PDA

View Full Version : Въпрос за раждането



mgxpower
07-20-2009, 11:41
Без да исках подучух две жени като се разправяха докато се подстригвах , че вие като раждате задължително сте със затворени очи за да не ви се напукат капилярите или поне едно време е било така ... вярно ли е?

darla
07-20-2009, 15:45
...е ако искаш пробвай да напъваш с отворени очи

darla
07-20-2009, 21:37
незнам,не съм раждала нормално,но поне от разказите на познати няма нищо общо с тоалетната

rauwkost
07-20-2009, 23:24
Не, просто от напъните и налягането което се получава в организма могат да ти се отлепят ретините на очите и да ослепееш.

mgxpower
07-21-2009, 00:51
...е ако искаш пробвай да напъваш с отворени очиХубаво не ми се карай

MaLty
07-21-2009, 11:45
Бе тфа естестввеното раждане не си е работа 8-) Шегувам се :) И аз съм чула нещо такова :)

sexita
11-22-2009, 17:03
Това дали ще се увредят очите зависи от това дали има проблем, като високо очно налягане , вероятност да се отлепи ретината при неправилно напъване... наистина не е шега работа...

amk933
11-22-2009, 22:27
Кой освен циганите ражда нормално вече? Не целя да засегна никой, просто покрай нас има сума ти бебета в момента и всичко до едно са родени с цезарово сечение. Първо болките са по-малки, второ е много по-безопасно. В света тенденцията е да се премине тотално на рязане, грубо казано. И няма как да ослепееш. Иначе е вярно, че можеш да ослепееш, ако имаш висок диоптер или високо очно налягане и напъваш. :)

sexita
11-23-2009, 09:48
Това за циганите ме разби :lol: Млади момко, далеч не е така...
Естествено, че е много по-добре да родиш нормално...
Секциото е сложна операция и като такава много рискована.
Въпреки, че и раждането вкарва единия крак на жената в гроба, естествената природа си е направила каквото трябва.
Ето поради тази логика, че съвременните операции са "модерни" младите майки, манекенки раждат увредени деца в 6-тия месец, за да не качват килограми, не кърмят децата си, за да не им увисне силикона...
Абсолютни абсурди един до друг!
Понякога напредването на науката вреди повече отколкото помага!
След няколко години ще вземем да си гледаме ембрионите в инкубатори до самото раждане...къде се изгуби процеса да станеш - майка... 8)

iiirish
11-23-2009, 10:43
Това за циганите ме разби :lol: Млади момко, далеч не е така...
Естествено, че е много по-добре да родиш нормално...
Секциото е сложна операция и като такава много рискована.
Въпреки, че и раждането вкарва единия крак на жената в гроба, естествената природа си е направила каквото трябва.
Ето поради тази логика, че съвременните операции са "модерни" младите майки, манекенки раждат увредени деца в 6-тия месец, за да не качват килограми, не кърмят децата си, за да не им увисне силикона...
Абсолютни абсурди един до друг!
Понякога напредването на науката вреди повече отколкото помага!
След няколко години ще вземем да си гледаме ембрионите в инкубатори до самото раждане...къде се изгуби процеса да станеш - майка... 8)

Да не говорим, че вече има практика друга жена да ти износва детето :shock: Пълни абсурди :?
Та нали това е тръпката - да го износиш, да почувстваш как расте, как се развива, да се радваш че даваш нов живот, да го родиш... Какво ще усетиш ако всичко става не в твоя организъм или ако не го родиш нормално?!
Циганките били раждали нормално само :? Що за глупост :-x Много млади майки предпочитат да раждат по естествен път, даже имаше петиции в интернет и предавания за това. Не виждам нищо безопасно в оперативното вадене. Да не говорим за болките, които последват след това и изключителното пазене година след раждането. За мен лично това е обидно

mgxpower
11-23-2009, 11:34
Като родиш по нормален начин не сваляте ли по-бързо килограми?

Rofl4e
11-23-2009, 11:36
С моя като сме си говорили.. сме се разбрали и дума да не става за естествено раждане ;) ще раждам секцио колкото и деца да имаме :)

iiirish
11-23-2009, 12:17
С моя като сме си говорили.. сме се разбрали и дума да не става за естествено раждане ;) ще раждам секцио колкото и деца да имаме :)

И защо точно секцио :( Защото мислиш, че няма да те боли? Или защото смяташ, че ще се възстановиш по-бързо?! Напротив! Болката отново я има, просто е след раждането, и продължава повече време. А възстановяването е по-бавно и мъчително за организма, тъй като това е операция, а не процес случващ се по естествен път. До операция се прибягва само ако има риск за майката или плода. И според мен не трябва да се употребява в други случеи - ей така щото ме е страх :?

amk933
11-23-2009, 17:26
Това за циганите ме разби :lol: Млади момко, далеч не е така...
Естествено, че е много по-добре да родиш нормално...
Секциото е сложна операция и като такава много рискована.
Въпреки, че и раждането вкарва единия крак на жената в гроба, естествената природа си е направила каквото трябва.
Ето поради тази логика, че съвременните операции са "модерни" младите майки, манекенки раждат увредени деца в 6-тия месец, за да не качват килограми, не кърмят децата си, за да не им увисне силикона...
Абсолютни абсурди един до друг!
Понякога напредването на науката вреди повече отколкото помага!
След няколко години ще вземем да си гледаме ембрионите в инкубатори до самото раждане...къде се изгуби процеса да станеш - майка... 8)

Да не говорим, че вече има практика друга жена да ти износва детето :shock: Пълни абсурди :?
Та нали това е тръпката - да го износиш, да почувстваш как расте, как се развива, да се радваш че даваш нов живот, да го родиш... Какво ще усетиш ако всичко става не в твоя организъм или ако не го родиш нормално?!
Циганките били раждали нормално само :? Що за глупост :-x Много млади майки предпочитат да раждат по естествен път, даже имаше петиции в интернет и предавания за това. Не виждам нищо безопасно в оперативното вадене. Да не говорим за болките, които последват след това и изключителното пазене година след раждането. За мен лично това е обидно

Това, за което говориш, се нарича соргатна (соргОтна?) майка и не си прилага туко така. Много често това е краен вариянт и не виждам нищо лошо, ако в едно семейство жената не може да износи плода да се прибегне до този метод. Но това е много крайно и не беше коректно да реагирате така, защото за много двойки и това е решението на един медицински проблем. Не е някаква прищявка.

