Неслучайно написах, че деца, които имат някакъв шанс като теб, трябва средствата на държавата да отидат при тях, а не при тези, за които животът дори с медикаменти и лечение би бил едно мъчение. :( Иначе, ако родителите искат да си го гледат, няма проблем, но повечето родители зарязват такива деца и държавата им бере гайлето, което не е редно. :)

RAWRRR
07-15-2009, 15:38
Още от малка,майка ми се шегуваше като казваше,че иска така да умре от инжекция.Мотивът й беше - че не иска да тежи на роднините си,да скърбят години наред и да живеят с мисълта,че я чакат да умре,да плащат много пари за лечение и да се ядосват с некадърни лекари..

Мисля,че за да изясним въпроса,не трябва единствено да гледаме през призмата на убийство на едно бебе,а да помислим малко и за положението на родителите.
Ако болестта е нелечима те ще знаят колко време още му остава.Всеки път когато го видят ще му се радват и в следващия момент ще се сещат какво го/ги чака.На всеки празник ще се сещат за това,никога няма да могат да му се радват пълноценно..мисълта ще виси над тях като "невидимия морков над Коледната вечеря" от един разказ на Чък Поланник.

Имам познати жени,които са помятали.Макар че сега имат живородени,това е останало травма за цял живот,а да не говорим за живородени , които са починали.

Най-лошото нещо на света е да ти умре детето.

Минават години,а ти се привързваш все повече.
Минават години,а то съзрява и започва да оценява живота и заобикалящия го свят.Тогава е много по-жестоко да почине от естествена смърт,тъй като то самото вече ще я очаква и ще разбира какво се случва.
Затова за мен,най-добрият начин е евтаназия в начален стадий на заболяването или веднага след диагнозата.Разбира се,това се отнася за окончателна диагноза - поставена и проверена изключително строго и професионално,както и за заболявания,които водят до смърт. (тук не включвам децата с увреждания).

П.С - знам,че е жестоко,това което написах,но се опитвам да разсъждавам разумно.Самата аз имам едно наследствно заболяване,което ако се окаже че има и бащата на децата ми,то те ще се родят със сериозни увреждания , така че имам и малко лично отношение.

MaLty
07-15-2009, 15:51
Както каза RAWRRR евтаназията в начален стадий е най-добрият вариант..въпреки че на мен сърце не би ми дало да убия детето си.Знам че после ще е по трудно и всеки път като го погледна ще се сещам какво го чака,пак не бих го направила..Незнам,ако ми се случи някой ден (да не дава господ!) може и да ми е друго мнението..

babity
07-15-2009, 15:53
Мисля, че всичко нормално приключва до аборта в ранен стадий на бременността. Нали сега правят изследвания за да установят дали детето ще се роди здраво тогава, когато все още да може да се направи аборт по тези, медицински причини. След това всичко става извратено и дори животинско. А ние сме хора и претендираме, че сме разумни същества като до момента, единственото, което ни е различавало от животните е било разума. Ако приемем евтаназията на себеподобни като нещо нормално и естествено вярвам, че ще спрем да бъдем по - различни от животните. Хора с толкова сериозни отклонения, за каквито говорим тук рядко оставят поколение, за да можем да кажем, че ще могат да произведат още "дефектни" като себе си. За мен по - добра мярка би било да се правят изследвания за съвместимост между мъжа и жената още преди да се започне с реализацията на самото зачеване.

amk933
07-15-2009, 16:52
^^ Правят изследвания, но само, ако имат съмнения, защото е опасно за плода, при това не е никак маълк рискът. :(

Nam3less3
07-15-2009, 17:41
Безсмислено е да се влагат толкова усилия за отглеждането на дете, което дори не е нормално(заради различните тежки болести и т.н.). Така хем то страда, хем семейството му не може да живее както трябва, както останалите, които имат здрави деца.
Според срамната и унизителната за християнството католическа църква, абортите, евтаназиите и всякакви такива процедури трябва да бъдат забранени. Мотивът е религиозен, според този мотив болните деца са като наказание за предишни грехове на родителите. И наглата църква иска да се приемат такива закони, заради религиозният им смисъл. Само че, като християнин съм против всякакви такива забрани, родителите имат право да правят такива неща с децата си(аборт, евтаназия докато са много малки), това е свободната воля и техен избор, те си носят последствията.

"Не можеш да убедиш жена, че трябва да си евтаназира отрочето, колкото и недъгаво да е то. Наречи го емоция или съжаление - не я одобрявате - но това е което ни прави доминиращ вид и ни различава от животинския." - Ако емоцията и чувствата не се контролират, то пак сме животински вид. А и не може да изпитваш обич към едно болно дете, което всеки ден ти носи само неприятности, и за което знаеш, че никога няма да е като нормалните деца. Обичта може да е само от съжаление в такъв случай. Майките обаче никога не биха навредили на детето си(но евтаназията може да е за добро, не да навреди), каквото и да е то, такава е и самата им функция.

Nam3less3
07-15-2009, 17:56
Хуманноста и съжалението са пречка по този въпросСъгласен съм.

Не знам, помислете ме за егоист или какъвто и да е, но ако моето дете е такова, не бих искал да го отглеждам.
Ясно е защо..
Искам да си живея живота, а не да го прекарам в мъки и приетеснения дали лудото ми дете няма да реши да се подпали или нещо подобно..Естествено, иначе просто си хабиш живота.

Nam3less3
07-15-2009, 18:03
Хуманноста и съжалението са пречка по този въпросСъгласен съм.

Не знам, помислете ме за егоист или какъвто и да е, но ако моето дете е такова, не бих искал да го отглеждам.
Ясно е защо..
Искам да си живея живота, а не да го прекарам в мъки и приетеснения дали лудото ми дете няма да реши да се подпали или нещо подобно..Естествено, иначе просто си хабиш живота.тва с ирония ли го каза?
Знам, че си мислиш, че Господ ше ти отреди престижно място в Рая като праиш добро и т.н., но това е най - висшата форма на егоизъм.Не се знае, дали отглеждането на такова дете е вършене на добро. Това сам си го преценяш, и сам си носиш рисковете. Иначе кое е егоистично? Не схванах нещо поста ти. Хабене на живот е това, вместо да отгледаш едно здраво дете, което ще ти даде и на теб възможност да се развиваш, да отглеждаш болно дете без бъдеще. Така не си полезен нито на себе си, нито на другите. Това е мое мнение де, истината може и да е точно обратната, кой знае.

amk933
07-15-2009, 18:12
Хуманноста и съжалението са пречка по този въпросСъгласен съм.

Не знам, помислете ме за егоист или какъвто и да е, но ако моето дете е такова, не бих искал да го отглеждам.
Ясно е защо..
Искам да си живея живота, а не да го прекарам в мъки и приетеснения дали лудото ми дете няма да реши да се подпали или нещо подобно..Естествено, иначе просто си хабиш живота.тва с ирония ли го каза?
Знам, че си мислиш, че Господ ше ти отреди престижно място в Рая като праиш добро и т.н., но това е най - висшата форма на егоизъм.Не се знае, дали отглеждането на такова дете е вършене на добро. Това сам си го преценяш, и сам си носиш рисковете. Иначе кое е егоистично? Не схванах нещо поста ти. Хабене на живот е това, вместо да отгледаш едно здраво дете, което ще ти даде и на теб възможност да се развиваш, да отглеждаш болно дете без бъдеще. Така не си полезен нито на себе си, нито на другите. Това е мое мнение де, истината може и да е точно обратната, кой знае.

А с какво би могъл да си полезен на едно дете, което дали със или без твоята помощ ще се мъчи? Не е ли егоистично да го измъчваш? :?

Nam3less3
07-15-2009, 18:19
А с какво би могъл да си полезен на едно дете, което дали със или без твоята помощ ще се мъчи? Не е ли егоистично да го измъчваш? :?И аз мисля така, но ако трябва да твърдя обратното, бих използвал тези доводи:
Че се опитваш да се оттървеш от детето, само за да си спестиш неприятности, и че лицемерничиш със страданието на детето, за да не се налага да се грижиш за него.
Че аборта и евтаназията са забранени в някой държави, което не е случайно.
Че такава ти е съдбата и това ти е писано.
Че това е наказание от някаква висша сила за предишните ти грехове(и че душата на детето се е родила в болно тяло, като наказание за предишни лоши постъпки на душата му) :D
Че така е твърде лесно и жестоко, и че отглеждането на такова болно дете е важен урок и изпитание за теб.

Това бих измислих, ако се налагаше да защитавам антиевтаназията. Всъщност съм си опровергал всички тези доводи, без един от тях, поради липсата на факти за него.

Nam3less3
07-15-2009, 18:21
Исках да кажа, че егоизъм е това да правиш 'добро' единствено, защото очакваш да получиш нещо в замяна.То това добро, което правиш очаквайки замяна, няма да бъде наградено. Това е така нареченият "билет за рая", ма по-скоро трябва да е за ада :D
То всъщност ако някой "вярва" в религията, и прави добро за да си спечели "място в рая", противоречи на самата религия и е просто лицемер.

Canis_Dirus
07-15-2009, 20:16
Има и индивиди като Стивън Хокинг, който според дискусията трябва да е бил зачеркнат отдавна, а всъщност е постигнал много в дадена област.

Той е ИЗКЛЮЧЕНИЕ. Обаче евала му правим. Верно е баси изрода във всеки един смисъл на думата! Обаче, дали такива изключения оправдават правилото?

Canis_Dirus
07-15-2009, 20:25
Наското гледах репортаж за един аутист - невероятен математик. Има леки проблеми с общуването, но не повече от някой объркан тийнейджър.
Научи исландски за три дни само от слушане!

Интересното обаче е, че до сега не съм чул за някой аутист да има успех в по-креативна област и да има издаден на негово име патент, или нещо подобно.

Canis_Dirus
07-15-2009, 20:39
Е то това е проблема - трудната комуникация с външния свят. Той в главата си може да има брилянтни идеи, но щом не може да ги предаде в разбираем вид за други, каква е ползата?

Canis_Dirus
07-15-2009, 20:51
То да е паламуд да го измъкнеш, ама...

За един проект обикновено от близо 3000 идеи успява една (числата са от Airbus). Е като сметнем, колко усилия и средства трябва да вложим, за да измъкнем идеите и изберем подходящите и да ги разработим...
Човекът е икономист и предпочита лесното и сигурното. Вярно, че може да е супер идея, но е много високорисково капиталовложение.

UnaBletoLoVeU
07-16-2009, 06:05
Май съм единствената, която отговорих в анкетата, че темата ме отвръщава. Това е така, защото аз не мога да реша какво трябва да се направи с децата, а и е ужасно да бъдат убивани, защото не са като нас.
Поставям се на мястото на родител на едно такова дете(недай си Боже!) и мисля, тоест сигурна съм, че бих се чувствала тъжна и отчаяна, изморена от грижи, но това е моето детенце и го обичам.

Ако децата са чужди пак бих била срещу евтаназията им, защото по този начин реално лишаваме от живот всеки, който не е нормален.

Решението е всяка бременна жена да си прави тест, чрез който да установи дали зародишът е здрав и ако не, то следва аборт.

*не съм чела предни мнения и не знам длаи сте споменавали за този тип тестове

ПП. Преди ходих на една площадка с приятелка и там имаше жена на около 40 години, която беше като малко дете. Имаше умствени и физически недъзи, но беше хиляди пъти по-щастлива от мен в онзи период. Тя беше щастлива постоянно. Защо да лишаваме такива хора от живот? Вярно, че не е полезна, но и не пречи.
В учебника по биология за 10 клас има страшни картинки на недъзи, в следствие на броя хромозоми. Е тези неща вече наистина са прекалени и за майката, и за детето. Но в повечето от тези случаи детето умира до 3тата годинка, тоест природата прави някакъв вид чистка. И наистина, хората с физически или ментални увреждания живеят много по-малко.

hottie
07-16-2009, 07:14
Много е труно да се вземе решенение просто ей така. Предполагам, че ако се случи точно на един от нас няма да сме толкова категоричини.
Аз смятам, че човек с увреждания измъчва не само себе си, но и околните и съответно няма смисъл да живее и да се мъчи. За какво отглеждаш едно дете? За да го обичаш(това едно на тъка), за да порасне, за да стане "човек от него", за да се реализира, да се ожени, да има деца и пр. Такъв индивид това не може да го постигне или е рядкост(говоря за наистина сериозните увреждания). Така, че в този случай съм За евтаназията, но в съвсем начален стадий, защото свикнеш ли с това детенце..подържиш ли го дори и ден и вече нещата тотално се променят. Все пак тук психиката играе много голяма роля.

