PDA

View Full Version : Купуване на жилище в чужбина



x3eme
07-17-2009, 10:43
Става дума за Испания.Баща ми от няколко седмици ме пазари да купя жилище тук на кредит,внасяне на вноски за 30/35 години.Цените зависят от квартала,ново или старо сторителство,състоянието на жилището (в случая апартамент),броя на стаите и т.н.Да кажем двустаен варира от порядъка на 160 000/200 000 евро.
Той не може да вземе това жилище защото е прехвърлим възрастовата граница за подобна покупка,нищо че има постоянна работа и добри месечни доходи.Това тук не важи.Аз обаче мога.Договора ми във фирмата в която работя го позволява и идеята му е да го взема аз,а той да го изплаща.Като междувременно го дадем под наем за да погасим по лесно парите.
Много се чудя и не знам какво да направя.Бих искал да чуя и Вашето мнение по въпроса,искам да знам какво бихте направили Вие.

machoka
07-17-2009, 10:45
Аз надали бих се нагърбил с 30 годишен кредит, най-малкото ако не съм в стабилна компания със сигурно бъдеще и ПОНЕ майка с дете да си имам. Е, хайде, може и само бъдещо мамче, ама и двамата да сме на сигурни позиции професионално :D

hottie
07-17-2009, 11:24
И на мен ми се вижда несигурно

x3eme
07-17-2009, 11:25
В началото и аз мислех,че е несигурно.Доста хора обаче го правят,имам предвид не само испанци,тях няма да обсъждам защото целия им живот протича на лизинг.

hottie
07-17-2009, 11:27
Не знам..не мога да ти дам точно аз съвет. Нито те познавам добре. Нито знам дали ти харесва работата ти и колко ще се задържиш. Нито познавам баща ти. А и това значи да си силно възран за него 30 години! Добре го обмислете все пак :)

machoka
07-17-2009, 11:28
200 000евро за двустаен не е ли много дори за Мадрид, или терасата му е срещу тази на Сапатеро в идеалния център?

x3eme
07-17-2009, 11:31
200 000евро за двустаен не е ли много дори за Мадрид, или терасата му е срещу тази на Сапатеро в идеалния център?
Както вече поясних цените зависят от самото жилище,изброих по горе и ако прочетеш ще разбереш.И за 120 000 можеш да го намериш,но като не става нищо от него в кура ли да си го бия?

machoka
07-17-2009, 11:57
Аз добре прочетох, но между 120 000 и 200 000 разликата е огромна, както и между 30 и 35 години. Трябва хубава сметка да си направиш, това означава да не се върнеш повече в БГ.

x3eme
07-17-2009, 11:59
Защо да не се върна?Даването под наем на жилището не е ли пак добра оферта?Така наемателите ще го изплащат вместо мен.
P.S-Посочих цените и годините за обща представа,наясно съм ,че разликата е голяма.Ако евентуално се навия да купа жилище между тези критерии ще се определя.

RAWRRR
07-17-2009, 13:52
Аз лично не бих се навила,защото 35 години са много време и не можеш да го планираш добре.
Като цяло съм против жилищните кредити,защото са кожодерски.Лихва 15 % за 35 год. 8-)
Btw, хубаво наемателите ще го изплащат един вид,но нали знаеш,че ти си този,който е носител на облигационното право и теб ще съдят,ако нещо стане.Ако е ипотечен кредита,с български имот и ако ви е единствен си ебало майката :).

Според мен жилище се купува най-лесно,когато имаш вече семейство и родителите на двете страни помагат за закупуването на жилище за младото семейство.Или когато имаш готови пари,или поне по-голямата част,така че да можеш да теглиш кредит с нормална стройност примерно 10-15 хил,които да изплатиш за 5 години,не за 35.

Внимавай,защото е задължение до живот почти.

x3eme
07-17-2009, 13:57
RAWRRR,питах едни колеги (испанци) какви са тукашните закони.Казаха ми,че ако не го изплатя докато съм жив ще го изплащат децата ми,ако пък нямам деца ще приберат имуществото което е на мое име.Аз това не мога да си го представя.Имам доста неща в България на мое име и не са никак евтини.Нито пък разбирам законите им.Защо за моята грешка да плащат после децата ми?Не им разбирам политиката.

plmn
07-17-2009, 14:02
Точно поради този фаkт, че не си наясно със законите и политиката им, не взимай никакви прибързани решения.Проучи, ако е толкова наложимо тогава действай.Иначе...35 са много време.Дефакто една голяма част от живота ти, си обвързан с кредити и разплащания.А ако утрешния ден решиш да се прибереш в България за постоянно?Не го отхвърляй като вариант, всякакъв акъл може да ти дойде.Ако се окажеш непотребен във фирмата, в която работиш?Или се намери по-добър кандидат и те освободят?Тогава оставаш без работа, без жилище, и без голяма сума пари, които си дал на банката + лихвите, които са ти били наложени през този период от време.Неговата работа 'сигурна' ли е?Може и той след време да няма възможност да отделя пари за погасяване на кредита.А разбирам да са 5-10 години, но 35 е съвсем друго.Голяма стъпка е, помисли добре.

