PDA

View Full Version : Има ли за мен реализация в България според вас?



Canis_Dirus
07-16-2009, 17:06
Такам. Както знаете съм студентче. Следвам Wirtschaftsingeniuerwesen (Промишлен мениджмънт може би) - engineering management и специализирам Projectmanagemnt & New product development.
Накратко Проектмениджъмта е развитие на прокети, тенденции в технологиите, патенти, иновации, прогностициране на трендове и тн.

Развитието на нови продукти е горе-долу ясно мисля.

Общо взето са сектори, които не са много застъпени в България.

Но все пак. Мнения?

RAWRRR
07-16-2009, 17:11
Колкото по-рядък е един труд,толкова по-ценен е.
Така че мисля,че да.

x3eme
07-16-2009, 17:12
Мислиш ли,че след завършването ще можеш да си намериш удовлетворяваща работа?

Canis_Dirus
07-16-2009, 17:14
Мислиш ли,че след завършването ще можеш да си намериш удовлетворяваща работа?
Какво ще рече удовлетворяваща?

Гаранция не мога да дам - не зависи само от мен, но като имам предвид моментната ситуация на пазара на труда - имам сравнително добри шансове и средната начална заплата в Германия ме устройва. В сравнение с това, с което преживявам сега си е направо юбер-яко.

x3eme
07-16-2009, 17:15
Работа,работа която да е добре платена.
Пф обърках се и си забравих мисълта.

plmn
07-16-2009, 17:20
както сам написа, това не са широко застъпени сектори в България. предполагам там където учиш, ще имаш далеч по-голям шанс за професионална реализация, отколкото тук. въпреки това, идвайки тук с новопридобитите знания и опит, имаш възможност да създадеш нещо ново, или да доразвиеш нещо вече започнато, като допринесеш с каквото можеш.да използвам момента да те поразпитам 8-) как реши да учиш там?какво те привлече?

amk933
07-16-2009, 17:24
Щеше ми се да кажа ДА, обаче да бъдем реалисти - НЕ. В България за да просперираш може и да си най-големият идиот, но, имаш ли връзки всичко става. Единстено по клоновете и отделите на чуждите фирми не е така, но те не са достатъчно на брой.

П.С.: Една анкета не би била излишна в случая. :)

x3eme
07-16-2009, 17:26
^^Аз не мисля така.В положението,което е в момента всеки гледа да вземе някого който си разбира от работата.Като го вземат някъде и се докаже като можещ,не виждам що да не просперира.

amk933
07-16-2009, 17:31
^ По същата причина, поради която Станишев назначи дипломати в 12 без 5 - да уредим другарите и другарките първо. ;)

x3eme
07-16-2009, 17:32
Излизаш от темата.

amk933
07-16-2009, 17:39
Просто ти даде някакъв довод, заради това ти го казах образно. Според мен още не сме дорасли да ценим кадрите и да им даваме шанс, а продължаваме да го караме както в политката - по-добре доверени лица, дори и некадърни, а не експерти. Така че има много хора с по 2 висши, които не могат да си намерят работа и такива със средно образовение и без капка мозък, които се държат благодарение на междуличностни отношения. Много трудно се просперира при такива обстоятелства. ;)

П.С.:Лично мнение. :)

x3eme
07-16-2009, 17:48
Хората които си разбират от работата избягаха по чужбина.Както каза ти,в България няма поле за изява на повечето.Всичко опира до връзки и познанства.А после що е избягал народа от държавата ни.

