PDA

View Full Version : работа за мен



mmmenk
07-18-2009, 14:44
Здравейте!Аз съм на 18 години и ще завърша училище през предстоящата учебна година.Проблемът ми е,че родителите ми нямат достатъчно пари,а сега с тези балове нещата стават още по-трудни.Искам да работя нещо.Живея в малък град и става още по-трудно.Работих в магазин на рефан след училище за 4 часа и взимах 150 лв. на месец-малко.Моя съученичка,с която не се разбирам и затова не я питам за повече инфо,тренираше тенис няколко години и сега преподава и взима по 600-700 лв. на месец.Аз съм ходила на аеробика и тренирам много вкъщи.Знам какви ли не упражниня,но дали мога просто така да преродавам без документ.Искам да работя нещо,но все още нямам идея какво.Бихте ли ми дали съвет,моля ви! :(

x3eme
07-18-2009, 15:24
Каквото и да е.Парите зависят от естеството на работата.Да си намериш обаче такава никак няма да ти е лесно,още повече че си малолетна.Ако намериш някаква работа може и пречки да срещнеш-недоволство на по високо постасвените,критики,креще не от страна на колегите и т.н.Стискай зъби и се примирявай щом ти е наложително да намериш работа.
Да се занимаваш с това което искаш също ще е проблем.Просто свободните работни места в момента често не отговярят на исканията ни.

krem4et0
07-18-2009, 15:45
Ако имаш голяма нужда, няма да подбираш. Уж казваш, че много ти трябват пари, а не си съгласна на каквото и да е! 150 лв за продавачка в малък град на 4 часов работен ден си е супер. Аз като учителка висшистка получавам 366 лв чисто за 8 часов работен ден. А това е тежък умствен и най-вече психически труд. Налягай си парцалите и работи каквото има. ще дойде време да подбираш.

Pliok0019
07-18-2009, 15:55
Аз съм на 18 години


Да си намериш обаче такава никак няма да ти е лесно,още повече че си малолетна.

Малолетни са лицата, които не са навършили 14-годишна възраст. Непълнолетни - тези под 18.

Ще бъде трудно да си намериш добре платена работа, при условие, че нямаш възможност да разполагаш с цял работен ден, а няколко часа + събота и неделя. Ние няма как да знаем, какви са възможностите за работа в твоя град, но защо не опиташ със стандартните - сервитьорка, продавачка в някой магазин. Обиколи насам-натам и събери информация.

Колкото до аеробиката - за нея са нужни условия - зала, уреди и т.н. А след като живееш в малък град, смяташ ли, че е възможно да има достатъчно желаещи да се занимават с аеробика. Достатъчно, за да плащаш наема на залата, например. За липсата на лиценз - нямам представа.

mmmenk
07-18-2009, 16:45
Аз не бих се отказала от сегашната си работа,но шефката каза,че вече няма достатъчно пари да ми плаща!Затова се чудя какво да работя!

x3eme
07-18-2009, 16:46
^^В такъв случай потърси нещо по доходно,което да отговаря и на уменията ти.

x3eme
07-18-2009, 18:12
^^Да работиш в друг град не е лесно,особено ако си зависим от родителите си.

YakUZa777
07-18-2009, 18:18
Малък град.. нямаш право на избор.
Ходи и търси на място и изобщо да не те е срам да търсиш.
Аз сега ходих на Златни пясъци да търся работа и нищо.
Одрязваха ни преди да сме попитали отчтиво...
Покрай тая финансова криза голем "мъжки полов орган" насякъде.
пс. ти си момиче пробвай да се уредиш някъде сервитьорка в някой град, па може и друго.
Аз ти казах, че няма работа ...

CucAgMuH
07-19-2009, 02:32
Ако имаш голяма нужда, няма да подбираш. Уж казваш, че много ти трябват пари, а не си съгласна на каквото и да е! 150 лв за продавачка в малък град на 4 часов работен ден си е супер. Аз като учителка висшистка получавам 366 лв чисто за 8 часов работен ден. А това е тежък умствен и най-вече психически труд. Налягай си парцалите и работи каквото има. ще дойде време да подбираш.

Бааа... ГЪРЧ! :shock:

Баща ми е преподавател(+ръководител на някаква комисия и председател на незнам си какъв художествен съвет - всичко към училището) като за два работни дни в седмицата(понеделник и вторник) от 9 сутринта до 2 следобед получава около 1850 чисто(1840 и нещо си там...). Другите дни от седмицата са му свободни - "да си харчи пенсийката" както го бъзикам :)

Не знам къде преподаваш ама си правят гавра с теб 8-) Потресен съм как може да има хора търпящи подобно заплащане...

Колкото до работни места - има доста :) Просто или не ги търсите по правилният начин, или сте прекалено претенциозни...

Понякога се налага да търсиш прехрана в съседните населени места, да се примиряваш с неподходящо за теб работно време и така нататък... Ако си мислите че някой ще ви каже "Кога ти е удобно? А, добре... А колко искаш да ти плащаме? Добре... Чакай, ще преместим работното ти място на 50 метра от у вас...". Все пак преценяйте си възможностите по-реалистично, да не стане като във вица:



Един палестинец завършил право и решил в името на добрите отношения с израелците да си потърси работа в израелска фирма. Отива при директора на една голяма и го пита дали има свободни места.
Директорът: Разбира се. Можем да ви предложим този офис, около 600 кв.м.
Палестинецът: Наистина ли?
Директорът: Да, даваме и служебни автомобили, вашият е последният модел на Мерцедес.
Палестинецът: О, това е чудесно.
Директорът: А на покрива на сградата имаме специален паркинг за вертолети, можете да използвате един от вертолетите ни когато поискате.
Палестинецът: О, алах, вие се шегувате.
Директорът: А, вие пръв започнахте.