За оперативното вадене не знам какво виждаш и какво не виждаш. Аз виждам, че повече и повече жени раждат секцио, сигурно има защо. На дали го правят за кеф. ;)

И не знам какво ти пречи факта, че хората имат право на избор как да раждат. На теб не ти харесва -> раждаш нормално. Защо заради теб другите да нямат избор? В демокрация живеем все пак. ;) Ако на теб не ти харесва, не значи, че на друг не му харесва или че е вредно. Мисли малко по-отворено към света. Разни хора, разни идеали.

iiirish
11-24-2009, 08:30
1-во: Ако се поровиш за малко повече информация ще видиш, че метода друга жена да ти износи детето се използва при манекенки или изобщо при известни личности, които не искат да си развалят фигурата :? Ако жената не може по медицински или здравословни причини да износи сама бебето си, съм съгласна на подобни методи, но за съжаление хората изкривяват всичко и по-голям е процента на "разглезените женички с перфектни мерки".
2-ро: Цезаровото сечение, подобно на износването за което говорих по-горе, също в 70% от случеите е просто прищявка на бъдещата майка :? Едва останалите около 30-тина % отиват при майки, чиито бебета са със по-голямо тегло или изобщо има някаква пречка за нормално раждане. Но никой от тях явно не съзнава, че при операцията всичко е много много по-сложно, отколкото ако родиш по естествен път - много повече усложнения при повечето майки, много повече болки и за по-продължително време и т.н.
3-то: Аз съм достатъчно либерална и отворена за новите идеи на лекари и медици, но мисля, че всичко си има граници. Къде остава човешкото, естественото, нормалното? Че ние да не сме роботи?! Сетих се за анимацията Уоли, където ако си спомняте хората седяха само на едни столове и нищо не правеха, и храната им идваше при тях, и дрехите и децата и всичко... В крайна сметка това е само фантастика, но колко жалко е ако след 100 години постигнем подобна картинка, нали... защото ако не оставяме процесите нормално на природата, ние за какво ще живеем?! След време може и децата някой друг да ни прави :?

sexita
11-24-2009, 09:18
Проблема amk933 е че жените не осъзнават много много какво става на секциото и какви са рисковете. Лекомислено е да решиш да раждаш така без да имаш грам представа за сложността на операцията.
Повярвай ми, присъствала съм на секцио и е супер сериозна, усложненията могат да са страшни, операцията е дълга и постоперативният период е много с много по-голяма продължителност.
Докато една нормалнородила майка след два часа може да стане и да отиде до тоалетна или да слезе да пие кафе с роднините си, жената със секциото тепърва е в реанимация и възстановяването е много по-дълго.
Все пак има разрез на корема...
За съжаление по мои наблюдения има много усложнения при нормалнораждащите, недостаръчно разкритие, бебето не слиза на долу или тазът на жената е малък... други проблеми не искам да споменавам, но наистина понякога секциото спасява животи, но не съм ЗА това да е като алтернатива на безболезнено раждане...защото няма такова нещо!

amk933
11-24-2009, 18:35
^Въпрос на мислене явно. За мен нормалното е секциото. В обществото, в което живея така е нормалното. Аз съм роден секцио, въпреки че майка ми не е имала проблеми. Всички бебета покрай мен са родени секцио. Всичките ми приятели са секцио. Всичките ни семейни приятели, които имат бебета - пак с цезарово сечение. За мен е ненормално жена ми да роди нормално, някой ден. Плюс това познаваме сума ти доктори и всичките им жени и те секцио. Просто ми е странно. Не разбирам нормалното раждане и за какво се пънете толкова, като с един разрез може да излезе много по-безопасно за детето и по-безболезнено за майката. Не ми казвай, че боли повече, защото много се съмнявам като ти излезне през онази работа, ако се получат разкъсвания после да боли по-малко шиенето от шева на стомаха. Абе въпрос на разбиране и на ценности. Аз живея сред хора, за които раждането по естествен път е нормално само за по-необразованите и хората от малцинствата. ;)

mgxpower
11-24-2009, 19:42
Май много се отклонихме от темата :lol:

Rofl4e
11-24-2009, 23:10
С моя като сме си говорили.. сме се разбрали и дума да не става за естествено раждане ;) ще раждам секцио колкото и деца да имаме :)

И защо точно секцио :( Защото мислиш, че няма да те боли? Или защото смяташ, че ще се възстановиш по-бързо?! Напротив! Болката отново я има, просто е след раждането, и продължава повече време. А възстановяването е по-бавно и мъчително за организма, тъй като това е операция, а не процес случващ се по естествен път. До операция се прибягва само ако има риск за майката или плода. И според мен не трябва да се употребява в други случеи - ей така щото ме е страх :?на самата мен няма да ми комфортно да съм като закърпена от долу.. (на мъжа ми също) .. това си остава белег за цял живот и предпочитам 10 дни повече да ме боли от колкото като се погледна и да се ужасявам.. ;) .. медицината е напреднала и както споменаваше дарла има козметични шевове 150-200 лв и почти не се забелязва къде са ти резнали коремчето.. :)


п.с. имаме и в семейството ни драма заради естественото раждане и не искам и да си помислям да раждам естествено.След тази случка никой от фамилията ни не роди по естествен път! :)

iiirish
11-25-2009, 08:19
Не разбирам защо толкова ви е страх. Сега има измислени толкова методи да родиш хем естествено, хем безболезнено. Има специални хапчета (ще излъжа ако кажа име, тъй като не съм сигурна), който спомагат отпускането на мускулатурата на жената, което от своя страна е предпоставка за изключително лесно раждане.
Епидуралната упойка няма да я коментирам, тъй като тя сама по себе си е достатъчно опасна и напълно я изключвам като вариант за безболезнено раждане.

krem4et0
11-25-2009, 08:20
amk933, може жените в твоята среда да раждат така, защото просто им е по-лесно. Обаче за самото бебе не е така. При движението си по родовия канал, то изживява по-малък стрес. Това е естественото нещо. На животните не им правят секцио. Възстановяването за майката също е по-лесно. Да не говорим за чисто емоционалния момент. Моята майка е раждала естествено 2 пъти. С кака ми особено й е било доста трудно, но в мига, в който я е гушнала, е забравила всичко. Аз искам да родя по естествен път (естествено не толкова болезнен), за да усетя тази уникална емоция. Секциото си е много сериозна операция - рязане на коремна стена, мускули, матка и прочие. За жалост ще трябва да я понеса, защото нямам избор поради доста причини. Ако имах-нямаше да се колебая да родя естествено. Щом природата е решила така, значи това е най-малко безболезнено за бебето и майката.

iiirish
11-25-2009, 08:24
amk933, може жените в твоята среда да раждат така, защото просто им е по-лесно. Обаче за самото бебе не е така. При движението си по родовия канал, то изживява по-малък стрес. Това е естественото нещо. На животните не им правят секцио. Възстановяването за майката също е по-лесно. Да не говорим за чисто емоционалния момент. Моята майка е раждала естествено 2 пъти. С кака ми особено й е било доста трудно, но в мига, в който я е гушнала, е забравила всичко. Аз искам да родя по естествен път (естествено не толкова болезнен), за да усетя тази уникална емоция. Секциото си е много сериозна операция - рязане на коремна стена, мускули, матка и прочие. За жалост ще трябва да я понеса, защото нямам избор поради доста причини. Ако имах-нямаше да се колебая да родя естествено. Щом природата е решила така, значи това е най-малко безболезнено за бебето и майката.