Ufff
07-16-2009, 12:32
Хубаво е, че вече от рано може да се разбере за някои подобни увреждания /не за всички за съжаление/, за да може да се направи аборт. Не си представям един ден да гледам такова дете.

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
07-16-2009, 12:36
Аз съм за евтаназия ;/ Трябва да има някакъв доста строг закон, със специален медицински съвет(комисия), която да преценява такива случаи ( молби от самия увреден или роднини етц).
Отнася се и за възрастни хора с тежки заболявания. По-хуманно според мен е да не се мъчат ;/

caseoftheex
07-16-2009, 21:41
евтаназия...
заради жалката гледка.

doomkillerr
07-16-2009, 21:58
Тази тема: "Децата с увреждания - отглеждане, или евтаназия?" - поне в моята глава звучи по следния начин: "Децата с увреждания - да ги убием или да ги гледаме как се мъчат, цял живот?!?!"

Според мен всеки родител макар и трудно трябва да реши, какво да се направи в този случай, защото който и от двата варианта да избере - ще му е много трудно! Все пак не намирам за правилно решението такива деца да биват оставяни (изоставяни) в разни домове, все едно са някакви престъпничи или "изчадия", че да бъдат скрити от всички в някоя "миша дупка"!!! Ако решат родителите на такова дете с увреждания да го отглеждат, би трябвало да дават всичко от себе си за него или то да попадне на такова място, където ще се грижат за него, както ако е при своето семейство с много обич и закрила... :)

_princess_
07-22-2009, 00:13
Мисля, че никой не може да даде категоричен отговор, преди да се е сблъскал с това. Някой отсичат - евтаназия. Да, ама ако след време тяхното дете развие някоя болест надали ще са толкова непоклатими.

b0Nb0n
07-22-2009, 06:11
ако става въпрос всички сме с увреждания евтаназия или отглеждане ?
ама чакай ся ние по точно вие сте полезни на обществото ся нищо че има някви минимални увреждание все пак сте в полза и родителите не се мъчат щот и вие все пак не се мъчите нито пък страдате и ваште родители не страдат и нищо егоистично няма ако съдията за вас е отсъдил отглеждане

следващото дело подсъдимите нека влязат
садът срещу лица със тежки увреждания
обвинени в причиняване на страдание и мъка както на самите тях така и на родителите им също така са обвинени в това че нямат никва полза за обществото
съдията без доза егоизъм отсъжда евтаназия
из мислите на съдията
днес отсъдих наистина рационално спестих доста страдание мъка и болка на доста хора

забележете колко често се срещат мъка болка и страдание
при случеите в които се оглеждат деца с увреждание но вие забравяте че има любов радост и частие макар и по рядко

имаше някви твърдения че разума трябва да е над чувствата иначе ставаме като животните относно тва твърдение ще кажа ya feel ме помислете над тоя жаргон

p.p извинявам се че отново не съм приложил знанията от 4 клас нали така беше и не съм отделил изреченията и няма запетайки и главни букви
:lol:

padnaloblak
07-22-2009, 07:42
евтаназия...
заради жалката гледка.

.... нека обърнем въпроса така..


ако вие станете родители след 3 4 години опити да си направите дете и детето ви се окаже с недъг ще имате ли съвестта и смелостта да го подложите на евтаназия?

аз съм на 17 и след раждането поради лекарска грешка съм останал с десностранна хеми пареза (частично парализирани десен крак и ръка като при ръката има 80% инвалидност)
от моята гледна точка светът е същият както е и за един здрав човек с някои малки изключения. за 17 години съм се научил да се справям с почти всяка ситуация по мой си начин било то свързано с придвижване или лични грижи. и въпреки че съм имал трудни моменти в живота си сега всичко това си намира смисъла ... и ако имам дете в бъдеще бих си го гледал независимо в какво състояние е .. всеки има право на живот!

мога да ви дам дин типичен пример . вземете Айнщайн .. дете аутист .. психическо състояние което не знам да се лекува .. но като се сетим колко много дължим на този велик ум ... този факт става маловажен! във вип брадър когато им гостуваше едно дете инвалид испя една песен и събра за 5 минути 100 000 лева и то не от съчувствие а защото имаше смелостта да излезне пред такава голяма публика и се представи далеч по-добре от очакваното!

всеки има право на живот!

Riot
07-22-2009, 18:39
евтаназия...
заради жалката гледка.

.... нека обърнем въпроса така..


ако вие станете родители след 3 4 години опити да си направите дете и детето ви се окаже с недъг ще имате ли съвестта и смелостта да го подложите на евтаназия?

аз съм на 17 и след раждането поради лекарска грешка съм останал с десностранна хеми пареза (частично парализирани десен крак и ръка като при ръката има 80% инвалидност)
от моята гледна точка светът е същият както е и за един здрав човек с някои малки изключения. за 17 години съм се научил да се справям с почти всяка ситуация по мой си начин било то свързано с придвижване или лични грижи. и въпреки че съм имал трудни моменти в живота си сега всичко това си намира смисъла ... и ако имам дете в бъдеще бих си го гледал независимо в какво състояние е .. всеки има право на живот!

мога да ви дам дин типичен пример . вземете Айнщайн .. дете аутист .. психическо състояние което не знам да се лекува .. но като се сетим колко много дължим на този велик ум ... този факт става маловажен! във вип брадър когато им гостуваше едно дете инвалид испя една песен и събра за 5 минути 100 000 лева и то не от съчувствие а защото имаше смелостта да излезне пред такава голяма публика и се представи далеч по-добре от очакваното!

всеки има право на живот!
Ако става въпрос за умствени недъзи
евтанзията е правилния избор според мен
В отсрещния блок
на първия етаж има нещо като... не зная как да го нарека
там живеят няколко човека (денем са там, вечер ги карат някъде)
предполагам са минали двайсете всички (5-6 са)
има и двама-трима които се грижат за тях
гарантирам ти, че гледката е потрсаваща
само от един от тях може да излезе някоя друга дума
брат ми който е на 3 години е доста по лесен за разбиране
ходят с памперси, лигавници
издават звуци наподобяващи лица от каменната ера
тераса, прозорци - решетки
често крещят... един "свири" на някъква тръба
друг си показва оная работа на прозореца
нека спра до тук

всеки има право на живот
но защо един живот да има право да съсипе живота на другите покрай него ?

b0Nb0n
07-22-2009, 19:12
добре как разбираш че този живот съсипва живота на другите и в тва съсипване има нещо хубаво

Riot
07-22-2009, 19:29
мое мнение

Ilikeliljon
07-22-2009, 20:16
Решението децата с увреждания да бъдат евтаназирани може да бъде "хуманно" само от гледна точка на биологията, но докато ние не сме само едно тяло, а имаме и душа това не е хуманно от никоя гледна точка. Ако като хора се замислим евтаназирането е възможно най-античовешката гледна точка. И те са хора, имат душа, нищо, че тялото им е увредено или дори мозъка, защото душата не е в мозъка. По какво ще се различаваме от Хитлер и неговите слуги, ако правим така? Смятам по нищо. За отглеждане, още повече, че като човек ходил в дом например за умствено изостанали деца, виждам как чрез човешко отношение тези деца се променят и имат подобрение. Да не говорим, че има данни и че дори и шизофреници показват подобрение при човешко отношение към тях, а не чрез заключване, вързване и електрошокови терапии и тъпченето им с лекарства, но това е една друга тема. :-o :-o

Extremescream
07-22-2009, 21:07
Не бих могла да дам адекватен отговор,защото въпроса е много сложен.Ако някой ден това се случи на моето дете,не знам как бих постъпила,затова да не се заричам сега.
Но евтаназията е по-хуманният вариант.НО,това е само при положение,че няма абсолютно никакъв начин това дете да се оправи.Да,медицината напредва с всеки изминал ден,но кога ще намерят лек за даден синдром?След 10,20,30 години?Този човек ще е изпуснал живота си и предполагам,че няма да е кой знае колко полезен на останалите.Но отново казвам,ако ние имаме такъв човек за син/дъщеря,няма да мислим така.
Живот,в който не можеш да оцениш истинската красота на нещата,на музиката,на природата,на литературата,на танца,не е живот.По-добре този човек да бъде избавен от мъките си.
Но родителите винаги ги гризе онова последно зрънце надажда-може скоро да открият лек.Предполагам това ги спира от решението за евтаназия.

YouKnowImBetterThanYou
07-25-2009, 19:19
Не мога да реша. Темата ме отвращава.
Но все пак ще се включа. Задължение на всеки родител е да отгледа детето си, в правото на всеки е да се откаже от родителските си права стига да има достатъчно основателна причина за невъзможността да отгледа своя продукт, ако мога така да се изразя. Не е достатъчно да си отвратен от детето си, за да го дадеш на сиропиталище. Дори да е прието да се казва дом, сиропиталище звучи по-страховито, но реално погледнато би трябвало да си остане старата дума, все пак "дом" по принцип е място на уют, а под уют разбираме семейство, родители и т.н. Та за миг ако се поставите пред следната ситуация: ражда ви се дете с някакво увреждане(брутални примери много, няма да изреждам), но все пак то е ваше независимо какво е. Ще ви даде ли сърце да го пратите в някой от т.нар. "домове", да го лишите от внимание и грижи само защото изпитвате страх или отвращение? Ще ви даде ли сърце да го изоставите? А още по-абсурдно е тези, които предлагат евтаназия? Това е безумие, ами нали това все пак е човешко същество, макар и не като всички останали, но независимо "повредата" то все пак едва ли би предпочело да умре. Просто невероятно, че има хора, които са отговорили, че евтаназията е решение. Ако един родител иска да се откаже от увредения плод, то поне да го направи докато детето е в утробата, докато няма съзнание... Но все пак никой не може да докаже все още дали неродения плод има съзнание или не. По-нагоре има дебат по темата за абортите затова прекъсвам тази тема. Но поне отнасяйки са за вече родените деца, били те такива и с увреждания, те все пак си остават живи човешки същества дори със своите несъвършенства. И като говорим за несъвършенства никой не е съвършен. Логиката на някои просто е отваратителна...

Ilikeliljon
07-25-2009, 22:24
Много е труно да се вземе решенение просто ей така. Предполагам, че ако се случи точно на един от нас няма да сме толкова категоричини.
Аз смятам, че човек с увреждания измъчва не само себе си, но и околните и съответно няма смисъл да живее и да се мъчи. За какво отглеждаш едно дете? За да го обичаш(това едно на тъка), за да порасне, за да стане "човек от него", за да се реализира, да се ожени, да има деца и пр. Такъв индивид това не може да го постигне или е рядкост(говоря за наистина сериозните увреждания). Така, че в този случай съм За евтаназията, но в съвсем начален стадий, защото свикнеш ли с това детенце..подържиш ли го дори и ден и вече нещата тотално се променят. Все пак тук психиката играе много голяма роля.

Хоти осъзнаваш ли, че говориш само за социални задължения като описваш тези неща. Дори правенето на деца се е превърнало в социално задължение донякъде, а не лично желание. Тези хора имат също толкова богата душевност, колкото и тези, които са напълно здрави. Това, че не могат да я изразят, както здравите е вече съвсем друг въпрос. :-o :-o

malone
07-25-2009, 22:42
Темата е тежка.Евтаназията е една твърде крайна мярка,но в случая е резонна.От прекия ми сблъсък с подобно дете го казвам и не защото съм лишен от човечност.Твърде е трудно е отглеждането и не само като средства като нерви като воля която се изисква и в един момент просто това те подтиска теб самия и те изправя пред задънена улица.Още повече държавата в която живеем отношението към тези деца е достатъчно лошо и то няма да се промени.В цивилизованите страни такъв въпрос никога не би се разглеждал,защото там грижите са разпределени освен от родители така и от институцийте и тоношението е човешко.Прекланям се пред хората,които са съомяли такова дете,трудно е но не и невъзможно.Както казаYouKnowImBetterThanYou наистина адски трудно е да оставиш детето си в дом и да знаеш,че ще умре от нещетата или от отношението на хората.

b0Nb0n
07-25-2009, 23:17
Тези хора имат също толкова богата душевност, колкото и тези, които са напълно здрави. Това, че не могат да я изразят, както здравите е вече съвсем друг въпрос. :-o :-o
именно обаче повечето писали в тази тема виждат хората като работи и тия деца им се виждат като роботи с дефекти в системата не могат да вършат работата за която са създане значи трябва да бъдат унищожени иначе е хабене на ресурси да бъдат подържани

Wrathchild
07-26-2009, 22:36
Споделям мнението на Хоти. Определено е тежка и трудна тема. Самата аз не мога да изкажа категорично мнение. От една страна, те са живи същества и заслужават да живвят. От друга - никой не заслужава такъв живот.