Sham
07-16-2009, 17:57
хората(вкл. някои от вписващите тук) наричат това "контакти"
и са врели-некипели, че можещите масово са се изнесли;

x3eme
07-16-2009, 18:00
Нима?Сигурно си стоят вкъщи след работа и чакат шанса сам да почука на вратата им докато се борят със мизерната си месечна заплата?

plmn
07-16-2009, 18:00
хората(вкл. някои от вписващите тук) наричат това "контакти"
и са врели-некипели, че можещите масово са се изнесли;

а кои остават? родолюбците и тези, които не могат да заминат чисто и просто поради финансови причини. не е честно. всеки един трябва да има право да се развива и работи където пожелае.

x3eme
07-16-2009, 18:02
хората(вкл. някои от вписващите тук) наричат това "контакти"
и са врели-некипели, че можещите масово са се изнесли;

а кои остават? родолюбците и тези, които не могат да заминат чисто и просто поради финансови причини. не е честно. всеки един трябва да има право да се развива и работи където пожелае.
Чак където си поиска не,но поне да имаше по голям избор.

Sham
07-16-2009, 18:06
описваш едни неволеви мързеливци, това ли ти е дефиницията на "можещи хора"?":Д

плмн, в момента(пък!:Д) границите са отворени, Еразъм те зове, бригадите те чакат, само трябва да хвърлиш стрелата и да я стигнеш.;

//и аз искам Кралския колеж, ама не може:Д

plmn
07-16-2009, 18:15
описваш едни неволеви мързеливци, това ли ти е дефиницията на "можещи хора"?":Д

плмн, в момента(пък!:Д) границите са отворени, Еразъм те зове, бригадите те чакат, само трябва да хвърлиш стрелата и да я стигнеш.;

//и аз искам Кралския колеж, ама не може:Д

ще се борим 8-)

hottie
07-16-2009, 20:19
Аз много държа да отговоря в тази тема, но момента ме цепи зверски глава, така че само маркирам територия 8-) в смисъл..ако нещо утре забравя някой ако може да ми напомни :)

kypo
07-16-2009, 22:52
естествено че има, но трябва да си до 25 години с минимум стаж от 3 години по специалността! тук е така, ако може да си на 25, да си завършил, специализирал в харвард, да знаеш 2-3 езика и да имаш 2 години стаж по специалността - тогава може да те гърбят за 1200-1500лева

lovec
07-20-2009, 13:56
мисля,че да.

graceless
07-21-2009, 22:49
Бизнес в БГ?Лоооош избор
:?

graceless
07-21-2009, 22:50
Има за хората с пари! за мен няма никъв проблем.. ние имаме толкова че няма нужда и да работя :?
Парите са до време,утре може и да не ги имаш
Възможностите са си вечни 8-)

slaveto1989
07-22-2009, 00:36
Добрите специалисти, с рядка професия, са перфектните кандидати за чужди фирми с представителства в България, тъй като за много от специалностите, предлагани в чуждите университети в България няма точен еквивалент на професия. Тук можеш да работиш по компонент от образованието си. Например ако си учил Marketing and Management, Project Management и други дисциплини във различни семестри,си достатъчно образован,че да работиш като специалист във всяка отделна, също не лош вариант. :)

OtherDimension
07-22-2009, 08:53
Тази тема я чакам отдавна, така че дано да успея правилно да формулирам идеята си.
Първо, искам да изплача гнева си и яда си, който признавам напоследък е по-малък, от силните на деня, а тоест - бармани, общаци по банско и т.н.
Макар да знам, че то си е за тях, ми е омръзнало от приказки, за това че аз и хората, които следват си губят времето и нервите и видиш ли то ученето било лесна работа, ама напразна
Разбира се, тези приказки идват от хора, изкарали по една-две двойки, иначе искащи да водят студентски живот
ама е на, гроздето е кисело