Напълно съм съгласна.
Ами помислете ако медицината не практикуваше секциото например :( Как щяхте да раждате? Да не мислите, че винаги е имало избор пред жената? И плюс това риск винаги има, както при естественото раждане, така и при оперативния метод. Не виждам кое ви успокоява, освен това, че болката няма да я има по време на израждането на плода.
И не мисля, че шевовете са кой знае каква болка за умиране. Има ги и в двата случея. Стига да си платиш за да те зашият със качествени конци, няма да имаш белези. Да не казвам голяма дума, но твърдо съм решена да раждам нормално, ако естествено обстоятелствата тогава не ми наложат друго.

krem4et0
11-25-2009, 10:27
А и съм чувала за зашивания, при които влагалището става по-тясно и мъжете са по-доволни :D Това в кръга на шегата :D

iiirish
11-25-2009, 12:05
А и съм чувала за зашивания, при които влагалището става по-тясно и мъжете са по-доволни :D Това в кръга на шегата :D

:D 8-)

Rofl4e
11-25-2009, 13:09
Не разбирам защо толкова ви е страх. Сега има измислени толкова методи да родиш хем естествено, хем безболезнено. Има специални хапчета (ще излъжа ако кажа име, тъй като не съм сигурна), който спомагат отпускането на мускулатурата на жената, което от своя страна е предпоставка за изключително лесно раждане.
Епидуралната упойка няма да я коментирам, тъй като тя сама по себе си е достатъчно опасна и напълно я изключвам като вариант за безболезнено раждане.

не искам да споря с теб.. 1 ми братовчед преди около 10г.. го задушиха.. точно защото стринка ми раждаше по естествен път.. и уж щяха да го оправят уж тва онва и бебенцето си отиде след 7-8 месеца мъки,лежане по болници и хиляди пари на вятъра,а ако беше родила секцио сега детенцето и щеше да е живо!

В момента същата тази жена има 2 деца живички и здравички.. и ги ражда секцио а не по естесвен път...

Др ми 1 браточвед е бил със счупена ключица,леля ми е раждала него по естесвен път..второто и беше секцио и никакви проблеми с него!

Мислиш ли,че ще ме обедиш да родя по естествен път! Едвали!

amk933
11-25-2009, 15:21
amk933, може жените в твоята среда да раждат така, защото просто им е по-лесно. Обаче за самото бебе не е така. При движението си по родовия канал, то изживява по-малък стрес. Това е естественото нещо. На животните не им правят секцио. Възстановяването за майката също е по-лесно. Да не говорим за чисто емоционалния момент. Моята майка е раждала естествено 2 пъти. С кака ми особено й е било доста трудно, но в мига, в който я е гушнала, е забравила всичко. Аз искам да родя по естествен път (естествено не толкова болезнен), за да усетя тази уникална емоция. Секциото си е много сериозна операция - рязане на коремна стена, мускули, матка и прочие. За жалост ще трябва да я понеса, защото нямам избор поради доста причини. Ако имах-нямаше да се колебая да родя естествено. Щом природата е решила така, значи това е най-малко безболезнено за бебето и майката.

Не всичко, което е в природата е неоспоримо добре. Във Франция на времето им махаха апендиксите. Човек може да живее пълноценно без жлъчка, един бял дроб, един бъбрек и т.н. Не ме разбирай погрешно - не казвам, че всичко това трябва да ни се вади, казвам, че и без него може. В смисъл, че не всичко, което е от природата е толкова жизнено непроменимо и важно.

И много се съмнявам една упойка, един разрез и няколко шева, да са по-опасни за детето и майката, отколкото ослепяване, задушаване, оплитане в пъпната връв, разкъсвания и т.н. Прочети и горния пост. ;)

krem4et0
11-25-2009, 16:33
Не говорим мисля за секцио по медицински показания, а такова по избор. Аз пак ти казвам, че подобен избор нямам и ща не ща ще търпя разрези на коремна стена, сланинки, мускули, матки. бебето ми ще преживее стрес, защото ще е извадено, а не изродено. Аз не го искам, но просто нямам избор. Медицинските противопоказания са доста сериозни и дума не може да става за естествено раждане. Но кагато имаш избор да родиш, най добре е да не става с ОПЕРАЦИЯ, а по естествения родов канал.

sexita
11-25-2009, 18:44
Само да вмъкна, че апендиксът не е никак безполезен...дори е една..."чревна сливица", пълна с около 150-200 лимфни фоликула или казано накратко е орган на имунната ти система.

А по темата, наистина всеки говори за своето си убеждение и е глупаво да спорим.
Аз уча акушерство и цял живот ще израждам деца, било то секцио или нормално, но Аз ще избера нормалният път за начало на животът на детето ми!

darla
11-25-2009, 20:44
sexita,не съм съгласна с коментара ти в началото на страницата.Аз на втория ден бях на крака,държах бебето си и го хранех.На третия се грижих за него и сама го вдигах и оставях в кошарата.Моя приятелка роди 2 дни след мен по нормален начин БЕЗ усложнения и 3 седмици не можеше да се измие нормално,да не говорим адекватно да се грижи за детето си.Да,мъжа ми помагаше и не ме натоварваше,но всеки организъм е различен,докторите са различни,не определям секциото като "по- сложното" и "по-опасното"раждане.То беше безопасно за мен,при всеки вид раждане майки и деца могат да загинат или да бъдат увредени трайно(чукам на дурво),не обобщавай така въпроса.

amk933
11-25-2009, 21:04
^Просто на учебник е едно, в реалния живот друго и заради това се появяват разминаванията.