Xitap
07-26-2009, 22:47
Никой няма право да отнема живот. Никаква евтаназия. Че например автора с какво е по-добър от такива деца? Те не могат да нараняват физически - той може. Те не могат да правят престъпления - той може. Те не могат да се напият и да се качат в колата - той може. Както и още 1 куп неща. С какво те са по-лоши от него? А подлагаме ли на евтаназия тия, които са "нормални". Нацизма отдавна си е заминал, както и идеята за перфектния човешки ген! Никой няма право да отнема чужд живот!!!

jghgh
07-27-2009, 06:20
Откъде сте сигурни че тия индивиди изпитват мъка и страдание? (;

За хората около тях окей... те наистина се мъчат. А ние можем ли да сме сигурни какво е в главата на един кривоглед дебил? /казвам кривоглед, щото те обикновено и физически се 'изчанчват'/ Не можем да знаем дали те изобщо осъзнават какво се случва около тях. Не можем да знаем как всъщност 'живеят' (в главата си). За тях може да е просто безразличие... те живеят и правят каквото 'знаят', без да се съобразяват с адекватния живот, ако мога да се изразя така. Те дори не осъзнават какво е адекватно, те буквално си живуркат по доста несъответстващ начин с нашия, но все пак водят живот, който не познаваме. Разбира се, и за това не можем да сме сигурни дали го усещат и дали им прави изобщо впечатление. /че не се вписват в средата; изобщо средата какво е/
Както и да е.

Не мога да кажа нищо по темата. Защо пък да ги убиваме след като живеят малко? Те наистина не са като нас, но водят живот и както са безполезни приживе, така ще са безполезни и мъртви. Все пак са хора. Прасе да е, ще го колнеш и изядеш, ама човек? Няма смисъл, а ми се струва гадно. Може вашата жена да роди подобен урод и дори да не иска да го гледа, едва ли ще позволи да бъде убито детето й. Не че го няма в 1000 коментара преди моя, но наистина не е хуманно. Аз оня ден видях едно много сладко уродче, и какво като е такова? То пак си е душичка, малкото дете на мама и тати, независимо че не е нормално и само се плези.. /да, субективна съм ;[/

Аз викам по-скоро държавата да се грижи за увредените, но нашата държава не може и не е можела да се справя с това за момента... Затова трябва да се борим за нея, да я направим по-уредена. В чужбина с лудите нямат такива проблеми доколкото знам.. може и да греша.

Нямам конкретно мнение, просто ми стана интересно защо всички повтарят че годините живот на един ментално увреден човек са мъчителни и за самия него. 8-) Та той е луд. Той не знае какво прави. Неговото е просто един (криворазбран понякога) инстинкт. Което наистина не го прави човек, но пък биологично е един от нас и на мен ми се струва кофти да бъде разстрелян, убит и т.н.

Евентуални решения, които ми идват наум.
1. Да отворят повече лудници.
2. Ако има начин, силните увреждания които предизвикват и ментални заболявания да се установяват още докато жената е бременна и може да абортира.
3. Да има винаги хубав дом за един новороден урод, примерно. /защото ако една жена установи че детето й ще се роди идиот и вече е късно да абортира, да има къде да го даде - на държавните домове, които да са хубави, уредени и да дават прилична грижа (:/

^Тва последното обаче е една сложна схема. Ние като хора в БГ не сме се оправили, не може да чакаме все 'държавата' да ни оправи, нали все пак ние сме нея.
Първо да се научим всеки да си хвърля боклука в кошчето, после вече да градим още и още. То от малкото се почва. Да сме по-отговорни, по-честни, така и така. Ако няма толкова лъжи и шмекерии и повече съвестна работа от всеки, все някога ще станем нормална държава, където старческите ни домове ще са хубави и ще се наричат пансиони, където и за лудите ще си има покой. Вярвам, че някой ден домовете за сираци, малоумни и пр. държавни заведения няма да са това, което са днес и сега. (: Но за това ни трябва работа, много работа...

freziq
08-12-2009, 18:52
подари големия процент за Евтаназия не искам да чета мненията ви!

от лична гледна точка ще ви кажа какво мисля...
леля ми е инвалид... не е така по рождение, а от лекарска грешка! нали всички деца имат задължителни ваксини? едно време лекарите са объркали ваксината на леля ми.
на баба ми и на дядо ми им е било много трудно да се грижат за нея, но това не ги е накарало да се откажат от нея. учила е в специално училище за инвалиди в луковит. да ви кажа леля ми е с патерици, а не на инвалидна количка. докато леля ми е била все още ученичка дядо ми е починал. може би сами се сещате, че на баба ми хич не й е било лесно с 2деца, едно от които има нужда от специални грижи!
за радост мога да ви кажа, че имам честта да познавам уникални хора, които са инвалиди. била съм с леля ми на рали за инвалиди и там се запознах с невероятни хора. човек без ръце и крака владееше автомобила 100 пъти по-добре от нормален човек. най-лошото е,че всички ги гледат накриво. мислят си, че са различни. да, различни са по начина по който изглеждат, но по друго не се различават.
хората с физически проблеми са много по-добри и силни от всички останали. преборили са се с куп проблеми, за които ние дори не знаем...

хубаво е, че медицината напредва и докато една жена е бременна може да се разбере дали детето й е болно.
деца, които по рождение имат ТЕЖКИ физически проблеми по-добре да живеят в специални домове, защото за един родител е много трудно да гледа сам болно дете...

bebe6o4e
08-14-2009, 21:00
аЗ ли4но сьм изцяло протиф евтаназията ! тези хора имат правото на живот толкова колкото и ние кои сме ние 4е да им отнемаме живота имам предвид и те са с душа и те са хора независимо какви са или как изглеждат но наистина има хора за които евтаназията е изход но и родителите не трябват да стигат до това за своите деца те трябва да ги оби4ат и отглеждат така както вие ги нарекохте "нормалните" деца но това е мое мнение ;-) :wink: и мисля 4е трябва да помислите за това и да се поставите на един так1в родител на дете с увреждане :)

EcTeTa
08-15-2009, 09:43
единствения ми довод ще да е , че децата с увреждания или недъзи биха отценили човешкия живот много по-обективно от които и да е друг "обикновен" човек.Та ние сме роби на световния ред и банковите институции разхождаме се с униформи в училищата униформи в унивеситета и униформи на работа само заради няколко банкноти захвърлени в края на цикъл които работодателите ни наричат месец , неща които не засягат тях заради ... сещате се.Представете си колко би бил сладък живота на еднодневка
Dirus споменаваш , че можеш да имаш шизофрения , но явно разсъждаваш плоско и скромно като повечето форумци тук.asshole

padnaloblak
08-15-2009, 12:31
при все че съм адски нетолерантен и гаден човек :) съм направо изумен от простотиите в тая тема...

каква ЕВТАНАЗИЯ бе,вие болни ли сте бе? тва да не са кучета бе,батко... тва са хора бе...

човешкия живот е НАЙ-ВАЖНОТО НЕЩО,к*р за обществото,прогреса и некви такива лайна. ЖИВОТА е преди всичко. всеки,който се е родил - има право да живее. никой не заслужава да умре млад,независимо дали се е родил с недъг,дали е престъпник,дали е болен от рак,спин и т.н...

след тия простотии,които сте изписали,само мога да ви пожелая вашето дете един ден да се роди с недъзи и да ви гледам сеира тогава... дали ше искате евтаназия,а? :)

плюс тва има немалко случаи,в които такива деца успяват по някъв начин да се впишат в живота и дори да са щастливи донякъде... предполагам сте гледали клипа (мисля че във вбокс и в тубата го имаше) за бащата и увредения му син,дето го носи цял живот на гърба си по маратони,състезания по плуване и т.н. и двамата са спечелили куп медали,станаха известни и увредения му син се чувстваше щастлив,когато спортуват с баща му. верно,че хора като тоя баща,които са готови на такива неща са 1 на милион,но както казах - ВСЕКИ ИМА ПРАВО ДА ЖИВЕЕ.

БЕЗУМНИ са нещата,които сте написали. изключително гнусни :shock: нагло е някой да си мисли,че живота му е по-ценен от този на човека отсреща,независимо какъв е той... евтаназия,бате...

+1

Shely
09-03-2009, 10:55
мисля, че такива деца трябва да бъдат лекувани до момента, в който си проличи (ако си проличи), че няма шанс за излекуване. трябва да се направи всичко възможно детето да бъде върнато към нормален начин на живот. ако това не е възможно, съм на мнение, че е по-добре добре "да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин". не виждам смисъл детето да живее в мъки цял живот, да гледа как живота тече покрай него, без неговото участие в него... би било много тежко и на родителите да се грижат за такова дете.
С всичко казано съм съгласен, освен с:

"да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин".
Че кои сме ние простосмъртните? Да отнемаме живот ей така. Вярно, е че детето няма да е в нормално състояние, ще бъде в огромна тежест на родителите си. И все пак кои сме ние да отнемаме живот? :?

Jeuelle
09-03-2009, 16:03
Благодаря на себе си , че избрах да се занимавам с такива деца.

Вие въобще имате ли приятели или близки с увреждания?
Общували ли сте с такива хора?
Знаете ли, че те се възприемат като напълно нормални? Те не се вглъбавят в проблемите си, така , както вие към тях.
Те живеят напълно нормално, доколкото болестта или увреждането им позволява.
Това , че вие , идиотитие с нормална физиология сте с такива болни комунистически предразсъдъци , си е лично , ама лично ваша работа.

Евтаназия :lol: :lol: :lol:
Какво сте вие бе, прототип на Господ ли сте?

Canis_Dirus
09-03-2009, 16:36
Какво сте вие бе, прототип на Господ ли сте?
Тез деца господ ги е направил. Ние просто го остаяме да си върьи работата известна като естествен подбор. Пдобни деца няма как да оцелеят без човешка намеса.

Jeuelle
09-03-2009, 17:47
Да, ама тази човешка намеса да не е свързана с убийство !

Canis_Dirus
09-03-2009, 18:02
Да, ама тази човешка намеса да не е свързана с убийство !
Говоря за ненамеса. Да няма кувиоз, па да видим...

Jeuelle
09-03-2009, 18:06
Какво имаш предвид?

Jeuelle
09-05-2009, 14:18
Болестта рано или късно ще ги погуби ...
Заслужават своя дял живот ...

guinessgirl
09-05-2009, 14:36
Болестта рано или късно ще ги погуби ...
Заслужават своя дял живот ...

..прекаран в мъки и нещастие?

malone
09-05-2009, 14:43
А дали нашата собствена съвест и криворазбрана хуманност не обрича хора на мъки?Обрича само хората които гледат тези деца на мъки.Тежките случай в родина като нашата и липсата на качествени грижи за такива деца са си е една причина да не сме свидетели на всекидневната борба за човешко създание,което не се повлиява нито от прекомерните грижи на родителите нито на каквато и да е медицина.

Jeuelle
09-05-2009, 15:26
Защо си мислите , че те са нещастни.
Вярно, има процент деца с наистина много , много сериозни увреждания , но въпреки това имат воля за живот.
Ако са умствени нарушенията, те така или иначе не осъзнават какви биха могли да бъдат, просто искат да усещат , че някой го р грижа за тях - търсят ласка ,която явно повечето от вас не биха могли да им осигурят.
Те са деца , за Бога.

Кажете ми, познавате ли хора с увреждания?

Имам усещането , че говорите много наизуст.