RAWRRR
07-17-2009, 14:09
Не знам испанските закони,но съм учила малко облигационно,така че ще се опитам да обясня (но не гарантирам че е 100% вярно).

Когато взимаш кредит,обикновено (кредиторите) ти искат поръчител (гарант).Ти си длъжник и правиш и него длъжник.Той един вид подсигурява това че ти ще си платиш кредита.Ако ти не го изплащаш тогава,по закон,той е задължен да го изплаща.
Ако нямаш поръчител,предполагам,дълг а ти се прехвърля автоматично на децата ти,за да може все някак кредитора да си го прибере.
Но това не е хубаво,защото с годините трупаш лихви,глоби и тн.

Ако си ипотекирал нещо българско и не изплатиш кредита,по принцип (в България) имота ти се обявява за продан от кредитора и с продажбата му той си връща парите.Но тук има една уловка,ако си ипотекирал имот за 200 000 лв ,а искаш да вземеш на кредит за 150 000 и ако не го изплатиш,50-те хиляди разлика прибира банката.
Отиди по банки и питай за офертите им,моля те не слушай само колегите ти,защото е несериозно.

x3eme
07-17-2009, 14:12
Годините са доста поради размера на кредита.Аз още в началото му казах,че не искам да си слагам така главата в торбата за толкова пари.Почнах да се замислям обаче,едно жилище си държи цената.Ако го купя и след време реша да го продам ще му взема парите,че дори може и отгоре.Не знам,не знам.То отговора ми на въпроса му не е "спешен",има още време за размисъл.

x3eme
07-17-2009, 14:14
RAWRRR,мерси за указаното съдействие.

RAWRRR
07-17-2009, 14:17
Аз ако бях на ваше място,първо бих изчакала да отмине кризата и второ,вместо кредит бих продала имущество (примерно ако имате земи) , за да купя някакъв апартамент в България и него да давам под наем.

Ще си е ваш,без задължения към никого и парите от наем няма да отидат за кредит,а в джоба ви.

CucAgMuH
07-17-2009, 14:18
Почнах да се замислям обаче,едно жилище си държи цената.

Доколкото не ме тресе склерозата, при счетоводни отчети стандартната амортизацията на годишна база за ДМА "Сгради" е 8%. Казано протичко: всяка година сградата губи 8% от текущата стойността си, поради остаряване. За по-подробно обяснение ти трябва някой специалност "Счетоводство и Контрол" :)

x3eme
07-17-2009, 14:19
Имам апартамент в България.Идеята е да е тук,защото така както е тръгнало тук ще се устройвам занапред.Не искам да продавам апартамента в България,дори да го продам няма да напредна кой знае колко в събирането на парите за тукашното.

x3eme
07-17-2009, 14:21
CucAgMuH,това което написа не ми беше известно.Явно пречките за подобно действие не са една и две.

Canis_Dirus
07-17-2009, 16:02
Aз не бих купил жилище, ако не съм внесъл поне 30% собствен капитал. Иначе вноските по ипотеката са убийствени.

Обаче то така без конкретна оферта и реална оценка на конкретен обект е малко стрелба във въздуха. От друга страна трябва да се каж, че наемите на запад са по-висок процент от цената на имота, отколкото в България. В България покупката на жилище е по-неизгодна.

Nakadah
07-17-2009, 16:14
Аз не бих купил това жилище
в държавата в която аз живея е на същия принцип с кредити и глупости и некви къщички си от картон са по 1/2 мил до 1 мил за нормална къща (не говоря за скъпите къщи, но говоря в г/д добър квартал в голям град)
Не бих се нагърбил с този кредит поради 2 причини
1.ако случайно останете без пари за 4-5 месеца, този апартамент си отива
2.Ако земеш 25 годишен кредит с интерес от 4% на година то 4 x 25 = 100%, което значи че ти ще платиш двойно на банката от колкото си взел
Но всичко е в твойте ръце и ти си този който най-добре може да прецени ситуацията. Също така, баща ти иска да го вземе, все пак родителите никога не искат да преебат децата си, за това пък мисля че баща ти като човек на години с доста опит и повече знания от всички нас може да гледа по др начин на нещатата и да си има своята представа

Бих се посъветвал да поговориш с баща си много на добре, и да проучиш нещата много наборе,

Поздрави от мене и успех

RAWRRR
07-17-2009, 16:19
проценти не се събират,умножават или делят по между си..