Някой знае ли какъв е процента на родените чрез цезарово сечение бебета в България и с колко расте? :-o

Бтв, ето ви един линк --> http://club.biberonbg.com/read.php?5,109092,114154 . Скролнете малко по-надолу и ще видите сравнение между двете. Ясно пише, че цезаровото сечение е почти 100% безопасно за плода за разлика от естественото. :)

iiirish
11-26-2009, 08:13
Не разбирам защо толкова ви е страх. Сега има измислени толкова методи да родиш хем естествено, хем безболезнено. Има специални хапчета (ще излъжа ако кажа име, тъй като не съм сигурна), който спомагат отпускането на мускулатурата на жената, което от своя страна е предпоставка за изключително лесно раждане.
Епидуралната упойка няма да я коментирам, тъй като тя сама по себе си е достатъчно опасна и напълно я изключвам като вариант за безболезнено раждане.

не искам да споря с теб.. 1 ми братовчед преди около 10г.. го задушиха.. точно защото стринка ми раждаше по естествен път.. и уж щяха да го оправят уж тва онва и бебенцето си отиде след 7-8 месеца мъки,лежане по болници и хиляди пари на вятъра,а ако беше родила секцио сега детенцето и щеше да е живо!

В момента същата тази жена има 2 деца живички и здравички.. и ги ражда секцио а не по естесвен път...

Др ми 1 браточвед е бил със счупена ключица,леля ми е раждала него по естесвен път..второто и беше секцио и никакви проблеми с него!

Мислиш ли,че ще ме обедиш да родя по естествен път! Едвали!

Съжалявам, че това се е случило именно на твоя близка :( Живота е гадно нещо, не го оспорвам. Според мен всичко е до късмет. Ако ти е писано, че ще родиш проблемно, нито операция, нито нищо няма да те спаси. Така че това е нещо, което не можем да предвидим или да контролираме.
Пък и погрешно си ме разбрала по-горе. Аз никой не искам да мисли като мен. Нито искам теб да убеждавам в нещо :? Всеки изгразява своята гледна точка, която е изградено по една или друга лична причина и в това няма лошо. Ти можеш да родиш както прецениш за добре, както и аз, както и всички момичето във форума. Аз имам наблюдения върху жени, родили секцио и не съм очарована от резултатите. Ти пък си преживяла трагедия, близка до семейството ти. Съмнявам се, че изобщо някой може да излезе и да каже "Това е добре, а онова със сигурност не". Тук просто изразяваме гледни точки. Нищо повече.

krem4et0
11-26-2009, 10:04
И при секцио могат да възникнат доста сериозни усложнения. Не генерализирайте толкова. В редица от случаите възникват, но просто лекарите ги отстраняват в хода на операцията. Да не забравяме фактът, че секцио не е препоръчително да се прави повече от 2 пъти. Нека компетентните лица да кажат защо. Доста сложен е казусът при 3-та и н-та бременност. Друг сложен въпрос, който и дори поддръжниците на секциото ще отчетат е скорошната 2-ра бременност (т.е. невъзможно е раждането на породени деца). В този случай е препоръчително да се направи аборт. При естественото раждане няма никакво противопоказание да се забременее веднага, след като се възобнови овулацията. Не може да ме убедите, че винаги е п-добре да решаваме нещата с операция. Когато те боли нещо не ходиш първо да го оперираш или махнеш. Това в повечето случаи е крайна и последна мярка. Секциото като операция е крайна мярка. Дарла, знаем за теб, но ти самата казваш, че всички са различни. Да ти кажа честно при последното ми вземане на кръв, ръката ми беше неизползвама към седмица.

А какво ще кажете за раждане, което настъпи преди термин и протича доста бързо. Сексита предполагам може да ни кажа колко точно време е необходимо за подготовката на родилката за секцио и колко е допустимият размер на разкритието, над който до планирано секцио не се пристъпва.
Изобщо ситуации в живота-бол. Да квалифицираш 1 жена като бедна, необразована и прочие, само защото е решила да роди по ЕСТЕСТВЕН, определен от самата природа начин, е меко казано нередно и неправилно. Не винаги лекарите са прави, не винаги лечението със средствата на конвенционалната медицина е най-доброто. Не винаги 1 лекар е в най-добрата си форма. И те са хора и грешат. Грешила са бабите на полето, грешат и най-добрите специалисти. Плевенският доктор Горчев, носител не знам си колко пъти на титлата лекар нагодината, при стандартна лапароскопска операция за премахване на миома на леля ми, направи доста груби грешки, ряза я и тя 2 дни беше на прага на живота и смъртта. Аз при този специалист няма да отида. Да, човешко е да се бърка. Но когато грешките са върху най-близките ни е страшно за нас самите. Обвиненият в 100 неща д-р Чирков е направил моята операция лично. За мен и семейството ми той е бог, защото ми е дал шанс за живот. Не ми пука как и какъв го изкарват. Благодарение на него съм жива и слабо ме интересува направил ли е и какви злоупотреби.

amk933
11-26-2009, 10:37
^Само с една част не мога да се съглася. Там, където казваш, че, ако родилката започне да ражда преди датата, не можело със секцио. Аз доколкото знам, ако бъркам поправете ме, когато по време на естествено раждане бебето се "заклещи" или оплете се пристъпва към секцио по спешност. Така че предполагам, че не е толкова дълъг периода. Да не говорим, че има медикаменти за задържане и, ако е толкова напористи положението не пречи да се позабавят нещата, колкото да се остиска подготовката на секциото.

Прави си, че не можеш да имаш деца до 1 година след секциото. Но аз не познавам, никой, който има 2 деца и те имат разлика по-малка от 21 месеца. В смисъл, освен, ако целта не ти е производителност, съгласи се, че 1 година чакане не би била пречка да изчакаш. :) И усложненията, които могат да изникнат по време на едно секцио, лично според мен са по-лесно отстраними отколкото ако се оплете и заклещи бебето някъде си там долу и ти нямаш никакъв отвор и трябва тепърва да режеш и да се чудиш то ще оживее ли, или ще се задуши? :?