PIF
09-06-2009, 01:26
Коя майка би сложила края на живота на детето си?
Кой баща би се подписал на документите за разрешение?
Как биха спали тези хора с мисълта за....пф.
Психиката им се разрушава завинаги.

Ужасяваща ситуация е...
хем да не отнемеш живот, хем да не му позволиш да се мъчи.
Подобно решение е отвратително трудно.

Jeuelle
09-06-2009, 16:32
А аз имам чувството, че някои хора са добри, за да им е добре на тях самите... Състраданието е дума, която се разбира по много грешен начин, а съпричастие не се използва въобще...

Аз не знам какво им е на тези деца, ти знаеш ли? Колкото и да си била в тяхната компания, ти не си погледнала през техните очи, не си стъпила в техните обувки, не са ти минавали техните мисли, емоции и т.н. през главата - волята за живот е различна от мъката. Волята за живот е несъзнателна, докато болката и отчаянието са...

Те споделят и ако малко се вгледаш , всичко е в очите им.
Не разбираш .

Jeuelle
09-06-2009, 18:02
Естествено е да не разбирам, даже се надявам никога да не разбера, но смятам, че е много лицемерно да каже, че някой разбира, колкото и да е около тях, да се вглежда в очите им, да ги слуша и т.н.

Това НЕ е състрадание... :)


ПП. Очаквах подобен отговор от едно изречение и никакви сносни доводи, все пак на всички ни е ясно, че го правим с дадени подбуди...

Виж какво - Старая се да ги разбирам и до колкото мога им влизам в положението.
Аз това уча и с това искам да се занимавам , следователно си имам някаква представа как стоят нещата.
А какви доводи искаш да давам , при положение , че ти си си изградил вече мнение и като гледам няма да си го промениш с моите състрадателни възгледи. Тази работа е за хора със сърце.
Познавам много като теб -през оная работа ви е, защото явно е супер мъжкарско да не ти пука.

rosenhristev
09-06-2009, 18:27
Споделете мнението си по въпроса.
Редно ли е децата с недъзи, било то физически, или умствени, да бъдат отглеждане и да се подържа тяхното съществуване, или да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин.


Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.
Адски отвратителна тема, но постави се на мястото на тези деца... ако си родител на такова дете и ти работи поне малко главата какъв е шанса да го евтанизираш... Доста глупава тема... За да евтанизираш съществото което си създал сам е прекалено нереално. Какво като има недостатъци... Според мен тези които мислят, че е редно имат недостатък най-вече на сиво вещество... Също както е и нередно и изхвърлянето им по домовете за деца с увреждания...

malone
09-06-2009, 21:29
Споделете мнението си по въпроса.
Редно ли е децата с недъзи, било то физически, или умствени, да бъдат отглеждане и да се подържа тяхното съществуване, или да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин.


Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.
Адски отвратителна тема, но постави се на мястото на тези деца... ако си родител на такова дете и ти работи поне малко главата какъв е шанса да го евтанизираш... Доста глупава тема... За да евтанизираш съществото което си създал сам е прекалено нереално. Какво като има недостатъци... Според мен тези които мислят, че е редно имат недостатък най-вече на сиво вещество... Също както е и нередно и изхвърлянето им по домовете за деца с увреждания...От части си прав хвърлянето по домове е същото като евтаназията обричаш детето си на грижи на човек,който гледа на него на поредния болен индивид от който получава пари и грижата както знаем е достатъчна да убие организма,но алтернативите в този случай са малко.Да го гледаш неотлъчно тежкоболният с менталнвите проблеми също не е решиние,защото това нарушава нормалния начин на живот.И тъй като знаем че твърде малко са хората които се навиват да гледат деца с увреждане можеш да сетиш че често се стига до откъс от работа което си понижава жизнения стандарт на едно семейство.

rosenhristev
09-06-2009, 21:50
Споделете мнението си по въпроса.
Редно ли е децата с недъзи, било то физически, или умствени, да бъдат отглеждане и да се подържа тяхното съществуване, или да бъдат евтаназирани по "хуманен" начин.


Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.
Адски отвратителна тема, но постави се на мястото на тези деца... ако си родител на такова дете и ти работи поне малко главата какъв е шанса да го евтанизираш... Доста глупава тема... За да евтанизираш съществото което си създал сам е прекалено нереално. Какво като има недостатъци... Според мен тези които мислят, че е редно имат недостатък най-вече на сиво вещество... Също както е и нередно и изхвърлянето им по домовете за деца с увреждания...От части си прав хвърлянето по домове е същото като евтаназията обричаш детето си на грижи на човек,който гледа на него на поредния болен индивид от който получава пари и грижата както знаем е достатъчна да убие организма,но алтернативите в този случай са малко.Да го гледаш неотлъчно тежкоболният с менталнвите проблеми също не е решиние,защото това нарушава нормалния начин на живот.И тъй като знаем че твърде малко са хората които се навиват да гледат деца с увреждане можеш да сетиш че често се стига до откъс от работа което си понижава жизнения стандарт на едно семейство.

при добро желание абсолютно всичко е възможно...

Jeuelle
09-07-2009, 07:49
Естествено е да не разбирам, даже се надявам никога да не разбера, но смятам, че е много лицемерно да каже, че някой разбира, колкото и да е около тях, да се вглежда в очите им, да ги слуша и т.н.

Това НЕ е състрадание... :)


ПП. Очаквах подобен отговор от едно изречение и никакви сносни доводи, все пак на всички ни е ясно, че го правим с дадени подбуди...

Виж какво - Старая се да ги разбирам и до колкото мога им влизам в положението.
Аз това уча и с това искам да се занимавам , следователно си имам някаква представа как стоят нещата.
А какви доводи искаш да давам , при положение , че ти си си изградил вече мнение и като гледам няма да си го промениш с моите състрадателни възгледи. Тази работа е за хора със сърце.
Познавам много като теб -през оная работа ви е, защото явно е супер мъжкарско да не ти пука.

И какво точно означава състрадание, а какво е съжаление?

Много обичам да ми кажат, че нямам сърце или някаква подобна присъда, само защото съм способен да видя малко по-далеч от носа си и собственото си его. И да, говоря за собственото его, защото това "състрадание" е просто едно лицемерно деяние да се почувствате сами по-добре.

Как можеш да говориш за състрадание при положение, че не изпитваш страданията на даден човек, а го наблюдаваш отстрани, а после се прибираш и си живееш собственият живот. Да, сигурно ти е много гадно, докато си с тях, но това не е 24/7 за теб, не е твоят живот, не е нищо.

Ако прочетеш темата и ще видиш в какви случаи защитаваме нашата теза, защото сама си наясно, че при болестите за които говорим е рядкост даденият индивид да доживее до пълнолетие дори, а годините на неговият живот са изпълнени с мъка - за него, за близките му. Защото той е обречен от раждането си, но такива хора със "сърце" го обричат на по-дълга агония, мъчение и осъзнаване на неизбежния край. За мен това не е хуманно...


Съжаление е това, което изпитвам към хора като теб - със закоренялото и застояло българско мислене.

Не съм от тези, които с превключването на програмата , забравят видяното, но се старая да не се вглъбявам прекалено много в порблемите, защото решенията се вземат на трезв акъл.

Толкова клиширано звучи , но ти никак , ама никак не ме познаваш и това , че не изписвам по 748927542 реда с това какво всъщност мисля , не е довод , че пиша лъжи и глупости.
Излез от черупката си и виж ,че все още има хора , които ги ебе. Всъшност , те са много - но явно в твоя кръг няма такива - жалко , за което.
Страшно много ми е омръзнало от такива като теб, ама наистина страшно много.

Jeuelle
09-07-2009, 08:10
Ох, моля ти се - стига си философствал.
Моето мнение по въпроса е изказано.
Въпросът е ,че не съвпада ствоето и съответно , каквото и да напиша, е все недостатъчно и невярно.
Тази тема не се разисква сериозно във форум. Винаги остава нещо неидоизказано и всеки си тълкува написаното по свой начин.
Последното нещо, което ми се прави е да се вглъбявам в това , че някой в нечий форум ми казал, колко съм лицемерна....

FlammeNoir
09-26-2009, 00:07
Аз лично си мислиа че децата с овреждания трябва да живеят все пак не виждам с какво те пречат може би на един родител му е трудно да гледа детето си така и би сложил край но той никога не може да знае какво ще излезне от това дете има толкова много хора със овреждания които все пак са постигнали нещо във тоя живот.

dimitar_ak
09-26-2009, 06:45
Права на човека Член 3: Всеки има право на живот, свобода и сигурност на личността.

Коментара по темата е просто излишен

dimitar_ak
09-26-2009, 09:17
Коментара ти е безсмислен, затова е добре да си го запазиш за себе си... тук е за дискусии...

Ами щом ви се чати си чатете. Аз ви казвам как стоят нещата и, че мнението ви нищо не би променило. Аз заставам зад хартата за правата на човека. Каквото и да е детето то има право да живее.

dimitar_ak
09-26-2009, 10:26
Индивидите като теб са ми ясни пък на мен. Не намерих мнението ти по темата, но веднага си намери някого с когото да завървеш спор. Браво, но на мен не ми се спори с теб. Не си ми интересна

dimitar_ak
09-26-2009, 10:51
Прочетох зад каква теза заставаш и честно казано си ми жалък.

tochica
09-28-2009, 17:53
не мога да си представя как ще убия болното си дете
да не му дам шанс
знам за доста случаи за деца със Синдром на Даун, които водят поносим живот
разбира се, че ако има силни болки и страда, ще искам да му помогна и да му спестя страданията
но да го убия, само защото е различно - съмнявам се

tochica
09-28-2009, 17:56
Права на човека Член 3: Всеки има право на живот, свобода и сигурност на личността.

Коментара по темата е просто излишен

Право - да
Задължение - не

Jeuelle
09-28-2009, 18:13
Права на човека Член 3: Всеки има право на живот, свобода и сигурност на личността.

Коментара по темата е просто излишен

Право - да
Задължение - не
Какво?

tochica
09-29-2009, 07:01
Права на човека Член 3: Всеки има право на живот, свобода и сигурност на личността.

Коментара по темата е просто излишен

Право - да
Задължение - не
Какво?

не трябва изкуствено да поддържаш някого жив с лекарства и машини, ако той не го иска

_donna_
09-29-2009, 16:23
Ти си увреден.
Какво значи евтаназия? ... :shock:
Как може да се определи колко е тежка тази болест?
Дали би имала развитие (подобрение) в бъдеще?
Дали ще се повлияе от медикаменти,операции?
Някои живеят нормален живот или поне такъв,който не е мъчение.


Ако е твоето дете едва ли ще пускаш тъпи теми наляво и надясно.

clever
10-13-2009, 20:40
Темата е много спорна.Зависи от състоянието на детето;възрастта му;привързаността на родителите към него и това дали то има способност да осъзнава живота около себе си.
Има и изключения-понякога хората с увреждания имат таланти и съответно правят чудеса(например стават велики математици или научават ненормално бързо даден език .. ).
Все пак гласувах за отглеждането им.
Евтаназията би могла да се извърши в краен случай(при много тежки мъки на детето и невъзможността на розителите да се грижат за него).Гласувах така защото всеки човек има право на живот какъвто и да е той.

Вярно че на родителите им е трудно да се грижат за такива индивиди а домовете са мизерни и грижите-некачествени.Но това в развитите и добре организирани държави не е така.Мога да ви дам пример че в Швеция много добре се грижат за хората с увреждания и всички ценят живота им. :)

moneycomeme
10-19-2009, 20:52
Ooo против евтаназията съм.Никой няма право да отнема човешки живот наистина никой...Ами от къде знаете,че това дете,въпреки че привидно е ненормално,то не живее в друг свой свят,в който думите не съществуват,а да се чувства щастливо каквото е...Не..Не на евтаназията на увредените деца..Всеки има право да изживее живота си-болен,сакат,ненормален,хом ... :) Ето например ще кажа,има едно момиче около 30 годишно живее до нас.Доста е дебела,има психически отклонения,дори един път се съблече чистак гола пред входа си...Но ето че преди няколко дни я видях с едно друго такова малоумно момче...Изглеждаха щастливи,той и подари кутия с масло ,,Маргарин,,,а тя го целуна :) Защо не???Те се чувстваха щастливи...А според мен това е смисълът на живота-да си щастлив! :) :)

bilqnavod
10-24-2009, 09:44
Животът е право на всеки човек. Никой няма право да отнема живот дори и собсвения си. Щом човек се е родил с недъг значи си има някакво значение, явно трябва да се извиси.
Вие какво си мислите че като нямате недъзи и сте много щастливи. Мога да ви кажа, че абсолютно всеки човек си има някакви страдания на този свят дори и да е нормален физически и психически. Страданията на човека се изпращат под различни форми.

techCandy
10-25-2009, 11:33
bilqnavod
Много проникновено :?

