PDA

View Full Version : Кардио - хранене



MrUndaztood
07-19-2009, 13:37
Колко време след кардио не трябва да се яде? С какво мога да възтановя изчерпаният гликоген в мускулите (1-2лъжици мед?) и колко време след самото кардио?

terawatt
07-21-2009, 10:59
Зависи от това какво точно правиш и каква е продължителността му... Примерно ако ти дойде по-натоварващо, може и веднага да хапнеш нещо, но в малки количества за подсилване на сърцето (вода с мед, сушени плодове).

MrUndaztood
07-21-2009, 14:16
Разгеле някой писа.благодаря.
1ч колело и 20 мин други (клякания,коремни и т.н) - но 1 лъжица мед 1час - 1ч 1/2 мисля,че ще реши проблема с възтановяване на гликогена в мускулите.

UnBelievable
07-21-2009, 15:24
Не беше ли по хубаво колелото да е последно?
Относно меда - чела съм, че след около 15 мин. след тренировка се взима бързия въглехидрат.

MrUndaztood
07-21-2009, 20:32
Ужас,сега пък 15.На 2 места прочетох 1,5ч,на 1 - 2 чавса,на 4 - 1час и сега 15 мин :shock: :-o
Май ще го направя на 25-30,че да е в по-средата. :( :-o

С колелото се раздвижвам и ми е по-лесно да си направя останалото кардио,но ще пробвам и да оставя колелото последно.
Благодаря :)

Zaharinka
07-21-2009, 21:38
Най-малко 1 час след това.Тогава спира горенето на изразходваните калорий. :)

terawatt
07-22-2009, 09:44
Не беше ли по хубаво колелото да е последно?
Относно меда - чела съм, че след около 15 мин. след тренировка се взима бързия въглехидрат.
Това си е индивидуално и зависи и от тренировката. Треньорът ми ме караше да пия вода с мед, или да ям черен шоколад/или сушени плодове/или цитруси 5 мин. след като приключа тренировката. И то в малки количества, а чак след 1-2ч. да ям друго.

MrUndaztood, няма да е зле да напишеш точно какво упражнения правиш и за колелото също (какво е колелото и с какво темпо караш). И като цяло не го мисли толкова гликогена след тренировката, колкото преди нея.

terawatt
07-22-2009, 09:45
...спира горенето на изразходваните калорий...
Нещо този израз не го схванах :)

MrUndaztood
07-22-2009, 15:37
Еми сутрин на ГЛАДНО велоергометър - 10 километра при 27 км в час,средно натоварване (4-5).
След това коремни преси,кляканияупражнения за бедра и корем,гири. Общо това около 20-30 минути + велото,общо цялото ми тренировка за деня излиза 1 час.

В крайна сметка 5 минути след като свърша с всичко хапвам лъжица мед и малко вода и чак след час - закуската(плодове)?

terawatt
07-24-2009, 13:29
Сутрин като станеш може да пиеш 2 чаши вода - 1 без, а другата с разворен в нея мед. Интервалът м-у тях - 15мин. Тялото ти през ноща хаби енергия и губи течности, това е и идеята да пиеш сутрин. Независимо дали тренировката ти идва много или малко натоварващо, винаги може след да пиеш пак 1/2ч. вода с мед или без. Като най-добре в случай на повече натоварване, да е с мед; или да консумираш цитруси/сушени плодове. Може и черен шоколад, но гледай да не е повече от 2 редчета... Предишният ми треньор ме караше да консумирам шоколад, но лично на мен по ми допадат водата с мед и плодовете, тъй като шокото ми идва леко дискомфортно на стомаха след много натоварване.

Вече в зависимост от това какво целиш от колелото+упражненията (дали е отслабване или друго) и какво си консумирала за сърцето си нагаждаш кога да ти е закуската. "В крайна сметка 5 минути след като свърша с всичко хапвам лъжица мед и малко вода и чак след час - закуската(плодове)?" Това е един вид оптимален вариант. Хубаво е да е бързосмилаема закуската за да те захрани бързо и да те "тласне" в деня - зърнени култури (овес, ръж, жито) и/или плодове. В случай че си пила само вода с мед - може да хапваш и след 30 мин.

И ... 27кмч е добро темпо... Продължавай в същия дух :)

YakUZa777
07-24-2009, 16:15
Знам, че до 1 час след тренировка е добре да се яде, защото така се изгаря приетата храна по-бързо.

terawatt
07-25-2009, 09:06
Знам, че до 1 час след тренировка е добре да се яде, защото така се изгаря приетата храна по-бързо.
Изгаря ???

MrUndaztood
07-25-2009, 17:04
terawatt,мъжко съм ;)

Разбрах,адски много ти благодаря
:)

juslen
07-25-2009, 17:28
Като за начало какви са целите ти?Сваляш тегло?Дай ,малко повече информация какво точно правиш, защото има значение. Хранителен режим?