С този пролог искам да стигна и до своята теза
А тя е чисто и просто : има бъдеще! вярвам и ще има бъдеще за мен и хората, следващи висше образование
и под тези хора имам предвид студенти, които не са влезнали там, за да избягат по други градове да се женят, да избягат казармата или защото не им се работи
имам предвид съвестни люде, които знаят защо точо следват, знаят за какво се борят и какво искат
Нещата в България ще се променят. Това е. На много хора няма да им хареса, просто защото ще останат с пръст в уста
и в тая тема виждам приказки от сорта "В България няма да успееш, канисе, тука тряяат връзки и т.н."
еми да, ама не
първо и сега не е точно така, второ дори и да го има това в голяма степен до няколко години ще се изчисти
просто защото България ще се развива, ще се наливат пари, ще се установяват представителства на сериозни дружества
а те няма да искат доносници като по едно време
те ще искат кадърни, млади хора, които с амбицията за собствената си реализация ще допринесат и за развитието на техния бизнес

наречете ме наивник, но треперете, о, лаици, защото скоро да мъкнеш арматури и да редиш тухли няма да бъде най-доходоносната работа тук!

Sham
07-24-2009, 21:32
Ушите ми не са изпили още
стотина думи, казани от тебе,
а ти познах гласа. Не си ли ти
Ромео и Монтеки?

А, знам ли, може,
понеже нощ е, всичко да е сън?
Премного сладко е, за да е вярно!,

Атанасе

JoLLiE92
07-25-2009, 20:55
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Canis_Dirus
07-25-2009, 21:07
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Оператор съм. Оперирам майка ти посредством кожен лост.

Нема да ти се верва, какво КПД има!

JoLLiE92
07-25-2009, 21:11
аре по внимателно а .. :booooomb:

plmn
07-25-2009, 21:12
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Оператор съм. Оперирам майка ти посредством кожен лост.

Нема да ти се верва, какво КПД има!

:razz: :razz: :razz:

JoLLiE92
07-25-2009, 21:14
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Оператор съм. Оперирам майка ти посредством кожен лост.

Нема да ти се верва, какво КПД има!

:razz: :razz: :razz:
кое е гениалното в случая .. че аз след като съм на 17 имам повече мозък в главата от пича ли :) изключително емоционално и умствено ощетен ми изглежда .. :?

plmn
07-25-2009, 21:17
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Оператор съм. Оперирам майка ти посредством кожен лост.

Нема да ти се верва, какво КПД има!

:razz: :razz: :razz:
кое е гениалното в случая .. че аз след като съм на 17 имам повече мозък в главата от пича ли :) изключително емоционално и умствено ощетен ми изглежда .. :?

Имаш мозък ли? Докажи.

Canis_Dirus
07-25-2009, 21:32
аре по внимателно а .. :booooomb:
А да. Между другото Wirtschaft значи икономика. Landwirtschaft е селско стопанство.
Моето преведено значи промишлен менидмънт. Скоро един такъв си замина от Порше с 250 милиона обезщетение.

JoLLiE92
07-25-2009, 21:36
хаха ми добре на мен целта ми в живота не е да седя по цял ден в едно офисче :) ако така си решил давайййй.. иначе и моето няма много почва у нас но то пък кое има .. тук учиш някаква технология на хранително-вкусова промишленост за да станеш митничар.. глупава история .. а простотиите които се учат в училище нямат равни..

JoLLiE92
07-25-2009, 21:37
Wirtschaftsingeniuerwesen
т0ва буквално преведено е нашто си Оператор на биологична единица ..
селско-стопански инжинер.. беги на село ко питаш бе :(

Оператор съм. Оперирам майка ти посредством кожен лост.

Нема да ти се верва, какво КПД има!

:razz: :razz: :razz:
кое е гениалното в случая .. че аз след като съм на 17 имам повече мозък в главата от пича ли :) изключително емоционално и умствено ощетен ми изглежда .. :?

Имаш мозък ли? Докажи.
кажи как искаш и печелиш ;=]

Canis_Dirus
07-25-2009, 21:45
хаха ми добре на мен целта ми в живота не е да седя по цял ден в едно офисче :) ако така си решил давайййй.. иначе и моето няма много почва у нас но то пък кое има .. тук учиш някаква технология на хранително-вкусова промишленост за да станеш митничар.. глупава история .. а простотиите които се учат в училище нямат равни..
Ми добре бе. Прави квото искаш. Как реши, че моята работа е да седя в офисче? Ако искаш стани уличен музикант и обикаляй улиците по цял свят.