krem4et0
07-19-2009, 08:49
Баща ми като изпалнителен директор на предприятие с 200 души персонаел, вземаше около 1000 лв...Градът е такъв.Почти няма хора, които получават 4 цифрено заплащане. Стартовата заплата за учител е 450 лв и така е в цялата страна. За участние в синдикат получавам още 18 лв. На норматива съм и нямам почти лекторски. 1 лекторски час е 4.71 лв. Има допълнителни пари за кфалификация, за класни, за председатели на методически обединения. Има и клас. С всичките тия неща директорката да получава чисто...600-650.
Като се спаднат данъците и осигуровките (учителите имат и осигуровка за учителски фонд), парите са тези-366 лв чисто. Имам 12 лв месечно за храна, 300 лв годишно работно облекло и бонуси за 1-вия учебен ден, НГ и 24-ти май. Общо те са колкото 1 заплата. Това е! Ако учителят не дава частни уроци е жив-умрял. Аз не давам. Криза+лято в Свищов=безработица, затворени кръчми и магазини, умряла работа с 1 дума. Аз съм си доволна-мако, но е по-добре от нищо.

И съм доволна и пак драпам за работата, защото друга няма.

Boot
07-19-2009, 10:03
Баща ми е преподавател(+ръководител на някаква комисия и председател на незнам си какъв художествен съвет - всичко към училището) като за два работни дни в седмицата(понеделник и вторник) от 9 сутринта до 2 следобед получава около 1850 чисто(1840 и нещо си там...). Другите дни от седмицата са му свободни - "да си харчи пенсийката" както го бъзикам :)


В държавно училище такива пари не можеш да изкараш. А кремчето работи в държавно, предполагам.

Ilikeliljon
07-19-2009, 10:38
Баща ми като изпалнителен директор на предприятие с 200 души персонаел, вземаше около 1000 лв...Градът е такъв.Почти няма хора, които получават 4 цифрено заплащане. Стартовата заплата за учител е 450 лв и така е в цялата страна. За участние в синдикат получавам още 18 лв. На норматива съм и нямам почти лекторски. 1 лекторски час е 4.71 лв. Има допълнителни пари за кфалификация, за класни, за председатели на методически обединения. Има и клас. С всичките тия неща директорката да получава чисто...600-650.
Като се спаднат данъците и осигуровките (учителите имат и осигуровка за учителски фонд), парите са тези-366 лв чисто. Имам 12 лв месечно за храна, 300 лв годишно работно облекло и бонуси за 1-вия учебен ден, НГ и 24-ти май. Общо те са колкото 1 заплата. Това е! Ако учителят не дава частни уроци е жив-умрял. Аз не давам. Криза+лято в Свищов=безработица, затворени кръчми и магазини, умряла работа с 1 дума. Аз съм си доволна-мако, но е по-добре от нищо.

И съм доволна и пак драпам за работата, защото друга няма.

Явно сега започваш като учителка, защото майка ми е учителка и не взема толкова малко :) :) :)

CucAgMuH
07-19-2009, 11:35
В държавно училище такива пари не можеш да изкараш. А кремчето работи в държавно, предполагам.

Училището е държавно, но не е към министерството на образованието, а към министерството на културата... :)

krem4et0, аз съм шокиран :shock: Позволение да падна и да приритам демонстративно? Ако аз бях с твоите приходи - нямаше да преживея и месец. Смятах го, кроих го - не става... ти си нек`фа супергърла.

Според мен обаче излишно изживяваш като мъченик. Свищов не ми е познат като град("кой какъв е и защо такъв е") но определено ако не ти предлага възможности трябва да ги потърсиш на друго място...

krem4et0
07-19-2009, 16:01
Е, аз не живея сама, а с родителите си. Харча по 100-150 лв и съм спестила за 10 месеца почти 2000. Училището е държавно, а не общинско, както са повечето тук в Свищов. Общината не дава 1 стотинка. За първа година съм, но съм виждала фишове на учителки с 20 годишен стаж. Ако не си класна, не участваш в 2-3 комисии и обединения, и нямаш ПКС 1 или 2, забрави да вземаш повече от 500 лв чисто. Всички учители сме на минимума за учител. Малък град, няма ученици, делегираният бюджет е малко. Общо взето училището трябва да се издържа с 600 хиляди годишно за абсолютно всичко. 500 ученика по 1300 лв за всеки...Това са парите. Това са и условията.

П.С. Обожавам си работата. Сега не съм на работа и ми е много мъчно. И без пари бих правила ТОВА. Искам това да работя.

Бтв заплатаа на сестра ми в Стопанска Академия като ст.ас д-р е със 100-тина лв по-голяма от моята. Живее и се издържа сама.

therichbitch
07-19-2009, 17:13
хмм за образование винаги се намират пари, вземи завърши нещо, вярно е , че в държава като нашата има хора с по 2 висши образования и ровят в кофите ,НО друго е като имаш диплома, друго е като кажеш аз съм с една пиклива гимназия, просто намери начин :> пък и родителите ти колкото и да нямат пари, едва ли ще ти откажат финансова подкрепа за образование

Pliok0019
07-19-2009, 18:26
В училищата, в които ресурсите идват от държавата (а не от общината) е така. За това и се различават толкова по материална база и т.н. Уча в Национална финансово-стопанска гимназия - София, в клас с най-висок бал за професионалните гимназии за 2006година, но чистотата, тоалетните, физкултурния салон и т.н. на 856то СОУ са светлинни години пред нашите.
Общо взето не се учудвам от заплатата на Кремчето. Моята класна е преподавател от около 20 години, счетоводител и взема 425лв.

А авторката на темата няма как да не си намери работа, ако наистина я иска и търси.