Канис обича елементарните скандалчета и обича да провокира... Обича да си тика мнението навсякъде, където е и където не му е мястото. Бих ти казала да се позамислиш малко, обаче това няма как да стане...
Кой си ти, сульо, за да казваш кое е нормално и кое не? :) Упс, май никой... Дори аргументите ти са пошлички... 8)

kalashnik
10-25-2009, 12:38
Според мен евтаназирането на такива деца трябва да не е по желание ан родителите, а уредено със закон и също така на такива родители да им се налага глоба че не са успяли да възпроизведат качествен индивд който да е трудоспособен.

bilqnavod
10-25-2009, 18:02
bilqnavod
Много проникновено :?

Канис обича елементарните скандалчета и обича да провокира... Обича да си тика мнението навсякъде, където е и където не му е мястото. Бих ти казала да се позамислиш малко, обаче това няма как да стане...
Кой си ти, сульо, за да казваш кое е нормално и кое не? :) Упс, май никой... Дори аргументите ти са пошлички... 8)

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Това си е моето мнение

Serendipitys
10-25-2009, 19:27
Моето мнение е противоречиво. Евтаназията е някак твърде жестока, но пък и живота на хората с увреждания също.
Има значение за какви увреждания става въпрос - дали някакви психични разстройства, дали слепота и глухта, дали други физически увреждания. С последните три човек би могъл да се справи и да живее пълноценен живот, но с психичните - не. В мнението си говоря предимно за деца, страдащи от аутизъм и всякакви други психчни (и подобни) разстройства.

Видях, че някои хора пишат за излекуване. Няма такова нещо. Възможно е само подобрение, но цялостно излекуване няма как. (например за аутизма и различните му видове). Да не говорим, ако става въпрос за ниско функциониращи аутисти. Точно преди две седмици имах работа с такива деца и съм на мнение, че и те, и родителите им се мъчат. Невероятно мили, сладки и чаровни дечица, но това тяхното не е живот.
На едното детенце му е отнело над година, за да научи 3 букви и една цифра, като още му е трудно да се сети как се пишат и ги бърка (става въпрос за редовно и постоянно обучение). Има проблеми с комуникацията, държанието, разбирането. Почти не говори, издава предимно звуци. Признавам, че не бих могла да си представя това чаровно и мило детенце да бъде подложено на евтаназия, но определено е тежест за семейството си. Подобни деца изискват огромни грижи и внимание. Мисля, че са малко хора от този форум, които знаят за какво става въпрос - виждали са, чели са.

Някой беше споменал, че в повечето случаи проблемите се откриват в по-късна възраст. Това е така, но причината е, че повечето родители са невероятно неинформирани. Не може детето ти да не продума до 4-5-а годинка, а ти да си мислиш, че му няма нищо.

bilqnavod
10-28-2009, 09:58
bilqnavod
Много проникновено :?

Канис обича елементарните скандалчета и обича да провокира... Обича да си тика мнението навсякъде, където е и където не му е мястото. Бих ти казала да се позамислиш малко, обаче това няма как да стане...
Кой си ти, сульо, за да казваш кое е нормално и кое не? :) Упс, май никой... Дори аргументите ти са пошлички... 8)

Просто се заяждаш, знам че нямаш нищо към мене!!! :-D

Canis_Dirus
10-28-2009, 10:05
bilqnavod
Много проникновено :?

Канис обича елементарните скандалчета и обича да провокира... Обича да си тика мнението навсякъде, където е и където не му е мястото. Бих ти казала да се позамислиш малко, обаче това няма как да стане...
Кой си ти, сульо, за да казваш кое е нормално и кое не? :) Упс, май никой... Дори аргументите ти са пошлички... 8)

Какво съм виновен, че изобщо не можеш да схванеш, на какво ниво разсъждавам? Конете с капаци имат по-широк мироглед.

Но така е, който се взира в детайлите няма усет за цялостната картина.

Sissy90
10-29-2009, 09:16
Точно преди две седмици имах работа с такива деца и съм на мнение, че и те, и родителите им се мъчат. Невероятно мили, сладки и чаровни дечица, но това тяхното не е живот.
На едното детенце му е отнело над година, за да научи 3 букви и една цифра, като още му е трудно да се сети как се пишат и ги бърка (става въпрос за редовно и постоянно обучение). Има проблеми с комуникацията, държанието, разбирането. Почти не говори, издава предимно звуци. Признавам, че не бих могла да си представя това чаровно и мило детенце да бъде подложено на евтаназия, но определено е тежест за семейството си. Подобни деца изискват огромни грижи и внимание. Мисля, че са малко хора от този форум, които знаят за какво става въпрос - виждали са, чели са.

Някой беше споменал, че в повечето случаи проблемите се откриват в по-късна възраст. Това е така, но причината е, че повечето родители са невероятно неинформирани. Не може детето ти да не продума до 4-5-а годинка, а ти да си мислиш, че му няма нищо.
Аз също съм имала работа с такива деца. В началото ме беше страх, но после разбрах, че са много добри и лъчезарни, радват се на всяка усмивка и на всяка игра. Ужасена и изумена съм от предложението да се евтаназират - дори кадри на кучета и котки, които са били убити (защото това е УБИЙСТВО, независимо по какъв начин го кажем) са ме карали да плача, а не мога да си представя да се убие дете.
За много вродени болести има терапии, които подобряват състоянието на хората - синдром на Даун например, има много художници, които са болни от него, но са известни и картините им се търсят. Друг е въпросът, че в България нещата не са като в много други държави.
Приемам предложението да се евтаназират недъгавите деца като призив да се върнем назад в развитието си - да правим така, както е в джунглата, а не както е в развитите общества. Давайте тогава да се качваме на клона и да слагаме общия казан по средата на селото!

Sissy90
10-29-2009, 09:35
Много ми е интересно какво хуманно виждаш в това да чакаш някой да умре (зависи дали ще е на 6 или 17 е неминуемо), да го обречеш на един непълноценен, изпълнен с мъчения, болки и тъга живот, да осъдиш неговите роднини да се грижат за вегетиращо живо същество и да заклеймяваш инакомислещите. Аз лично не бих искал да съм жив, ако съм толкова тежко болен...
И да, правете ясно разграничение между различните болести и състояния - не предлагаме да бъдат евтаназирани всички!
Ако днес няма лекарство за това заболяване, дали и утре няма да има? Чувал ли си за АЛД? Това е прогресивно дегеративно заболяване, което засяга нервите и причинява смърт понякога още в детска възраст. А знаеш ли, че лечение за него е открито от родителите на такова дете? Ако те разсъждаваха като теб, дали това щеше да се случи? Не говоря празни приказки и не се правя на голяма моралистка.

Sissy90
10-29-2009, 10:30
VIE LUDI LI STE BE SAMO SMART SI4KI BOKLUCI I SI4KI IZRODI V KOV4EGA TE SA GROZNI TUK NA TAZI ZEMQ
Благодаря за включването, много цивилизовано и дълбокомислено.

Sissy90
10-29-2009, 11:51
Нека говорим в проценти тогава, за да видим какви са шансовете и възможността...
Да кажем, че е около 0.00001%. Ако има 0.00001% някой, когото обичам и който е моя плът и кръв, да се възстанови в някаква приемлива степен, няма да дам на никой дори и да ми спомене за евтаназия.
Понеже този спор няма да има край, аз ще кажа само, че всеки си има мнение и всяко семейство само решава дали и как ще се грижи за детето си, в случай, че то е неизлечимо болно. Ние можем да си говорим хипотетично колкото си искаме, но докато не ни дойде до главите (не го пожелавам все пак на никого), не можем да знаем как бихме реагирали. Държавата и обществото не могат и не трябва да налагат правила в това отношение и да решават дали има смисъл някой да живее или не. Подкрепям смъртното наказание за престъпления, но не и за това, че си се родил болен.

ricogross123
10-30-2009, 14:43
Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.
Ако е твоето дете! От раз лище кажеш да му боцнат инжекцииката.

Canis_Dirus
10-30-2009, 14:51
Моето лично мнение е, че подобни индивиди влошават качествата на вида и затрудняват неговото оцеляване. Тоест е хуманно и логически и морално правилно да бъдат евтаназирани.
Разбира се това е решение от типа "днес-за-утре-за-други-за-другаде", което е много трудно за разбиране. Докато решението да бъдат отглеждани е решение "днес-за-мен" и касае съвестта ми днес.
Ако е твоето дете! От раз лище кажеш да му боцнат инжекцииката.ДА!

b0Nb0n
11-01-2009, 08:44
така първо да кажа че последните 3-4 страници не съм ги чел от до само прехвърлих на бързо що повечето бяха караници а не ми се четат караници ама с тва прилагателно убречени човек дай някви пояснения и допълнения .. тва не е много просто решение от убречен до убречен има разлика а някак си да ги подведеш под общ знаменател не е като в математика тук прибяваш 2 там 8 и айде има едно цяло ако ме разбираш.... примерно новороденото 3/4 е убречено ... друго новородено 2/7 също е убречено ама на числовата ос те не са на едно място.... как тия две дроби да ги подведеш по общ знаменател да ги събереш и да получиш 15/15 което е равно на 1....
така да уточня че цялото число 1 е случеи в които решението е евтаназия.... в този случеи когато дробите са с раличен знаменател аз не бих тръгнал да ги приравнявам с цел да получа 1 ...бих рагледал по отделно и за сяка една от тези две обречени дроби ще взема различно решение.... ....примерно дробта 3/4 има по голяма степен убреченост която да кажем че след раждането си няма и ден живот то тогава вобще няма за какво да се ражда тук вече съм съгласен на евтазия.... вече може да се каже че е хумано.... докато другата обречена дроб може да има 20 години живот тук вече не съм съгласен на евтаназия ,защото това бебе се ражда с някакви увреждания болки които са неизличими, но те не са толкова силни че да го убият почти веднага когато се е родил....дали няма няква вероятност психиката на това дете да блокира импулса които казва боли ужасно много.... все пак той се ражда с тази болест която в продължение на 20 години бавно го съсипва отвътре което причинява тези мъчителни болки..... идеята ми е че мозъка блокира болката от това разяждане защото той се ражда с това .......негоя мозък няма да има възможност да разбере какво е да не те боли разбираш ли кво искам да кажа ......не знаеш какво е да си мъртав докато си жив

ама примерите които съм дал може би са прекалено абстрактни ама дано да разбереш кво искам да кажа и да се замислиш
човече разчитам поне ти да прочетеш тва дето съм го написал интересна тема е

така вече май е по добре питай щот някъде може да е малко объркано някои думи да съм ги пропуснал ама едвам оспявам да се вкусирам мисля че ми трябват диоптери
:lol:

Sissy90
11-01-2009, 09:42
Второ не знам как можеш да обичаш някой, който точно се е появил на бял свят, но айде...
Майчински инстинкт?

b0Nb0n
11-01-2009, 14:09
Не е хуманен обаче, а доста егоистично мислене... :)

Бонбоне, нищо не ти се разбира, мама му стара... Слагай някакви препинтателни знаци, да има изречения и да можем да следим мисълта...
ей нама му стара късмет имаш че съм слаба душа ще го редактирам ама малко по късно

b0Nb0n
11-02-2009, 11:36
принципно сме на едно мнение то тва за родителите и техните възможности е ясно за това не съм го споменавал не съм наясно до колко е напреднала медицита дали е възможно да се разбере с кви овреждания ще се роди бебето в 6-7 месец примерно ?

b0Nb0n
11-02-2009, 11:59
Ами доста неща могат да бъдат хванати, но човек никога не знае и не може да даде 100% диагноза, която да осъди някой на смърт по този начин. В темата и едно момиче показа, че в един минимален от математическа гледна точка вариант е възможно и да бъде намерен лек...