Canis_Dirus
07-17-2009, 16:30
Пишете в гугъла mortage calculator и ще ви изкара какво що.

Жилище си заслужава да си купиш. Ако страха ти е, че "ще останеш без работа и няма да можеш да си плащаш ипотеката", то по тая логика, ако останеш без работя, няма да можеш да си плащаш наема и пак си на улицата.
Пак казвам, ако имаш поне 30% да внесеш сам, банката ще ти прибере доста по-малко.

Nakadah
07-17-2009, 16:53
А като внасяш вноски и главницата намалява 4-те % си се смятат спрямо първоначалната сума? :-o


не знам как е с Испания, но тука като вземеш ипотечен кредит, първо плащаш лихвата за тея 25 години и после почваш с главницата, НО зависи как си направиш договора. Примерно ако си направиш на месец да плащаш по $1000 обаче си направиш договора така че да е отворен смис ако имаш повече пари внасяш повече, то ти плащаш този месец $1000 по договор, и после ако имаш още $1000, те веднага влизат към главницата, и ако по тази схема плащаш, то ако го исплатиш за 13 години, вместо за 25 ( което доста хора го правят) лихвата исчезва, защото главницата е вътре...
много е усукано, но нали се мъчат да ви вземат парите, за това аз съветвам човека да се разрови доста на сериозно, и да разпита хора който са минали по този път...

Canis_Dirus
07-17-2009, 16:55
Не е точно така. Плащат се едновременно и двете, но в началото вноските ти отиват в по-голямата си част за погасяването на лихвата и малка част за главницата, като това се изменя с течение на времето. А извънредните вноски се присмъкват от главницата. Затова и всички ги внасят, понеже така се спестяват към 1/3 от лихвите минимум.

Nakadah
07-17-2009, 17:16
Не е точно така. Плащат се едновременно и двете, но в началото вноските ти отиват в по-голямата си част за погасяването на лихвата и малка част за главницата, като това се изменя с течение на времето. А извънредните вноски се присмъкват от главницата. Затова и всички ги внасят, понеже така се спестяват към 1/3 от лихвите минимум.

прав си, но не съвсем, както казвма всичко е заплетено, и всичко зависи от договора, иначе има такива договори който ти казваш, но пак е същата схема...

x3eme
07-17-2009, 17:26
Прочетох всичко което написахте по темата.Раздвоението продължава да е редом до мен,още не мога да преценя как точно да постъпя.Като че ли минусите преобладават....

machoka
07-17-2009, 17:31
Прочетох всичко което написахте по темата.Раздвоението продължава да е редом до мен,още не мога да преценя как точно да постъпя.Като че ли минусите преобладават....

Минусите преобладават не в идеята, а в подробностите - 200к евро примерно за 35 години назаем?! като сложиш и лихвата..

сигурно си си направил тази проста сметка, но ето ти я нагледно: 200к евро (с лихвите) - това в най-добрия случай - за 35 години, това са по 476 евро месечно.

Сигурен ли си, че 420 поредни месеца ще можеш да отделяш по 500евро?!

x3eme
07-17-2009, 17:32
Прочетох всичко което написахте по темата.Раздвоението продължава да е редом до мен,още не мога да преценя как точно да постъпя.Като че ли минусите преобладават....

Минусите преобладават не в идеята, а в подробностите - 200к евро примерно за 35 години назаем?! като сложиш и лихвата..

сигурно си си направил тази проста сметка, но ето ти я нагледно: 200к евро (с лихвите) - това в най-добрия случай - за 35 години, това са по 476 евро месечно.

Сигурен ли си, че 420 поредни месеца ще можеш да отделяш по 500евро?!
Не,не съм сигурен,но все си мисля за варианта да дам жилището под наем ако евентуално го взема.Знам,че на това не бива да се разчита,но пък е алтернатива която доста от тукашните ползват.

Canis_Dirus
07-17-2009, 17:38
Минусите преобладават не в идеята, а в подробностите - 200к евро примерно за 35 години назаем?! като сложиш и лихвата..

сигурно си си направил тази проста сметка, но ето ти я нагледно: 200к евро (с лихвите) - това в най-добрия случай - за 35 години, това са по 476 евро месечно.

Сигурен ли си, че 420 поредни месеца ще можеш да отделяш по 500евро?!
А ако няма собствено жилище и живее под наем? Пак трябва да отделя тези пари за наем и след 35 години няма да има жилище.

x3eme
07-17-2009, 17:40
Канис,стандарта в Испания и България е на светлинни години един от друг.

Canis_Dirus
07-17-2009, 18:03
Канис,стандарта в Испания и България е на светлинни години един от друг.
знам.
В България наемите са по-ниски спрямо цената на жилищата, отколкото в Германия (предполагам и в Испания)

x3eme
07-17-2009, 18:06
Знаеш ли колко учудено ме гледат като им кажа,че в България не живея под наем,а имам собствено жилище.Трудно го приемат това,както и като им кажа какви са цените на къщите и апартаментите при нас.