Абе въпрос на избор е в крайна сметка. Просто смятам, че това, че на някои хора не им харесва, не значи, че секциото трябва да се махне като опция. :)

krem4et0
11-26-2009, 11:18
Понякога дори и да не искаш се случва бременност. Аз пък познавам деца и то 4 на брой през 1 година всеки. Все момчета :D. Някои хора маже да решат да запазят плод, защото имат възможност да го гледат, защото имат времето и нервите за това, защото при еднополови деца това е мноооого по-лесно и евтино и прочие. Говоря за случаи, когато раждането стане неочаквано, на неочаквано място, по неочаквано време и без възможност за достъп до желания от теб медицински екип. Не знам защо всички свързват раждането по естествен път с оплитания, заклещвания и разрези. Аз ви казвам, че майка ми е раждала сестра ми 20 часа, бебето е било с голяма глава, има шевове и казва, че още на другия ден се е грижила за детето си, носила го е, преповивала, кърмила и прочие. Да не говорим за моето раждане, което е било бързо, доста по-безболезнено и без шевове. Едно време бабите не са раждали родителите ви с операция, ама и вие съществувате. Медицината е чудесно нещо. Аз съм човекът, който най-малко има право да оспорва това. Постиженията й не ги оспорвам изобщо. Но не разбирам защо трябва да отричаме и традиционното, само защото е измислена и е навлязла в практиката алтернатива.
amk933, ако жена ти поради някаква причина (има и такива), трябва да избягва хирургични интервенции, не трябва да бъде подлагана на анестезия или просто е вътрешно убедена, че иска да роди естествено, ти ще смяташ ли, че е жена от по-ниска класа, с по-ниска култура или образование. И изобщо дали и как ще родя не е ли избор на майката (когато има такъв). Извинявай много, но не мисля, че бащата има кой знае колко голямо влияние в този избор и най-вече че има право да влияе на такъв избор.
Какво мислиш за така модерното раждане във водна среда? Това е скъпо удоволствие, а раждането е само по естествен път. Смята се, че так се постига най-малко натоварване на бебето, то по-постепенно се адаптира към средата и прочие. Изобщо имаш ли мнение по този въпрос?

Rofl4e
11-26-2009, 11:29
Не разбирам защо толкова ви е страх. Сега има измислени толкова методи да родиш хем естествено, хем безболезнено. Има специални хапчета (ще излъжа ако кажа име, тъй като не съм сигурна), който спомагат отпускането на мускулатурата на жената, което от своя страна е предпоставка за изключително лесно раждане.
Епидуралната упойка няма да я коментирам, тъй като тя сама по себе си е достатъчно опасна и напълно я изключвам като вариант за безболезнено раждане.

не искам да споря с теб.. 1 ми братовчед преди около 10г.. го задушиха.. точно защото стринка ми раждаше по естествен път.. и уж щяха да го оправят уж тва онва и бебенцето си отиде след 7-8 месеца мъки,лежане по болници и хиляди пари на вятъра,а ако беше родила секцио сега детенцето и щеше да е живо!

В момента същата тази жена има 2 деца живички и здравички.. и ги ражда секцио а не по естесвен път...

Др ми 1 браточвед е бил със счупена ключица,леля ми е раждала него по естесвен път..второто и беше секцио и никакви проблеми с него!

Мислиш ли,че ще ме обедиш да родя по естествен път! Едвали!

Съжалявам, че това се е случило именно на твоя близка :( Живота е гадно нещо, не го оспорвам. Според мен всичко е до късмет. Ако ти е писано, че ще родиш проблемно, нито операция, нито нищо няма да те спаси. Така че това е нещо, което не можем да предвидим или да контролираме.
Пък и погрешно си ме разбрала по-горе. Аз никой не искам да мисли като мен. Нито искам теб да убеждавам в нещо :? Всеки изгразява своята гледна точка, която е изградено по една или друга лична причина и в това няма лошо. Ти можеш да родиш както прецениш за добре, както и аз, както и всички момичето във форума. Аз имам наблюдения върху жени, родили секцио и не съм очарована от резултатите. Ти пък си преживяла трагедия, близка до семейството ти. Съмнявам се, че изобщо някой може да излезе и да каже "Това е добре, а онова със сигурност не". Тук просто изразяваме гледни точки. Нищо повече.

факт.. :) аз също съм съгласна с теб.Ако си решила да раждаш по естествен път едва ли някой във форум би те обедил,че едното е по добре от другото..

Съфорумника по отгоре спомена + и - и на двата вида раждане ;)

Rofl4e
11-26-2009, 11:37
кремечето .. никой не казва,че ако раждаш по естествен път си по ниска класа ..че си тъпа и прочие.Това си е лична гледна точка.Аз обясних защо не искам а раждам по естествен път и мисля,че нещата който дадох като пример не са никак нищожни и за подминаване.

А и аз само като видя игла(инжекция) и ми става лошо и ми се обръща корема.. :? (ужасяваме самото боцкане и нищожната болка която се изпитва) и за това до някъде препочитам да родя секцио ще си затворя очите и нищо няма да усетя.

krem4et0
11-26-2009, 11:55
amk933 изказа такова мнение мисля в предната страница. Като цяло ценя мненията му, но това просто беше гадно и ограничено.

За да ти поставят упойката, пак ще те боат. Ако е спинална-в гръбнака. Поставя се и катетър, което знам, че също е болезнено. Има си болезнени процедури и при секциото.

sexita
11-26-2009, 12:04
Rofl4e, твоите доводи ми заприличаха на един чичко, който разправяше, че няма да яде риба никога, защото имал познат който се задавил с кост и умрял... Всичко е относително, за съжаление жени и деца умират и от нормално раждане и от секцио...

Все пак се постарах да извадя рисковете от операцията за да видите.

Рискове за бременната: Основен риск при секциото е по-високата майчина смъртност. Не са за подценяване и усложненията и късните последици след вторично секцио – опасност от руптура при нова бременност и раждане, сраствания,продължително кървене, инфектиране на раната, а също и образуването на тромбози и пр. При цезарово сечение има рискове и за плода. По-чести в сравнение с раждането по вагинален път са преходните дихателни смущения при бебето.

За бебето нещата стоят така: При естественото раждане нивото на стреса нараства постепенно и това активира определени гени. Стресът, съпровождащ раждането, е нормален и полезен за детето, но при секцио той настъпва твърде рязко, което може да се отрази негативно на здравето му в бъдеще.
Още по-подробно обяснено, става дума за следното: докато е в утробата на майка си, бебето плува в околоплодна течност, която постепенно и бавно изтича, докато траят контракциите. По този начин детето се подготвя постепенно да поеме първата си глътка въздух.
Секциото крие рискове за бебето
При секциото обаче бебето се изважда за секунди. Което често създава проблеми, тъй като новороденото изпитва затруднения с дишането в началото. Това е и причината, когато родите със секцио, бебето ви да не заплаче.

Ето и тук е много добре обяснено


Рискове, свързани с цезаровото сечение
18.05.2009
* Преводи

Превод: Кристина Мартинова

Преведено от: http://vbacfacts.com/2008/06/05/cesarean-risks-overview

Всички сме наясно с основния риск при вагинално раждане след цезарово сечение (VBAC) – руптура на матката (разкъсване на матката на мястото на разреза - бел. ред.). Когато една жена желае вагинално раждане след секцио, тя трябва да подпише при гинеколога си „Формуляр за съгласие за VBAC”, удостоверявайки че е запозната с риска. Намирам ирония във факта, че жени, решили да раждат чрез повторно секцио, не са задължени да подпишат „Формуляр за съгласие за повторно секцио” като част от пренаталните грижи. Защото рискове съществуват и при повторното секцио. Но тъй като това не се случва, повечето акушер-гинеколози набързо изброяват рисковете, ако изобщо си правят труда да ги споменат, което кара жените да си мислят, че VBAC са рисковани, а цезаровите сечения не са.