MrUndaztood
07-25-2009, 17:50
Еми,от скоро почнах с кардио тренировки (за постоянно) и смятам да продължа до септември,когато се прехвърля във фитнеса и за по-серриозни работи-главно за тонус,стягане на тялото и изчистване на остатъчните мазнини...
Хранителен режим.
От 30ти Май до present съм свалил 12 килограма. В момента от 185-6см/86кг съм сега.Целта ми е 75-80 или по-точно докато не придобия желаната форма,която изобщо не е далеч спрямо преди,да чукна на дърво и да продължава...
Режима ми е (който го водя като постоянен,а не като диета) ми е като 90-дневната диета: ден на белтъци,ден на варива,въглехидрати и плодове.

juslen
07-25-2009, 18:25
В такъв случай, щом сваляш тегло бързите въглехидрати(захарни изделия) не са много подходящи, тъй като инсулина държи високи нива, респективно окислението на мазнини е по-слабо. За целта трябва да премахнеш/намалиш захарните продукти, включително и плодовете, защото съдържат плодова захар. И в този смисъл е по-добре след кардио/фет бърн тренировка да отделиш повечко време (около час) и след това да хапнеш нещо.За да може изразходването на калории да продължи по-дълго.Но не мед, а някякви белтъчини(яйца, пил. месо...).Приемането на бърз въглехидрат веднага след тренировка се прави в период на качване. Целта е възможно най-бързо да вдигне нивото на гликогена, за предотвратяване загубата на ММ. В случай, че искаш да запазиш натрупаната мускулна маса(нещо такова беше споменал по-горе), е по-добре преди и след тренировка да вкараш протеин/белтъчини, BCAA, аминокиселни със забавено разграждане...и т.н. Също така (може би си запознат), при фет бърн тренировката е необходимо да поддържаш пулса в ниски граници.Не помня точно % от максималния, но като гледам ти си моя ръст/тегло и препоръчителния пулс е ~130 удара/мин. Установено е, че това е "златната" среда за топене на мазнини. При по-висок пулс (150-160 удара/мин. -кардио тренировка) огранизма изпада в "шок" и се стреми да запази така необходимите му за оцеляване мастни запаси. Започва горене на белтъчини/мускулна маса, органна тъкан...Което е доста нежелан ефект. Т.е. кардиото не е много подходящо за отслабване. То е по-скоро за тренировка на сърдечно съдовата система. Друго, което е, не превишавай 40 мин. кардио/фет бърн тренировка-причината е същата, а именно загуба на мускулна маса. Също така бих те посъветвал първо да започнеш със силовата тренировка и след това да минаваш към "кардио".
Относно режима, не съм запознат с тези "диети", но за по-добър ефект можеш да си направиш един НВД(ниско въглехидратен режим).

MrUndaztood
07-25-2009, 20:24
Газирано,пържено и захар съм ги премахнал от 3 месеца,това ми е една от целите-изобщо да ги премахна ;)
Единствнео в дня на въглехидрати,обяда м исе състои от примрено половин малка пица,1 вафла или друг "вреден въглехидрат".

Тъй като самият ми режим е
Ден: Белтък,Варива,Въглехидрат, лодов,Белтък,Варива,Въглех идрат,Плодов,Белтък..... и т.н
Oбикновено бележа завидни минуси след въглехидратният ден,после плодов.На белтъците имам понякога кратко задържане,въпреки че НЕ ги комбинирам.
Не мога да си позволя aко кардио тренировката ми се падне във варива или друг ден,да ям белтък.
Също така кардиото смятам да го правя рано сутрин,а сутрин закусвам само с плодове.

Моето не е диета точно,просто съм комбинирал няколко режима-диета в един,но тъй като диетите се правят за определен период от време,смятам самият този режим да си го наложа за в близко бъдеще (докато не почна фитнеса през септември,там ще видя какво е нужно да правя).

Въглехидратите са храна на мозъка както знаем,т.е спомагат за концентрация,доставка на вещества и т.н,за това и не желая да преминавам на НВД.
Протеините гледам да ги карам в норма,тъй като от време-на време получавам ъбречни кризи,а тъй като при приемането им се тоделя пикочна киселина и урея,затормозява бъбреците,черен дроб и т.н.
Другото,при ограничаването на въглехидратите,до колкото знам се навлзиа в кетоацидоза,инсулина пада,витамини не се доставят и при повешената употреба на белтъци (т.е след тренировка) се извлича калция от костите.Това е другата причина.
Главната причина е заради бъбреците - многото консумация на белтъци в нея,въпреки че млякото и пилешкото ми са любимите храни.

Кардиото го правя и за да се подготвя към по-тежкото,да доизтопя останалите мазнини по корем и бедра(което на много държа),защото в моя случай н лвърви от нищото да почна нещо.Нямам и възможност да ходя на фитнес,в момента съм в друг град,в който работя за лятото.През сепмтери си се връщам и за това смятам тогава да почна + тренировки за покачване на ММ.

Закусата ми след кардио (до момента я правя/ех 1 час след тренировката) ми е само и единствено с 2 плода.

По принцип мeд ям извънредно когато усетя,че кръвната ми захар пада.

Съжалявам,че правя сигурно "контри",но просто обяснявам причините,заради които не мога/не правя дадено нещо. :)
Благодаря,че отделяш и внимание ;)

Някакви добавки могат ли да се приемат за спомагане и възтановяване на гликогена?
Може и пример за аминокиселини със забавено действие?

juslen
07-26-2009, 14:49
За гликогена и меда върши работа. Аминокиселини...примерно тези (http://www.silabg.com/bg/product/detail/cid/12/id/102/na/UNIVERSAL%20-%20BCAA%202000%20-%20120%20Caps/page/2). Но щом не се занимаваш сериозно с тежести, можеш да минеш и без тях.

MrUndaztood
07-26-2009, 20:25
За гликогена и меда върши работа. Аминокиселини...примерно тези (http://www.silabg.com/bg/product/detail/cid/12/id/102/na/UNIVERSAL%20-%20BCAA%202000%20-%20120%20Caps/page/2). Но щом не се занимаваш сериозно с тежести, можеш да минеш и без тях.

Ясно,благодаря ти много. От септември значи ще почна да ги приемам тях!
Отново благодаря ;)