Всъщност за мен дилемата е по-скоро на друго ниво - дали е хуманно да убиеш, но прекратявайки мъките на индивида и облекчавайки неговите близки или е хуманно да подкрепяш едно статукво, без да отчиташ фактори като качество на живот, щастие и т.н.
не не аз не говора за шанс за някакъв лек а за шанс за по продължителен период на живот..не ми звучи някак си хумано да убиеш някои ако има повече от 15 години живот като се има в предвид че може да не осъзнава болката

b0Nb0n
11-02-2009, 12:15
при това условие че не знаеш почти нищо моя морал казва не бих убил

b0Nb0n
11-02-2009, 12:29
да нали и аз тва казвам ама ти каза не знаеш тва не знаеш онова
обаче има още един проблем на базата на кви критерии се преценя дали има смисъл или не

b0Nb0n
11-02-2009, 12:38
е да тва е най крайния случеи

DevilWish
11-02-2009, 17:19
Според мен е нечовешко да убиеш някого, но в крайна сметка ако оставиш това дете, то това е мъка не за теб, но за самото него.Не стига, че може някой да му се подиграва, но може да не си намери никога работа, приятели, да не открие човек, който да иска да прекарва живота си с нея/него.Просто това е едно цвете в саксия.Това не е пълноценен живот.

bilqnavod
11-07-2009, 14:17
Евтаназия.Или аборт ако се определят дефекти от такъв тип в зародишен стадий.И моля мазните моралистчета да се траят.Колко е морално да оставиш човек с физически дефект изразяващ се в силна болка да живее и да страда?Или до колко е прието от морала да оставиш един пълен идиот (в медицински смисъл) или производните му да вегетират на гърба на мама и тате или на държавата без да допринесат абсолютно нищо за обществото което ги хрантути?

Следователно в случаите в които индивида ще е неспособен да се грижи за себе си и да заеме полагащото му се място като пълноценен член на обществото трябва да бъде подлаган на евтаназия.

Не знам обаче сте ужасно злобни. Тука всеки има право да си изрази мнението, но вие така се нападате едни други... Всеки си е прав за себе си.

semantics
11-28-2009, 22:20
Не съм сигурен защо, но тук ще да ми е първият пост във форума.

Аз съм от мазните моралистчета. За да не ставам чак хлъзгав, само ще попитам - можем ли да добавим/заместим въпроса "Отглеждане или евтаназия?" с "Индивидът или обществото?"

Ако можем, защо?
Ако отговорим "Индивидът!" или "Обществото", пак - защо?

gLypChenCee
11-30-2009, 13:19
мм.. с увреждане или не.. това си е твоето дете.. и ше си го обичаш квото ще да е..

semantics
12-02-2009, 11:03
Попитах "Индивидът или обществото?", защото днешното общество не е обществото на комунизЪма, при което всички работят за общото благо и индивидът е просто поредната мравка, която трябва да изпълни петилетката без значение колко кръв и пот ще значи това, че да й е мирна главата. Няма права и свободи, няма избор, има само "Трябва" и "Не трябва". Ако попиташ тоталитарната държава (дори и да не е само комунизъм) - "Индивидът или обществото?", тя ще ти каже "Обществото!" (а обществото в името на човек, партия, баба ми...). Има примери за изтребване на непълноценните индивиди в историята на такива държави, така че допускам за какво говориш, особено като ти гледам подписа.

Днес, за добро или зло (не коментирам!, и ти недей), се правим на демократи - факт. И това е общество от индивиди, където благото на индивида=благото на социума. Ако всеки разполага с правата да търси своя начин да е щастлив, значи и цялото общество го прави и все е на път да стане щастливо. Индивидът има своите права, едно от които е правото на правене и отглеждане на дете. Дори и това дете да има подобни тежки проблеми, докато има кой да го гледа по цял ден, демокрацията е длъжна да се съобрази с това, "лайк ит ор нот".

Освен ако не говорим за наши си имагинерни светове (както май темата сочи, де), където статуквото се определя от нашите си кефове и виждания.

Щото иначе почти аналогично ще е да изтребваме хората в нетрудоспособна възраст, пенсионерите. Те може и да са свършили навремето нещо за обществото и държавата, но щом като тук и сега са просто поредните хрантутници, дай и тях да ги разкараме!

А няма да споменавам, че са малко "тежките състояния", които правят индивидът съвършено неспособен на каквото и да е. Някои заболявания предполагат възможност за не една дейност, а има и много медицински варианти, които да направят въпросния индивид значително по-трудоспособен и така той да се реваншира поне частично на държавата и обществото.

Има го и момента "Няма инвалид, няма проблем!". В пъти по-лесно е да се отървем от него, вместо да се мОриме да видим дали все някога "ще има полза от него". Гади ми се при подобни разсъждения, но се опитвам да вляза в тона на темата.

Aniiiii
02-03-2010, 00:34
Знаете ли, скоро се записах за доброволска работа. Избрах работа с деца и те ми дадоха малко момиченце с куп увреждания (няма да споменавам че е ужасно тъжно за дечица на 5-6-7 годинки с толкова много заболявания)
Ходя няколко дни в седмицата, помагам на майка и, играя си с нея.

Та, естествено че трябва да се борим до край за такива деца. Твърдо съм за отглеждането.
Медицината се разширява с всеки изминал ден, така че трябва да имаме надежда до последно!! :(

Diam0nD
02-04-2010, 09:36
Не съм прочел всичко по темата , НО ВИЕ МАЛОУМНИ ЛИ СТЕ БЕ ХОРА ???? /доста неправилно използвах думата хора/ Каква е тая тема ??? Ключ за нея !!! Значи децата в инвалидни колички - убиваме ги хуманно .... защото пречат на развитието ни :lol: :lol: :lol: . След това убиваме глухите , слепите , минаваме към хората с умствени увреждания ,след това към тези с психични увреждания ....
В древна Елада са убивали такива деца . Не мога да се сетя дали аристотел или друг учен е бил увреден ,но го спасяват ,отиват в Атина с него и после той дава своя "принос за обществото"(а то всъщност е принос и за човечеството)
пс ВИЕ ДА НЕ СЕ ВЗЕХТЕ ЗА ГОСПОД ,ЧЕ ДА ОПРЕДЕЛЯТЕ КОЙ ЧОВЕК ДА ЖИВЕЕ И КОЙ НЕ ???????
пс2 пълнолетник е раздела ,а тук някои хора разсъждават като 12 годишни !

bobynka
04-30-2010, 16:14
ЛЕЛЕ ПОТРЕСЕНА СЪМ
КАК МОЖЕ ВЪОБЩЕ НА НЯКОЙ ДА МУ ДОЙДЕ НА УМ :x
:shock:
КАКВИТО И ДА СА ТЕЗИ ДЕЦА ,ТЕ СА ЛИ4НОСТИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ПРАВОТО ДА ЖИВЕЯТ :-x
РАЗБИРАМ КОГАТО ПРОБЛЕМА Е ОТКРИТ ОЩЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТА ВСЕ ПАК ИМА ВЕ4Е РАННИ ИСЛЕДВАНИЯ КОЙТО СЕ ПРАВЯТ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ И АКО ИМА ПРОБЛЕМ ПРЕМАХВАТ ПЛОДА ,НО ДА РОДИШ ДЕТЕ СЪС НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ БИЛО ТО ФИЗИ4ЕСКИ ИЛИ ПСИХИ4ЕСКИ И ДА ГО УБИЕШ НЕМОЖЕ ТО ТОВА СИ Е УБИСТВО :-x

YouDontKnowMe
04-30-2010, 18:46
Трябва да се помага на тези деца, да им се даде шанс.
Те всичките имат желание за живот, желание да се учат, борят се.
А повечето "неувредени" - не оценяват това което имат, пропиляват живота си. Вторият тип заслужават евтаназия, не първият.

Diam0nD
04-30-2010, 21:30
А повечето "неувредени" - не оценяват това което имат, пропиляват живота си. Вторият тип заслужават евтаназия, не първият.

Глупости ! Трябва да им се отворят очите . Всеки има право да види и осъзнае истината ;) Независимо кога ! :)

producenta
05-11-2010, 00:24
Лол кои сме ние,че да решаваме кой да живее и кой да умре?
Ако ще се прави евтаназия някой пита ли децата?
Кой би сложил край на живота на едно дете?Що за човек би бил това?
Тази тема е ужасна отвратителна!Понякога умствено изостанали хора,стават истински гении в спорта,изкуството и какво ли още не.
А за физически недъг и какво?Какво разбираш под физически недъг?
Без крак,ръка,да не може да ходи?Това,защото някой не може да ходи трябва да бъде убит ли?

Според мен имаш психически недъг,има три инстинкта които се наричат вродени,да се нахраниш,самосъхранение и размножаване.Никой нормален човек не иска смъртта на детето си.Дори и с недък всеки родител би се пожертвал за него.
А при теб инстинкта за размножаване е леко нарушен.Следователно по твоята логика би трябвало и ти да подлежиш на евтаназия.
Дано да греша за теб,просто се моля на бог да греша.
Животните,че са животни се грижат за недъгъвите си деца.




Е вярно, че проблема не е прост, но погледни от тази страна. Ако още при раждането детето е с тежки увреждания и може да бъде евтаназирано преди да се обособи като личност, да му бъде дадено име и тн, колко усилия би спестило на всички. Ако майката и бащата имат възможност да имат друго нормално и здраво дете не лишават ли по този начин от живот един пълноценен индивид?

Ти мислиш,че имаш име ли?Ти си просто един номер ти дори не съществуваш за повечето хора,ти си никой,ти си биологична единица просто какпа в дъжда.Ако те убие някой губят само родителите ти,но те ще си имат друго дете,а ти ще си спомен,спомен,който ще изчезне.
За мен дали ще убият теб или онова дете без личност няма разлика.
Но за родителя има какво пречи това,че имат увредено дете да имат още здрави деца?Какво е можело да стане с онова недъгаво убито при раждането си дете?Какво е можело да изпитва?Кой е можело да бъде?Непростимо е да отнемеш живота на човек,било то и увреден.

Forest_girl
05-14-2010, 19:30
Как може това да е въпрос?? Що са хора биха направили такова нещо на децата.. направо не мога да повярвам какво прочетох.. И те заслужават да живеят - не сте бог да решавате дали да живеят. :shock:

producenta
05-15-2010, 09:49
Как може това да е въпрос?? Що са хора биха направили такова нещо на децата.. направо не мога да повярвам какво прочетох.. И те заслужават да живеят - не сте бог да решавате дали да живеят. :shock:

Точно и те заслужават да се развият като личности.Всеки човек има право на живот,да не сме животни,че да ни избиват.

Разбирам да е животно да му тегля ножа,но това е човек бе хора.

yakuza_
05-15-2010, 10:02
Ако родителя е съгласен, да речем 2-3 дена макс след раждането, защо не ? Човек не се привързва за 2-3 дена, много ли ще е добре, ако има някакви физически дефекти да се мъчи, а ако родителите му починат и не е в състояние да се грижи само за себе си ?

YouDontKnowMe
05-15-2010, 15:57
Човек не се привързва за 2-3 дена
Ти нормален ли си ? Майката го е носила 9 месеца, как да не е привързана към него? Купувала му е играчки, дрешки , мечтаели са с таткото , имали са планове ...
При много тежки увреждания детето може да почине понякога след седмица, друг път след 3-4 години, но почти всяка майка би се грижила за него до край. Частен случай са малолетните, самотните и лудите.
Когато говорим за евтаназия на увредени деца, правя аналогия с глупавите , пропиляващи живота си в безсмислени деяния хора - ами дайте да ги убием и тях, да не се мъчат, че хич не им е лесно - живеят от помощи, оплакват се , все някой им е крив и т.н. Това са сравнително голям процент от населението на България.
Всичките деца с увреждания, които познавам, се борят , учат, имат мечти и съм сигурна, че ще ги изпълнят. Те се трудят , оценяват това което имат, не се жалват, ами се стараят да направят живота си максимално пълноценен.
За мен този вид евтаназия е каприз, само много коравосърдечни хора са способни на нея. Предпочитат да живеят без "трудности" , да си щтракат с пръсти , вместо да помогнат на едно дете да изживее оставащите му дни, колкото и да са малко. НИЕ НЕ СМЕ НИКОИ ЗА ДА ОТНЕМАМЕ ЖИВОТ!

yakuza_
05-15-2010, 19:57
Спри да четеш през ред, казах АКО РОДИТЕЛЯ Е СЪГЛАСЕН, не го схвана или не повярва, че го пише, не съм казал да ги избиваме наред...