Онова, което майките, предприемащи повторно секцио не знаят е, че това решение носи рискове, свързани не само с моментното влияние върху тяхното състояние и състоянието на тяхното бебе. То може да повлияе и върху бъдещата им фертилност, бъдещите им раждания със секцио, както и върху бъдещите бебета. Някои от рисковете нарастват с всяка операция. Признава се: „Ясно е, че всички рискове на първото раждане със секцио нарастват при повторно и се увеличават още повече при трето, четвърто и повече цезарови сечения.”

По-долу аз само ще изброя рисковете, свързани с цезаровото сечение. Ако искате да прочетете по-подробно, може да посетите тази страница: Risks Associated With Cesarean Delivery

Краткосрочни рискове при секцио:

* Смърт на родилката (точно така, това е първото, което се посочва)
* Тромбоемболия – дефинира се като „блокиране на кръвоносен съд от тромб, който може да достигне по кръвоносната система до сърцето, белия дроб и мозъка и да нанесе сериозни вреди”. Ако тромбът навлезе в мозъка, тогава се получава инсулт. Ако навлезе в сърцето, тогава причинява инфаркт. Ако попадне в белия дроб, това е белодробна емболия. Нито едно от посочените не е безобидно.
* Кървене – „Рискът от кървене, налагащо кръвопреливане нараства значително с нарастването на броя на предишните цезарови сечения.”
* Инфекция – „най-честото усложнение след секцио” засяга 85% от жените с предишно раждане и 4-5% от жените с цял околоплоден мехур. „Инфекция на раната може да възникне при 2,5% до 16% от раждалите секцио”.
* Инцидентни оперативни наранявания – най-често на пикочния мехур, червата или матката. Ако не се коригират навреме, могат да причинят други усложнения като сепсис (сериозна и опасна инфекция), бъбречна криза, образуване на фистула.
* Продължителна хоспитализация – много хора гледат на престоя си в болницата като на ваканция, а аз предпочитам своята почивка безболезнена и с по-добра храна, но всеки си знае!
* Спешна хистеректомия (оперативно отстраняване на матката) – това за съжаление се е случило на тази жена. „Хисторектомията е 13 пъти по-вероятна при цезарово сечение”.
* Болка – тази малка дума е толкова силна. Болката лесно се пренебрегва, но когато се опитваш да се грижиш за новородено и по-голямо дете, рискът от болката е огромен. А болката при някои жени може да продължи с месеци. Трябваха ми 18 месеца, за да спре белегът ми да е странно изтръпнал и въпреки това чувствителен. Откъсът е от статията, акцентите са от мен: „Изследване на 242 първескини показва, че всички, подложени на секцио (планувано и по спешност) са се нуждаели от болкоуспокояващи средства, сравнени с 11% при родилите вагинално. Обезболяването с медикаменти може да има значителни последствия върху първоначалното изграждане на връзка между майката и новороденото, върху вероятността за успех с кърменето, както и върху дееспособността на майката след раждането; в допълнение, рискът от слеродилна депресия може значително да се покачи.”
* Непълноценно преживяване на раждането – „по-често съобщават неудовлетворение от раждането в сравнение с родилите вагинално... по-рядък ранен контакт с новороденото... значително по-дълго време преди първия контакт с бебето... по-често отбелязват неудовлетвореност при първоначалния си контакт с бебето”.

Дългосрочни рискове при секцио:

* Повторно приемане в болница – „... следродилно повторно приемане в болница е значително по-често при родилите с цезарово сечение”.
* Болка – „по-често съобщават за болка през първите два месеца след раждането”. Изследване на 1500 жени, родили секцио през последните 24 месеца показват, че „болките при шевовете са били сериозен проблем през 25% от времето, а от сериозен до малък проблем 83% от времето”, а шест месеца след раждането 7% от родилите секцио съобщават за болки в областта на шевовете, сравнени с 2% от родилите вагинално жени, съобщаващи за болка в областта на перинеума.
* Адхезия (срастване) – „... се случва често и покачва значително риска от усложнения при бъдещи раждания ... съобщава се за повишен риск от извънматочна бременност при жени с предишно секцио.”
* Стерилитет/субфертилност – „... по-вероятно е да не могат да заченат повече от година”.

Рискове за новороденото при секцио:

* Неонатална смърт (поставено е на първо място)
* Респираторни затруднения – „... вероятно като резултат от това, че се пропускат механизмите, задействащи резорбирането на феталните белодробни течности при нормално вагинално раждане... три пъти по-чести при цезарово сечение по желание, отколкото при вагинално раждане.”
* Астма – „за родените с планирано или непланирано секцио има 30% по-голяма вероятност за постъпване в болница поради астма в детса възраст, отколкото при родените вагинално”
* Ятрогенна незрялост – това означава, че бебето не е зряло, защото секциото е извършено преди бебето да е готово да се роди. Това се случва обикновено при плануваните цезарови сечения.
* Травма – има се предвид неволно порязване от хирурга.
* Неуспех с кърменето.

Рискове при секцио за последващи бременности:

* Руптура на матката – за повече статистика тук. Изследване на повече от 250,000 жени в Швейцария показва вероятност от руптура на матката за жена без предишно секцио 0.007%. Тази вероятност се покачва на 0.192% за жена с предишно раждане секцио, която е планувала следващо секцио и се качва дори повече до 0.397% за жени, които плануват опит за вагинално раждане при предишно секцио.
* Абнормално положение на плацентата – това означава, че плацентата се прикрепя или на отвора на шийката на матката (плацента превия), което означава, че отново трябва да родите секцио или че плацентата расте през маточната стена (placenta accreata) което може да означава, че плацентата трябва да се отстрани по хирургичен път или мануално. Това води до по-голям риск от постпартален кръвоизлив. При жените с минимум едно секцио има най-малко 3 пъти по-голям риск от плацента превия, сравнено с жени без предишни оперативни раждания. Този риск значително нараства с нарастването на броя цезарови сечения, достигайки почти 45 пъти за жени с 4 или повече цезарови сечения.
* Хистеректомия – „С нарастване на броя на цезарови сечения, нараства и риска от цезарова хистеректомия.”