Canis_Dirus
07-17-2009, 18:10
Знаеш ли колко учудено ме гледат като им кажа,че в България не живея под наем,а имам собствено жилище.Трудно го приемат това,както и като им кажа какви са цените на къщите и апартаментите при нас.
Знам. Такъв е стандарта. Тук, който има собствено жилище е богат. Щом веднъж го е изплатил, му остават яко кинти.

Nakadah
07-18-2009, 03:13
Прочетох всичко което написахте по темата.Раздвоението продължава да е редом до мен,още не мога да преценя как точно да постъпя.Като че ли минусите преобладават....

Минусите преобладават не в идеята, а в подробностите - 200к евро примерно за 35 години назаем?! като сложиш и лихвата..

сигурно си си направил тази проста сметка, но ето ти я нагледно: 200к евро (с лихвите) - това в най-добрия случай - за 35 години, това са по 476 евро месечно.

Сигурен ли си, че 420 поредни месеца ще можеш да отделяш по 500евро?!
Не,не съм сигурен,но все си мисля за варианта да дам жилището под наем ако евентуално го взема.Знам,че на това не бива да се разчита,но пък е алтернатива която доста от тукашните ползват.

точно защото хората купуват и дават поднаем се срина световната икономика, те теглят пари от банки и купуват жилища а после ги дават поднаем. Ако 20 човека дават поднаем, 1 взима, всеки иска да искара пари и да има жилище и почва да прави като другия. Познавам хора тука с по 6-7 жилища на кредит, и в момента не знаят как ще свържат двата края. По-добре не разчитай на това...

MakeMeLaugh
07-18-2009, 10:50
И ти ще си щастлив "младеж" на 55 години с твое собствено жилище, което тепърва ще има нужда от ремонт за още няколко годинки ;)

Ще си купиш жилище, твой дом, а няма да живееш в него, тъпо е.
Топва го правят, хората, които вече си имат такова и вземат 2-ро, там е далаверата споед мен.

NomNomNom
05-23-2017, 20:02
Тъй, темата е стара, и за испания има резон за притеснения, май точно към 2009та housing bubble-то се поспукало, и реално ипотеката ти става мн повече от стойността на жилището ( примерно жилището ти става 100к ама ти си теглил за 150 + лихви ).

Този риск го има навсякъде.

Някои основни неща:

Тр да се проучи пазара - какво е търсенето спрямо предишни години
Какви са условията за отпускане и лихвите, спрямо предишни години
Ако лихвите са много ниски, бих избрала фиксирана лихва ( защото при евентуален балон и пукане на балона, лихвите ще скочат , а цените на имотите ще паднат и си на огромна загуба )

Офц първата ти работа е да отидеш до банката, да си покажеш трудовия и да видиш дали могат да ти отпуснат, в какъв срок, в какъв размер и при какви условия, до минимални подробности - тип имаш ли право да го отдаваш под наем - защото в договора може да пише, че не можеш - а ако искаш, може и лихвата/условията да се променят.

Най-разлини такси ще има
- с агенция, ако не искаш да се омотаеш
1. Първоначална вноска
2. Застраховка
3. Нотариус
4. Преводач (дори да разбираш езика)
5. Такса за прехвърляне (процент от цялата цена)
6. Месечна такса за входа (при апартамент) и дали имат неплатени дългове
7. Нещо тип технически преглед на жилището от инженер

Към 10-20к Е на ръка за 150-200к жилище е добре да се извадят
//за 200к ипотека бих очаквала да искат минимум 40к Е годишно

А това, че е 500 Е на месец 30г - наематели, ако ти писне - гледаш наема да изплаща ипотеката, и това пак зависи от страната в която си/пазара там. Т.е., гледаш да е в динамично място, голям град и хубава зона.

mincheto
06-03-2017, 10:29
Ако във Великобритания купиш дори 1метър земя кралицата ти подарява титлата Лорд и Лейди.

dreamwalker
06-03-2017, 12:51
Ако във Великобритания купиш дори 1метър земя кралицата ти подарява титлата Лорд и Лейди.

Да, и ти си кралицата, нали, каква чест.

mincheto
06-04-2017, 11:01
Да, и ти си кралицата, нали, каква чест.

ДА кралица на кралиците съм :!: :!:

anonymous908491
06-04-2017, 11:15
ДА кралица на кралиците съм :!: :!:

Пък в Холандия и за императрица могат да те изберат
там са доста либерални

NomNomNom
06-04-2017, 12:00
Там за императрица избират мъже
Толкова са либерални

anonymous908491
06-04-2017, 12:11
знам го, точно това имах предвид