JoLLiE92
07-25-2009, 21:53
определено не :)

JoLLiE92
07-26-2009, 00:30
ми да доста хора ;)

rubi
08-07-2009, 04:47
има една международна фирма във България която се казва Бюро Веритас http://certification.bureauveritas.bg/...мисля че тя се занимава точно с това :)
преди години като баках в един хотел,правеха обучителни семинари при нас и знам че непрекъснато търсят млади хора у нас....доколкото знам правят обучение на всеки един или два месеца и имаха част от фирмата която е за джуниър служители...предполагам че ако се набуташ там няма да имаш никъф проблем с реализацията...
мисля че и тази фирма беше със горе долу същата насоченост http://www.deloitte.com/dtt/home/0,1044,sid%253D114632,00.html
но според мен важно е желанието...има ли желание винаги има реализация!!

LunaTriCk
08-07-2009, 13:40
можеш да се реализираш, да.

batko19
08-20-2009, 21:24
Както колегата с 1ч отговор (съжалвам, но му забравих ника) е казал - колкото е по-рядак отрасъла, с който се занимаваш, толкова по-голям шанс имаш за реализация, така че, да, според мен имаш голям шанс да се реализираш. Разбира се, трябва и да си добър, а не просто завършил.

DollLyyY
08-22-2009, 23:53
Ако имаш необходимите знания , талант , желание.. и малко късмет можеш да успееш където и да е , в това число и в Бг.

EcTeTa
08-23-2009, 13:43
не виждвал съм снимката ти , за теб няма реализация тук и няма и да има.Сигурно ще имаш работа която мразиш , а това е достатъчно да си недоволен поне в този аспект от живота , но ако трябва да ти кажа право никъде май няма да има. Хе-Хе не че имаш основание да ми се доверяваш в каквато и да е степен обаче стане ли така няма ли да се питаш: - Този психопат от форума беше прав ...

montana6
08-27-2009, 23:44
Първо трябва да знаеш, че всичко си зависи от теб дали ще успееш или не. Като те гледам, явно учиш немски, така че ти бих предложил да дойдеш в Германия, както знаеш, има много по-голям шанс за реализация и да работиш наистина по специалността си (макар че в момента тук има доста голяма безработица (поне за германците). В България е пълна дупка, човек... Каквото и да си говорим сме на светлинни години зад най-развитите държави. Разбира се, има и друга алтернатива. Тя е да направиш така, че да си един от малкото с тая специалност, реализирали се в България. Тогава определно ще се избият за теб и ще печелиш много добре. Тази специалност не е развита в БГ, така че определено в близко бъдеще трябва да очакваш развитие. Както и да е, де... Отплеснах се малко, но ме разбираш за какво ти говоря. Аз ако бях на твое място щях да завърша, после да отида в Германия на специализация (практика) и през това време да изчакам подходящия момент, когато ще започне да става модерна професия от тоя тип в България и да дойда вече като доказан специалист. Ей това е номера, според мен. :)

Brooklyn
08-28-2009, 19:14
Реализацията е перфектна,милионите българи в чужбина я доказват.Нема се плашите.

JoLLiE92
08-28-2009, 22:25
Но те не са тук, а в твоето въображение, затова няма да е зле и ти да се отправиш към розовия си, измислен свят и да не ни занимаваш с глупавите си разсъждения...
xxxxxxxxxxxx ... добре ;) ;) а ти си стой най големия във форума :-D

Missky
09-07-2009, 13:02
За мен няма и затова не искам да се набутвам в тази мизерна държавица.

KeepItReal
12-10-2009, 12:02
Jelanie vsichko e vapros na jelanie !!! :)