Както съм казвала и преди, вагиналното раждане след секцио крие рискове. Цезаровото сечение крие рискове. Информирайте се преди да вземете решение.


И все пак искам да кажа, че аз не съм против манипулацията...против съм да се категоризира като безвредна, защото не случайно най-основният и риск е фаталният край за майката...

krem4et0
11-26-2009, 13:01
Сексита, и аз това исках да напиша. След като има подобна манипулация и тя се прилага все по-широко, най-малкото е глупаво да я отричаме и да не приемаме достойнствата й в някои случаи. Но ясно да отграничаваме - това е старо, лошо и вредно, това е ново, модерно и безвредно също е глупаво. Все пак темата даже не е точно и за това. Тя е за болката от раждането и такава неминуемо има независимо от типа раждане. Надявам се 1 ден да попадна в ръцете на добър екип и да имам сравнително леко раждане. Пожелавам на всички момичета същото-да намерят най-добрите специалисти, които могат да вземат адекватни и бързи решения, щадящи до голяма степен и майката и детето. Важно в крайна сметка е крайната цел- живо и здраво бебе. Как точно се е появило на този свят не е толкова важно. Едва ли amk933 ще спре да обича жена си или детето си, ако то се е родило по естествен път. Бръщолеви си той глупости. Поеме ли малкото човече в ръце ще забрави как и за колко време се е появило. Стига детето и майката да са живи и здрави, другите неща са просто чесане на езици. Айде със здраве :-)

Rofl4e
11-26-2009, 13:54
amk933 изказа такова мнение мисля в предната страница. Като цяло ценя мненията му, но това просто беше гадно и ограничено.

За да ти поставят упойката, пак ще те боат. Ако е спинална-в гръбнака. Поставя се и катетър, което знам, че също е болезнено. Има си болезнени процедури и при секциото.
Никъде не съм споменала,че при секциото няма болезнени процедури..! А и дори и да раждаш по естествен път и упойка да имаш шанса да не те хване е по голям .. защото те тъпчат и преди тва с болкоуспокойтелни(поне така знам аз).

Моята глена точка е такава и ти (а и който и да било от този форум няма да ми я промени)

Ако пожелая мога да родя и в Германия и да родя по възможно най безболезнения начин(ако все още съм с този човек) но просто няма смисъл от толкова изгъзий за едно раждане!Спокойно можем да си го позволим.

amk933
11-26-2009, 14:14
amk933 изказа такова мнение мисля в предната страница. Като цяло ценя мненията му, но това просто беше гадно и ограничено.

За да ти поставят упойката, пак ще те боат. Ако е спинална-в гръбнака. Поставя се и катетър, което знам, че също е болезнено. Има си болезнени процедури и при секциото.

Не съм целял да обидя никога - извинявай, ако си се почувствала така. Просто хората сред които живея смятат така и някак си и на мен ми е странно някой, който може да си позволи секцио да ражда нормално. 8-)

amk933
11-26-2009, 14:23
amk933, ако жена ти поради някаква причина (има и такива), трябва да избягва хирургични интервенции, не трябва да бъде подлагана на анестезия или просто е вътрешно убедена, че иска да роди естествено, ти ще смяташ ли, че е жена от по-ниска класа, с по-ниска култура или образование. И изобщо дали и как ще родя не е ли избор на майката (когато има такъв). Извинявай много, но не мисля, че бащата има кой знае колко голямо влияние в този избор и най-вече че има право да влияе на такъв избор.
Какво мислиш за така модерното раждане във водна среда? Това е скъпо удоволствие, а раждането е само по естествен път. Смята се, че так се постига най-малко натоварване на бебето, то по-постепенно се адаптира към средата и прочие. Изобщо имаш ли мнение по този въпрос?

Кремче, гарантирам ти, че покрай мен няма и едно момиче, което ще роди по естествен път. 8-) Те като качат 1 кило и откачат, ти ми говориш да търпят болки. Да избор е на майката, но аз определено ще подкрепя едно секцио много повече от естествено раждане. Но пак ти казвам, че покрай мен няма някоя, която ще се хване да ражда по нормален път, просто съм сигурен 1000%. Няма и да се налага да го говорим това. То по подразбиране ще си е секцио.

За водно раждане само съм чувал и знам горе-долу какво е. Не ми е известно още да е навлязло масово в практика, така че нямам кой знае какво мнение. То пак си е раждане само че грубо-казано във вана. Не е ясно още какви негативни ефекти има, какви рискове крие и така нататък. Аз поне доколкото съм в час с медицината това си е доста ново и неизпитано. Нека видим след няколко години как ще е, какви ще са резултатите и тогава да коментираме. Аз за сега съм резервиран към всякакви методи с изключение на цезаровото сечение.

А за това, което пишеше ти, че има състояние, в които не може анестезия ми изниква един въпрос: като не може анестезия, ако се налага операция какво правим? Анестезии има много и различни и не може да няма поне една, която да става при каквито и да е било обстоятелства. Ако не става нищо тук -> САЩ, Франция, Англия, Германия, Италия, все някъде ще се намери начин.

amk933
11-26-2009, 14:25
Sexita, не е коректно да даваш + и - само на едната процедура. Секциото крие минимални рискове за плода, но повече за майката. ;)

amk933
11-26-2009, 14:28
ПРЕИМУЩЕСТВА НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ


1.Избягва се травмата на естествените родови пътища.
2.Операцията е безболезнена ,но след излизане от упойката може да има болка,която налага допълнително обезболяване.
3.Избягват се някои травматични за Вас и плода оперативни вагинални раждания-форцепс,вакуум и др.
4.ЦС се извършва в работно време,когато са налице максималните възможности на здравното заведение.
5.Плановото ЦС е улеснение за лекаря,тъй като той може да планира своята служебна заетост.
6.ЦС продължава средно от 30 до 90 мин.
7.Предната коремна стена остава по-стегната след ЦС.
8.Рискът за плода е минимален.
9.ЦС предпазва плода от допълнително инфектиране от мекия родилен канал.