YouDontKnowMe
05-15-2010, 20:15
Спри да четеш през ред, казах АКО РОДИТЕЛЯ Е СЪГЛАСЕН, не го схвана или не повярва, че го пише, не съм казал да ги избиваме наред...
Кой нормален родител ще е съгласен .. Не родител, ами коя МАЙКА .. :) Посочи ми такава, която да не е самотна,луда или непълнолетна, моля те.

yakuza_
05-15-2010, 20:17
Тази която и идва на акъла, че ще е по - лесно да я напомпят отново, отколкото да се мъчи заедно с детето.

YouDontKnowMe
05-15-2010, 21:24
Тази която и идва на акъла, че ще е по - лесно да я напомпят отново, отколкото да се мъчи заедно с детето.
Да дадеш живот не е шега работа. Ще разбереш някой ден, живи и здрави.

Riot
05-28-2010, 08:33
ЛЕЛЕ ПОТРЕСЕНА СЪМ
КАК МОЖЕ ВЪОБЩЕ НА НЯКОЙ ДА МУ ДОЙДЕ НА УМ :x
:shock:
КАКВИТО И ДА СА ТЕЗИ ДЕЦА ,ТЕ СА ЛИ4НОСТИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ПРАВОТО ДА ЖИВЕЯТ :-x
РАЗБИРАМ КОГАТО ПРОБЛЕМА Е ОТКРИТ ОЩЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТА ВСЕ ПАК ИМА ВЕ4Е РАННИ ИСЛЕДВАНИЯ КОЙТО СЕ ПРАВЯТ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ И АКО ИМА ПРОБЛЕМ ПРЕМАХВАТ ПЛОДА ,НО ДА РОДИШ ДЕТЕ СЪС НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ БИЛО ТО ФИЗИ4ЕСКИ ИЛИ ПСИХИ4ЕСКИ И ДА ГО УБИЕШ НЕМОЖЕ ТО ТОВА СИ Е УБИСТВО :-x
Тъпа ли си мамка ти
не осъзнаваш ли изобщо колко страда това дете + всички покрай него, мислиш ли че някога едно такова дете ще се "набута" между останалите ? (визирам много тежки случаИ)
Е няма да стане, ще му го набутват на него цял живот щото хората сме шибаняци, но ти си тъпа кифла и кухата ти глава не може да осъзнае нищо :)

filmimilmi
05-28-2010, 15:26
Зависи от уврежданията. В модерните общества си има техника, с която родителите могат да проверят на какъв плод ще дадат живот. Ако детето е на път да се роди с 8 крака и 2 глави, то при такъв безнадежден случай би трябвало да има закон, който да се намеси преди съществото да се появи на бял свят и да придобие самосъзнание, което го обрича на страдания до края на живота му. Но в случай, че раждането му вече стане факт, в такъв случай родителите трябва да поемат отговорност след като по някаква причина са решили да го задържат. Те ще са виновни за мъките на детето, а не то. То си е човек в главата, чувства, мисли, преживява светът по свой си начин, има воля да живее. Защо това трябва да му се отнеме само защото някои считат, че ще е в тежест на обществото? Не, то ще е тежест единствено на родителите си, но те трябва да са задължени със закон да си го отгледат, а не да се отказват от него в някой дом. В по-късна възраст, ако то се чувства наистина толкова нещастно, че да не иска да живее повече този живот, нищо не му пречи да си го отнеме и само без евтаназия. Всеки има правото сам да избере дали да живее или да освободи мястото си за друг. Всичко друго е убийство! Спомних си за филмчето Futurama и една от идите в него е тази за кабинките са самоубийство. http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_booth Ако човек се почувства ненужен на обществото може сам да избере съдбата си. Дали да продължи да се лута без път в мъки и страдания или просто да приключи всичко и решението за това да вземе самостоятелно, а не защото някой е решил вместо него...

Brook
06-06-2010, 11:16
Много може да се говори по тази тема. Наистина детето не е желателно да се ражда ако наистиана има доста сериозни аномалии на анатомията му,но това е решение на родителите какво ще направят дали ще махнат детето или да го оставят да живее.Представете си колко им е тежко на родителите на такова дете да реши какво да правят. Все пак то им е дете и не биха кажали че искат да го махнат макар да знаят че като се роди самото дете ще се мъчи и то много и те ще изпитват доста затруднения а и като порасне това дете сигурно ще бъде изолорино,неразбрано подигравано от децата без никакви проблеми. Да ви кажа мноо ми е интересно недай се боже ако някой от вас му се наложи да вземе такова решение какво ще направи. Сигурна съм че ще го оставите и ще се гиржите за това дете всеки божи ден и непрекъснато ще се лишавате от много неща заради него ако стеш и от социален живот защото това не е шега работа .Не мога да повярвам как някой от вас казват как може да се превърже някой за 2-3 дни. Как да не се превържат и обикнат то е в корема 9 месеца и ссъ нетърпение очакват раждането. Тези деца заслужават шанш за живот макар че ще е доста труден и ще се мачат но не бива ние така да казваме това родителите трябва да преченят пък и в повечето случаи децата с някаккв проблем излизат по свястни от децата без недък.И ние като едно общество вместо да ги прегабрегваме и подиграваме трябва да се опитаме да и помогнем по някакъв начин да бъдем разбрани и толератни към тях да им подадем ръка и да им бъдем приятели. Трябва да им бъдем подкрепа а не да ги унижаваме.Според мен държавата трябва да започе да обръща повече внимание на тях,защото все пак и те са хора също като нас но малко по-разлчни не трябва да ги делим само заради това че имат някакъв проблем.

YouDontKnowMe
06-07-2010, 21:02
ЛЕЛЕ ПОТРЕСЕНА СЪМ
КАК МОЖЕ ВЪОБЩЕ НА НЯКОЙ ДА МУ ДОЙДЕ НА УМ :x
:shock:
КАКВИТО И ДА СА ТЕЗИ ДЕЦА ,ТЕ СА ЛИ4НОСТИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ПРАВОТО ДА ЖИВЕЯТ :-x
РАЗБИРАМ КОГАТО ПРОБЛЕМА Е ОТКРИТ ОЩЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТА ВСЕ ПАК ИМА ВЕ4Е РАННИ ИСЛЕДВАНИЯ КОЙТО СЕ ПРАВЯТ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ И АКО ИМА ПРОБЛЕМ ПРЕМАХВАТ ПЛОДА ,НО ДА РОДИШ ДЕТЕ СЪС НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ БИЛО ТО ФИЗИ4ЕСКИ ИЛИ ПСИХИ4ЕСКИ И ДА ГО УБИЕШ НЕМОЖЕ ТО ТОВА СИ Е УБИСТВО :-x
Тъпа ли си мамка ти
не осъзнаваш ли изобщо колко страда това дете + всички покрай него, мислиш ли че някога едно такова дете ще се "набута" между останалите ? (визирам много тежки случаИ)
Е няма да стане, ще му го набутват на него цял живот щото хората сме шибаняци, но ти си тъпа кифла и кухата ти глава не може да осъзнае нищо :)
Да, хората като теб... Те цял живот ще го приемат за различно.
1.Детето ще страда само ако не е в подходяща обствановка,само ако не са полагани добри грижи за него.Винаги има начин то да се чувства добре (ако е с увреждане което все пак му позволява да живее повече.)Това, че няма желание от околните вече е друг въпрос.
2.Ами ще страдат. Нека да напиша някои вероятни причини за страданието.
а)жал им е , че детето се мъчи - ами ,ако полагат достатъчно добри грижи - няма да е така, то ще се чувства добре.
б)кофти им е, че детето не е като другите - всяко живо същество заслужава шанс, независимо какво е.Природата рано или късно го премахва, ако не е в хармония с нея.
в)просто не искат да полагат грижи,нямат сила ,оправдават се с " колко страда това дете + всички покрай него ".
3.Защо му е на такова дете да се бута в стадото. Увредените деца в някои случаи просто се откъсват от "земната суета" и се занимават с научна работа. И се чувстват добре.
4.Ще му го набутват, ако родителите не се погрижат то да не отиде при тези безсърдечни хора. То това тук си е балкански синдром де.
5.Била мацката "тъпа кифла"... Щом използваш такива нарицания значи не си по-далеч ...

Riot
06-10-2010, 22:07
ЛЕЛЕ ПОТРЕСЕНА СЪМ
КАК МОЖЕ ВЪОБЩЕ НА НЯКОЙ ДА МУ ДОЙДЕ НА УМ :x
:shock:
КАКВИТО И ДА СА ТЕЗИ ДЕЦА ,ТЕ СА ЛИ4НОСТИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ПРАВОТО ДА ЖИВЕЯТ :-x
РАЗБИРАМ КОГАТО ПРОБЛЕМА Е ОТКРИТ ОЩЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТА ВСЕ ПАК ИМА ВЕ4Е РАННИ ИСЛЕДВАНИЯ КОЙТО СЕ ПРАВЯТ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ И АКО ИМА ПРОБЛЕМ ПРЕМАХВАТ ПЛОДА ,НО ДА РОДИШ ДЕТЕ СЪС НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ БИЛО ТО ФИЗИ4ЕСКИ ИЛИ ПСИХИ4ЕСКИ И ДА ГО УБИЕШ НЕМОЖЕ ТО ТОВА СИ Е УБИСТВО :-x
Тъпа ли си мамка ти
не осъзнаваш ли изобщо колко страда това дете + всички покрай него, мислиш ли че някога едно такова дете ще се "набута" между останалите ? (визирам много тежки случаИ)
Е няма да стане, ще му го набутват на него цял живот щото хората сме шибаняци, но ти си тъпа кифла и кухата ти глава не може да осъзнае нищо :)
Да, хората като теб... Те цял живот ще го приемат за различно.
1.Детето ще страда само ако не е в подходяща обствановка,само ако не са полагани добри грижи за него.Винаги има начин то да се чувства добре (ако е с увреждане което все пак му позволява да живее повече.)Това, че няма желание от околните вече е друг въпрос.
2.Ами ще страдат. Нека да напиша някои вероятни причини за страданието.
а)жал им е , че детето се мъчи - ами ,ако полагат достатъчно добри грижи - няма да е така, то ще се чувства добре.
б)кофти им е, че детето не е като другите - всяко живо същество заслужава шанс, независимо какво е.Природата рано или късно го премахва, ако не е в хармония с нея.
в)просто не искат да полагат грижи,нямат сила ,оправдават се с " колко страда това дете + всички покрай него ".
3.Защо му е на такова дете да се бута в стадото. Увредените деца в някои случаи просто се откъсват от "земната суета" и се занимават с научна работа. И се чувстват добре.
4.Ще му го набутват, ако родителите не се погрижат то да не отиде при тези безсърдечни хора. То това тук си е балкански синдром де.
5.Била мацката "тъпа кифла"... Щом използваш такива нарицания значи не си по-далеч ...
Нека не се заблуждаваме...
и ти и аз знаем как седят нещата в България, и ти и аз знаем
как "нормалните" деца гледат на едно такова дете, дете което не може да иде да изпие една бира с тях или да забие някоя "пyтка" в дискотеката, защото за нашите уж нормални деца това е да си МЪЖ (поправи ме ако греша). Просперитета за тези деца тук е рядко срещан, базира се на основите на късмета. В другите страни се грижат по добре за недъгавите животни от колкото за увредените деца у нас. Българския манталитет е жалък и простоват изграден на основата на преструвките, сутрин хората стават, слагат си "маската" и излизат... ей тва е

puremind
06-21-2010, 23:37
Всеки който е дал евтаназия за отговор заслужава бой с пръчки докато им дойде акъла в главата. Това, че отглеждането им е мъчение е ясно но не е причина да убиваш човек. Не е сигурно дали детето с недъг ще е нещастно и нереализирано като порасне. Но 1 нещо е сигурно. Никой не е толкова голям, че да го лиши от правото му да опита.