НЕДОСТАТЪЦИ НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ


1.ЦС е коремна операция,при която през разрез на кожата и матката се изважда бебето.След ЦС остава кожен белег и се променя анатомията на предната коремна стена,което затруднява евентуална в бъдеще коремна хирургическа интервенция.
2.След цезарово сечение последващата бременност протича с повече рискове.
3.След цезарово сечение се наблюдава по-често стерилитет.
4.Цезаровото сечение е коремна операция от средна сложност и тежест и носи някои рискове като:

-по-голяма кръвозагуба в сравнение с вагиналното раждане при която
(много рядко!) може да се наложе дори и да се отстрани матката
-възпаление на коремната кухина (перитонит) или на матката (ендометрит)
-нараняване на съседни на матката органи в коремната кухина(пикучен мехур и др.)
-профилактично прилагане на антибиотици
-по-бавно обратно развитие на матката (възвръщане към нормалните размери)
-възможно развитие на хематом (събиране на кръв) в коремната стена или кухина,което налага повторно отваряне на корема
-възможно е инфектиране на коремния разрез,налагащо лечение,а понякога и вторично зашиване
5.Цезаровото сечение налага задължително обезболяване,което има макар и минимални рискове.
6.Цезаровото сечение по желание изисква внимателна преценка на датата за раждането,когато плодът е достигнал достатъчна зрялост.Ако плода се извади по-рано може да има проблеми с дишането и да се наложи отглеждане за известно време в кувьоз.
7.След Цезарово сечение е желателно да се изчака поне 1 година преди да се забременее отново.



ПРЕИМУЩЕСТВА НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ В СРАВНЕНИЕ С ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ


1.Възстановяването от раждането е по-бързо и по-рано и по-качествено можете да се грижите за Вашето бебе.
2.Престоят в болница е по-малък.
3.Кръвозагубата е по-малка.
4.След вагинално раждане плода се приспособява по-добре и по-бързо за извънутробен живот.


НЕДОСТАТЪЦИ НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ ПРЕД ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ


1.При вагинално раждане могат да настъпят разскъсвания на мекия родилен канал,които налагат тяхното зашиване под анестезия.
2.Години след вагинално раждане може да има отпускане на тазовото дъно с незадържане на урина или газове или някои смущения в сексуалния живот.
3.По време на вагинално раждане може да възникне ситуация,налагаща извършване на някои манипулации,необходими за успешното раждане на плода като:
-епизиотомия (разрез на кожа и подкожие с цел разширяване на естествения отвор на родовия канал)
-вакуум-екстрактор или форцепс(при неефикасни напъни от Ваша страна по време на раждането и опастност за плода се налага лекарят по спешност да извади плода по инструментален начин)
-инструментална ревизия на маточната кухина-манипулацията представлява "остъргване" на останали в маточната кухина части от плацентата или околоплодните ципи.Ако те останат в матката Вие носите риск от развитие на тежки инфекциозни смущения,които могат да доведат дори до отстраняване на матката Ви.
-маточно- влагалищна тампонада -при недобре контрахирана (отпусната )матка и силно кръвотечение лекарят може да прецени,че е необходимо моставяне на марлено руло в матката,за да се спре кървенето и да се подпомотне контрахирането на матката.
4.По време на вагиналното раждане може да се наложи плода да бъде изваден црез цезарово сечение,когато има опастност за него или лекарят прецени,че той не може да се роди през естествените родилни пътища.
5.След раждане може да имате болки в местата на вътрешните и външни шевове на влегелището.
6.Оперативната рана на влагалището може да се инфектира,което налага лечение,включително и вторично зашиване.

Това е от линка, който дадох и е от Д-р Иван Трифанов. ;)

krem4et0
11-26-2009, 14:33
Е, явно живееш в много особена и по своему стерилна среда с богати и разглезени хора. Между другото секциото по медицински причини е безплатно. Цената му не е някаква непосилна дори и за обикновените хора. Все пак 1-2-3 пъти в живота се ражда. Може да спестиш от 3 нови тоалета, но да спестиш от нещо толкова важно... Съжалявам, че моята среда и средата на голяма част от хората е по-различна. Има всякакви хора, а ти може да решиш да не се жениш за някой от твоята среда. Това е толкова скучно. Или искаш вманиачена по теглото си префърцунена кукла. Впрочем естественият подбор е в полза на доста по-различна категория жени. Да отричаш възможността да роди жена ти естествено на 100% не трябва. Нищо сигурно в живота няма.
Иначе идеята за водно раждане датира от началото на 19-ти век, но се прилага отскоро масово. Плюсовете са доста п отношение на болката, разкъсванията и стресът, който изживява бебето.

amk933
11-26-2009, 14:57
^Да обаче и при водното прочетох току-що, че има рискове и не се препоръчва при диабетици, жени с малък таз, твърде голям плод, етс. Има някакъв риск да попадне вода в кръвта на детето, което е много опасно, така че и там не е ясно какво. А доколкото разбрах в България го има само в София. :-o

sexita
11-27-2009, 11:48
Добре...едно секцио трае към 1 час. Дълго време се шие матката на жената...получават се много кръвоизливи които се обгарят с инструмент, който пуска електрически ток и обгаря тъканите. Изобщо...на мен ми се стори, че операцията протече повече от 2 часа, но наистина не засекох.

Докато едно раждане (без контракциите) стана точно за 5-10 минути.
Не се наложи епизиотомия, въпреки че аз съм против да се оставя на случайността, защото така може да се разкъса жената, ако не я цепнеш малко, че цял живот да се изпуска по голяма нужда (ако разкъсването тръгне към ануса и повреди сфинктера)

И пак казвам, няма безопасно, безболезнено раждане!
Но аз лично бих се доверила на естествената си природа и бих прибягнала до секцио само по спешност. Лично мнение...

Biskfitka
11-27-2009, 13:04
Аз също бих искала да родя по естествен начин.(освен ако не се наложи секцио по мед. причини).
1во защото възстановяването след секцио е доста по-дълго..
2ро след всичко,което прочетох тук,операцията чак ме плаши...;д

Rofl4e
11-27-2009, 14:16
Аз също бих искала да родя по естествен начин.(освен ако не се наложи секцио по мед. причини).
1во защото възстановяването след секцио е доста по-дълго..
2ро след всичко,което прочетох тук,операцията чак ме плаши...;д и кое точно те плаши??

А отсносно възтановяването при всеки организъм е различно!

Biskfitka
11-27-2009, 15:28
Аз също бих искала да родя по естествен начин.(освен ако не се наложи секцио по мед. причини).
1во защото възстановяването след секцио е доста по-дълго..
2ро след всичко,което прочетох тук,операцията чак ме плаши...;д и кое точно те плаши??

А отсносно възтановяването при всеки организъм е различно!Ми ддз.Така ми звучи просто 8-) . Пък и познавам много майки, които са раждали със секцио и след това казват,че имат ужасни болки.Нооо да при всеки е различно.. :)

sexita
11-27-2009, 15:46
По същата логика има бременни, които идват с болки в болницата (но не особено силни) и се оказва, че има примерно, 8см разкритие...
След 1-2 часа са мами без да са усетили кой знае какво мъчение...