_donna_
07-05-2010, 09:24
За да пуснеш такава тема трябва да си болен.
Не знам от какво...но според мен е достатъчно тежко,за да бъде приложена евтаназия. Иначе горкия човек ще се мъчи докато е жив.

strave
07-05-2010, 14:38
Евтаназията е твърде крайна мярка и тук се разглеждат неща твърде хипотетични за всеки на когото по някакъв не е преживял този ад. Не виждам човек,който е психически здрав и нормално мислещ да поиска евтаназия имено заради човечност.Истината обаче е,че за тежките случай в България решението да отглеждаш мозъчно болен и дори инвалид в тежко състояние променя животати на 2x360 градуса.Твърде малко са заведенията,които ти предоставят адекватна грижа,а в другите които не ти передоставят индивида още след първата седмица умира,именно защото няма кой да му даде адекватна грижа.За тези индивиди до известно време спасение са единствено и само седмичните домове,но те са кратък "оазис'',защото след 18-години те стават пълнолетни и преминават или в други домове,което отново ги обрича на смърт или лягат изцяло на грижите на семейството,което пък го обрича него на труден живот лишен без социален контакт и тн.

plmn
07-05-2010, 15:02
В другите страни се грижат по добре за недъгавите животни от колкото за увредените деца у нас.

Толкова е вярно. Пуснете си Дискавъри/Енимал Планет за 5 минути и вижте грижите за едно животно, протези, лекарства, внимание.
Тук по домовете няма основните работи като хигиена, нормална храна и пр.

plmn
07-05-2010, 20:28
В другите страни се грижат по добре за недъгавите животни от колкото за увредените деца у нас.

Толкова е вярно. Пуснете си Дискавъри/Енимал Планет за 5 минути и вижте грижите за едно животно, протези, лекарства, внимание.
Тук по домовете няма основните работи като хигиена, нормална храна и пр.


А най-жестокия проблем е, че всички се възмущават само по форуми и седянки, а не правят нищо...


толкова по въпроса. Тъжното е, че много хора не вникват в смисъла на темата, а карат на първосигналната си тъпотия :)

Явно и аз съм от тях, тъй като не можах да разбера подкрепяш ли мнението ми, или ме причисляваш към 'тези', които карат на първосигналната си тъпотия?

Не се имам за достатъчно компетентен, просто посочих нещо, което се вижда достатъчно ясно. Не съм живял в такъв дом за деца, но съм гледал репортажи и съм чел по темата.
Конкретно нищо не съм направил по въпроса, да. Не съм правил дарения, нямам тази възможност в момента, не работя и не вадя пари сам. Друг е въпроса къде отива тези дарения?
Просто се възхищавам на това, че в една Америка примерно (знам, че там има такива екипи), се полагат невероятни грижи за животните, лекуват ги, правят им се операции, евтаназията е последното в списъка. Тук не е така, това посочих. :)

strave
07-05-2010, 20:39
Конкретно нищо не съм направил по въпроса, да. Не съм правил дарения, нямам тази възможност в момента, не работя и не вадя пари сам. Друг е въпроса къде отива тези дарения?
Те и никога не биха тръгнали да събират дарения,особено за тежко болни по простата причина,че самите лекари са сложили една диагноза,която предлага единствено и само медикаментозно подържане на живота,не и лечение.(разбира се ,ако говорим за тежките случай)[/url]

plmn
07-05-2010, 20:48
самите лекари са сложили една диагноза,която предлага единствено и само медикаментозно подържане на живота,не и лечение.(разбира се ,ако говорим за тежките случай)[/url]

в този случай ние как да помогнем?

plmn
07-05-2010, 21:06
^ Не оспорвам и признавам, че не се сетих за доброволческия труд.

Едно на ръка, че хората повече си падат thinkers, отколкото doers.. което е жалко, да.

Другото е, че в този конкретен случай ти ще полагаш грижи от типа на смяна на памерси, занимавки с тия деца (а някои от тях няма да се деца вече, а примерно 25-30 годишни мъже/жени), хранене и пр.

И пак стигаме до основния въпрос. Заслужават ли си подобни действия? Има ли смисъл от тях? Ти реално 'помагаш' ли? Какво се променя след намесата ти? Детето е още болно, тъпчат го с лекарства, а шанс да се оправи - няма.

plmn
07-05-2010, 21:15
Относно ценностите като морал, хуманност - те са достатъчно размити и малко хора знаят какво значат те, а да ги изпиташ и да ги разпознеш е още по-трудно.

Иначе сме на една позиция още от както я има тази тема, съгласен съм, че това не е живот, и аз също бих го прекратил ако се стигне до там.

strave
07-05-2010, 21:32
И аз споделям мнението и на plmn и модератора,ако не дай си боже се случи така да съм прикован на легло и да съм си с разума да кажа,до тук съм го правя без да се замислям.Излишна мъка и тежест ще съм и на себе си и на оклоните.Въпроса е тук какво е разумното решение за хората решили се да отгледат увредено дете или вече възрастен,защото така иначе на този етап евтаназията няма да бъде законодателно прокарана.Смятам,че все пак ако има дом за тях с адекватни грижи или поне нещо от рода на защитените жилища тяхният живот може да се подържа.

_donna_
07-08-2010, 11:16
Абе,имам само един въпрос.
Какво ви разбира главата от медицина?

А,и още един.
Само сме се били възмущавали по форуми и седянки и нищо не сме били правели. А какво ТОЧНО се очаква да направим? Какво прави един средностатистически германец,за да се чувстват децата в домовете добре? Или за да се чувстват хората с увреждания удобно?

По света хората с увреждания получават равни възможности с другите и нормално отношение. А тука си приказвате за евтаназия. Браво,бе. Само така! Всички недъгави в трапа изкопан специално за тях...

Простотия.

_donna_
07-08-2010, 13:02
И за какви увреждания говорите?
"Нелечими" е единственото ви определение май?
"Висока степен на инвалидност" - страшна аргументация.
Назовете заболяване в определен стадий(със съответната характеристика) и стъпките на лечение,които са помогнали или не + всички грижи,които трябва да се полагат за болния...

Защото дори евтаназията да е възможна,тя ще се извършва при СТРОГО ОПРЕДЕЛЕНИ условия. А вашите критерии са повече от малоумни.

_donna_
07-08-2010, 13:58
Ами щом ти нямаш терминологията,защо обвиняваш мен в същото?
И аз говоря върху моралния въпрос. Това,че моите виждания не съвпадат с вашите,не означава,че аргументите ми са по-лоши. Сори.

_donna_
07-08-2010, 14:22
Сложи си очила.

_donna_
07-08-2010, 15:55
Няма да ти обяснявам до безкрай. =)

_donna_
07-09-2010, 10:18
Брат,какво повече да ти кажа от това,че хора с увреждания отиват да учат в чужбина,защото тук няма условия за тях?
То хората без увреждания трудно се справят,да не говорим за другите.

Какъв аргумент повече от този,че в сравнение с техните лекари и техника,с която лекуват съответните "неизлечимо болни",нашите лекари и техника са ПОВЕЧЕ ОТ ПРИМИТИВНИ?
А това,че половината лекари по болниците са толкова некомпетентни,че по време на операция изскачат от операционната зала и викат по коридора "помощ,викайте лекар!" (това е истински случай,на който съм присъствала) ... и то при положение,че това е ЕДИНСТВЕНИЯ лекар на етажа.

Какво повече от това,че в България,когато видиш някой осакатял на улицата и отвръщаш поглед,а по света хората създават връзки,обичат се и се грижат за човека до тях. Защото мисленето им е толкова по-различно от нашето,колкото не можеш да си представиш.

Защото по света се грижат за хора в кома с месеци и години. И то добри грижи - баня и чисти чаршафи всеки ден.

Ти знаеш ли в какво ще се превърне в България евтаназията - дори и да я има? В един грозен маскарад,затруднен от хиляди бюрократични глупости. И със сигурност няма да бъде прилагана според определените изисквания.Защото тука вечно нещо се осира. Ако още някой не е разбрал.

Още да продължавам ли? Или пак не виждаш аргументи?!

Canis_Dirus
07-09-2010, 10:46
Намери пари за качествена техника и лекари. Знаеш ли, колко струва здръжката на един такъв човек? И кой може да си я позволи?
На запад тревата е зелена, птчките пеят и хората се обичат.
Ебати филма

_donna_
07-09-2010, 13:10
Цензура - беше предупредена.

HarleyFlanagan

льош тиги уиги

bobynka
08-14-2010, 13:16
ЛЕЛЕ ПОТРЕСЕНА СЪМ
КАК МОЖЕ ВЪОБЩЕ НА НЯКОЙ ДА МУ ДОЙДЕ НА УМ :x
:shock:
КАКВИТО И ДА СА ТЕЗИ ДЕЦА ,ТЕ СА ЛИ4НОСТИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ПРАВОТО ДА ЖИВЕЯТ :-x
РАЗБИРАМ КОГАТО ПРОБЛЕМА Е ОТКРИТ ОЩЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТА ВСЕ ПАК ИМА ВЕ4Е РАННИ ИСЛЕДВАНИЯ КОЙТО СЕ ПРАВЯТ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ И АКО ИМА ПРОБЛЕМ ПРЕМАХВАТ ПЛОДА ,НО ДА РОДИШ ДЕТЕ СЪС НЯКАКЪВ ПРОБЛЕМ БИЛО ТО ФИЗИ4ЕСКИ ИЛИ ПСИХИ4ЕСКИ И ДА ГО УБИЕШ НЕМОЖЕ ТО ТОВА СИ Е УБИСТВО :-x
Тъпа ли си мамка ти
не осъзнаваш ли изобщо колко страда това дете + всички покрай него, мислиш ли че някога едно такова дете ще се "набута" между останалите ? (визирам много тежки случаИ)
Е няма да стане, ще му го набутват на него цял живот щото хората сме шибаняци, но ти си тъпа кифла и кухата ти глава не може да осъзнае нищо :)

ЕЙЙ СЛАДУР ЗАТОВА СПОМЕНАХ ,чЕ ПОВЕчЕТО ПРОБЛЕМИ И НЕДЪЗИ ВЕчЕ ПРЕЗ РАННАТА БРЕМЕННОСТ СЕ ВИЖДАТ И ПЛОДА СЕ ПРЕМАХВА ОщЕ ТОГАВА
И Я МИ ОДГОВОРИ НА ЕДИН ВЪПРОС ИМА НЕ МАЛКО СЛУчАЙ НА ЗДРАВИ ДЕЦА КОЙТО ПРИМЕРНО СЕ РАЗБОЛЯВАТ ОТ МИНИГИТ И НАСТАВА УСЛОЖНЕНИЕ И МОЗЪКА ВЪВ ЕДИН МОМЕНТ СПИРА ДА ФУНКЦИОНИРА ПРАВИЛНО И ДЕТЕТО ПОчВА ДА ИЗОСТАВА ВЪВ ПСИХИчЕСКО И ФИЗИчЕСКО РАЗВИТИЕ -КАКВО ПРАВИМ КИФЛАДЖИЯ ТАКЪВ ДАЙ ДА ГО УБИЕМ щОТ щЕ Е ВЪВ ТЕЖЕСТ НА ОБщЕСТВОТО А?щОТ щЕ Е РАЗЛИчНО И НЯМА ДА Е КАТО ДРУГИТЕ ДЕЦА .щО ГОВОРИТЕ ГЛУПОСТИ БЕ ХОРА НЕЗНАМ АЗ КВА СЪМ МА ВИЕ СТЕ чУДОВИщА .

bobynka
08-14-2010, 14:09
За големите букви извинявай ,но ще съм по-спокойна ,ако въпросния потребител също го кара по-спокойно ,не си ли съгласен а?А дали съм изчела темата ,да четох я и всеки има право да се изкаже какво мисли нали ?И ти като модератор малко по учтиво трябва да се обръщаш към потребителите -казвам го от опит защото съм модератор във друг тип форум и не съм си позволявала да се обърна толкова грозно към потребител ,просто със това обръщение не звучи 6 сериозно -(нищо лично като голега ти го казвам )

bobynka
08-14-2010, 14:16
Сори тука ми направи забележка и тука ти одговорих ,какво мисля
айде спирам че спама стана дълъг
:)